ההנגאובר של סטס |

איך הסתבך הפוליטיקאי הצעיר שאפילו ליברמן לא הצליח לאלף

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, שטיפס במהירות בסולם הפוליטי, לא נותן לעבודה להשתלט על חייו ■ בין הנסיעות הרבות לחו"ל הוא מוצא זמן ליהנות (גם על חשבון משלם המסים), לקשור קשרים עם אנשי עסקים ולהכיר חברים חדשים ■ פלא שהוא מחזיק בתפקיד הרבה יותר זמן מקודמיו?

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

שלישי האחרון, מלון הילטון בתל אביב. מאות אנשים בגיל העמידה, שיערם מאפיר, חנוטים בחליפות ועניבות לא אופנתיות במיוחד, מתכנסים בלובי של מלון הילטון להרמת כוסית לכבוד ראש השנה של התאחדות המלונות בישראל. לרוב, הסמול-טוק באירועים כאלה סטנדרטי למדי: בין ביס של סלמון מעושן ללגימה מכוס יין מחליפים חוויות על הקיץ שחלף ועל עונת החגים שבפתח, לפני תנומת החורף הגדולה של הענף.

אבל השנה השיחות היו מעט שונות. שיחת היום היתה התחקיר ששודר ערב קודם לכן בערוץ 2, שם הוצג שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, חביב הקהל, במלוא חידלונו: על פי עדויות מאבטחיו ששודרו בתחקיר, השר הנכבד נוהג להשתכר, מבלה במועדוני חשפנות, ונעדר מישיבת הממשלה שדנה בשחרור גלעד שליט לטובת ערב של דרינקים בצפון. המלונאים, אנשים שיודעים דבר או שניים על סודות והתהוללות, מספרים שמחובתם המקצועית לנצור סודות שכאלה, וזה היחס שלהם גם למקרה של שר התיירות. רבים מהם ניגשו אליו כדי לברך אותו ולחזק את ידיו. בכיר בענף שמכיר את השר היטב אמר כי "כולנו יודעים שמיסז'ניקוב הוא אדם צעיר עם יצרים שבא מארץ עם תרבות שונה משלנו, שבה לשתות קצת זו לא דרמה. היו דברים מעולם, אבל לדעתי המאבטחים עשו כאן חטא גדול מאוד".

סטס מיסז'ניקובצילום: טס שפלן

מיסז'ניקוב השתדל לשמור על חוש ההומור. כשעלה לבמה הוא אמר כי "הייתי מתחיל את הנאום שלי עם 'לחיים', אבל שמעתי שיש חוק יובש בישראל, אז אוותר היום". בנאום התייחס לתחקיר ששודר עליו: "אני צעיר, ואחרי שעות העבודה אני רוצה לצאת עם חברים ולשתות כוסית ולאכול, ובסוף השבוע אני גם אוהב ללכת לרקוד. לא רוצה ללכת לישון ב-22:00 בגיל 43. מעולם לא השתכרתי בפומבי, לוויתי על ידי מאבטחים במצב שכרות או ביקרתי במועדוני חשפנות. זה שקר אחד גדול".

היסטוריה של תקריות מביכות

הפרשה היא רק האחרונה בשרשרת של פרשיות מביכות שנחשפו על מיסז'ניקוב בשנתיים האחרונות, שנגעו ברובן לאופן התנהלותו בחו"ל. חלק מהמקרים נחשפו ב"הארץ" על ידי ברק רביד. באחד מהמקרים שהה סוף שבוע שלם בביקור במינסק, בירת בלארוס, על אף שבשישי בערב, בשבת ובראשון לא קיים אף פגישת עבודה - ולמעשה ניהל לוח זמנים פרטי על חשבון משלם המסים.

חודשיים לפני כן היה מיסז'ניקוב חלק ממשלחת רשמית של הנשיא שמעון פרס בברזיל ובארגנטינה, שכללה עשרות אנשי עסקים. בביקור זה, שבמהלכו יצא לבילויים בפאבים בריו דה ז'ניירו וחזר בשעות לילה מאוחרות, גרם מבוכה למשלחת כמה פעמים: הוא איחר לפגישות ונעדר מאירועים רשמיים שבהם נכח פרס. אחד האירועים המביכים ביותר התרחש במשחק כדורגל שאליו הוזמנה פמליית הנשיא, שלאחריו התקיים קוקטייל חגיגי של ראש העירייה לכבוד המשלחת הישראלית. לפני המשחק המתינה שיירת אנשי העסקים במשך כשעה מחוץ למלון, עד שמיסז'ניקוב הגיע. לאחר מכן, הוא עזב את המשחק באמצע ולא הופיע לקוקטייל.

מיסז'ניקוב במשכן הכנסת

אירוע מביך אחר התרחש בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, בטקס זיכרון לקורבנות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית. מיסז'ניקוב, שכעס על כך שטקס הזיכרון מתעכב, עזב את המקום מול עיניהם המשתאות של בכירי הקהילה. ביקור שערורייתי נוסף היה בספרד: גם כאן חזרו על עצמם סיפורים על בילויים ליליים, ביטול פגישות עבודה ואיחורים. באחד המקרים ביטל את השתתפותו בארוחת ערב במדריד עם יותר מ-50 אנשי עסקים, ששילמו כ-65 יורו כדי להשתתף באירוע. שגריר ישראל בספרד, רפי שוץ, נאלץ להגיע למקום ולהרגיע את אנשי העסקים הפגועים. הנימוק להיעדרות היה עייפות, אבל בהמשך הערב המשיך השר לבילוי במסעדה ובברים בעיר.

מיסז'ניקוב, יליד מוסקווה, עלה לישראל בגיל 13. לאחר שירותו הצבאי סיים תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. בגיל 28 החל להשתלב בפוליטיקה כעוזר פרלמנטרי של ח"כ יורי שטרן המנוח, אז ח"כ במפלגת ישראל בעלייה של נתן שרסנקי. שנתיים לאחר מכן החל לעבוד כמנהל שיווק של מחוז דן בקופת חולים כללית, ובמקביל השלים תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. בתקופה זו גם היה פעיל מאוד בזירה הפוליטית המקומית בראשון לציון, עיר מגוריו, מטעם ישראל ביתנו. ב-2003 נבחר לשמש כחבר מועצה מטעם המפלגה והחזיק את תיק רישוי העסקים. כעבור שלוש שנים נהפך לח"כ לאחר שהיו"ר אביגדור ליברמן צירף אותו לרשימה.

מיסז'ניקוב הוא דמות ידועה מאוד בראשון לציון, בעיקר בקרב הקהילה הרוסית. בשלב מסוים אפילו שקל להתמודד על תפקיד ראש העירייה. "כח"כ הוא היה בוחש בכל מיני אינטריגות פוליטיות פנימיות שקשורות לחברי מועצה", אומר אחד מחברי מועצת העיר. "בבחירות לרשויות המקומיות ב-2008 הוא בילה כאן יום-יום. בעצם, הוא היה מנהל הקמפיין של ישראל ביתנו בראשון: התערב בכל שלט ופלקט, בכל החלטה. זה לא מקרי. מבחינת ליברמן הוא מהח"כים הבודדים שיש להם שטח, שיודעים להביא קולות למפלגה".

במהלך השנים מיתג את עצמו כפוליטיקאי צעיר ונמרץ, כזה שמבין בסוגיות כבדות משקל, ולא רק עוד "חייל" של ליברמן. "הוא לא הגיע למקום שבו הוא נמצא במקרה", אומר חבר המועצה, "אבל הוא גם מלא בעצמו, יהיר ומנופח מחשיבות עצמית. הוא פוליטיקאי שמחפש את הכוח, העוצמה והתפקיד היוקרתי הבא. התאים לו לחיות בתקופת הקיסרות הרומית. אתה זוכר את השיר של תיסלם 'פרצופה של המדינה', שמתאר פוליטיקאי נהנתן? זה הוא".

בכיר לשעבר באחד ממשרדי הממשלה מספר שסגנון הניהול שלו ריכוזי מאוד. "הוא מופע של איש אחד: שר, מנכ"ל וסמנכ"ל. יש יתרונות לכך שהוא הולל, כי הוא מפגין רוח צעירה ורעיונות יצירתיים. הוא יכול להגיע רחוק כפוליטיקאי. ברור שמדובר בפספוס: אם אתה טוב, דע לשלוט ביצרים שלך".

מצד שני, מקורביו טוענים שהתקשורת עושה עוול לאדם טוב שרק רוצה לשרת את בוחריו. "הוא לא בחור רע", אומר אחד מחבריו הקרובים, "הוא איש טוב, שנקלע לכל מיני תסבוכות בחייו האישיים". נראה שבעקבות הפרסומים נהפך מיסז'ניקוב לרגיש יותר: כך לדוגמה, בעבר פירסם בפייסבוק תמונה שבה הוא מוקף בצעירות בלונדיניות, בעת ביקור במדינות חבר העמים. זמן קצר לאחר מכן הסיר את התמונה מהפרופיל, אך היא נחשפה על ידי העיתונאי עידו קינן.

מבוכות אחרות שנחשפו נגעו להתנהלות של מיסז'ניקוב בישראל. גידי וייץ חשף ב"הארץ" שהוא קיבל שני כרטיסי VIP בשווי 2,500 שקל כל אחד להופעתה של מדונה בישראל בספטמבר שעבר. גם בכירים בלשכתו של השר זכו בכרטיסים חינם. לכאורה הדבר מנוגד לחוק המתנות, האוסר על נבחרי ציבור לקבל כרטיסי חינם, למעט מקרים חריגים במיוחד. במשרד התיירות אישרו שהתקבלו כרטיסים, וטענו שהדבר נעשה במסגרת התפקיד.

השערורייה עם הנזק הגדול ביותר, עד הפרסום האחרון בערוץ 2, פורסמה לפני כמה חודשים בתוכנית התחקירים "המקור" בערוץ 10 על ידי רביב דרוקר. בתוכנית נחשף כי משרד התיירות העביר מיליון שקל לטובת פסטיבל סטודנטים של המכללה למינהל שהתקיים בשנה שעברה באילת, אותו אירגנה חברת פלס, חברה בת של המכללה למינהל. בחברה עבדה ידידתו של השר. מיסז'ניקוב טען בתגובה כי לא היתה לו כל מעורבות או נגיעה באישור או ארגון הפרויקט.

למיסז'ניקוב, שפעיל מאוד בראשון לציון, יש קשר טוב עם אנשי המכללה. הוא מיודד עם חבר מועצת העיר, רז קינסטליך, בעברו בעל מועדוני לילה וכיום האחראי על הבינוי במכללה למינהל. קינסטליך הוא חבר טוב ושותף עסקי של גיא בסר, מנכ"ל חברת פלס שאליה הועבר התשלום. מהמכללה נמסר בתגובה: "פלס פועלת ללא לאות למען רווחת הסטודנטים ופונה לכל גוף אפשרי לקבלת סיוע, וכך נהגה מול משרד התיירות בעניין פסטיבל זה. כל רמיזה הקושרת את קינסטליך לפסטיבל הסטודנטים באילת היא ניתוק מוחלט מהמציאות".

הזניק את מספר התיירים

כשר תיירות, הישג אחד שמיסז'ניקוב יכול לרשום לזכותו הוא שיא בהגעת תיירים לישראל: ב-2010 הגיעו 3.45 מיליון מבקרים לארץ הקודש. הוא לא מסתפק בכך, והציב יעד של 5 מיליון תיירים שיגיעו לישראל ב-2015. "הוא עושה עבודה טובה", אומר אלי גונן, לשעבר מנכ"ל התאחדות המלונאות. "מספר התיירים גדל, ומופנים יותר תקציבי פיתוח ושיווק לתיירות. הוא תמך בקמפיינים כמו שבעת פלאי עולם שחשף את ים המלח בעולם, המיתוג של תל אביב כעיר גאה והפיכת תל אביב ליעד לחופשות סוף שבוע של תיירים".

"הוא אוהב את התיירות", מוסיף המלונאי דוד פתאל. "הוא התחייב להישאר במשרד וקיים את הבטחתו. הגידול בתיירות מרוסיה ומאוקראינה הוא בזכותו". ההישג העיקרי של מיסז'ניקוב הוא ביטול הוויזות למבקרים מאוקראינה, דבר שהוביל להכפלת התיירות מיעד זה. הוא גם הכריז על קציר ים המלח כפתרון להצפת המלונות באזור ודאג להקצאת 850 מיליון שקל במשך חמש שנים כמענקים לפיתוח תיירותי באזור. הוא הוביל לאישור השקעה של 150 מיליון שקל בתשתיות תיירותיות בטבריה, שתתפרש על חמש שנים, ושל 103 מיליון שקל לאורך שלוש שנים באילת.

"הוא אדם צעיר, דינמי ויצירתי, עם תפישה מהירה, שהכניס נפח חדש לתפקיד", אומר שמואל מרום, מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת. "הוא נוח לתיירות, אדם שבא מהמפלגה הנכונה והצליח להשיג לנו תקציבים יותר טובים. המהלך של ביטול הצורך בוויזות כדי להגיע מרוסיה ומאוקראינה לישראל היה מבריק. רוסיה נהפכת בהדרגה למדינה המובילה במספר התיירים לישראל".

אבל חלק גדול מההערכה אליו נובע מעצם העובדה שהוא נשאר בתפקיד יותר משנה, לעומת שורה של שרי תיירות שעזבו במהירות את התפקיד. המבקרים מציינים בנוסף שמיסז'ניקוב טוב בעיקר בשיווק. מיסז'ניקוב לא הוביל לגידול במספר חדרי המלון בישראל, 19 אלף, שלא יספיק להכיל 5 מיליון תיירים - היעד שהשר עצמו הציב ל-2015. על אף שענף התיירות אחראי על 17.5% מיצוא השירותים של ישראל, מיסז'ניקוב לא הצליח להביא לכך שגובה הארנונה במלונות, מחירי התשומות, חוקי העבודה בענף ותקנות אחרות ישונו לטובת ענף המלונאות.

בשלב זה לא ברור אם השערורייה האחרונה תקטע את הקריירה הפוליטית של מיסז'ניקוב. דבר זה תלוי יותר מכל בהחלטתו של ליברמן, שדווקא גיבה אותו אתמול בהתייחסותו לחשיפת ערוץ 2. "אני מכיר את סטס 15 שנה. אני מסכים שדפוסי ההתנהלות של סטס הם לא של מוזס או אייכלר מיהדות התורה, אבל זה רחוק מהתיאורים הססגוניים בתקשורת", אמר. אך אם ימשיך בפוליטיקה ויקבל בעתיד תיק כלכלי בכיר יותר, יהיה מעניין לשים לב להתנהלותו מול המגזר העסקי. למיסז'ניקוב קשר טוב עם לוביסטים ועם בכירים במשק, דבר צורם בכל הנוגע ליחסי הון-שלטון. בין מארס 2007 ליולי 2008 שימש מיסז'ניקוב, שכיהן אז כח"כ שנה אחת בלבד, באחד התפקידים החשובים בכנסת - יו"ר ועדת הכספים, שהביא לו את החשיפה הראשונה ברמה הארצית. בתפקיד זה אפשר להשפיע על שורה ארוכה של חוקים המעצבים את חיי היום-יום של האזרחים. ועדת הכספים היא גם הוועדה שאליה מגיעים הלוביסטים של הגופים העסקיים הגדולים כדי לדאוג ללקוחות שלהם.

"הלוביסטים עושים עבודה מדהימה", אמר בראיון שפורסם ב-TheMarker בתקופה ההיא. "כשאתה נפגש עם פקיד ממשלתי הוא מציג לך את הנושא מנקודת מבט אחת. הלוביסט מעניק לך תפיסה רחבה יותר". באותה תקופה הפך לחבר אישי של כמה מהלוביסטים הבכירים בישראל. עד היום הוא חבר קרוב של תומר עמיר, מבעלי משרד הלובינג גורן עמיר, והשניים אף נוהגים לבלות יחד במסעדות ובברים. באותה תקופה היה עמיר הלוביסט של בנק מזרחי טפחות, שעמד בקשר רציף עם הוועדה.

מנגל עם הלוביסטים והבנקאים

קשר משמעותי אחר, וידוע פחות, הוא עם בוריס קרסני, מבעלי משרד הלובינג פוליסי. בין קרסני לבין ליברמן קיים קשר עמוק ורב שנים. בזמן שמיסז'ניקוב היה יו"ר ועדת הכספים הוא ביקר כמה פעמים במשרדי חברת פוליסי ברחוב הארבעה בתל אביב, שם נפגש עם קרסני ועם לוביסטים אחרים של החברה. בין היתר, נידונו שם נושאים שעלו יותר מאוחר בוועדת הכספים. "הוא בהחלט לא בא לשם כחבר. הם דיברו במשרד על נושאים כלכליים ועל שוק ההון", אומר מקור המכיר את הדברים מקרוב.

הביקורים של מיסז'ניקוב במשרדי פוליסי לא היו דבר ידוע באותה תקופה: בדרך כלל הלוביסטים של החברה היו נפגשים עם חברי הכנסת במשכן. רמז לקשר בין פוליסי לבין מיסז'ניקוב ניתן היה למצוא בקטע קצר שפורסם במדור הרכילות העסקית באחד העיתונים הכלכליים: הלוביסט ארז גילהר, העובד אצל קרסני, אירח בחצר ביתו את מיסז'ניקוב, יחד עם אבירם כהן, בכיר במערך השיווק בבנק לאומי, בועז רדי, אז בכיר בבנק הפועלים (וכיום לוביסט בעצמו), וחיליק גולדשטיין, בכיר אחר בפוליסי, לערב של "על האש" וצפייה בכדורגל.

כיו"ר ועדת הכספים, מיסז'ניקוב היה מעורב לפחות בשתי סוגיות שקודמו במקביל על ידי פוליסי. האחת היא רפורמת הייעוץ הפנסיוני. ידין ענתבי, אז הממונה על שוק ההון, סירב לאפשר את כניסת הבנקים הגדולים לייעוץ פנסיוני, כדי לתת לבנקים הבינוניים יתרון. בנק הפועלים מיוצג על ידי פוליסי, כמו גם איגוד הבנקים. הפועלים ההגיע לעסקת חבילה עם ענתבי, ומיסז'ניקוב אימץ את הפשרה שהציעו הבנקים הגדולים.

הרפורמה השנייה שבה היה מעורב היא רפורמת הליסינג, שעברה בוועדת הכספים לשביעות רצונן של חברות הליסינג שיוצגו על ידי פוליסי, לאחר פשרה שהתקבלה בין הצדדים לבין האוצר. ב-2007 נאבקו חברות הליסינג בכוונה של משרד האוצר להעלות את שווי השימוש לכלי רכב צמוד, שהיתה הופכת את אחזקתו לכדאית פחות. במאבק התגייסו כמה ח"כים לטובת חברות הליסינג ועובדי ההיי-טק. אחד מהם היה מיסז'ניקוב, בנימוק ש"עובדים רבים יחזירו את כלי הרכב למעביד וירכשו כלי רכב משומשים וישנים. קיים חשש לתאונות דרכים ולזיהום אוויר". בסופו של דבר הוחלט על פשרה שהיטיבה עם חברות הליסינג.

בקשר של מיסז'ניקוב עם צמרת ההון אפשר היה להיווכח בחגיגת יום ההולדת ה-40 שלו, שהתקיימה לפני שלוש שנים וחצי במועדון בראשון לציון. היה זה אחרי בחירות 2009, כמה חודשים אחרי שסיים את תפקידו כיו"ר ועדת הכספים ושבועות ספורים לפני שמונה לשר התיירות. על אף שהיה ח"כ שלוש שנים בלבד, המסיבה שפעה בלוביסטים ובבכירי המשק. באירוע נכחו רבים מהצמרת העסקית, בהם משה פרל, מנכ"ל איגוד הבנקים, דני דנקנר, אז יו"ר הפועלים, אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות, חיים גבריאלי, המשנה למנכ"ל אי.די.בי ויד ימינו של נוחי דנקנר, ודוד קמיניץ, אז המנכ"ל הנכנס של דלק ישראל. הלוביסטים הראו נוכחות מרשימה, שכללה בין היתר את קרסני, עמיר, גילהר, אורן הלמן (אז לוביסט במשרד גור-עמיר, כיום סמנכ"ל רגולציה בחברת החשמל), אריאל סנדלר ואמיר גלעד.

"האמת, לא ברור מה יש לאנשים האלה לחפש ביום ההולדת שלו", אומר מקור שהכיר את סביבתו של מיסז'ניקוב אז. "אני מניח שהלוביסטים היו אלה שציינו בפני הלקוחות שלהם כמה חשובה הנוכחות שלהם. הם ידעו שמיסז'ניקוב אוהב שיש מפורסמים סביב. הוא רוצה להיות חשוב כזה".

עיון בקטעי ארכיון מהשנים האחרונות מעלה נוכחות לא מעטה של מיסז'ניקוב במסיבות של האלפיון העליון. כך לדוגמה, הוא התארח במסיבה משפחתית של משפחת שטראוס, לרגל הולדת בתו של עדי שטראוס.

אף אחד לא יופתע אם מיסז'ניקוב ימצא את עצמו מחוץ לכנסת בקדנציה הבאה. אבל כפי שהוא מעיד על עצמו, הוא איש צעיר, שמלבד בילויים יש לפניו גם הרבה שנות קריירה. "הוא איש חכם שמבין עניין, ויוכל להשתלב בגוף עסקי גדול", אומר אחד ממכריו. "אבל הוא גם פוליטיקאי מתוחכם שיודע איך לעשות קאמבק. אני מניח שהוא ינתב את עצמו לתפקיד נחשק באחד משני העולמות".

סייע בהכנת הכתבה: חגי עמית

סטס מיסז'ניקוב

שר התיירות

גיל: 43 מצב משפחתי: נשוי + 3 מגורים: ראשון לציון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker