שוקי שדה
שוקי שדה

הלחצים של הלוביסטים על הח"כים הדנים בחוק הריכוזיות והבחישות מאחורי הקלעים הם במובן מסוים תסריט ידוע מראש. אפילו יו"ר ועדת הכספים, הדנה בחוק, הודה בכך השבוע.

חלקים גדולים מהמגזר העסקי מחפשים כל דרך כדי להשפיע על קבלת ההחלטות של פוליטיקאים ופקידים בכירים. הקשר מתוחזק בדרך כלל על ידי פקידים בכירים, פוליטיקאים ופונקציונרים אחרים במערכת הפוליטית, שעוברים לאחר כהונתם למגזר העסקי ומשמשים מנהלים, יועצים או לוביסטים. אבל בשקט בשקט, יש גם כיוון השפעה הפוך של ההון על השלטון, אף אם הוא נעשה מבלי להתכוון.

אמיר לוי, שמינויו לתפקיד ראש אגף התקציבים אושר בשבוע שעבר, היה לפני כן מנכ"ל חברת האנרגיה של שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, שבבעלותה גם השליטה בבנק הפועלים.

אמיר לוי, ראש אגף התקציביםצילום: רמי זרנגר

מינוי פחות מתוקשר שנעשה באחרונה הוא זה של שי לינדנר לתפקיד היועץ הכלכלי של שר המסחר והכלכלה נפתלי בנט, במשרת אמון. ומה עשה לינדנר עד לאחרונה? עבד ביחידת המטה האסטרטגי של חברת פז שבשליטת צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי. לינדנר, שאביו הוא הרופא האישי של בינו, נחשב בפז לבן טיפוחיו של הטייקון.

אגב בינו, החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שמונתה לתפקידה ב–2011, היתה בחמש השנים שקדמו למינוי סמנכ"לית וראש חטיבת חשבונאות בבנק הבינלאומי.

שלום שלמהצילום: אמיל סלמן

כל זה לא אומר כמובן שאנשים אלה עובדים לטובת הבוס לשעבר ולא לטובת הציבור, וגם אין חולק על כישוריהם. ואולם הדבר כן מעורר דיון על האופן שבו זורמת ההשפעה - כשאדם מתמנה לתפקיד חדש, הוא מביא אתו תפישת עולם וניסיון שגובשו בתחנות השונות של חייו, ולמקום העבודה הקודם בוודאי יש השפעה על תפישת עולם זו.

דוגמאות נוספות? בבקשה: עמית לנג, שמונה באחרונה על ידי בנט למנכ"ל משרד הכלכלה, היה לפני כן סמנכ"ל בפרטנר, שבשליטת איש העסקים אילן בן דב. לנג, כמו גם אמיר לוי, הוא בוגר אגף התקציבים במשרד אוצר.

עמית לנגצילום: תומר אפלבאום

שלום שלמה, ראש המטה של בנט ולשעבר היועץ הפוליטי של נתניהו, היה בעבר יועץ לחברת הלובינג גלעד, עבד אצל איש העסקים חזי בצלאל, ואף שימש לתקופה קצרה מנכ"ל בחברת דור נדל"ן שבשליטת גיל דנקנר.

המנכ"לית החדשה של משרד האוצר, יעל אנדורן, היתה לפני כן מנכ"לית של חברת פלונס מקבוצת ויולה, שבבעלות איש העסקים שלמה דברת - אחד המקורבים של שר האוצר יאיר לפיד, שסייע לו לנסח את מצע יש עתיד, והיה בין אנשי העסקים שנתנו למפלגה ערבות לפני הבחירות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker