ההון הארגנטינאי עובר לשוק הנדל"ן האמריקאי

הפיחות החד בערך הפסו והגבלות שהטילה הממשלה על רכישת דולרים מניסים את ההון הארגנטינאי אל מחוץ למדינה - למקלטי הנדל"ן הבטוחים של מיאמי וניו יורק

ניו יורק טיימס
אלכסיי בריונובאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אלכסיי בריונובאו

בתחילת אוגוסט טס לבואנוס איירס חורחה סנצ'ס, ברוקר בדאגלס אלימן, כדי למכור כמה נכסי נדל"ן במיאמי. הוא שב לפלורידה כעבור כמה ימים, עם ארבעה חוזים חתומים של ארגנטינאים שרכשו דירות בבניין בן 60 קומות בדאונטאון מיאמי.

העובדה שהרוכשים חתמו על החוזה מבלי לראות את הבניין - הנקרא מגדל האופרה - משקפת עד כמה להוטים נהפכו הארגנטינאים לנתב את כספם מחוץ למדינה, אל הנדל"ן של מיאמי וניו יורק.

כריסטינה פרננדס דה קירשנרצילום: בלומברג

בחודשים האחרונים עקפו הארגנטינאים את הברזילאים במספר הנכסים שנרכשו במיאמי על ידי דרום-אמריקאים, לפי מילי סנצ'ס, סגן נשיא לשיווק בדאגלס אלימן. הדחת ברזיל מהמקום הראשון נובעת גם מחולשת המטבע המקומי, הריאל, מול הדולר. בארגנטינה, מנגד, הפיחות החד בפסו ואינפלציה של 25% גרמו לעשירים להוציא את כספם על השקעות בנכסים אמריקאיים, לעתים בדרכים לא חוקיות.

חוסר הוודאות הפוליטי והכלכלי בעולם תורמים לחיזוק שוק הנדל"ן בארה"ב - בייחוד במיאמי ובניו יורק, הנחשבות מקלטים בטוחים שבהם משקיעים זרים. שוק הנדל"ן בדרום פלורידה הוא בעל קשר רב שנים להון מאמריקה הלטינית. ואולם המהירות שבה ארגנטינאים משקיעים בנדל"ן במיאמי היממה כמה מהברוקרים בעיר.

"הייאוש שאחז בארגנטינאים הפך אותם למובילי השוק כאן", אומרת סנצ'ס. "כל פרויקט חדש שנבנה כיום במיאמי נמכר במחציתו לתושבים מארגנטינה". נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס דה קירשנר, מנסה, באמצעות ממשלתה, לבלום בשיטות חמורות את זרימת ההון החוצה מהמדינה, שכמעט שהוכפל ב-2011 ל-21.5 מיליארד דולר, לעומת 11.4 מיליון דולר ב-2010.

ארגנטינאים מחויבים כעת להגיש בקשה לרשות המסים כדי להמיר פסו לדולר כשהם יוצאים מחוץ למדינה, ולעתים רחוקות מקבלים אישור על סכומים גבוהים. על רכישות בכרטיס אשראי מוטל מס כבד. כלבים שעברו הכשרה מיוחדת מרחרחים בשדות תעופה, בנמלי ים ובמעברי גבול, בחיפוש אחר דולרים. הממשלה התחילה להגביל את הגישה לדולר מנובמבר 2011 - כמה ימים לאחר שדה קירשנר זכתה בקדנציה שנייה בנשיאות.

מה מניע את כל זה? ארגנטינה נאבקת לשמר את עתודות המט"ח שלה בבנק המרכזי ולשמור על מאזן הסחר. המדינה הגבילה את הגישה לשווקים הבינלאומיים, בעקבות כישלונה לזכות בחזרה באמון המשקיעים בעולם לאחר שהגיעה לחדלות פירעון של 100 מיליארד דולר ב-2001. הממשלה סירבה להגדיל את היקף חובותיה או לצמצם בהוצאות הממשלתיות, שלהן היא זקוקה כדי להוציא לפועל פרויקטים למען העניים ומעמד הפועלים, המהווים את בסיס הבוחרים שלה. במקום זאת, ממשלתה של דה קירשנר בחרה לבלום את בריחת ההון בכל אמצעי העומד לרשותה.

בנקים בארגנטינה מעניקים הלוואות בריבית הנמוכה ב-10% מגובה האינפלציה, אומרים כלכלנים. נותרו מעט השקעות רווחיות במדינה, אומר אדוארדו בלסקו, יועץ פיננסי בבואנוס איירס. ארגנטינאים רוכשים נכסים לא רק כדי לשמור על ערך חסכונותיהם, אלא גם כדי לקבל הכנסה נוספת באמצעות השכרת הדירות. "ארגנטינאים לא מעוניינים עוד בסיכון ארגנטינאי", אומר בלסקו.

רוב הדירות נרכשו ישירות במזומן, אף שהחברה הקבלנית - פלורידה איסט קואסט ריאלטי - הציעה לממן עד 65% מהרכישה. שליש מ-635 הדירות במגדל נמכרו לפני 2008, אך עם קריסת השוק הנדל"ן העדיפה החברה לייעד את שאר הדירות במגדל להשכרה. לפני חצי שנה החל המגדל למכור דירות שוב. מאז נמכרו 90 דירות מתוך ה-394 שנותרו, אומר לואיז אספינוזה, מנהל השיווק בחברה.

מגדל האופרה נהפך כמעט כולו ליעד של משקיעי נדל"ן. שיעור הדירות שבעליהן גם מתגוררים בהן הוא פחות מ-5%. דירות סטודיו, דירות חדר ודירות 2 חדרים נמכרות ב-250-650 אלף דולר, לפי אנה טאחס, מנהלת המכירות במגדל.

מגדל האופרה פופולרי בקרב ארגנטינאים משום שהיזם מציע לשכור בחזרה את הדירות מהרוכש, לשלם את דמי האחזקה החודשיים ולהעניק להם דמי שכירות בגובה 6% מסכום הרכישה של הדירה, למשך שלוש שנים. ואולם משקיעים מארגנטינה החלו להניח את ידיהם גם על דירות במנהטן. מריה ולאסקס, ברוקרית בדאגלס אלימן, נפגשה עם קבוצת משקיעים במיאמי מוקדם יותר החודש וליוותה אותם לניו יורק. היא אומרת שמכרה לארגנטינאים שש דירות בסכום כולל של 8 מיליון דולר בנובמבר שעבר. חודש לאחר מכן היא ייצגה קבוצת רכישה ארגנטינאית שהגישה הצעה לרכישת שמונה דירות במגדל בשדרה החמישית, תמורת 10.35 מיליון דולר.

"הם רוצים לפעול מהר ולהוציא את כספם אל מחוץ לארגנטינה", אומרת ולאסקס. "כל מי שקונה בניו יורק כבר מחזיק בארבע או חמש דירות במיאמי". ובעוד שהמכירות שלה בקרב הארגנטינאים היו חזקות, ולאסקס הצליחה למכור אף יותר בניו יורק לקבוצה נוספת של משקיעים מדרום אמריקה: תושבי ונצואלה. החששות בקרב תושבי ונצואלה בנוגע לתוצאות הבחירות שייערכו ב-7 באוקטובר, שבהן עשוי הנשיא המכהן, הוגו צ'אווס, לאבד את השלטון לראשונה לאחר 13 שנה, הובילו ליציאה בהולה של הון מהמדינה.

ולאסקס אומרת שבשנה האחרונה מכרה נכסים במנהטן בסכום של 35 מיליון דולר, כולל שלושה פנטהאוזים ב-7 מיליון דולר כל אחד. בניגוד לשנים שעברו, כשעשירי ונצואלה נאבקו בהגבלות הממשל להעביר סכומי כסף גדולים אל מחוץ למדינה, כיום הם פשוט משתמשים בחשבונות בשווייץ ובאיי הבתולה.

בדומה לכך, חלק מהארגנטינאים משתמשים בכסף שכבר מחכה להם בחשבונות בניו יורק. אחרים מוכנים לשלם פרמיה של עד 40% בשוק השחור כדי להמיר את כספם לדולרים עוד בארגנטינה, ועוד עמלה של עד 7% להעברת הכסף בדרכים בלתי חוקיות.

ההגבלות על הדולר גרמו לשוק הנדל"ן בארגנטינה, שמתומחר בדולרים, לשמור על קיפאון, בשל העדפת ארגנטינאים להחזיק בנכסי הנדל"ן שלהם ולא למכור אותם בפסו, אומרת מרינה דל פוגטו, כלכלנית מבואנוס איירס.

להגבלות של הממשלה על המטבע הזר יש השפעה ניכרת. ההון שיצא מחוץ לארגנטינה צנח ב-69% ל-3.57 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2012, לעומת 11.7 מיליארד דולר במחצית השנייה של 2011. חלק מהקרדיט ראוי להעניק לרשות המס במדינה, שעשתה שימוש ב-50 כלבים מאומנים היטב כדי לאתר דולרים מוברחים ומטבעות זרים אחרים. ממשלת דה קירשנר כבר טרחה להתפאר במעללי הכלבים.

בפברואר, מסרה הממשלה, איתרה הכלבה טיזה 110 אלף דולר ברכב שחצה את הגבול לאורוגוואי. ביולי מצאו איזידורו וברונו, ובחודש שעבר מצאה קתלינה, לברדורית שחורה, שטרות ריאל בשווי 92 אלף דולר בכרית אוויר של טויוטה היילקס במעבר גבול עם ברזיל. הפשיטות של הכלבים נהפכו לבדיחת היום במדינה, אך למרות ההישגים של הכלבים, הארגנטינאים הנחושים מצליחים עדיין להעביר כמויות גדולות של כסף לפלורידה וניו יורק. עבור הברוקרים במיאמי - זה עניין רציני ביותר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום