האם החיים הטובים של יוסי מימן עומדים להסתיים?

שתי יאכטות בשווי של 60 מיליון שקל, נדל"ן יוקרתי בתל אביב ובארה"ב בשווי כולל של 20 מיליון שקל וארבעה כלי רכב בשווי מוערך של 500 אלף שקל

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

איש העסקים יוסי מימן, שנקלע לקשיים בחברת אמפל שבבעלותו ומחפש דרכים לצמצום חובותיו, צבר לא מעט נכסים מרשימים ומפנקים לאורך השנים. הוא פותח את היום עם שתי יאכטות מרשימות בשווי של 60 מיליון שקל, ממשיך בנסיעה שקטה ביגואר 2005, סובארו 2010, לנדקרוזר 2004 וגם ב.מ.וו 1997, מתפנק בבית חדשני בשווי 34 מיליון שקל (בניכוי חוב) ברחוב הנשיא בהרצליה ובבית נוסף בעיר בשווי אפסי (מאחר שהחוב בגינו גבוה משוויו), וכן בדירות במיאמי ובניו יורק המוערכות בשווי כולל של 9.5 מיליון שקל.

הנכסים האלה נחשפו השבוע לעיני הציבור, במסגרת בקשה להחזר מס שמימן הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בבקשה פירט מימן את הנכסים המצויים בבעלותו, ובנוסף תיאר את חשבונות הבנק שבבעלותו ובבעלות אשתו, הלית מימן, שיתרתם מסתכמת ב-45 מיליון שקל במזומן ובניירות ערך.

צילום: דודוו בכר ועופר וקנין

נכסים אלה, ביחד עם אחזקותיו של מימן בחברות מרחב, אמפל, אלטק וכמה חברות פרטיות שבשליטתו, מסתכמים בשווי מוערך של 450 מיליון שקל. מדובר בירידה משמעותית בהונו של מימן, שהוערך ב-2011 על ידי מגזין TheMarker ב-1.7 מיליארד שקל. הירידה בשוויו של מימן מיוחסת להשקעה הכושלת במיזם הגז המצרי EMG, שקרס עם התמוטטות שלטונו של חוסני מובארק במצרים. פרויקט צינור הגז, שאליו נכנס עם חברת אמפל הבורסאית, סבל מפיצוצים חוזרים ועיכב את זרימת הגז מעבר למועד שציפתה ההנהלה. כתוצאה מכך איבדה אמפל 75% מערכה, והיא נסחרת כיום בשווי זעום של 18 מיליון שקל.

להעביר את המאבק לישראל

מי שבחן היטב את הונו הנחשף של מימן הם בעלי האג"ח של אמפל, המחזיקים בחוב מוטל בספק של 850 מיליון שקל. אמפל התקשתה לשרת את חובותיה כלפי מחזיקי האג"ח והגישה לפני חודש בקשה להקפאת הליכים (11 Chapter) לבית המשפט המחוזי בניו יורק. מימן הציע למחזיקי האג"ח הסדר חוב שכלל דחיית חובות של שנתיים בתמורה להזרמה אישית של 6 מיליון דולר. החשיפה הנוכחית יכולה לפתוח למחזיקי האג"ח פתח לדרוש ממימן להזרים סכום גבוה יותר ממה שהציע עד כה.

ביתו של מימן ברח' הנשיא בהרצליה

בינתיים עסוקים מחזיקי האג"ח בגיבוש עמדות לקראת הדיון בבית המשפט המחוזי בניו יורק, שייערך ב-25 באוקטובר. המחלוקת בין מחזיקי האג"ח של אמפל נוגעת לכדאיות בהשארת ההליך המשפטי בארה"ב: חלק סבורים כי יש לנסות להעביר את המאבק לזירה הישראלית, וחלק טוענים כי מוטב יהיה להשאיר את המאבק בזירה האמריקאית. התומכים בהשארת המאבק בארה"ב סבורים כי מימן יתקשה לנצל את קשריו בשוק האמריקאי. המתנגדים סבורים כי בית המשפט האמריקאי יהיה סובלני כלפי מימן, ועשוי לכפות עליהם את הסדר החוב שסירבו לקבל בישראל.

מחזיקי האג"ח, המיוצגים על ידי דן עופר מחברת הרמטיק נאמנות, עו"ד עופר שפירא המייצג את סדרה ג' ואריה דנציגר המייצג את סדרה ב' לא מבזבזים זמן, והחליטו לשכור את שירותיו של אחד מחמשת המשרדים המובילים בניו יורק בענייני ייצוג נושים בהליכי צ'פטר 11. במקביל הם מפעילים לחץ על מימן ואנשיו, ומאיימים בתביעות אישיות בגין הנזק שייגרם להם כתוצאה מהמעבר לזירת המשפט האמריקאית.

במכתב ששלחו הנציגים לפני חודש וחצי לעורך דינו של מימן, שהגיע לידי TheMarker, הם מודיעים כי בכוונתם להגיש בקרוב תביעה אישית נגד מימן וחברי הדירקטוריון שאישרו את בקשת הקפאת ההליכים בניו יורק. "בכוונת הנאמנים למחזיקי האג"ח לתבוע את מימן ואת כלל הדירקטורים בחברה באופן אישי, בגין הפער שבין תעריף שכר עריכת הדין בישראל לבין התעריף שיידרשו לשלם עבור הטיפול בהליך בארה"ב", כתבו נציגי האג"ח. בנוסף דורשים הנציגים את כל העלויות הנוספות המתחייבות עקב הגשת ההליך בניו יורק, כגון טיסות, לינות, תקשורת ועוד.

שמונה חודשים עברו מאז שהנהלת אמפל החלה לנהל משא ומתן עם מחזיקי האג"ח שלה בנוגע לתשלום חוב של 850 מיליון שקל. עם קופת מזומנים דלילה של 200 מיליון שקל ומחיקות ערך שביצעה בגין ההשקעה הכושלת במיזם הגז המצרי EMG, אין פלא שבעל השליטה מימן ממשיך בניסיונותיו לעכב את ההסדר המוצע לנושיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker