"הקומבינטור" |

כך עבדה שיטת חיים כץ בפריימריס: "אתה חייב להצביע אחרת תאבד את העבודה"

הוא יו"ר הוועד של התעשייה האווירית, מחזיק במניות ישראמקו ומקורביו בטוחים שהוא יהיה שר התקשורת הבא ■ השבוע זאת היתה מערכת הבחירות החמישית שבה הפעיל ח"כ כץ את עובדי התעשייה האווירית כדי להיבחר לכנסת ■ כך זה עבד

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

בחמישי שעבר התכנסו עובדי יחידת שירותים כלליים של התעשייה האווירית (תע"א) בחדר האוכל הדרומי, המכיל מאות מקומות ישיבה. העילה לכינוס: סקירה של המנהל, משה בק, על מצב היחידה, שתפקידה לספק שירותים לוגיסטיים, כמו בינוי, הסעות וצורכי משרד, למפעלי החברה הביטחונית הגדולה.

כשסיים את דבריו יצא בק מהחדר, אך העובדים נשארו במקומם. את מקומו תפס שלמה גרינברג, יו"ר מועצת עובדי תע"א. גרינברג עובד במפעל מל"ט של תע"א, שם הוא משמש נציג העובדים. הוא גם יד ימינו של ח"כ חיים כץ (הליכוד), יו"ר הוועד. גרינברג בא לדבר עם העובדים על הפריימריס בליכוד שנערכו שלושה ימים לאחר מכן, ובהם התמודד גם כץ. הוא עידכן את העובדים בעניין סדרי ההסעה לקלפיות ונתן הנחיות נוספות.

אסיפות דומות התקיימו בשבועות האחרונים גם במפעלים אחרים של תע"א, ובהן הוסבר לעובדים על האופן שבו הם צריכים להיערך ליום הבחירות. ואכן, התוצאות נראו בשטח: אלפי עובדים יצאו ביום הפקודה משערי תע"א וצבאו על הקלפיות ביהוד, במושב חדיד, בלוד, באשדוד ובמקומות אחרים, כדי להצביע לכץ ולרשימת המומלצים שלו, שנסגרה בדילים פנימיים בליכוד.

חיים כץצילום: מיכל פתאל

"דיברו השבוע הרבה על כץ, אבל צריך לדבר גם על תע"א, שהיא חברה ממשלתית", אומר גורם המעורה בנעשה בחברה. "במקרה הזה, לדוגמה, בק היה צריך לדאוג שהעובדים יחזרו לעבודה אחרי התדריך שנתן להם. לפעמים עובדים מתכנסים בשעות העבודה לאסיפות ועד, וזה בסדר. אבל מדוע תע"א מעלימה עין מכינוסים פוליטיים על חשבון שעות העבודה? למה משאב ציבורי מנוצל כך לקידומו של פוליטיקאי?"

זאת מערכת הבחירות החמישית שבה מפעיל כץ את עובדי תע"א כדי להיבחר לכנסת. בכל פעם פעל המנגנון שלו בווריאציות שונות, אבל המהות והמטרה דומים: גיוס כללי של לפחות 10,000 עובדים, לפי הערכות, שאותם דאג כץ לפקוד לליכוד בין מערכות הבחירות.

השבוע, בניגוד לפעם הקודמת ב-2008, הוחלט שלא להשתמש בהסעות באוטובוסים, בעקבות הפרסום השלילי שלו זכו צילומי העובדים העולים לאוטובוסים בדרך אל הקלפי. הפעם יצאו תומכי כץ במכוניות פרטיות או בכלי רכב שכורים, ארבעה או חמישה בכל מכונית, אל הקלפיות הסמוכות למפעלי החברה.

"כץ שילם על כלי הרכב השכורים", אומר אחד ממקורביו. "ח"כים אחרים השקיעו בשלטי חוצות, הוא השקיע בהסעות. זה לגיטימי וחוקי". מתנדבים של כץ, אנשי ועד העובדים, עמדו בקלפיות ודאגו לדווח למטה מי מגיע לקלפי ומי לא, כדי שאפשר יהיה לשנע לקלפיות אנשים נוספים. הפעם, בניגוד לפעם הקודמת, לא חולקו בין העובדים רשימות גלויות של מומלצי הדיל של כץ. השמות הועברו בפתקים קטנים שעליהם היו רשומים מספרי המועמדים בלבד, או בהודעות SMS שבהן נכתבו המספרים. חלק מהעובדים פשוט שיננו את המספרים בעל פה.

"אנשי כץ הראו לי את הודעות ה-SMS האלה עם המספרים. זה משהו שלא משאיר עקבות", אומר אחד מפעילי הליכוד הוותיקים. "בקלפי היו אנשים שניסו לשכנע אותם להצביע עבור מועמד אחד או שניים שלא היו בדיל, אבל אנשי כץ לא זזו מ"מ מהרשימה שהם קיבלו".

כך עלה השבוע לכותרות מושב חדיד, המרוחק 10 דקות נסיעה ממפעל תע"א. "באתי לתמוך בחיים כץ, כי הוא דואג לפרנסה שלי", אמר לנו אחד מעובדי החברה שפגשנו בתור לקלפי, שהשנה התארך במיוחד בגלל התקלה במחשבים. "אני חמש שנים בליכוד, והצבעתי בשבילו גם בפעם הקודמת. בזמן הזה כץ הוכיח את עצמו, ובגלל זה התאחדנו ובאנו להצביע בשבילו".

התור היה מורכב כמעט כולו מאנשי תע"א - מהנדסים או מנהלים בדרגי הביניים וגם עובדי ייצור ותחזוקה. לצד אלה שחזרו על דברי התמיכה בכץ, היו גם כאלה שנראו פחות בטוחים. כך למשל, עובד צעיר, בסוף שנות ה-20 לחייו, שנראה די המום מהסיטואציה, אולי מכיוון שהיו אלה הפריימרייס הראשונים שהוא משתתף בהם. לידו עמד גבר בשנות ה-40 לחייו, והסביר לו איך לבחור, תוך שהוא מצביע על הדף עם שמות המועמדים: "הנה, אתה צריך לסמן פה 12 ופה 1, נציג המחוז". כמה דקות לאחר מכן, כשהוא ראה שהצעיר בכל זאת מתקשה, הוא הציע לו פתרון קל יותר: "אתה רוצה להעתיק?"

יום עבודה אבוד

אף שעובדי תע"א מצהירים כי הם תומכים בכץ מכיוון שהוא האיש שדואג להם, ייתכן שיש סיבות אחרות להתגייסות למענו. השבוע הועלתה בכלי התקשורת, ולא בפעם הראשונה, סוגיית האיומים: לפי הנטען, יש כאלה שמצביעים לכץ מתוך חשש למקום עבודתם.

ח”כ כרמל שאמה-הכהןצילום: דודו בכר

"הגיעו אלי עדויות של עובדים בנוגע לאיומים", אומר ח"כ כרמל שאמה-הכהן, יריבו הפוליטי של כץ בליכוד, שטען כי כץ הכניס אותו ל"רשימת חיסול", ובסופו של דבר נבחר למקום ה-20 ברשימה. "מעטים אומרים זאת באופן ישיר. לרוב אומרים ‘תשמרו על הפרנסה שלכם'. זו אמירה דו-משמעית, אבל עם מסר ברור, שמכוון לסכנת ההפרטה כביכול של תע"א - אלא שהפרטה של החברה בכלל לא עומדת על הפרק".

כץ ואנשיו מכחישים בכל תוקף את הטענה שהעובדים מקבלים איומים. לעומת זאת, ש', שעבד עד לפני שלוש שנים בתע"א ויצא לפנסיה מוקדמת, מכיר את התופעה מקרוב, מכמה מערכות בחירות שבהן עבד בחברה, בזמן שכץ היה יו"ר הוועד. "האיום הוא שאתה חייב ללכת להצביע, אחרת אתה עלול לאבד את העבודה או שלא תקודם בדרגה. עלי איימו באופן אישי", הוא מספר.

ש' גם יודע דבר אחד או שניים על המנגנון המשומן של כץ. "בכל יחידת עבודה יש אחראי, ומתחתיו כמה פעילים. ביום של ההצבעה האחראי קורא לאנשים ומסביר בשיחה ארוכה מה בדיוק הולך לקרות: מתי מתאספים, איפה, ולאיזה קלפי נוסעים. אם מישהו לא מופיע בזמן, מתקשרים אליו כדי להזכיר לו. יש נציגים מטעם כץ, שרושמים בכל קלפי מי הגיע ומי לא, ואחרי זה דואגים להרים טלפונים לכל אלה שלא הגיעו. ממה שאני ראיתי, ביום הפריימריס יש הרבה מאוד אנשים מתע"א שעסוקים בבחירות, וזה בעצם יום עבודה אבוד".

תוצאות הפריימריס, שפורסמו השבוע באתר הליכוד, ממחישות את חשיבות עובדי תע"א עבור כץ. במושב חדיד קיבל כץ 536 קולות, ביהוד 1,205, בשוהם 1,168, בלוד 558, ובאשדוד, שם נמצא מפעל החברה הבת אלתא, 2,134 קולות. גם בירושלים, בפתח תקוה ובראשון לציון קיבל כץ הרבה מאוד קולות: 1,020, 1,139 ו-1,740 בהתאמה. ככל הנראה, הקולות האלה הושגו בדילים מקומיים. בירושלים, ככל הידוע, הדיל נעשה עם האגף הימני בליכוד. בסך הכל, מתוך כלל 29 אלף הקולות שכץ קיבל בפריימריס, כ-20% הגיעו מהקלפיות הקרובות למפעלי תע"א.

לא מחתימים כרטיס בשער

יועצו של כץ, אילן מרסיאנו, דוחה את הביקורת המושמעת נגד כץ. "מותר לעובדים לממש את זכותם הדמוקרטית, ולצורך כך גם להתארגן לקראת כך", הוא אומר. "הם רוצים ייצוג בכנסת, בדיוק כמו שלחברי קיבוצים או לחרדים יש ייצוג. כל הדיבור על בזבוז שעות עבודה זה שטויות. תע"א הוא מפעל לתפארת מדינת ישראל, עם הרבה הישגים בתחום הביטחוני והכנסות מיצוא, שמשלם 4 מיליארד שקל מסים בשנה".

"כץ נתן שתי הנחיות מפורשות", מוסיף מרסיאנו. "לא משתמשים ברכבי חברה או בכל ציוד אחר של תע"א לצורכי הפריימריס, וחובה להחתים כרטיס עובד כשיוצאים להצביע".

ואולם, לא בטוח שכל העובדים צייתו באופן מלא להוראה האחרונה. לפי הנהלים בתע"א, עובד שיוצא באמצע יום העבודה מהמפעל, מחויב להחתים כרטיס גם במחלקה וגם בשער היציאה, אך ביום הפריימריס היו כאלה שהעדיפו להתעלם מההחתמה בשער. אמיר חרמוני, מהנדס לשעבר בחברה וכיום יזם עצמאי ומתנדב בעמותת אומ"ץ למען מינהל תקין, טוען כי ראה זאת במו עיניו. בראשון הגיע חרמוני למתחם החברה ביהוד כדי לעקוב אחר התנהלות יום הבחירות. חרמוני עוקב כבר שנים אחרי התנהלותו של כץ, כולל תלונות רבות ששלח במהלך השנים למבקר המדינה ולגופים אחרים.

תלונה של חרמוני מלפני שלושה שבועות היא שהניעה את מבקר המדינה, יוסף שפירא, לפנות בתחילת השבוע ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, אליקים רובינשטיין, ולהנהלת תע"א, ולהזהיר מפני שימוש במתקני החברה לטובת המרוץ לפריימריס של כץ.

"ב-9:30 הגעתי ליהוד, וראיתי מאות עובדי תע"א יוצאים מהשער האחורי של מפעל מבט כדי להצביע בקלפי", מספר חרמוני. "בהמשך הגעתי לשער של מפעל אחר, ראיתי בערך 50 מכוניות מלאות בעובדים יוצאות לעבר הקלפיות. מתוך כל המכוניות, רק כחמש החתימו שעון ביציאה, וגם אז רק הנהג החתים שעון ויתר הנוסעים לא החתימו. באחת הקלפיות פגשתי חבר שלי שעובד בתע"א, ושאלתי אותו אם הוא החתים שעון בשער המפעל. הוא אמר ‘מה פתאום, אתה יודע איזה פקק היה אם כולם היו מחתימים שעון?'".

מבקר המדינה: "תרומה לא חוקית"

כץ, יו"ר ועדת הרווחה והבריאות, הוא אחד הפרלמנטרים המצטיינים בכנסת, שבקדנציה האחרונה יזם שורה של חוקים שהיטיבו עם אלמנות, קשישים, עובדי קבלן ואוכלוסיות מוחלשות נוספות. אלא שמאחורי העשייה הברוכה הזו ניצב הכתם של השימוש הבעייתי שלו בוועד עובדי תע"א.

במהלך העשור האחרון הדברים הוזכרו לא פעם בעיתונות, כולל כתבת פרופיל ב-Markerweek, אך נראה כי השבוע הוא ספג, באופן מאוד לא צפוי מבחינתו, התקפה ישירה בפריים טיים של מהדורות הרדיו והטלוויזיה, שהפכו את שמו למוכר בכל בית במדינה - ולא לטובה.

ההפתעה הגיעה בצהרי יום הפריימריס, כשפורסם המכתב של מבקר המדינה שבו התריע על "שימוש במשאבי תאגיד, כמו מערכות המחשב, לצורך קידום מועמדות של מתמודד, או אישור של הנהלת התאגיד להפסקות יזומות במשך יום עבודה לצורך יציאה של עובדים רבים להצבעה, עשויים להוות תרומה שאינה חוקית". שפירא גם ציין במכתבו שעל התנהלות מסוג זה חלות סנקציות פליליות.

זו אינה הפעם הראשונה שבה מתייחס המבקר לכץ. בספטמבר 2009 מתח מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, ביקורת על הסעת עובדים בגופים ממשלתיים להצבעות בפריימריס. על אף שהדבר לא הוזכר במפורש, ההערכות היו שהכוונה היתה לאירוע האוטובוסים של תע"א בפריימריס הקודמים.

בתחילת השבוע לא היה כמעט פרשן בכיר ברדיו, בטלוויזיה או בעיתון, שלא ניתח את התופעה הפוליטית של כץ, עם הדילים וההשפעות השליליות שלה על הדמוקרטיה. נראה כי הפרסום הרב הסב נזק לכץ, והצלחתו היתה חלקית: הוא הגיע רק למקום ה-11 ברשימת הליכוד, אף שציפה להיות בעשירייה הראשונה.

כמה מהמועמדים שהומלצו על ידי כץ, כמו לאה נס, שמקורבים לבעלה, עו"ד שלמה נס, תרמו בעבר לכץ, לא התברגו במקום ריאלי ברשימה. גם סגנו של כץ בוועד עובדי תע"א, מאיר מלכה, שאותו כץ רצה מאוד לראות בכנסת, לא הצליח להיבחר במחוז דן. מצד שני, בן בריתו זאב אלקין, שגייס עבור כץ תורמים באוקראינה, התברג במקום גבוה ברשימה, ושלושה מועמדים מהמחוזות הצליחו להגיע למקומות ריאליים, לאחר שנכללו בדיל של כץ.

"אני פגוע מאוד", אומר כץ. "אחרי ארבע שנים של עבודה פרלמנטרית מדהימה, ביום אחד השחירו את פניי והפכו אותי לקומבינטור. זה היה מאבק לא רק נגדי, אלא נגד עיקרון העבודה המאורגנת שאותו אני מייצג. אני ימין מדיני ושמאל חברתי מובהק, זה מה שהדאיג את מתנגדיי ואיחד אותם נגדי".

"פרסום הידיעה על התלונה, שהגיעה דווקא ביום הבחירות, הזיק מאוד", מוסיף כץ. "איש בתקשורת לא טרח לבדוק ולגלות שבדיוק לפני ארבע שנים הוגשה תלונה זהה. מדובר בתלונה ממוחזרת של בן אדם עם אובססיה נגדי. המבקר הקודם לא קיבל את טענותיו".

לדברי מרסיאנו, חרמוני פוטר מתע"א לפני 15 שנה, ומאז פנה לשבע ערכאות שיפוטיות, כולל בג"ץ, ונכשל. בתגובה אומר חרמוני: "הבל וכזב. כמה ערכאות משפטיות פסקו לי פיצויים, גם אם לא התירו את חזרתי לעבודה, מכיוון שלא רצו ליצור תקדים. הדברים על מבקר המדינה גם הם אינם נכונים: בהודעה שהוציא המבקר השבוע, הוא מתייחס במפורש לדו"ח הקודם, שבו נמתחה ביקורת על הסעות באוטובוסים לקלפיות. אלה לא טענות ממוחזרות, כי כל פעם כץ חוזר על אותם מעשים".

יחסים חמים עם יחימוביץ'

הסיבה שכץ יכול להמשיך ולשמר את כוחו היא המצב הייחודי שבו הוא נמצא: הוא הח"כ היחיד הנושא בכפל תפקידים - גם יו"ר ועד עובדי תע"א וגם ח"כ. על מצב זה נמתחה ביקורת כמעט מראשית דרכו של כץ בכנסת, אך האנומליה נמשכת יותר מעשור.

באופן רשמי, כץ נמצא כבר כ-13 שנה בחופשה ללא תשלום מתע"א, כך שעל פי החוק היבש, הוא יכול לכהן בשני התפקידים, מכיוון שלא מדובר במצב שבו שתי המשרות הן בתשלום. ראשי ועדות האתיקה של הכנסת אישרו במשך השנים את המצב הזה. האחרונה שבהם היא יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שבדצמבר 2009 אישרה את כפל התפקידים של כץ עד תום הקדנציה של הכנסת. האישור של יחימוביץ' גרר ביקורת על "יד רוחצת יד" בינה לבין כץ, מכיוון שהשניים הם בעלי ברית בכל הנוגע לתחומים החברתיים והכלכליים. באחרונה ביקרה יחימוביץ' בתעשייה האווירית, וזכתה לאירוח לבבי במיוחד מצד כץ.

בינואר 2011 הונחו על שולחן הכנסת ההמלצות של הוועדה לקביעת כללי האתיקה, בראשות הח"כ דאז, חיים אורון. לפי המלצות אלה, המצב של כפל התפקידים של כץ יפסיק להתקיים בתחילת הכנסת הבא. הדבר כרוך בשינויי חקיקה, וכשאלה ייצאו לדרך יצטרך כץ סוף סוף לבחור אם הוא רוצה להיות יו"ר ועד עובדים או ח"כ.

בסביבתו של כץ סבורים כי בכלל לא תהיה דילמה: כץ יתמנה לשר, והוא יתפטר מראשות הוועד. "זה לא שנתניהו פוחד מכץ בגלל המתפקדים של התעשייה האווירית", אומרים מקורבי כץ. "הוא פשוט יעדיף אותו כשר על פני ח"כ פעלתן. זה הרי הח"כ שביטל את תוכנית ויסקונסין, על אפו וחמתו של משרד האוצר. בוודאות די גדולה, כץ יהיה שר בממשלה הבאה. הוא היה מעדיף להיות שר התקשורת, כדי שסוף סוף יתחיל לקבל פרגון מהעיתונות".

מהנהלת התעשייה האווירית נמסר בתגובה: "התעשייה האווירית מעסיקה 16 אלף עובדים, שיש להם זכות דמוקרטית להצביע, כולל בפריימריס של המפלגות השונות. הנהלת החברה הוציאה הנחיות מפורטות לעמידה בדרישות חוק הבחירות. כמו כן אנו מוודאים דרך מערכות ההחתמה של תע"א, שכל עובד שיצא במשך יום העבודה להשתתף בבחירות עשה זאת על חשבונו.

"בכל שנה מתקיימים ביחידות החברה מפגשי הנהלה-עובדים, שבהם נמסרים נתונים על ביצועי היחידות בשנה החולפת ותוכניות לשנה הקרובה. השנה, בשל סמיכות הזמנים לבחירות, נמסרו בתום המפגשים הוראות בקשר לאיסור שימוש במשאבי החברה לצורכי בחירות, וכן בדבר הדרישה להחתים כרטיס ביציאה ובכניסה למטרת השתתפות בבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker