בית הדין לעבודה שכח שתפקידו לרסן

נשיאת ביה"ד לעבודה בת"א קבעה כי הממשלה חייבת לנהל משא ומתן עם האחיות - למה זאת טעות?

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

יכולתה של הממשלה לנהל משא ומתן שווה כוחות עם ועדי עובדים המייצגים שירותים חיוניים לציבור היא אפסית. נשיא המדינה שמעון פרס המחיש זאת כשאמר השבוע כי בימיו כראש ממשלה לא היה מוכן לאפשר יותר מיום אחד של שביתת אחיות או רופאים. השאלה אינה אם תיכנע המדינה לאחיות, אלא מתי זה יקרה ומה יהיה עומק הוויתור.

שוטרים ואנשי כוחות הביטחון אינם רשאים לשבות. לעומתם, הסתדרות האחיות והאחים אינה כפופה למגבלה הזו, ולכן מי שאמור לאזן את יחסי הכוחות במשא ומתן בין האוצר המייצג את משלם המסים לבין האחיות הוא בית הדין לעבודה. בית הדין נכשל בכך השבוע.

צילום: דודו בכר

תביעותיהן של האחיות ראויות להתייחסות רצינית: הן שחוקות ועובדות בעומס לא סביר. השאלה אם שכרן משקף את גודל המעמסה הפיסית והנפשית שנויה במחלוקת בינן לבין האוצר, ועל כך צריך להתנהל משא ומתן. האוצר טוען שהמשא ומתן החל. האחיות טוענות שהוא נסחב ומבקשות לשבות כדי להביא לסיומו כבר עכשיו. נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב אפרת לקסר קבעה כי הממשלה חייבת לנהל משא ומתן עם האחיות למרות מסע הבחירות המתנהל במלוא העוצמה. במה טעתה?

בית הדין בראשותה התעלם כמעט לחלוטין מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין - המבוססת על פסקי דין של בג"ץ - כי "הממשלה והשרים בממשלת מעבר הפועלת ערב בחירות מחויבים באיפוק בהפעלת סמכויותיהם לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופת המעבר". על רקע תקופת הבחירות הוקפאה החקיקה בכנסת, הושהו מינויים בשירות הציבורי ואפילו מינוי סגן הרמטכ"ל עלול להתעכב. עבודת הממשלה נכנסה לניוטרל. אתמול עוכבה החתימה על הסכם "השמים הפתוחים" שאמור להגביר את התחרות בתחום התעופה האזרחית: נצטרך לחכות עוד שנה לפני שיוזילו פה את מחירי הטיסות. מדוע מגיע לאחיות ליחס מיוחד?

וינשטיין הסביר בהנחיה ששיגר לשרים באוקטובר כי ככל שהממשלה נדרשת לפעול בעניין חיוני יותר, כך קטנה מידת האיפוק הנדרשת ערב בחירות. ההסתדרות הבינה את הפטנט: ככל ששביתת האחיות תיהפך לפוגענית יותר, כך תוכל הממשלה לקבל הכרעות עמוקות יותר. כגודל המשבר שתיצור הסתדרות האחיות, כך גדל הסיכוי שהממשלה תיכנע. לכניעה יהיו השלכות על המשא ומתן על הסכם קיבוצי במשק שייחתם בשנה הבאה, שעתידה להיות איומה מבחינה תקציבית.

בית הדין לעבודה אמור היה להבין את התרגיל. במקום זאת קבעה השופטת לקסר כי המשא ומתן עם האחיות החל לפני כמה שבועות ולכן אין מניעה לסיימו. החלטתה חוטאת להיגיון של הנחיית היועץ, שנולדה בימי ממשלת ברק. ברק פיזר את ממשלתו ב-2001, אבל התיר לשר המשפטים שלו יוסי ביילין לנהל משא ומתן עם אש"ף בטאבה בניסיון להשיג הסכם מדיני לפני הבחירות (בבחירות הובס ברק על ידי אריאל שרון ברוב חסר תקדים). היועץ המשפטי דאז אליקים רובינשטיין קבע כי ממשלת מעבר על סף בחירות אינה מוסמכת לקבל הכרעות מדיניות הרות גורל. בג"ץ קיבל את עמדתו. העובדה שהמשא ומתן עם הפלסטינאים החל לפני הבחירות לא שינתה כהוא זה.

על ממשלה בתקופת בחירות חייבים לשים רסן הדוק. היא עלולה לכתוב צ'קים שהממשלה הבאה אחריה לא תרצה לפרוע, ואולי גם לא תוכל. משרד האוצר עירער אתמול ובצדק על ההחלטה שלא להוציא צווי מניעה שיגבילו את שביתת האחיות ותקף במיוחד את ההתעלמות מהעיתוי הפוליטי. נטישת מחלקות אינה אמצעי לחץ סביר בימים אלה, ולכן הערעור חיוני כדי שפקידי האוצר יוכלו לחסום את התמריץ של פוליטיקאים להעמיק את הבור התקציבי משיקולי בחירות.

אתמול בערב כינסה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה נילי ארד את נציגי המדינה והאחיות לשיחת גישור, כדי לנסות למצוא פתרון לסכסוך. לאחר מכן אמור היה להתקיים דיון בבית הדין הארצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker