עופרת סבון |

קידוחי האנרגיה נכשלו - הריב במשפחת עופר מתעצם

הכישלון בקידוחי "מירה" ו"שרה" הוציא לפחות אנרגיה אחת מהאדמה: דלק חדש לסכסוך בין ליאורה עופר לאחיה דורון, שפנה השבוע לבית המשפט כדי לנסות להעביר אל אחותו חלק מההפסדים מההשקעה הכושלת. בדרך הוא חשף כמה פרטים מלוכלכים על המתרחש בחברה הפרטית שבשליטת השניים

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית

בתחילת ספטמבר ספגו אנשי העסקים עופר נמרודי ונוחי דנקנר מכה קשה. היה זה כאשר התברר שקידוחי הגז "מירה" ו"שרה", שהשניים היו מושקעים בהם דרך החברות הכשרה אנרגיה ומודיעין, לא הניבו ממצאים. הקידוחים נמשכים, אבל נכון להיום הסבירות הגבוהה היא שעשרות מיליוני הדולרים שהושקעו ברישיונות הקידוח עד כה, ירדו לטמיון. אלא שהיה עוד גוף עסקי שהפסיד לא מעט כסף בגלל הממצאים הגיאולוגיים המאכזבים - וחמק מאור הזרקורים. היתה זו חברת עופר השקעות הפרטית, שבשליטת האחים ליאורה ודורון עופר ובן דודם אייל עופר, שעשויה להפסיד עד 30 מיליון דולר שהתחייבה להשקיע בתהליך.

עופר השקעות אינה חברה ציבורית, ולכן לא דיווחה על השקעותיה בקידוחים. אבל בראשון נחשפה המחלוקת העמוקה לגבי ההפסד הכספי הזה בין האחים דורון וליאורה - והעימות ביניהם בשאלה בכיס של מי בדיוק צריך לפגוע הכישלון.

ליאורה עופרצילום: רוני שיצר

לטענת דורון, עופר השקעות לא היתה אמורה להיכנס לבדה להשקעה בקידוחים הכושלים האלה. מי שהיו אמורים ליטול על עצמם חלק מהתחייבויות ההשקעה, מתוך כיסם הפרטי, היו ליאורה עופר, אבי לוי - המנכ"ל לשעבר של עופר השקעות, וחברת פרימיום שהיתה בשליטת יולי עופר המנוח ונמצאת כיום בשליטת אלמנתו, אשתו השלישית רות, שלטענת דורון נמצאת בידידות עם ליאורה. כתוצאה מכך שליאורה, יולי ולוי היו אמורים לקחת חלק מהסיכוי ומהסיכון לכיסם הפרטי, היתה אמורה החשיפה של עופר השקעות לרדת מ-30 ל-20 מיליון דולר.

המחלוקת סביב ההשקעה בקידוחי הנפט היא שלב נוסף, עכשווי, בסכסוך העמוק ורווי היצרים בין האחים, שהחל בספטמבר 2011, עם מותו של האב יולי ופרסום צוואתו. שני האחים גרים בצמידות במושב בני ציון וחולקים את ישיבות הדירקטוריון של עופר השקעות, אבל אינם מדברים זה עם זה. בכירי עורכי הדין במשק - נבות תל-צור, אלקס הרטמן וצבי אפרת - צפויים להרוויח מיליוני שקלים מהעימות הזה, שנדמה כי הוא משקף את כל הקלישאות שנאמרו על מאבקי ירושה. כפי שאומר גורם שיצא לו לשבת בחברת השניים בתקופה האחרונה, "שניהם יושבים על הררי כסף, שבריבית שהם מקבלים עליו שנינו היינו מתחלקים בשמחה - ועדיין הם רבים על גרושים".

ה-15% שכל אחד מהאחים מחזיק כיום בעופר השקעות שווים כמיליארד שקל, ולכל אחד מהאחים נכסים רבים נוספים. ליאורה משמשת כיו"ר מליסרון. עקב ויכוח של מליסרון עם רשות ניירות ערך היא לא מקבלת שכר כרגע, אבל עלות שכרה החודשית צפויה להסתכם בכ-190 אלף שקל בחודש.

אם לא די בכך, בפנייתו לבית המשפט חושף דורון כי אין מה לדאוג לאחותו ככל שמדובר בשכרה החודשי. מתברר כי לפי ההסכם מפברואר 2003, ליאורה זכאית לקבל במשך כל ימי חייה 10,000 דולר נטו בחודש מחברות הספנות הישראליות שבשליטת המשפחה - ועוד בונוס של 70 אלף דולר נטו. לדורון יש אחזקות נדל"ן בשווי מאות מיליוני שקלים ברחבי העולם.

דורון עופרצילום: תומר אפלבאום

"התנהלות בעייתית ביותר"

המסמכים המשפטיים שהתפרסמו השבוע סביב העימות בין השניים חשפו הרבה כביסה מלוכלכת. לבד ממשכורתה של ליאורה הם הציגו את משכורותיו של האב יולי לאורך השנים, ואת העובדה שקיבל מעופר השקעות הלוואות בסך 63 מיליון שקל לפני פטירתו, והעלו כי העימות בין האחים גלש לעסקיה של עופר השקעות. והעימות הזה מעניין, משום שעופר השקעות הפרטית היא חברה משמעותית במשק הישראלי. החברה מחזיקה בשליטה (26%) במזרחי-טפחות, מהבנקים הגדולים במדינה, וחולשת על אחת משתי חברות הקניונים הגדולות במדינה, מליסרון.

צוואתו של יולי, שנפתחה לאחר מותו, הכינה הפתעה לבנו דורון: האב הוריש את כל חלקו בעופר השקעות לליאורה. הצוואה הזו היא שהביאה לעימות הנוכחי. מצדה של ליאורה טוענים כי דורון לא הסתפק בכל הטוב שהרעיף עליו אביו בימי חייו, וקיבל במורת רוח את רצונו האחרון. מצדו של דורון מערערים על הצוואה וטוענים כי האב לא היה כשיר בעת שחתם עליה, והתיק נידון בימים אלה בבית הדין לדיני משפחה תחת חיסיון. במקביל, החל דורון לפעול בתוך עופר השקעות נגד אחותו. הוא פנה אל החברה בדרישה לקבל מסמכים הנוגעים לפעילותה, כדי להבין סדרה של מהלכים בהתנהלות החברה שהוא רואה כתמוהים. משלא קיבל את המסמכים, פנה לבית המשפט.

דורון דרש מסמכים הנוגעים לשלושה מקרים שבהם הוא רואה את התנהלותה של אחותו בעופר השקעות כלא ראויה - וככזו שמעלה, לדבריו, "סימני שאלה כבדים לגבי האפשרות כי טובתה של החברה הופרה ונפגעה". לדבריו, "נעשה ניסיון בוטה וגס למנוע מהמבקש למלא את תפקידו כדירקטור".

מבנה האחזקות בעופר אחזקות

שני המקרים המשמעותיים שמעלה דורון נוגעים לקידוחי גז כושלים. בכל הנוגע ל"מירה" ול"שרה", דרש דורון להבין מדוע ליאורה לא השקיעה את כספה האישי בקידוחים. לטענתו, הועבר לו הסכם שבו נכתב כי ליאורה מימשה אופציה שניתנה לה להשקיע 10% מסך ההשקעה של עופר השקעות בפרויקט. אך לדבריו, בהסכם "מופיעה מחיקה על המספר ‘10%' והוסף, במועד בלתי ברור כלשהו, בחתימתה של ליאורה, כי התחייבותה הינה להשקיע 5% בלבד". במסמכים שצירף לפנייתו נראית בבירור מחיקה זו.

לטענת דורון, בישיבת דירקטוריון שהתקיימה באחרונה התברר פתאום שליאורה לא מימשה כלל את האופציה, וטוענת כי לא התחייבה להשקיע דבר. אך חתימתה, לדבריו, מופיעה בכל דפי ההסכם. בדו"חות הכספיים של החברה מופיעים לטענתו נתונים סותרים על היקף ההשקעות של עופר השקעות ושל המשקיעים האחרים בפרויקטים אלה.

באשר להשקעות של יולי עופר או של אלמנתו דרך חברת פרימיום, טוען דורון כי פרימיום כבר העבירה חלק מסכום ההשקעה בקידוח, אבל התחרטה - וכי בפברואר האחרון חתמו ליאורה ולוי, מטעם עופר השקעות, על הסכם שבו החזירו לפרימיום 6 מיליון שקל בגין הכסף שהשקיעה. הם עשו זאת על אף שחודשיים קודם לכן, בסוף 2011, סיים לוי את תפקידו כמנכ"ל עופר השקעות, ולמעשה כבר לא הועסק בחברה. נגד לוי ועופר השקעות מתקיים בימים אלה משפט בגין תרמית בניירות ערך שביצעו לכאורה במסגרת הנפקת אג"ח של מליסרון ב-2009.

דורון טוען כי ההסכם הזה הובא לידיעת הדירקטוריון של החברה רק אחרי שנחתם, וכי "דירקטורים נוספים בעופר השקעות היו תמימי דעים כי ההסכם... לוקה בניגוד עניינים וכי דרך התנהלותם (של ליאורה עופר ולוי, ח"ע) בנידון היתה בעייתית ביותר".

בדירקטוריון עופר השקעות יושב מי שמונה השבוע ליו"ר מזרחי-טפחות, משה וידמן, כמו גם בעלה של מנכ"לית בנק לאומי, ראם עמינח. לפי טענותיו של דורון, וידמן אמר בישיבת דירקטוריון כי "מדובר בהימור גדול", וכי "אם היה מדובר בחברה ציבורית לא היה מאשר את העסקה" - אך לבסוף לא התנגד לעסקה מאחר שליאורה ולוי הסכימו, כביכול, להשקיע גם מכיסם הפרטי.

דורון יוצא כעת נגד השכר שקיבלה ליאורה מעופר השקעות ב-2009-2011, שחורג לטענתו במיליוני שקלים מהסכומים שהיא רשאית לקבל. לטענתו, ב-2003 הוסכם שיולי עופר יזכה לשכר של 1.5 מיליון דולר בשנה מעופר השקעות. במקביל הוסכם שליאורה תוכל ליהנות משכר של 300 אלף דולר בשנה, אבל אם יוחלט להעניק לה את הסכום הזה, הוא יופחת משכר 1.5 מיליון הדולר של יולי. לטענתו, 300 אלף הדולרים הועברו לליאורה בנוסף לסכומים שקיבל אביה, ולא קוזזו מהם. לטענת דורון, בשלוש השנים האלה הועברו ליולי עופר בסך הכל 23 מיליון שקל, ולליאורה הועברו 3.5 מיליון שקל. בשעה שניסה לברר את העניין, הוא טוען, "פעל דירקטוריון עופר השקעות... כדי לאשר לליאורה לקבל לידיה תשלום נוסף בסך מיליוני שקלים מדי שנה".

בתגובתה לטענות טוענת ליאורה כי כל מטרתו של דורון היא לקדם את עצמו במאבק הירושה. לטענתה, היא לא התחייבה להשקיע בגז, ולא היא נטלה את הכספים העודפים, כי אם אביה.

שני הצדדים סירבו להגיב לכתבה. נכון להיום הם עסוקים בעיקר בהתשה משפטית זה של זה. מעט לפני מותו של יולי עופר היתה אמורה עופר השקעות לרכוש את חלקו של דורון בחברה תמורת 200 מיליון דולר, ולתת לו בתמורה את בית מרכזים ביפו ואת קאנטרי קלאב הרצליה שבשליטת החברה. כיום העסקה לא עומדת על הפרק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום