שני ועדים, החרמת מכוניות והפגנות: המלחמה בפלאפון עולה מדרגה

ועד עובדי חברת פלאפון יצא למאבק לשיפור תנאי העבודה, ושיבש את פעילות החברה ■ ההנהלה השיבה מלחמה בכל הכוח וההסתדרות בחשה מאחורי הקלעים - התוצאה: סכסוך עבודה חריף, אלים וחסר תקדים בהיקפו

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

איתמר אביטן, 32, שעובד בחברת פלאפון כבר שש שנים, נמצא במסלול קריירה מבטיח למדי: הוא נשוי ואב לשניים, ואוחז בתפקיד המכובד של מנהל תיקי לקוחות אסטרטגיים בחטיבה העסקית. הוא מרוויח שכר נאה, יש לו מכונית צמודה, והוא מקבל הטבות נוספות.

לכאורה, בשלב זה של החיים הוא היה צריך ליהנות מהמעמד שאליו הגיע ולחשוב על התפקידים הבאים בקריירה שלו. אלא שבחצי השנה האחרונה, על רקע גלי פיטורים שהתרחשו בחברה והחשש מפיטורים נוספים, אביטן מקדיש לילות כימים להקמת ועד עובדים באחת מחברות התקשורת הגדולות במשק. החודשים האחרונים עברו עליו באינספור שיחות עם עובדים, בדיונים עם חבריו להקמת הוועד, בדיונים בבתי משפט מול ההנהלה המתנגדת להתארגנות, ובהפגנות מול בתיהם של בעל השליטה שאול אלוביץ' והמנכ"ל גיל שרון. הוא וחבריו מבקשים להיטיב את תנאי העבודה שלהם - אך לא בשיחה פרטנית של כל עובד עם המנהל שלו, מאחורי דלת זכוכית, אלא בהסכם קיבוצי שיחול על כלל העובדים בחברה, דבר שלו מתנגדת ההנהלה בתוקף.

אביטן וחבריו יודעים שיש להם מה להפסיד, ובכל זאת מקדישים זמן גם למאבק לשיפור התנאים של 300 עובדי מרכז הלוגיסטיקה של החברה, המרוויחים שכר מינימום. לדברי אביטן, רבים מהעובדים במרכז נענו לקריאה לשבות שעליה הכריזו השבוע, לאחר שלפני חודש קיבלו הוראה שמותר להם לקחת רק שני קינוחים בתום הארוחה בחדר האוכל, בעוד שבבניין המרכזי של החברה, שבו יושבים מהנדסים ואנשי מטה, יכולים העובדים לקחת קינוחים כאוות נפשם. "זה נראה קטנוני, אבל זה מראה המון - האיפה והאיפה פגעה בהם מאוד", אומר אביטן.

אתה צעיר, יש לך תפקיד טוב ועתיד מבטיח. אתה לא חושש מפגיעה בקידום?

"יש מצבים בחיים שבהם צריך להסתכל על עצמך ולראות איך אתה עוזר לכלל. אם לא נעזור זה לזה, נהיה תלויים זה בזה. היום אני מקריב בשביל אנשים במרכז הלוגיסטי שמרוויחים 4,000 שקל בחודש. מחר, במאבק אחר, הם יקריבו בשבילי".

אביטן וחבריו רחוקים מהדימוי של ועד עובדים כמקום המונהג על ידי עסקנים פוליטיים כוחניים. רובם בשנות ה-30 לחייהם, עובדים בחברה כמה שנים, ומביעים הזדהות ונאמנות כלפיה. עינבל מלכה, 30, אם לשניים מאשדוד, עובדת בחברה שבע שנים. היא התחילה, כמו רבים אחרים, כמוקדנית, וכיום היא מעבירה הדרכות לעובדים חדשים. "רובנו אנשים משכילים, בעלי משפחות, לא ילדים שמחפשים הרפתקאות. אנחנו יכולים למצוא עבודות בחוץ, אבל פלאפון היא מקום שאכפת לנו ממנו, ואנחנו אוהבים אותו. מבחינתנו, השביתה אינה מטרה אלא אמצעי להשיג תנאי עבודה טובים יותר, כדי שאמהות ואבות, לדוגמה, יוכלו גם לעבוד וגם להיות עם המשפחה".

גיל שרון, מנכ"ל פלאפוןצילום: עופר וקנין

אלא שאת הדרישות האלה, הכוללת עדכוני שכר, נוהל פיטורים מסודר, סיוע במימון גני ילדים ודברים נוספים הם דורשים בהסכם קיבוצי - דרישה שהקפיצה את ההנהלה, שהחליטה לצאת למלחמת חורמה בוועד ובהסתדרות, המלווה את המאבק מתחילת הדרך. "זו לא שביתת האחיות", אומר בכיר בחברה. "פלאפון היא חברה פרטית, עם התנאים המיטיבים ביותר במשק. יש 900 רכבי חברה, בונוסים. העובדים דורשים העלאות שכר, נופש בארץ ובחו"ל, עזרה במימון גני ילדים, התחלת יום העבודה מאוחר יותר לאמהות. זו אוטופיה. בשביל זה יוצאים לשביתה? אנחנו חברה תחרותית, ולקוחות יעזבו אותנו אם נעלה את המחירים כדי לממן את ההטבות האלה. זו הסיבה לכך שאנחנו מתנגדים לכניסת ההסתדרות למשא ומתן".

לדברי הבכיר, "זה לא מאבק אותנטי של העובדים, אלא מאבק שמובילה ההסתדרות שהחליטה להכניס ארגון יציג גדול לחברה גדולה ויהי מה. ההסתדרות רוכבת על גבם של כמה עשרות עובדים בחברה, שרק הם פעילים באמת במאבק".

"ועד נועד להגן על עובדים חלשים", מוסיף בכיר אחר. "המשכורות של האנשים כאן גבוהות, ואין להם באמת מניע לשבות. הם בוכים שלקחו להם רכבי חברה? שייקחו מונית, ההסתדרות תממן להם".

מלחמת גרסאות קשה

הטיעון של הבכיר בעייתי מבחינת המניע שהוא מציג: למקימי הוועד אולי אין מניע לשבות עם תנאי עבודה טובים כל כך, אבל על פניו גם אין להם שום מניע לחבור להסתדרות. לטענת אביטן, שאותה מאשרים בהסתדרות, העובדים הם שפנו להסתדרות, לא להפך. זה מה שהופך את סכסוך העבודה בפלאפון לייחודי: עד כה נראה שגרעין חזק של פעילים, עובדים שהולכים עם ראש מורם, מסרב לפעול לפי הרציונל הנלמד בבתי הספר למינהל עסקים - עובד ירצה תמיד לדאוג לטובתו האישית, וכך גם צריך לתגמל אותו. הגרעין הזה לא מפחד מהתדמית הלא סקסית של המושג "ועד עובדים", ונחוש לפעול באסרטיביות מול ההנהלה.

פעילי הוועד איתמר אביטן (מימין) וברק לויצילום: דניאל בר און

"ההסתדרות משחקת בנו? זה קשקוש", אומר אביטן. "איזה עובד לא ירצה שוועד ידאג לו? מי לא ירצה עדכון שנתי בשכר או עזרה עם גני הילדים? השביתה מציגה גם סולידריות עם עובדי משמרות, שיש להם הפסקה של 20 דקות בלבד. אבל גם למהנדס שמרוויח 20 אלף שקל בחודש ופתאום שולחים אותו הביתה יש סיבה לשבות, כי הוא נשאר עם אפס. המטרה היא לדאוג שהתנאים יהיו טובים, ושפיטורים לא ייעשו בהינף יד. כל העובדים נמצאים יחד באותה סירה. לגבי ההטבות האחרות, עברנו על הסכמים קיבוציים בוויזה, בבזק ובחברות נוספות. למה שהדברים האלה לא יהיו גם אצלנו?"

השביתה שעליה הכריז הוועד היא אירוע חסר תקדים ביחסי העבודה בישראל. בפעם הראשונה הוכרזה שביתה בחברת סלולר גדולה - תקדים שני לאחר ניסיון ההתארגנות בחברה בחודשים האחרונים. בשני הכריזו העובדים על שביתה באגף ההנדסה ומערכות המידע, בשלישי על השבתת מוקדי השירות בירושלים ובחיפה, ברביעי על השבתת מרכז הלוגיסטיקה של החברה בקריית שדה התעופה ובחמישי על השבתת אגף הכספים. למרות זאת, עד כה לא הרגיש ציבור הלקוחות את השביתה: באופן כללי לא היו בעיות בשיחות או תלונות בקנה מידה גדול על עיכובים בשירות.

למרות זאת, זה היה שבוע סוער מאוד בחברה, שלווה במלחמת גרסאות אגרסיבית בין ההנהלה לוועד סביב שאלת אפקטיביות השביתה: ההנהלה טענה שעובדים ספורים בלבד שבתו, בעוד שהוועד טען שהמקומות שבהם שבתו היו ריקים ברובם. "מאות אנשים שובתים", אומר ראש הוועד ברק לוי. "אני יודע בדיוק מי יושב בבית כל היום, מי פעיל ומי הולך להפגנות. בכל יום של שביתה מצטרפים אלינו עוד ועוד שובתים. ביומיים האחרונים ראינו אנשים שחשבו ללכת לעבודה, אבל בסופו של דבר הבינו שכדאי להם להצטרף למאבק".

שני הצדדים הפיצו תמונות של מקומות עבודה ריקים או מלאים, כדי להוכיח שהשביתה מצליחה או לא. הוועד טוען כי למרכז הלוגיסטי הגיעו 50 מתוך 250 עובדים ברביעי ובחמישי, שבהם המרכז שבת, טענה שההנהלה מכחישה. לטענת הוועד, עובדים רבים גם לא הגיעו למוקדים בבאר שבע ובירושלים, אך החברה גייסה עובדים במיקור חוץ והעבירה שיחות למוקדים אחרים, כדי שהלקוחות לא ירגישו בהבדל.

בתוך כך בלטה תופעה מוזרה, המהווה אף היא תקדים: ועד פעולה בתוך החברה, שתומך בהנהלה ומתנגד להתארגנות. לטענת מארגני השביתה, הוועד הזה מופעל כולו על ידי ההנהלה, טענה שהיא מכחישה. עם זאת, אתר האינטרנט של הקבוצה הזו הוקם על דומיין השייך לחברת אלדר-חומסקי, משרד הפרסום של פלאפון. ברביעי הפגינו שתי הקבוצות מול אלה - העובדים התומכים בשביתה והמתנגדים לה.

מתחת לפני השטח, הוויכוח הרבה יותר סוער ומתוח מזה, וכולל האשמות הדדיות ורמיזות על טריקים מלוכלכים. מבחינת חברי הוועד, החרמת מכוניותיהם השבוע היא רק ההמשך של קו הפעולה שנוקטת החברה, בהובלתו של שרון, של הפחדות ואיומים על עובדים. הם זוכרים כיצד בתחילת המאבק קיבלו בני המשפחה של מקימי הוועד שיחות טלפון אנונימיות ממספרים חסויים מאנשים שהציגו את עצמם כפקידי מס הכנסה, מינהל מקרקעי ישראל או רשויות אחרות והעלו שאלות על חובות של בן המשפחה הפעיל בוועד. כל השיחות האלה בוצעו באותו יום, בטווח של שעה וחצי, והתקבלו בהפתעה גמורה. החברה מעולם לא הודתה שיש לה קשר לשיחות האלה, ומכחישה זאת גם כיום, אך העובדים מאמינים שהיא עמדה מאחוריהן.

בהמשך הדרך גילה הוועד שההנהלה מחתימה עובדים על טפסים לביטול ההצטרפות אליו, ומנהלים משוחחים עם עובדים ומשכנעים אותם לא להצטרף להסתדרות. לדברי אביטן, לפני שבוע וחצי הגיע אדם לא מזוהה לכנס שערכו עם העובדים. הוא הציג את עצמו כעובד במעבדה המרכזית, אך לאחר שאחד העובדים בצוות לא זיהה אותו, ניסו אנשי הוועד לבדוק אם הוא אכן עובד של החברה. תחילה הוא ניסה למחות על כך שלא מאמינים לו, אך לאחר מכן עזב את המקום במהירות.

הנהלת החברה מכחישה שאיימה על עובדים או הפחידה אותם, כדי שלא יצטרפו לוועד. מבחינתה, המצב הפוך: הוועד, יחד עם פעילי הסתדרות, מפעילים לחץ לא הוגן על עובדים אחרים להצטרף לשביתה - טענה שהוועד מכחיש. ההנהלה גם מלינה על הצבת בובה גדולה של עכברוש, סמל המאבק הבינלאומי בהתארגנויות עובדים, מול בתיהם של אלוביץ', שרון, והמשרד של עו"ד סיגל פעיל, המייצגת את החברה. "נעשו כאן דברים שהם בגדר חציית קו אדום", אומרת פעיל. "פעילים של ההסתדרות ושל ועד העובדים ניסו להכריח עובדים להפסיק את העבודה, ומקרה אחד אף היה כרוך באלימות". בכיר בחברה מספר שבשבועיים האחרונים הופיעו חבלות בעשר מכוניות של בכירים. "אין לנו כל קשר למעשה אלימות כלשהו, ואלה טענות זדוניות", אומר אביטן.

מנסים לשלב כוחות

לדברי אותו בכיר, ההסתדרות יוצרת פגיעה של ממש בחברה. "ההסתדרות פונה ללקוחות עסקיים גדולים שלנו, שיש להם ועדי עובדים, ומבקשת מהם לנתק את ההתקשרות עם פלאפון כדי להביע תמיכה במאבק. זה הגיוני? הרי זה יפגע בכל העובדים של החברה". בהסתדרות סירבו להתייחס לדברים.

מבחינת ההסתדרות, התומכת במאבק באופן מלא, פלאפון היא מעוז חשוב. זה הניסיון הראשון שלה להשיג דריסת רגל לענף הסלולר, לאחר שנים שבהן לא היה ועד עובדים והסכם קיבוצי בחברה גדולה מסוג זה. בהסתדרות לא מודים שהמשימה עדיין לא הושלמה: פלאפון לא מכירה בוועד וטוענת שהוא לא הגיע למכסת החתימות של שליש מהעובדים, הנחוצה להקמת ועד בתוך ארגון. לטענת ההסתדרות, לאחר שוועד הפעולה החתים עובדים על טפסים, הצליחה פלאפון לשכנע עובדים מסוימים לבטל את חתימתם, וכך טענה שרק 600 מהם חתמו. עם זאת, מקורב לפלאפון מודה שבהחלטת בית הדין לעבודה, שבה הכירה פלאפון בזכות העובדים להתארגן, נמתחה ביקורת על החברה בנוגע לכך שהחתימה עובדים על טפסי ביטול, לצד ביקורת שנמתחה על ההסתדרות על כך שהחתימה את העובדים על טפסים מבלי שהדבר הוסבר להם לעומק.

לדברי פעיל, ההסתדרות והוועד לא נוהגים בהגינות, משום שהשביתה לא נסובה באמת סביב תנאי העבודה בחברה, אלא על עצם העובדה שהחברה לא מכירה בהתארגנות כארגון יציג של העובדים. "אי אפשר להכריז על שביתה רק כי החברה לא מכירה בוועד כארגון יציג. זה לא חוקי. ההכרה בו כארגון יציג מחייבת הוכחה שהארגון מייצג לפחות שליש מהעובדים. עד כה, הגיעו אלינו 605 טפסים בלבד. אי אפשר לדלג על החובה הזו באמצעות הפעלת לחץ או הכרזה על שביתה, כי כך מעסיק עלול להכיר בוועד בגלל לחץ - ולא מפני שקיבל הוכחה ששליש מהעובדים בחברה אכן התארגנו".

בכיר בהסתדרות דוחה את הדברים. "אנחנו ארגון רציני, ואם לא היינו מחתימים שליש מהעובדים, לא היינו מודיעים על זה לחברה. פלאפון עשתה מעשים לא חוקיים: היא החתימה עובדים על טפסי ביטול, וכל הזמן משכנעת עובדים לצאת נגד ההסתדרות. לא ייתכן שחברה גדולה תנקוט שיטות נפסדות כאלה. הם צריכים להבין שמבחינתנו זה עניין עקרוני - יהיה הסכם קיבוצי בפלאפון. זה מאבק חשוב, ואסור שמעסיקים יחשבו שאפשר לטרפד התארגנויות של עובדים".

אלא שההסתדרות אינה פונה לבית הדין לעבודה כדי לטעון שהארגון יציג. לדברי אותו בכיר בהסתדרות, הדבר נובע מהתמשכות התהליכים: דיון בבית הדין לעבודה בשאלה אם הוא יציג או לא עשוי להימשך שנה עד שנה וחצי. הנהלת פלאפון, מצדה, גם לא ממהרת לפנות לבית הדין. בכירי החברה מסבירים שהשביתה לא פוגעת בהם, לכן אין סיבה לפנות לערכאות. אפשר לשער שהם רוצים להימנע מדיון נוסף בבית הדין לעבודה לגבי הסכסוך בינם לבין העובדים, דבר שילבה אותו אף יותר.

השבוע, כך נראה, שגתה החברה כשהחרימה את מכוניותיהם של כמה מחברי הוועד, דבר שעורר הד תקשורתי נרחב לשביתה. צעד זה יוחס, בין היתר, לאופיו של שרון, שמוביל את המאבק הבלתי מתפשר בעובדים. יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' קראה השבוע להדיח את שרון בשל התנהגותו הפסולה, לדבריה, וטרחה להזכיר שמאז שנכנס לתפקידו הוא קיבל שכר אסטרונומי של 36 מיליון שקל. השבוע הבא יקבע אם השביתה תתרחב ואם המאבק ימשיך לעורר הדים או - כפי שמקווים בהנהלה - התקשורת תעבור לעסוק בהשקת אייפון 5. חברי הוועד, מנגד, מעדיפים שהשקט יחזור לחברה - אבל רק לאחר שכל העובדים ישלבו כוחות, מבלי שההנהלה תתנגד. "אם היתה לנו אפשרות לנטרל רעשי רקע, לשבת עם הקבוצה השנייה, ופשוט לפרוש בפניהם מה שאנחנו מבקשים, היינו מגלים שכולם נמצאים באותו צד", אומרת מלכה. "אני אמא, ואני בטוחה שבקבוצה השנייה יש אמהות אחרות, ואותם דברים כואבים לכולנו. אין לי ספק שעובדים שיוצאים נגד המהלך עושים זאת מהסיבות הלא נכונות".

מחברת פלאפון נמסר בתגובה: "העובדה הפשוטה היא שאין שביתה והשירות ללקוחות רגיל. המשמעות היא שיותר מ-4,300 איש מתוך 4,500 עובדי החברה לא תומכים בשביתה ובהסתדרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker