"אין לנו בעיה עם תחרות, אבל התחרות פה לא הוגנת"

ביום ראשון אמורה הממשלה לחתום על הסכם השמים הפתוחים עם האיחוד האירופי ■ חברות התעופה הישראליות מאיימות בשביתה ■ אליעזר שקדי: "אני חושב שהסכם התעופה עם האיחוד האירופי במתכונתו הנוכחית הוא לשלוח לקרב את התעופה הישראלית בידיים קשורות"

זוהר בלומנקרנץ
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יום ראשון הקרוב אמור להיות אחד הדרמטיים בתולדות התעופה האווירית בישראל. הממשלה תתכנס לאשר את הסכם השמים הפתוחים, שנחתם ביולי 2012 בראשי תיבות בין ישראל לאיחוד האירופי, ואשר נועד לפתוח בהדרגה את השמים לתחרות בין ישראל לבין מדינות האיחוד על ידי הוספה הדרגתית של יעדים במשך חמש שנים.

שר התחבורה ישראל כץ, אדריכל ההסכם, אמר אתמול בכנס של מכון פישר לתעופה וחלל בהרצליה כי בקרוב ייחתם ההסכם שהוא "בלתי נמנע". "עם כל ההגנות שניתן לעשות לאל על או לחברות הישראליות בהסכם השמים הפתוחים, חשוב לזכור שזה טוב לאזרחי ישראל. יותר יעדים בפחות עלויות, יותר תיירות נכנסת והגדלת הפעילות התעופתית בישראל".

מטוס אל על בנתב"גצילום: דודו בכר

מנכ”ל התאחדות המלונות, שמואל צוריאל, ומנכ”ל מארגני תיירות נכנסת, עמי אתגר, הצטרפו לברכות ופירסמו הודעת תמיכה משותפת בהסכם. לדבריהם, “יש ניגוד אינטרסים בין המשק לחברת אל על וחברות התעופה הישראליות. הלכו לקראתן ועשו כל מה שאפשר כדי לעזור להן, אך אי אפשר שהתיירות הנכנסת תהיה מותנית באינטרסים של חברות התעופה הישראליות. אלה צריכות למצוא דרכים להתייעל”.

בתגובה למהלך המתגבש איימו ארקיע וישראייר לפתוח בשביתה כוללת ביום ראשון, אם תאשר הממשלה את הסכם השמים הפתוחים. ההסתדרות כבר הכריזה על סכסוך עבודה בנושא - כך שהעובדים יכולים לפתוח בשביתה בשבוע הבא. עובדי אל על, ארקיע וישראייר יפגינו מחר ב-9:00 מול בתיהם של שר התחבורה ושר האוצר.

מנכ”ל אל על, אליעזר שקדי, ניסה אתמול בכל כוחו למנוע ברגע האחרון את מה שהוא מכנה "בכייה לדורות". "אני חושב שהסכם התעופה עם האיחוד האירופי במתכונתו הנוכחית הוא לשלוח לקרב את התעופה הישראלית בידיים קשורות. הוא לא מאפשר תחרות הוגנת באופן קיצוני. העבודה של כל הגורמים שעסקו בעניין היתה להערכתי שטחית ולא מקצועית. לא נעשתה ולא הוצגה עבודה כלכלית, על אף פנייתנו ובניגוד מוחלט לדרישת ועדת הכלכלה של הכנסת. אני מקווה שממשלת ישראל לא תוביל את המשק כולו לכאוס ולמהלך חסר אחריות".

ההחלטה תביא בסופו של דבר לפתיחת שמי ישראל ותאפשר לכל אזרח לבחור לטוס עם מי שהוא רוצה. מה לא בסדר בזה?

"אנחנו לא נגד תחרות, אבל יש פה חוסר הוגנות. בואי נתחיל בסלוטים למשל, שהם האפשרות לנחות. נניח שאנחנו טסים היום מהית’רו לתל אביב כמו בריטיש איירווייז. כשהשמים ייפתחו, בריטיש תבקש ותוכל גם להגדיל את תדירות הטיסה לישראל. ההיגיון מחייב שגם אני אוכל להגדיל את תדירויות הנחיתה שלי בהית’רו. זוהי תחרות הוגנת, אבל זה לא מופיע בהסכם. במשרד התחבורה שולחים אותנו לדבר עם המדינות, אבל זה לא משהו שאני כחברה צריך לעשות.

"ועוד דבר: החברות האירופיות פועלות כקבוצה. מותר להן, על פי החוק האירופי, לתאם ביניהן מחירים. אני לעומתן מוגבל בנקודה הזאת: על פי החוק הישראלי זה אסור. אי אפשר לזרוק אותנו לתחרות מול חברות שפועלות לפי חוקים אחרים לגמרי. להם מותר לשחק רוגבי, ואני צריך לרקוד בלט.

אליעזר שקדי, מנכ"ל אל עלצילום: עופר וקנין

"קחי גם את נושא הביטחון: יש מדינות שאני לא יכול לטוס אליהן משיקולי ביטחון, כמו טורקיה, אבל החברות של המדינות האלה יכולות לטוס לכאן. זאת תחרות הוגנת? ותזכרי עוד משהו: ברגע האמת, כשיהיה פה מצב ביטחוני בעייתי, כולם יתאדו ורק אנחנו נישאר".

ואולי אתם פשוט חוששים מתחרות?

"אני איש תחרותי מאוד. מה שיש פה עד עכשיו זה לשים אותנו עם ידיים קשורות על מגרש שבו למתחרה יש הכל. המינימום שהמדינה צריכה זה לאפשר לנו להתחרות באופן שוויוני. נעשה פה מהלך של הטעיה מכוונת".

מה תעשו ביום ראשון?

"אני מקווה שממשלת ישראל תתעשת ולא תחתום על ההסכם".

ואם כן?

צילום: רשות שדות התעופה

“אני אשתמש בכל האמצעים החוקיים להתמודד מול העניין הזה. אני חושב שנעשה פה משהו חסר אחריות”.

מה כוללים האמצעים? השבתה מוחלטת של הטיסות?

"העובדים מבינים את המשמעויות של ההסכם, את העובדה שהממשלה תעדיף שלריקי כהן לא תהיה עבודה. הם חוששים וינקטו בכל האמצעים שעומדים לרשותם".

שר התחבורה לא מתרשם מהטענות. "כל הדברים הללו הועלו בשנים האחרונות. נוהל משא ומתן ארוך. החברות ישבו כמשקיפים והבעיות טופלו עד למקסימום האפשרי", אמר בתגובה כץ.

אתה מאמין שחברות התעופה מקבלות כלים לתחרות הוגנת?

"החברות מקבלות את כל הכלים האפשריים לתחרות הוגנת. זה הסכם טוב, והחברות קיבלו ככל האפשר. רק אתמול סוכם אצל מנכ”ל משרד ראש הממשלה להוסיף לחברות כ-5 מיליון שקל על הביטחון".

ישראל כץצילום: טלי מאייר

אז למה הן כל כך מתנגדות?

"תחרות היא לא דבר קל. במקרה הזה היא קשה לצד הישראלי. גם פוליטיקאים היו מעדיפים שלא יתמודדו מולם. אני משוכנע שהמהלך יביא להגדלת ההיצע, יוזיל מחירים, ויביא המוני תיירים שיוכלו לטוס לפה. אל על היא מונופול שיצטרך להיכנס לתחרות".

אתה מוטרד מאיומי ההשבתה?

"איומי ההשבתה פוגעים רק בחברות התעופה. זה לא מוצר שאין לו תחליף. אני מקווה שממשלה תעשה את המעשה הנכון, ורואה בזה שירות אדיר לאזרחי המדינה".

מניית אל על איבדה 5%

מניית אל על ירדה אתמול בכ-5%. המשקיעים חוששים כי תחרות אמיתית בענף התעופה עשויה לשחוק את הכנסותיה של החברה, שסובלת כבר עתה מלא מעט בעיות. בחמש השנים האחרונות מניית אל על איבדה 71% משוויה, וחלק מהירידה מיוחסת להאטה הכללית בתחום התעופה בעולם - אך גם לרווחיות הנמוכה שהציגה החברה.

שקדי אינו היחידי שטוען כי התחרות אינה הוגנת. מנכ”ל ישראייר, אורי סירקיס, אומר בתגובה להסכם: "נפעל להקטין למינימום את הנזק שעלול להיגרם ללקוחותינו כתוצאה מהשביתה. ישראייר הצהירה בעבר כי היא נערכת לתרחיש של פתיחת השמים לתחרות באמצעות שינוי המודל העסקי, התייעלות וקיצוץ חד בהוצאות. ביקשנו כי קודם לחתימת ההסכם יתבצע סנכרון בין גופי הממשל בישראל, באופן שיאפשר לחברות התעופה הישראליות להתחרות בצורה הוגנת”. גם בארקיע מעבירים מסר דומה: “ארקיע טענה ועדיין טוענת כי אינה מתנגדת לפתיחת השמים, אבל לפני ביצוע המהלך על המדינה לפעול לתיקון עיוותים המונעים תחרות הוגנת בין חברות התעופה הישראליות לאלה האירופיות".

במשרד התיירות דווקא תומכים במהלך של משרד התחבורה. מהמשרד נמסר כי "מדובר במהלך חיוני שיזניק את התיירות לישראל ויביא להורדת מחירי הטיסות גם עבור הישראלים. צירופה של ישראל למועדון האירופי פותח הזדמנויות חדשות לשחקנים נוספים בענף התעופה”. כמו כן, עמדת המשרד היא שעל המדינה למצוא דרך להבטיח את איתנותן של חברות התעופה הישראליות במסגרת ההסכם החדש. לדברי שר התיירות, ד”ר עוזי לנדאו, “מדובר במהלך חיוני, שמהווה תנאי לצמיחת תעשיית התיירות כולה ולשמירה על מקום העבודה של יותר מ-200 אלף מועסקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker