הכירו: רותם רולף, היועצת הכלכלית החדשה של יאיר לפיד

רותם רולף, ראש צוות תעסוקה באגף התקציבים של משרד האוצר, רחוקה מאוד מהדמות שאפשר להעלות על הדעת כשמדברים על יועץ השר ■ ובכל זאת, לפיד העדיף אותה על פני אחרים ■ "היא אשה חיובית, אבל אין לה שום בעיה להתעמת עם מי שצריך, למרות גילה הצעיר"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

שר האוצר יאיר לפיד, שמחזיק כיום את מפתחות הכלכלה של המשק הישראלי, מוקף בסבך של יועצים: החל בראש המטה וכלה במנכ"ל משרד האוצר וב"מועצת החכמים" שהקים, המורכבת מהכלכלנים הבכירים במשק - הבנקאים ענת לוין וקובי הבר, והפרופסורים מנואל טרכטנברג, צבי אקשטיין ואבי בן בסט. אבל מאחורי כל אלה ניצב האדם שנותר לצדו של השר לאחר שמתפזרות הישיבות רבות המשתתפים - היועץ. הוא זה שאמור לבאר לשר האוצר את הסודות שמאחורי המספרים היבשים. לתפקיד המורכב הזה נכנסה השבוע רותם רולף בת ה-31.

"זה לא תפקיד של שליש", אומר מקור שליווה את כהונתו של שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ. "אם השר בוחר לתת ליועץ מנדט, הוא נהפך בסופו של דבר לציר שמקשר בין האגפים השונים של האוצר לבין השר ומנכ"ל האוצר. עם כל הכבוד למומחים הכלכליים שלפיד מכנס בביתו פעם בחודש, הם לא באמת מלווים אותו אחר כך ביום-יום.

"יובל וולמן, יועצו הכלכלי של שטייניץ, היה בלשכת השר הגורם הכי חשוב והכי מהותי להחלטות הגדולות ביותר. הוא זה שריכז, לבקשת שטייניץ, את כל ועדת ששינסקי; הוא זה שהיה יוצר קשר עם גל הרשקוביץ, ראש אגף התקציבים, ומיכל עבאדי-בויאנג'ו, החשבת הכללית, יושב בישיבות שהשר לא היה מחוייב להיות נוכח בהן, ומייצג את עמדת השר בהרבה מקומות. נכון שזה מאוד תלוי בהחלטת השר כמה חבל לשחרר, וגם בפרסונה של היועץ. אבל היועץ הכלכלי הוא זה שמנהל רבים מהתהליכים המאקרו-כלכליים עבור השר".

"חלק מרכזי בתפקיד הוא יחסי האמון עם השר", מצטרף גורם ששימש בתפקיד בעבר. "המטרה שלך היא להבין מה הוא רוצה בכל תחום, ולהגיע לרמת היכרות שתביא אותך למצב שבו אנשים יידעו שכשהם יושבים אתך, זה כמו לשבת עם השר".

רותם רולףצילום: מיכל פתאל

בלשכת שטייניץ כיהנו שני יועצים כלכליים: יובל וולמן ונמרוד ספיר. מלבדם, סייע לשטייניץ גם אבי שמחון כיועץ חיצוני, ובתחילת הדרך גם עומר מואב. לפיד העניק את המנדט הזה לרולף.

בסוף ינואר סער אגף התקציבים באוצר. היה זה כאשר סגן הממונה על התקציבים לנושאים מאקרו-כלכליים, אייל אפשטיין, פוטר בעקבות הפארסה שבה גילה הגוף שאמון על הנהלת החשבונות של המדינה שהוא באוברדראפט גדול הרבה יותר ממה שחשב. פיטוריו של אפשטיין מהתפקיד הבכיר היתה אמורה להיות הסימן הטבעי ביותר לקידום עבור מי שעבדה עמו באופן צמוד על התקציב של 2012-2011 - רכזת התחום המאקרו-כלכלי, רולף.

אלא שהפוליטיקה של אגף התקציבים קבעה אחרת. בגלל מניעים בין-אגפיים הוחלט לבצע "הצרחה" - ולהחלפתו של אפשטיין סומן כמיועד הסגן לנושאי ביטחון, מאיר בינג, ובמקביל אויש תפקידו של בינג על ידי רכז מתחום הביטחון - כך שרולף מצאה את עצמה ללא אופק תעסוקתי במשרד האוצר. בסופו של דבר, אפשטיין לא הודח, וככל הנראה הוא יעזוב מרצונו החופשי תוך כמה חודשים.

השלב הטבעי הבא עבור רולף היה לרחרח לגבי אפשרויות התעסוקה המצפות לה מחוץ לאגף התקציבים - וכך היא אכן עשתה. לדברי מקורות באוצר, באגף התקציבים העריכו כי העובדת המוכשרת עשויה לברוח להם מבין הידיים, וסימנו אותה לתפקיד היועצת הכלכלית הבכירה לשר האוצר. כשהגיע מועד ההחלטה של לפיד, הוא קיבל המלצות על רולף מהממונים עליה, נפגש עמה כמה פעמים כדי להתרשם ממנה, לצד פגישות שקיימה עם ראש המטה דני וסלי, וקיבל אותה לתפקיד.

"בראיונות מהסוג הזה אפשר ללמוד איך היועץ המיועד חושב, איך הוא מגיב לתרחישים, ובעיקר נבדקת הכימיה בין השר לבינו", אומר מקור באוצר.

באוצר יש האומרים כי תפקיד היועץ פחות טוב מתפקיד סגן. ההיסטוריה מעידה שכאשר שר האוצר מסיים את הקדנציה שלו, גם היועץ הכלכלי שלו הולך הביתה. ואולם, מבחינת יכולת השפעה, תפקיד היועץ מהווה קפיצת מדרגה משמעותית עבור רולף. התפקיד יחשוף אותה למגוון רחב של בעלי השפעה במגזר הציבורי, ותהיה לה גישה לכל הגורמים המקצועיים ויכולת להשפיע עליהם.

"מגיע לה להיות סגנית"

רולף היא ילידת נהריה, בת למשפחה של ניצולי שואה, ומתגוררת כיום בתל אביב. יש לה אח ששירת כקצין בגולני, ואחות שהשתחררה לא מזמן משירות צבאי במודיעין. היא נמצאת במערכת יחסים אך אינה נשואה. לפני כשלוש שנים חוותה טרגדיה אישית, כשבן זוגה נהרג בתאונת סנובורד לפני שעמדו להתחתן. היא בעלת תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת חיפה, שאותו סיימה בהצטיינות יתרה, ותואר שני במינהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך הלימודים בחיפה עבדה כמוקדנית והתגוררה בנהריה, ועם סיומם עברה לירושלים והחלה לעבוד במשרד האוצר. היא חובבת יוגה ואוהבת לקרוא.

בשבע השנים האחרונות מילאה רולף שורה של תפקידים באגף התקציבים. במהלך גיבוש התקציבים ל-2007 ו-2008, עבדה ככלכלנית בצוות מאקרו-תקציב, שמוביל באגף את גיבוש תקציב המדינה. בזמן גיבוש התקציבים הדו-שנתיים ל-2010-2009 ו-2012-2011, היא עמדה בראש הצוות. במקביל, היא שימשה רכזת איכות סביבה, ומ-2011 עמדה בראש צוות תעסוקה באגף התקציבים.

בתפקיד זה היתה רולף שותפה להובלת תוכניות ממשלתיות להגברת התעסוקה בקרב האוכלוסיה החרדית, תוכניות לשילוב נשים ערביות בשוק העבודה ותוכניות לגיבוש ויישום מדיניות ממשלתית לתעסוקת הורים, לרבות מיתון העלייה בעלות מעונות יום והגדלת מענקי מס הכנסה שלילי לאמהות עובדות. היא ישבה גם בוועדה לזכויות הילד ובוועדה לקידום מעמד האשה, וייצגה את האוצר בכל הקשור לזכויות אמהות אחרי לידה.

"פרט לכך שהיא היתה רכזת מאקרו ובקיאה מאוד במשמעויות הפיסקליות של תהליכים שונים, הצדדים החזקים שלה הם שילוב אוכלוסיות חלשות בשוק העבודה - תחום שבו היא עסקה הרבה", אומר מכר של רולף. "באגף התקציבים, מי שלא טוב - נפלט החוצה, ומי שטוב - מסומן מגיל צעיר למסלול הקידום של רפרנט-רכז-סגן. רותם סומנה לקידום. תפקיד סגן במשרד האוצר חזק יותר מהרבה תפקידי שרים בממשלה - ולרולף בהחלט מגיע להיות סגנית".

"לא רק זה", מוסיף מקור נוסף באוצר, "אלא שבתפקידה בצוות המאקרו היא שלטה בכל בסיס הנתונים, ריכזה את ההחלטות והיתה חשופה לאופן שבו מתגבש תקציב המדינה בכל הרמות. היא מכירה היטב את משרד האוצר על אגפיו השונים, ויודעת איך ועם מי לעבוד. זהו נכס שקשה מאוד להסביר".

מקור באוצר שמכיר את רולף מוסיף: "היא בחורה חיובית שמעדיפה לא להיות אגרסיבית, אבל כשאין ברירה היא יודעת לדרוש ולעמוד על שלה".

עימותים בוועדות

רותם רולף: "כעיקרון, אין שום מחלוקת על חשיבות הנושא פה. אני הייתי רוצה, ממש בחצי דקה, לצטט משפט מדו"ח המבקר שהוזכר כאן".

יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט, ח"כ אלכס מילר ‏(ישראל ביתנו‏): "לא מעניין".

רולף: "אני חושבת שזה מאוד מעניין".

מילר: "לא מעניין. אם יש לכם הצעות אופרטיביות לשינוי המצב, תגידו לי".

רולף: "אם יורשה לי לדבר חמש דקות, שזה הרבה פחות משדיברו אחרים, אשמח להבהיר את הדברים".

מילר: מה שאני רוצה לשמוע זה נושאים ספציפיים שבהם אנו דנים".

רולף: "מבקר המדינה אומר ש-100 מיליון שקל מתקציב המה"ט מבוזבזים בעצם, ואני הייתי רוצה להרחיב על כך..."

‏(עימות שהתקיים ביולי 2011, כשרולף שימשה רכזת התעסוקה באגף התקציבים‏)

גורמים שעבדו עם רולף בעבר מעלים ספקות לגבי מידת האסרטיביות שלה. "רמת ההשפעה של היועץ הכלכלי של השר תלויה מאוד באופי של השר, ובמי שמונה לתפקיד היועץ. רולף היא לא פרופסור עם 20 שנות ניסיון, כך שבדינמיקה של הדיונים שבהם יישבו מולה אנשים שהניסיון שלה הוא חצי או שליש משלהם - היא יכולה למצוא את עצמה במעמד בעייתי", אומר מקור שעבד עם רולף באוצר.

עם זאת, בתוך האווירה האגרסיבית השוררת בוועדות הכנסת, שבה ח"כים ללא ידע מקצועי נרחב לא חוששים לחתוך את הפקידים, קריאה של פרוטוקולים של ישיבות שונות שבהן היתה רולף נוכחת לאורך השנים מלמדת כי היו מקרים שבהם היא לא חששה להתעמת - כמו עם ח"כ מילר בישיבות ועדת החינוך, או עם ח"כ חיים כץ ‏(הליכוד‏) בישיבות ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בקיץ האחרון. אל מול המפקפקים, ניצבים רבים שעבדו עם רולף בעבר, אשר מאמינים ביכולתה לבצע את תפקידה החדש היטב. "היא בחורה מוכשרת מאוד, מבריקה ומקצועית, שתוכל לבצע כל משימה שיטילו עליה", אומר אחד מהם.

"היא מטעה", אומר מקור שעבד עם רולף. "היא אשה שקטה, אבל עשויה בדיוק מהדי.אן.איי של אגף התקציבים, עם גישה שלא מוותרים על המטרה מול הפוליטיקאים - אבל הכל נעשה בשקט. בנו אותה לפי השטנץ של האגף, מקום שבו שולחים רפרנטים בגיל 28 לדיונים עם ח"כים ושרים. אף פעם לא תשמע את הפקידים מתלהמים, כי הכוח שלהם הוא בנתונים. הרי כשהם אומרים לשר או לח"כ 'זה לא כלכלי', אין סיכוי שהח"כ יעשה חישוב בעצמו. אז השרים מתמודדים אתם באופן רגשי".

מינויה של רולף משלים משולש מקצועי נשי, שאמור לנהל עבור שר האוצר את העניינים במשרדו. היא חוברת אל המנכ"לית החדשה, יעל אנדורן, ואל החשבת עבאדי-בויאנג'ו, שמונתה לתפקיד לפני בואו של לפיד, אבל נמנית עם הגורמים באוצר הרואים עין בעין עם לפיד בתחומים רבים שבהם מתנהל המשרד.

בין מפיק תוכניות האירוח דני וסלי, המשמש ראש המטה של לפיד, לאיש העסקים הלל קוברינסקי, הצמוד אליו בהחלטות רבות, רולף היא הדמות שיודעת טוב מכולם איך המערכת עובדת. היא עבדה על תקציבים בעבר, ומכירה את המערכת הפוליטית היטב. "היא חיית עבודה, עובדת המון וקשה מאוד", אומר גורם שעבד עם רולף. "היא מקצועית ומסודרת, ואם אתה מבקש ממנה משהו אתה מקבל את הכל מאורגן, מסודר ומנותח. בלשכה של לפיד, שבה כולם אנשי רוח וחזון, יש צורך במישהי כזו. ללשכה מגיעים המון מספרים, והיא זו ׂשאמורה להביא אותם לשר כשהם לעוסים ולחוות את דעתה".

"רולף היא זו שמכירה את כל העזים שמסתובבות באוצר כדי לטרפד החלטות", אומר מכר שלה. "אין מי שיעבוד על התחום של ההוצאה לפועל בלשכה של לפיד. היא כוח אש רציני בתחום הביורוקרטיה הפוליטית - תחום שבלשכה כיום אין מי שיטפל בו. היא בעצם הכי קרובה למשרד האוצר והכי מעורה. אסור לזלזל בתפקיד שלה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום