"לפחות עכשיו דופק אותנו אחד שנראה טוב" - Markerweek - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פוליטיקה חדשה

"לפחות עכשיו דופק אותנו אחד שנראה טוב"

מצביעי לפיד המבוססים מאמינים שצריך לתת לו ימי חסד, אבל הישראלים שייפגעו הרבה יותר מהגזירות מלאים בזעם ■ מסע בין מנהלי כוח אדם, אופים ובעלי עסקים קטנים, שכל אחד נפגש עם הגזירות במקום אחר

75תגובות

הציבור היה חלוק השבוע בתגובותיו לתקציב החדש. נראה היה כי הדעות על התקציב משתנות באופן משמעותי בין המגזרים שנשאלו לגביו - והמפלגות שלהן הצביעו הנשאלים. לצד תגובות נזעמות בפייסבוק, יש בין מצביעיו גם כאלה שתומכים בו, נוטים לתת לשר האוצר עוד קצת זמן של חסד ומסרבים להאמין שכל ההבטחות שניתנו להם הופרו. אנשים מהשכבות החלשות, לעומתם, מיואשים ומלאי זעם. רבים מהם עדיין לא מבינים מאיפה נפל עליהם הקיצוץ ומדוע אי אפשר לעשות אותו באופן הדרגתי.

דבר אחד בטוח: מבחינה פוליטית, התרגיל של ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה להצלחה מוחצת. הצבתו של יאיר לפיד, המתחרה הגדול ביותר שלו ומי שהיכה בו אנושות בבחירות האחרונות, במשרד האוצר, התבררה כמהלך כמבריק. בכל מקום שאליו הלכנו כדי לשמוע מה הדעה על התקציב של הממשלה החדשה, התייחסו המשיבים אך ורק ללפיד. לא עזרו תהיותנו אם אין אחריות גם לנתניהו, שעמד בראש הממשלה הקודמת שיצרה את הגירעון. לא עזרו גם שאלותינו אם לשר הכלכלה נפתלי בנט אין קשר לגזירות. הציבור לא מדבר על אף אחד חוץ מלפיד, שר הגזירות הכלכליות שהגיע מרמת אביב כדי להכביד על העם, והמרואיינים שלנו לא חסכו בביטויים שאי אפשר להעלות על הכתב.

פעילים חברתיים היו עסוקים ביומיים האחרונים בניסיונות לעורר את השטח ולייצר תודעה ציבורית שתניע מחאה נגד התקציב. עם זאת, יציאה אל הרחוב ושיחות עם אזרחים העלו כי לא יהיה פשוט לעורר אותם. הבורות לגבי התקציב החדש ופרטיו הפתיעה אותנו: הן בקרב בני המעמד הבינוני־גבוה, הן במעמד הנמוך.

מוטי מילרוד

"אין ללפיד ברירה"

את המסלול שלנו להבנת הרוחות הנושבות כלפי התקציב התחלנו במקום שבו האזרחים נראו רגועים ביחסם לשר האוצר. שדרות רוטשילד פינת כיכר הבימה היו שקטות ברביעי. במקום שבו הקימה דפני ליף את אוהלה לפני שנתיים אפשר היה לראות רק דשא רענן והורים מנדנדים את ילדיהם.

בגינה החדשה מול התיאטרון הלאומי האווירה היתה פסטורלית. מרבדי הפרחים המסודרים הזכירו את גני ורסאי, והחידוש האחרון - רמקולים המוטמנים מתחת לספסלים ומנגנים מוסיקה קלאסית לרווחת הנוכחים - יצר תחושת שלווה מוחלטת. קשה היה לדמיין כי מהנוכחים במקום תצמח המחאה הבאה נגד הגזירות.

"לא הצבעתי ללפיד, הצבעתי ארץ חדשה, אבל בגדול אני חושב שלא היתה ברירה עם התקציב", אומר לנו רפאל, תל אביבי המנדנד את בתו במרכז השדרה. "קל לצעוק נגדו, אבל הירושה שהוא קיבל מהממשלה הקודמת היתה קשה מדי. אני רוצה להאמין שיש לו מטרות טובות". גם מרים, היושבת עם בתה ועם אמה, מגלה הבנה למצוקת שר האוצר החדש. "אני חווה את המצב שלו כאין ברירה", היא אומרת. "מנסים לעשות עלינו ספין, כאילו שהיה צריך לעשות מהפכה תקציבית. אבל אם התקציב החדש יקנה למדינה יציבות אני נכונה לספוג את זה".

מרים היא עצמאית העוסקת בעיצוב גרפי. לפיד קיבל בבחירות האחרונות את הקול שלה ואת הקול של אמא שלה. "אני מרגישה שאין לי כלים להעריך כמה עמוקה הרפורמה שהוא מציע. צריך לתת לו צ'אנס. הרי כשהצבענו לו רצינו מישהו שחושב קצת אחרת. אני מתקשה לדמיין שאין לו כוונות טובות, ומקווה שזה יכאב עכשיו ויעשה משהו טוב יותר בהמשך".

יאנה, שיושבת על מחצלת על הדשא עם ילדיה, הצביעה ללפיד בבחירות האחרונות. יאנה, מנהלת כוח אדם במקצועה, אומרת כי "אני מקווה שזו ירידה לצורך עלייה בעתיד הלא רחוק. אני בעדו כרגע". חברתה נועה, מנהלת רשת חנויות בגדים שלא הצביעה ללפיד אלא למרצ, אומרת: "גם אם אני בעד חלק מהגזירות, שהן רע הכרחי, אבל מאכזב שבסוף מעמד הביניים הוא זה שסופג. אני מקווה שהוא מבין מספיק מה הוא עושה". גם יאנה כנראה לא דימיינה את ההצלחה שבה יזכה לפיד, שתציב אותו עם תיק האוצר בידיים. "אין לו מספיק ניסיון", היא אומרת, "ויש חששות".

היחידה בשדרה שתקפה את לפיד היתה בת חן בן זקרי, נכה ואם חד הורית שהתנייעה בשדרה על כסא גלגלים, כשהיא מנסה למכור ספר ילדים שכתבה בעזרת בנה הצעיר. "שיתחיל בקיצוץ מינימלי", היא אומרת, "לא בבת אחת. לא בחרתי בלפיד. אם הייתי בוחרת בו כבר הייתי מראה לו עכשיו מה אני חושבת עליו באופן אישי. מה שהוא עושה זה להמשיך בקשירת השרשרת מסביב לרגליים של המעמדות הנמוכים. כאילו הוא אומר לנו 'עד פה אתם יכולים להגיע, לא יותר'. איך זה יכול להיות שאברך עם חמישה ילדים מקבל היום מהמדינה 5,000 שקל, בזמן שחייל מקבל משכורת של 300 שקל? אין היגיון בדרך הכלכלית פה".

מוטי מילרוד

אבל לפיד פוגע גם בחרדים.

"אני רוצה לראות אותו פוגע בחרדים. אני לא חושבת שמשהו ישתנה במדינה".

"לא רוצים שהעניים יתחזקו"

במרחק שנות אור מערוגות הפרחים והמוסיקה הקלאסית של רוטשילד, ברחוב הראשי של בת ים - רחוב בלפור - מקבלים בהרבה פחות שוויון נפש את גזירות התקציב החדש. משה, הרצל, אלי וראובן יושבים ומעשנים סיגריה אחרי סיגריה. מרבית השולחן מורכב ממצביעי ש"ס. הכעס כאן על השרים והח"כים הוא כמעט אישי.

"אוכלי חינם הח"כים האלה. לוקחים משכורת של 40 אלף שקל בחודש, ועל מה הם מחליטים? לקחו לנו את הסיגריות. לקחו לנו את הקצבאות. איפה השוויוניות פה?", מביע משה את דעתו החד משמעית על התקציב.

"מה לקחו את הקצבאות", מגיב חברו היושב אל השולחן ומבקש שלא להזדהות.

"לא שמעת? הורידו את הקצבה ל-140 שקל לילד. ילד שלישי לא מקבל כלום. הוא רוצה לחסל את הדתיים, אבל הוא לא מבין שבלי הדתיים אין עם", אומר משה, שבעצמו אינו חובש כיפה. "ומי בחר בו? העשירים האשכנזים. מה שהוא עושה כשר האוצר - זה ההפך ממה שהוא אמר".

מה אתה הצבעת?

"ליכוד. בשביל הביטחון של המדינה. אבל חוץ ממני כולם פה ש"ס".

ולנתניהו אין אחריות לתקציב הנוכחי?

"ביבי עשה מהלך יפה עם הנסיעה לסין. נסע להתארח בסוויטה של 70 אלף שקל ללילה - ונתן ללפיד להישאר פה ולהיות בפרונט".

אז איך היית רוצה שיתמודדו עם הגירעון?

"בהדרגה. לאט, בבת אחת, ולא כל כך קיצוני. ושהשרים יפסיקו לקחת משכורות של 30 אלף שקל", אומר ראובן. "חברי הממשלה יושבים במזגן, המשכורת שלהם דופקת והם אוכלים חינם ארוחות גורמה".

הח"כים דווקא הורידו לעצמם את המשכורות ב-4,000 שקל. כמה אתה חושב שצריך להרוויח שר בישראל?

"גם 20 אלף זה מספיק", אומר ראובן.

"זה נראה לך הגיוני שקופסת סיגריות תעלה 30 שקל?", אומר לנו אלי. "כשאני התחלתי לעשן בכיתה ד', קופסת סיגריות עלתה 4.5 שקלים. אם לפיד חושב שאת כל הגירעון הוא יסגור עם המעשנים - הוא טועה. למה הוא לא הולך לחברות שהן מעצמות גדולות, כמו טבע, ומעלה להן את המס? אלה חברות שגורפות מיליונים".

אתם עובדים?

ראובן: "אני עובד במאפייה. מרוויח 5,200 שקל. עם זה אני יכול לגדל ארבעה ילדים? בוא נראה את לפיד גבר בא לעבוד במאפייה".

משה: "אני מחסנאי, ואשתי טלפנית בחברת ביטוח. יחד אנחנו עושים 10,000 שקל. נראה את לפיד מרוויח 10,000 שקל. מזה אפשר לחיות? רק אוכל זה 3,000 שקל בחודש. הם גורמים לאנשים לגנוב ולשדוד. בגזירות האלה המדינה מעודדת עלייה באחוזי הפשיעה. תראה אותי, תראה אותו, לכל אחד מאתנו יש עבר. אני גדלתי בלי אבא. הוא גדל בלי הורים. חיים קשים היו לנו. מה הוא בא להציק לשכבות החלשות? הבוחרים של לפיד זה הרי האנשים המבוססים, האשכנזים. לא אנחנו".

"תראה מה לפיד אמר לפני הבחירות ומה הוא אומר עכשיו", אומר ראובן ומדליק סיגריה נוספת. "שיבוא לפה ויזרקו עליו עגבניות. אין לו אומץ. הם לא רוצים שהעניים יתחזקו. אם אנחנו העניים נתחזק, לעשירים לא יהיה כסף".

סמוך לקופת החולים הסמוכה עומדות שתי נשים בזמן שילדיהן משחקים על המדרכה מולן. הן חוששות להזדהות. "חלק מהעלאות המסים הן בסדר", הן אומרות. "ההעלאה של הסיגריות זה בסדר", ממשיכה אחת מהן בעודה מעשנת. "אבל בבסיס של האוכל של הילדים לא צריך לגעת. אני אם חד הורית. שיעלו מיסוי בסיגריות, בדלק, אבל לא בחינוך ולא בקצבאות, שזה פשוט האוכל של הילדים. אבל מה זה יעזור אם אני אדבר".

"לא צריך ישר לקצץ הכל. אפשר לעשות דברים לאט יותר. הם רוצים להגיע פה למצב כמו באמריקה", ממשיך בעל הקיוסק העומד לצדה, "מצב שבו או שתהיה מיליונר או שתהיה זרוק ברחוב. נתניהו הרס את כל המדינה הזאת".

למי אתה הצבעת?

"האמת, אני ליכודניק. אנחנו ליכודניקים בדם".

על רקע השכונה הבת־ימית המוזנחת, מפתיע לראות ג'יפ האמר צהוב שעלותו מאות אלפי שקלים חונה מתחת לבניין מט לנפול, וילדות שמסתובבות עם אייפון שעלותו אלפי שקלים. אילנית דרור ועינב משי יושבות בגינה כשילדיהן מולן. דרור, בהריון, עובדת כפקידה בעיריית תל אביב. משי עובדת בעיריית בת ים ומשלימה הכנסה כסייעת. בעליהן עובדים כנהג משאית ובתעשייה האווירית. "עבודות מסודרות, אבל המשכורות נמוכות", הן מעידות על עצמן.

למי הצבעתן בבחירות?

"אני הצבעתי ללפיד", אומרת דרור. "הצבענו כדי שיהיה שינוי. אבל ידעתי שהכל יהיה סתם הבטחות. הכל מתייקר במדינה הזו, חוץ מהמשכורת שלנו. גן עולה 2,000 שקל, משכנתא זה 3,500 שקל. זוג שמשתכר 10-12 אלף שקל לא יכול להסתדר".

אבל מה לפיד יכול לעשות? יש דרך אחרת לסגור את הגירעון?

"שייקח ממקומות אחרים שאפשר לקצץ מהם, מאלה שמרוויחים 100 אלף שקל בחודש ויש להם עסקים גדולים".

בסוכנות התיווך "פסגות נדל"ן" אנחנו פוגשים את הבעלים, יגאל ברוכין, שמופתע לשמוע שלגזירות יכולה להיות השפעה על הענף שבו הוא פועל - באמצעות העלאת מס השבח וביטול הפטור ממס לרוכשי דירות שהחזיקו בדירה אחרת בעבר. "לפיד עלול להוריד מחירים ולצנן את השוק. אבל מי שצריך להשתדרג מדירה של 2.5 חדרים ל–4 חדרים, איזו ברירה יש לו? אז הוא יקנה דירה קצת יותר בזול. חוץ מזה זו תוכנית שעוד לא אושרה. אתה עוד תראה - כדי לגזור את הקופון הציבורי, ביבי יחזור מסין ויכניס שינויים".

למי הצבעת?

"לקדימה".

ואם שאול מופז היה שר האוצר הוא היה עושה משהו שונה?

"לא הצבעתי למופז כדי שיהיה שר אוצר. בתפקיד כזה צריך מישהו עם מושג בכלכלה, מישהו שניהל מערכות גדולות. עם המס על הסיגריות אין לי בעיה. שייקחו גם מס על אלכוהול מצדי. אבל כשמתחילים לפגוע בקצבאות ילדים, בגנים, בבתי ספר, בצהרונים - זה הלחם והחלב של אנשים. וזה כשלחברות כמו טבע וצ'ק פוינט לא לוקחים כלום. אלה מקומות שאם תיקח מהם מיליארד שקל הם לא יזדעזעו. לעומת זאת, אם תיקח 250 שקל ממשפחה שמרוויחה 8,000 שקל ברוטו, מה יישאר? העניין הוא שלפיד לא מפחד מריקי כהן, שמקסימום מה היא יכולה לעשות, להרים דגל וללכת להפגין?"

אז מהיכן לקחת כדי לכסות את הגירעון?

"הנה, יו"ר נמל אשדוד לקח רבע מיליון שקל בנסיעות לחו"ל. אין גביית מסים תקינה במדינה הזו. שמשם ייקחו את הכסף. לאנשים הרגילים הרי אין גישה לדברים האלה. בסוף נהיה מההתנהלות הזו גירעון, ואומרים 'בוא נטיל מס הכנסה ומס שבח על רוכשי הדירות'. אם מישהו מוכר דירה של 2.5 חדרים וקונה דירה של 3 חדרים אפשר לומר שהוא התעשר ולהטיל עליו מס של 3.5%?"

אז אתה אומר שאין פוליטיקה חדשה.

"בטח שזו פוליטיקה חדשה. ממשיכים לדפוק אותנו כמו תמיד, אבל לפחות עכשיו דופק אותנו אחד שנראה טוב. כמו דוגמן".

"מיליון ילדים רעבים"

לבית שמש אנחנו מגיעים מתוך מטרה למצוא את מצביעי בנט וש"ס. אנחנו קצת מופתעים למצוא שם דווקא את מצביעי לפיד, כפי שמעידה על עצמה קבוצת חובשי הכיפה המחזיקה עסקים במרכז המסחרי המקומי ומסרבת להיחשף. "אני ואשתי מעשנים כל אחד שתי קופסאות סיגריות ביום. זה אומר שעכשיו אנחנו משלמים 120 שקל ביום", אומר המוכר בפיצרייה.

אז תפסיקו.

"אי אפשר. סיגריה זה כמו תרופה, זה בסיסי. אי אפשר לומר לבן אדם להפסיק לעשן".

"מה שלפיד אמר ומה שהוא עושה זה שני עולמות שונים", אומר אחד מהם, בעליה של הפיצרייה. "הוא מתנקם רק בקטנים. אם היו 200 אלף ילדים רעבים, מחר יהיו מיליון. הוא צריך למתן את הקיצוץ, לא לעשות הכל מיד".

הוא אומר שהקיצוץ זמני, שהמצב ישתפר בעוד שנתיים.

"עוד שנתיים יהיה טוב? מחר יהיו שני פגזים באשקלון והכל ישתנה".

"מי ייפגע? עסקים קטנים כמוני", אומר עמיתו. "הרי העמך קונה אצלי. העשירים הולכים לתל אביב, לבתי מלון".

אז מה הוא היה צריך לעשות?

"הוא עשה טעות כשלקח את תיק האוצר. היה נשאר מחוץ לממשלה ומשאיר את ביבי שיסתדר. עשו לו כמו שעשו לעמיר פרץ במלחמת לבנון השנייה, שנתנו לו את תיק הביטחון. ביבי חכם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם