חגי עמית
חגי עמית

בחודשים הקרובים צפויה להסתיים תקופה בחברת כלל ביטוח. לאחר 16 שנה בהנהלה יפרוש היו"ר אביגדור קפלן מהחברה, המנהלת כ-130 מיליארד שקל וחולשת על 20% מענף הביטוח בישראל. קפלן, 73, משתייך לדור הדינוזאורים של ענף הביטוח. הוא שימש כמנכ"ל כלל ביטוח מ-1997 עד 2008, הרבה לפני שבעל הבית הנוכחי שלה, נוחי דנקנר, השתלט על החברה. גם כשעזב את הניהול היום-יומי של כלל ב-2008, הוא נותר חלק משמעותי מהדרג הניהולי שלה, כשמונה ליו"ר.

זהותו של האדם שייכנס לנעליו הגדולות של קפלן הפתיעה את הענף. לתפקיד מונה דני נוה, שכיהן כשר בריאות לפני כעשור. לנוה יש ניסיון פוליטי מוכח, אבל הוא חסר ניסיון ניהולי או ביצועי במוסדות פיננסיים בכלל ובענף הביטוח בפרט.

זהו מינוי משמעותי: בימים שבהם האדמה רועדת בקבוצת אי.די.בי, החולשת על כלל ביטוח, זו עשויה להיות אחת הפעמים האחרונות שבהן ממנה דנקנר איש אמון לתפקיד בקבוצה. החלטתו של דנקנר גם מבהירה מה דעתו על נוה: בתקופה שבה סובלת אי.די.בי מעזיבה של מנהלים בכירים, דנקנר זקוק יותר מאי פעם לתמיכה מבפנים, והוא מסמן את נוה כדמות שעליה הוא סומך בעיניים עצומות.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

דיויד גילה פותח בהליכים נגד ההסתדרות וועד חברת החשמל

בזכות התחרות: הצרכן חסך 3.2 מיליארד שקל בשוק התקשורת ב-2012

עבור נוה זאת קפיצת מדרגה לא קטנה. סריקה של קורות החיים של נוה מעלה שמסלולו בעולם העסקים, מאז שפרש מהחיים הפוליטיים, הונע בעיקר בזכות קשריו הרבים, ולא בזכות קבלות בתחום ההשקעות או בתחום הניהולי - שעדיין לא הציג. לאחר שכיהן כדירקטור מזדמן בחברות קטנות וניהל קרן השקעות פרטית, הוא מוצא את עצמו כעת כיו"ר הדירקטוריון של אחת משלוש חברות הביטוח הגדולות בישראל, ששוויה בבורסה הוא 3.6 מיליארד שקל. המינוי יבטיח לו שכר של מיליוני שקלים בשנה ‏(עלות שכרו של קפלן כיו"ר כלל היתה כ-2.5 מיליון שקל בשנה‏).

תפקיד היו"ר בחברה ציבורית משמעותי ביותר בפיקוח על התנהלותה התקינה של חברה. הוא זה שקובע את סדר היום של ישיבות הדירקטוריון, אחראי על הטמעת הוראות ממשל תאגידי, ודורש ממנכ"ל החברה לדווח לו על כל עניין חריג. הוא גם הגורם הממונה על המבקר הפנימי של החברה, ובחברה שמנהלת עשרות מיליארדי שקלים מחסכונות הציבור, התפקיד משמעותי אף יותר.

מצא בית חם בכלל

נוה, 53, נולד בבני ברק למשפחה דתית. בתיכון הוא למד בישיבת בני עקיבא "נתיב מאיר" שבירושלים, ישיבה יוקרתית שהוציאה מקרבה לא מעט בוגרים מפורסמים, כמו שר התקשורת גלעד ארדן, יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג, איש העסקים מוטי זיסר והבמאי יוסף סידר. גם בן דודו של נוה, האלוף יאיר נוה המתעתד להתמודד על תפקיד הרמטכ"ל, למד שם.

נוה שירת במודיעין חיל האוויר, ולאחר השחרור למד משפטים באוניברסיטה העברית. עם סיום הלימודים נכנס לפוליטיקה כיועץ לשר משה ארנס. עם כינון ממשלת נתניהו הראשונה ב-1996 הוא כיהן כמזכיר הממשלה, וב-1999 נבחר לכנסת ברשימת הליכוד. שנתיים לאחר מכן מינה אותו ראש הממשלה אריאל שרון לשר בלי תיק, וב-2003 מונה לשר הבריאות.

כהונתו במשרד הבריאות היתה שנויה במחלוקת: הוא ספג ביקורת על כך שבתקופתו לא השתפרה איכות הטיפול הרפואי, לא נבלמה הנטייה לטייח חקירות של רשלנות רפואית, נמשכו הקשרים הלא ראויים בין רופאים לחברות התרופות ולא ננקטו צעדים משמעותיים למניעת תופעת "הרפואה השחורה". נוה גם לא הצליח ליצור תקצוב שנתי קבוע של סל שירותי הבריאות, לשפר את גיוס תרומות האיברים ולהעמיק את הפיקוח על מזון תינוקות כלקח מפרשת "רמדיה". בחודשים האחרונים לכהונתו בתפקיד חקרו מבקר המדינה והמשטרה חשדות למינויים פוליטיים של חברי מרכז ליכוד, או מקורבים לבכירי הליכוד, לתפקידי מפתח בהנהלת מגן דוד אדום. החקירות לא הניבו תוצאות. מקורבים לנוה טוענים מנגד כי הוא הוביל את מערכת הבריאות להתמודדות מוצלחת עם אחת מתקופות המשבר הגדולות שידע המשק הישראלי, הציל בתי חולים מסגירה, הנהיג קוד אתי בהסתדרות הרפואית, הביא לתוספת תקציב בסל הבריאות והנהיג תקנות מחמירות בעקבות פרשת "רמדיה".

דני נוה עם נוחי דנקנרצילום: אליהו הרשקוביץ

בבחירות 2006 ספג הליכוד מפלה ונותר עם 12 מנדטים בלבד. מקומו של נוה בכנסת אמנם היה מובטח, אבל לאחר כמה חודשים הוא בחר לפרוש מהחיים הפוליטיים - לא לפני שווידא שמחכה לו בית חם. עוד לפני פרישתו מהכנסת התפרסמו ידיעות על כך ששר הבריאות לשעבר עומד לשתף פעולה עם קרן השקעות שתיזום חברת כלל ביטוח, שתתמחה בהשקעה בחברות הפועלות בתחומים רפואיים.

ואכן, עם התפטרותו מהכנסת התייצב נוה בראש קרן ההשקעות אגת, שייעודה היה להשקיע בתחום הטכנולוגיה הרפואית - הן במכשור רפואי והן במערכות שירותי רפואה בחו"ל. הקרן גייסה 64 מיליון דולר: כלל ביטוח היתה משקיע העוגן של הקרן, ו-30 מיליון דולר הגיעו מקרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים של כלל ביטוח. כלל ביטוח אינה המשקיעה היחידה בקרן אגת: גם הראל ביטוח, בנק לאומי ואנשי עסקים פרטיים נמצאים ברשימת המשקיעים שלה, אבל בלעדי כלל, הקרן לא היתה יוצאת לדרך.

"שמעתי על קרן ההשקעות שלו בזמנו", אומר גורם מוסדי בשוק ההון, המתמחה בקרנות השקעה דוגמת זו של נוה. "נפגשנו אתו, אבל היתה לנו מדיניות שאנחנו לא משקיעים ב-First Time Fund, קרנות שהמנהלים שלהן מובילים אותן בפעם הראשונה. גוף מוסדי לא צריך לקחת סיכון כזה. ההחלטה להשקיע אצלם לא נראתה כמו החלטת השקעה קלאסית לכלל ביטוח".

"הקרן נוצרה בשביל נוה", אומר גורם בשוק ההון, שעבד באותה תקופה בכלל. "הוא היה שר בריאות ועשו ממנו פתאום מנכ"ל קרן. מי שמנסה להקים קרן השקעה פרטית יודע שהדרך היחידה להביא כסף ממשקיעים מוסדיים היא להגיע מלמעלה, דרך מי ששולט בגוף המוסדי. אם אתה פונה למנהלי ההשקעות - שרואים בכל חודש 20 קרנות השקעה דומות - אין לך סיכוי".

מנגד, מנהלי השקעות שעבדו בכלל ביטוח באותה תקופה גורסים: "נכון שזו היתה קרן של פעם ראשונה, אבל נוה התייצב מול ועדת ההשקעות והיא דנה בזה לעומק ואישרה. כל אחד צריך להתחיל איפשהו".

דני נוה עם בנימין נתניהוצילום: פייר תורג'מן / באו באו

הסבר אפשרי לנקודת הפתיחה הטובה של נוה נמצא בקשריו הענפים של נוה בתוך כלל ביטוח - עם קפלן ודנקנר. קפלן היה אחד הבכירים שהובילו את הקמת הקרן, כשכיהן כמנכ"ל כלל ביטוח. השניים הכירו ב-1995, כשנוה שימש ראש אגף רכש בקופת חולים כללית וקפלן היה מנכ"ל הקופה. "יש ביניהם היכרות טובה ורבת שנים", אומר בכיר לשעבר בכלל ביטוח.

גם אשתו של נוה, צילי, קשורה לכלל ביטוח שנים ארוכות. בשנות ה-90 עבדה בכלל ביטוח בתחום התביעות, עזבה את החברה וחזרה אליה ב-2007 כמנהלת השיווק של פעילות החיתום של כלל פיננסים. שנה לאחר מכן, כשכלל פיננסים הקימה חברה לנאמנויות, הוצבה נוה בראשה כמנכ"לית. אף שחברת הנאמנויות נמכרה בשנה האחרונה, כחלק מתהליך הצמצום של בית ההשקעות הכושל, דאגו בכלל ביטוח לא לוותר על נוה, והיא משמשת כיום ראש תחום תביעות גוף בכלל ביטוח.

בני הזוג נוה פעילים חברתית בשכבת העילית של ההון והשלטון בישראל, ומככבים במדורי הרכילות באירועים של פוליטיקאים ושל אנשי עסקים. הם חברים קרובים של בני הזוג נוחי ואורלי דנקנר, ונוה מקורב לרב יאשיהו פינטו, שבו נעזר דנקנר רבות בימים אלה של מאבק הישרדות. צילי נוה היא חברה של שרון כידון, אשתו של הפרסומאי מודי כידון, המקורב גם הוא לדנקנר.

"מינוי של נוחות"

עדיין מוקדם לשפוט את ביצועיה של קרן אגת: היא אמנם רשמה הפסדים במשך השנים, וחלק מהמשקיעים מכרו את אחזקותיהם בה בהפסד, אך מאחר שהשקיעה בחברות טכנולוגיה רפואית, רק בשלב המימוש שלהם אפשר יהיה לדעת אם ההשקעה בהם היתה רווחית. די בהשקעה אחת שתביא לאקזיט משמעותי כדי לכסות על החברות המפסידות.

בלי קשר לתוצאות, נוה הרוויח יפה. מפרסומים בתקשורת עולה כי היו שנים שבהן היתה עלות שכרו 400 אלף דולר בשנה, וזאת בנוסף לאאודי Q7 שבה נהג על חשבון הקרן. בסך הכל שילמו המשקיעים בקרן דמי ניהול בסך מיליון דולר בשנה. ב-2009 רכש איש העסקים רוני דוידוף חלק מאחזקותיו של נוה בקבוצת הניהול של הקרן תמורת 1.5 מיליון דולר.

אגת סבלה מחוסר יציבות ניהולי. כמה מנהלים פרשו ממנה, ובראשם חנן שניידר שהוביל אותה יחד עם נוה. מקורבים לקרן מעריכים שעזיבתו של שניידר היתה קשורה לגיוס החדש שביצע נוה, שלא היה המשך ישיר של פעילותם המשותפת.

עו"ד צילי נוהצילום: ניר קידר

בתחילת 2012 גייס נוה 34 מיליון דולר לקרן השקעות חדשה בתחום הרפואי. 67% מהכסף גויסו מקוריאה הדרומית - שליש מהשקעה של הממשלה המקומית ושליש מגורמים פרטיים. כלל ביטוח השקיעה 7 מיליון דולר. "אם הרבה אנשים זזו בכיסאות באי נוחות לאחר ההשקעה הראשונה באגת, הרבה יותר אנשים התפלאו על הסבב השני של ההשקעה", אומר בכיר לשעבר בקבוצת כלל. "אין ספק שאם לא היה שם קשר אישי חזק, יש סיכוי קטן שההשקעות האלה היו מקבלות אישור".

האמון של דנקנר בנוה המשיך לחזק את מעמדו המקצועי גם בתחום הדירקטוריונים. לפני שנה וחצי הוא ביסס את מעמדו כשמונה לדירקטור בחברות האחזקה דסק"ש ואי.די.בי פיתוח. "כשר הבריאות הוא ידע להוביל את המערכת בתבונה", אומר ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקו לכלכלה מדינית, שיושב עם נוה בדירקטוריון של חברת אילקס מדיקל. "יש לו מספיק אינטליגנציה כדי לקחת כל תחום וללמוד אותו לעומק. הוא אדם שיודע לנתח מערכות ומצבים, ועשה עלי תמיד רושם מקצועי וענייני. שמחתי על המינוי שלו, כי הוא ייתן עוגן רציני לחברה. אין בשטח הרבה אנשים כמוהו, עם היכולות והניסיון המתאימים לעמוד בראש חברה ציבורית".

"הוא לא איש שוק הון ולא איש ביטוח", אומר מקור היושב עם נוה בדירקטוריון. "זה בעיקר מינוי של נוחות. מנכ"ל כלל, איזי כהן, הוא טיפוס של One Man Show. אבל נוה הוא איש נבון, חכם ונעים סבר, שיודע להתנהל יפה בדיון. הוא אומר דברי טעם ויודע להבחין בין עיקר לטפל. הוא בהחלט מביא ערך מוסף לדירקטוריון".

אתמול אישר דירקטוריון כלל ביטוח את מינויו של נוה. עתה נותר רק שהמפקח על הביטוח במשרד האוצר יאשר את המינוי, ובכירים לשעבר בכלל מעריכים כי לא יעשה זאת לפני שיובהר לו מה יעלה בגורל שליטתו של דנקנר בכלל ביטוח.

קפלן מסר בתגובה: "רק סיימתי תפקיד אחרי חמש שנים, ועברתי לעבוד כמנכ"ל בית החולים הדסה. אני חושב שהמחליף שלי הוא מחליף ראוי, ואני לא רוצה להגיד על זה שום דבר נוסף".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker