אמן הג'אגלינג מחפש עוד ג'וב

עם 22 תפקידים ב-5 שנים יעקב פרי ייצר ערך בעיקר לעצמו וליונס

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

בפברואר 2013, המועד שבו היה אמור להשלים עשור כיו"ר בנק מזרחי טפחות, יהיה יעקב פרי עסוק במרוץ למושב בכנסת ה-19. לאורך העשור האחרון אסף פרי עוד ועוד תארים וכובעים, ושילשל לכיסו עוד ועוד מיליוני שקלים. הוא גם דאג לאחרים. ברוב תקופתו במזרחי טפחות שימש פרי כיו"ר ועדת התגמול, ושם היה אחראי לשבירת שיא חדש במערכת הבנקאית: חבילת שכר והטבות של יותר מרבע מיליארד שקל למנכ"ל אלי יונס.

על פי מספר התפקידים שבהם הוא מחזיק - לפחות 22 תפקידים בחמש השנים האחרונות - פרי הוא כנראה האיש העסוק במדינה. במקביל לתפקידו בבנק מנהל פרי חברה לייצור גדרות אבטחה אלקטרוניות, יושב במועצה המייעצת של קרן השקעות גדולה, משמש כיו"ר בית התפוצות וכיו"ר עמותת ידידי שיבא, ואם לא די ברשימה החלקית בלבד הזו - ב-2009 מינה אותו שר התמ"ת דאז בנימין בן אליעזר לראש המועצה המייעצת לרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (הרשפ"ת). אבל אין סיבה לדאוג לפרי: בשנים האחרונות הוא נהפך לאמן ג'אגלינג ממש. פרט לשלל תפקידיו, חלקם יצוגיים והתנדבותיים, הוא מקפיד לפקוד כל אירוע חברתי אפשרי - כמו חתונות של טייקונים או ערבי התרמה מנקרי עיניים. הוא מרצה בישראל ובעולם, וממשיך לשייף את כישורי הנגינה שלו בחצוצרה.

יעקב פרי

אז מתי היה לפרי זמן לנהל בנק? כפי שעולה מטיוטת דו"ח הביקורת של בנק ישראל על תפקודו של דירקטוריון מזרחי טפחות - לא היה לו. זאת הסיבה שבחודשים האחרונים גברו ההערכות במערכת הבנקאית כי הוא בדרך החוצה. בבק ישראל הביעו חוסר שביעות רצון מהתנהלות הדירקטוריון שבראשו הוא עומד, שכן במקום לפקח על המנכ"ל הוא נהפך לעושה דברו.

פרי מונה ליו"ר מזרחי טפחות בתחילת 2003, כנציגם של בעלי השליטה, משפחת עופר ומוזי ורטהיים, שהתקשו לתקשר ביניהם. בעלי השליטה בבנק סברו כנראה שבכדי לנהל את אחד הבנקים הגדולים במדינה מספיק יו"ר שלא היה בנקאי מעולם, ועוד ב-60% משרה (עם נהג ב-100% משרה). עבור שלושה ימי עבודה בשבוע קיבל פרי מדי שנה (במונחי עלות שכר) יותר מ-2 מיליון שקל, ובסך הכל גרף יותר מ-20 מיליון שקל בזמן כהונתו.

ומה עשה מי שמתמודד כעת על מושב בבית הנבחרים? פרי נתן למנכ"ל שעליו היה אמור לפקח לקבל את ההחלטות ולמעשה להוביל. באוגוסט נחשפה ב-TheMarker טיוטת דו"ח ביקורת של בנק ישראל על תפקודו של פרי בבנק. "הביקורת", נכתב שם, "נכחה כי הדירקטוריון לא היה גוף משפיע באופן מהותי על החלטות ההנהלה ואישר את ההחלטות כפי שהציעה ההנהלה... קיימים דירקטורים, לרבות יו"ר הדירקטוריון, שהשפעתם על קבלת ההחלטות נעשית שלא במסגרת דיוני המליאה, אלא באמצעות שיחות ישירות עם מנכ"ל הבנק או חברי הנהלה אחרים. ראוי כי כל חברי הדירקטוריון, על חבריו השונים, יהיו שותפים להחלטות ולא יהוו 'חותמת גומי' להחלטות שנסגרו מראש".

22 תפקידים בחמש שנים

זו לא היתה הפעם הראשונה שבה נמתחה על פרי ביקורת ציבורית. ב-2009, כשאילן בן דב רכש את השליטה בפרטנר, הוא ביקש למנות את פרי לדירקטור. פרי לא היסס, אף שמזרחי טפחות העמיד לבן דב מימון לרכישת פרטנר ואף שכבר אז היה הוא עצמו טרוד באינספור עיסוקים. בעקבות הביקורת הציבורת החריפה והתערבות בנק ישראל בוטל המינוי הזה. באחרונה, כשאברהם (בייגה) שוחט נדחק על ידי יונס החוצה מדירקטוריון מזרחי טפחות, ביקש פרי לחקור באמצעות פוליגרף את כל הדירקטורים בבנק. למה? כדי לגלות מי הדליף לעיתון "מעריב" את המכתב שיונס שלח לשוחט. בנק ישראל התערב ואסר על פרי לעשות זאת.

פרי משמש ב-50%-60% משרה כיו"ר מגל, הנסחרת בוול סטריט ועוסקת בייצור גדרות אבטחה חשמליות. בתפקיד זה קיבל עוד 50 אלף שקל בחודש, ללא קשר לביצועי החברה שלא הצליחה להתרומם בשנות כהונתו. ב-2010 ניסו בעלי מניות במגל להדיח את פרי עקב חוסר שביעות רצון מהתנהלות החברה. הניסיון הזה כשל, לא מעט הודות לתמיכה גורפת שקיבל מבעל השליטה בחברה, איש העסקים היהודי הדרום-אפריקאי נייתי קירש.

מצבה של מגל תחת פרי עוד טוב ביחס לחברות אחרות שהוא נמנה על הדירקטוריונים שלהן: שתיים מהן - לידקום ובי קונטקט - נקלעו לקשיים והצליחו לשרוד בקושי רב. קרן הנדל"ן מור שבראשה עמד הניבה הפסדים של מיליונים לקופות הגמל שהשקיעו בה, וחברת אירונאוטיקס של אבי לאומי, שלה ייעץ, נקלעה גם היא לקשיים.

בנוסף לכהונה במגל ובמזרחי טפחות שימש פרי בשנים האחרונות כחבר בוועדה המייעצת של קרן מרקסטון, שהקימה ברעש גדול את בית ההשקעות פריזמה שהתפרק תוך שנים ספורות. בתפקיד הזה הוא קיבל שכר המוערך באלפי דולרים בחודש. הוא כיהן כדירקטור בשלמה אחזקות - חברת הרכב והנדל"ן של שלמה שמלצר, הקים מיזם אקולוגי שלא התרומם ביחד עם טל זילברשטיין, לשעבר יועצו הפוליטי של אהוד ברק, שעמד בראש פורום חברות הסלולר וכיהן עד לאחרונה כדירקטור בחברה.

במסיבת העיתונאים שקיים עם לפיד הודיע פרי שהשיטה חייבת להשתנות. אלא שהשיטה שעליה הוא מדבר היא זו שבנתה אותו, והוא מצדו שיכלל אותה למקסימום אלה לא רק החברות שבראשן עמד - סלקום ומזרחי טפחות - זאת גם השיטה שבה נמדדים בטייטלים ריקים מתוכן ובמספר האירועים החברתיים שמתועדים במדורי הרכילות. יותר מכל, זאת השיטה שמשגרת את מי שאינם מייצרים הרבה ערך ואינם מוכיחים ביצועים מרשימים היישר אל הרשימה המצומצת של האלפיון העליון בישראל. פרי, שהפך את עצמו למותג מבלי שיש מאחוריו קבלות, רוצה לשכנע אותנו שיש עתיד.

מ"יש עתיד" נמסר בשם פרי: "שום פעילות מהפעילויות שביצע פרי, בין אם בשכר או בהתנדבות, לא פגעה בתפקודו בתפקיד שעליו קיבל שכר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker