אשר שכטר

זה היה היום השמח בחייו של הארי מילר. אחרי הכל, לא בכל יום זוכה פשוט-עם כמוהו למלא את מקומו של נסיך אנגלי והשלישי בתור לכתר המלוכה הבריטי. כמובן, לא בכל יום נאלץ אדם לעשות זאת כשהוא עומד עירום עם גבו אל הקיר ומחזיק במבושיו - אבל גם אצולה כבר אינה מה שהיתה פעם.

מילר, עורך הצילומים של הצהובון הבריטי "סאן", יכול היה להתנחם בחיבוק שקיבל מסופי הנדרסון, שהיתה עירומה גם היא. בעוד שהוא שיחק את בן המלוכה בשחזור מעלליו בלאס וגאס, הנדרסון בת ה-21 שיחקה את הבחורה האלמונית שהסתיר גופו העירום של הארי. ואולם בניגוד למילר, שתוגמל יפה על מאמציו, הנדרסון היא מתמחה ללא תשלום.

זאת לא היתה שנה קלה לעיתונים הבריטיים. אחרי שערוריית האזנות הסתר בעיתוניו של איל המדיה האוסטרלי רופרט מרדוק, שהובילה לסגירתו של הצהובון הוותיק "ניוז אוף דה וורלד", הדבר האחרון שהם היו צריכים הוא שערורייה נוספת בכיכובו של מרדוק, ועוד כזאת שנוגעת בעניינים חשובים כמו צנזורה, מגבלות העיתונות המודפסת לעומת החופש הפראי של האינטרנט ואחריות כלפי הפרט. אחרי הכל, העיתונות הבריטית אינה מצטיינת במציאת תשובות נכונות לדילמות אתיות רציניות. קל לשער שהנסיך הארי, רב מעללים קל דעת שכמותו, לא חשב כיצד צילומי העירום שלו בלאס וגאס, משחק סטריפ סנוקר עם חברים, ישפיעו על העיתונות הבריטית - אבל הוא בהחלט הצליח להכניס אותה לסחרור רציני.

קחו לדוגמה את ה"סאן" שבבעלות מרדוק. הנה צהובון חסר עכבות, חסר מוסר וחסר בושה, שידוע לשמצה בצילומי הנשים העירומות בעמוד 3 המפורסם שלו, ושבמשך יותר מעשור נהנה לחגוג על חשבון הפאשלות וחיי ההוללות של הנסיך הצעיר. הארי, ילד פלא שכמוהו, מספק ל"סאן" ולשאר הצהובונים הבריטיים חומרים מאז שנתפס מעשן מריחואנה ושותה אלכוהול בגיל 17. כשמלאו לו 20, כבר יכול היה ה"סאן" להכריז בכותרת הראשית שלו: "הארי הנאצי!", לאחר שנתפס במסיבת תחפושות עם סרט נאצי על זרועו, מצדיע במועל יד.

צילום: רויטרס

מי יכול היה לשער שה"סאן" יחוס על הנסיך הארי דווקא עכשיו, לאחר שתמונות עירום שלו הופיעו ברחבי האינטרנט, באדיבות אתר הרכילות האמריקאי TMZ? התשובה: בית המלוכה הבריטי, לא תמיד המוסד המעודכן והטכנולוגי ביותר בעולם. היות שהוא אינו מבין כנראה את משמעות המילה "ויראלי", ניסה בית המלוכה הבריטי למנוע את פרסומן של תמונות העירום של הנסיך הארי בבריטניה - וביקש מכל העיתונים שלא לפרסם אותן, בנימוק שמדובר בהפרת פרטיותו של הנסיך ותחת איומים בתביעה.

ב"סאן", עיתון שללא הפרת פרטיות לא היתה לו זכות קיום ושנחקר בימים אלה על מעורבותו בפרשת האזנות הסתר, העורכים השתגעו: "הרי מיליונים כבר ראו את התמונות באינטרנט", הם זעקו, אך בית המלוכה נשאר בשלו. לכן, בניסיון לרמוז על ניסיון הצנזורה - וכי כנראה היו חייבים ג'ינג'י עירום כלשהו על השער - פירסמו את תמונתו של הארי מילר במקום זו של הנסיך.

הסיפור לא נגמר שם. תמונות העירום של הנסיך הארי היו יכולות להיות סתם עוד סקנדל בחייו רצופי הסקנדלים של הנסיך הצעיר, שיעסיקו את הצהובונים במשך כמה ימים עד השערורייה הבאה, לולא החליט ה"סאן" יומיים אחר כך לפרסם את התמונות האמיתיות. "לציבור יש זכות לראות את התמונות האלה, לכן ה'סאן' מפרסם את תמונות העירום של הנסיך הארי, שקוראינו לא היו יכולים לראות בדפוס", הסבירו עורכי העיתון. הם, כמובן, הרגישו צורך להצטדק והוסיפו: "הוא אמנם חי חיים פרועים יחסית לבן אצולה, אך הוא בן 27, רווק וחייל. אנחנו מחבבים אותו. אנחנו מפרסמים את התמונות האלה משום שאנחנו חושבים שלקוראי ה'סאן' יש זכות לראות אותן, וחשיבות הסיבות שבגללן אנחנו מפרסמים חורגת מהסיפור האחד הזה".

מרדוק משנה תדמית

צילום: רויטרס

כדי להבין את חשיבותו התקשורתית והציבורית של הסיפור, חשוב להבין את הרקע: במשך שנים רבות מנהלת העיתונות הבריטית מערכת יחסים סבוכה במיוחד עם בית המלוכה - הוא מספק לתקשורת סיפורים ושערוריות למכביר, ובתמורה מקבל יחס מעריץ כשהוא זקוק לו והתחשבות כשהוא מבקש. עד שהחליט ה"סאן" להפר באופן מפורש בקשה של בית המלוכה הבריטי - לא החלטה פשוטה עבור הצהובונים בבריטניה, שמנהלים מערכת יחסים של אהבה-שנאה-אהבה עם משפחת המלוכה - אף אחד מהעיתונים הבריטיים לא פירסם את התמונות. החלטתו של ה"סאן" לפרסם אותן בכל זאת זיעזעה את שאר העיתונים, או שהם העמידו פני מזועזעים, ואת הציבור: יותר מ-3,600 תלונות הוגשו עד כה נגד ה"סאן" בגלל פרסומן.

הסיפור כולו יכול היה להישאר בגדר קוריוז - עוד שערורייה עמוסת אלכוהול וסקס מבית היוצר של הנסיך הג'ינג'י - לולא נזקק מנכ"ל ניוז קורפ והשטן הגדול של התקשורת הבריטית בשנה האחרונה, רופרט מרדוק, למהפך תדמיתי. ואיזו תדמית יכולה להיות טובה יותר מאשר לוחם למען חופש העיתונות? "פירסמנו את התמונות של הארי כדי להוכיח שאין כזה דבר עיתונות חופשית בבריטניה", אמר מרדוק, שבוויכוח בטוויטר עם סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר ג'ון פרסקוט הכחיש כי הוא זה שהורה בעצמו לפרסם את התמונות וטען כי רק תמך בהחלטת העורכים ב"סאן". מרדוק הוסיף כי "מדובר במשוואה פשוטה: אינטרנט חופשי, פתוח ובלתי נשלט פלוס עיתונים כבולים שווה אפס עיתונים. בואו נהיה מציאותיים פה".

אבל גם מרדוק, כמובן, רחוק מלהיות תמים: איל המדיה האוסטרלי סופג בשנה האחרונה עוד ועוד חבטות מצד הרגולטורים והציבור בבריטניה בעקבות פרשת האזנות הסתר, עד כדי כך שלפי הערכות אולי ייאלץ לוותר על אימפריית העיתונים האהובה שלו במדינה - ניוז אינטרנשיונל - כדי למנוע מהסקנדל להתפשט למדינות אחרות. התמונות השובבות של הארי, טענו העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" ואחרים, היו סתם כלי שבו מרדוק השתמש כיריית אזהרה ונקמה בזעיר אנפין בשופט בריאן לוויסון, יו"ר ועדת לוויסון שחוקרת את הבעיות האתיות בעיתונות הבריטית ואת קשרי ההון-שלטון בתקשורת במדינה בעקבות שערוריית האזנות הסתר בעיתוניו של מרדוק.

במאי שיגרו הפרלמנטרים בבריטניה מסר מזהיר משלהם למרדוק, כשדו"ח פרלמנטרי קבע כי הוא אינו ראוי לעמוד בראש תאגיד בינלאומי והאשים אותו בניסיון להונות את הפרלמנט הבריטי. לפי דיווח ב"אינדיפנדנט", מנכ"ל ניוז אינטרנשיונל טום מוקרידג' לא רצה לפרסם את התמונות של הארי, מחשש שוועדת לוויסון תנקום בו אחר כך. מרדוק, לפי הדיווח, הוא שהורה למוקרידג' המפוחד לפרסם אותן בנימוק שמדובר בחופש העיתונות. "יש פה עניין עקרוני. אני יודע שאתה חושש מלוויסון, אבל זה משפיל. אנחנו לא יכולים להמשיך כך. אנחנו צריכים לפרסם אותן ולומר ללוויסון שאנחנו עושים זאת למען חופש העיתונות", אמר מרדוק למוקרידג', לפי העיתון.

העיתונאית הבריטית ג'יין מריק, באותה כתבה, ראתה במעשה של מרדוק הצהרת עצמאות חד משמעית של המיליארדר האוסטרלי: "לא רק שה'סאן' הראה את ישבנו של הארי, אלא שמרדוק חשף את ישבנו שלו בפני הממסד".

תנו להארי לבלות

כיצד הצליחו כמה תמונות עירום מביכות אך בלתי מזיקות של בן אצולה להכניס את הזירה התקשורתית והציבורית בבריטניה לסחרור כזה, שמערב בתוכו את חופש הביטוי, יחסי הון-שלטון ואת שאלת עתידה של העיתונות הבריטית העצמאית? הרי הנסיך צ'ארלס, אחיו אנדרו, אשתו לשעבר שרה (פרגי) פרגוסון וכמובן אמו של הארי, הנסיכה דיאנה, כולם נפלו בעבר קורבן למלכודת השערוריות של הצהובונים הבריטיים. תמונות עירום של דיאנה פורסמו בחודשים לפני מותה בלי בעיה בעיתונות הבריטית חדשות לבקרים. אז מדוע דווקא עכשיו התיימרו עיתוני בריטניה, למעט ה"סאן", להפגין רחמים?

התשובה היא, בין היתר, השינוי שעברה ועוברת העיתונות הבריטית, זה שגרם לה להחליט, לראשונה מזה שנים רבות, לא לפרסם תמונות מביכות של בן אצולה. השינוי התחיל כבר לפני 15 שנה, לאחר מותה של הנסיכה דיאנה כשנמלטה מצלמי פפראצי בפאריס ונקלעה לתאונת דרכים. במשך כמה חודשים נמנעו העיתונים מלפרסם תמונות פפראצי, בעקבות הזעם הציבורי האדיר, אבל כעבור שנה הם כבר חזרו לעסקים כרגיל ויותר מכך: הכלים החדשים שבהם השתמשו כדי לרדוף מפורסמים ובני אצולה ולמרר את חייהם כללו כעת, כמו במקרה של "ניוז אוף דה וורלד", האזנות סתר וחוקרים פרטיים.

מאז נחשף לראשונה מלוא ההיקף של פרשת ההאזנות הסתר בצהובונים של מרדוק, שבאופן אירוני נולדה כתוצאה מגילוי האזנות סתר בטלפונים של הנסיך הארי ואחיו, הנסיך ויליאם, איבדו עיתוני בריטניה את עוקצם. "ניוז אוף דה וורלד" נסגר, 45 מעצרים נערכו, וועדת לוויסון מאיימת להגביל אותם אפילו יותר, לאחר שבחודשים האחרונים שמעו חברי הוועדה שלל עדויות על דורסנותה של התקשורת בשנים שקדמו לגילוי הפרשה. "כראש ממשלה חששתי להתעמת עם התקשורת", אמר ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, בעדותו בפני הוועדה במאי.

כשהוועדה בראשותו תסיים את עבודתה, צפוי לוויסון להמליץ על חוקים חדשים ותקנות חדשות הנוגעות להתנהלות התקשורת. ההנחה בבריטניה היא ששערוריית התמונות של הארי פשוט התרחשה בתזמון הלא מתאים, בדיוק ברגע שבו העורכים בבריטניה לא רוצים לעצבן את הרגולטורים מחשש שיחמירו את גזר הדין. העיתונים, המתמודדים כמו כולם עם המשבר בענף הדפוס, חוששים מהוצאות משפטיות גדולות, אבל גם לא רוצים להחמיר את המצב.

למעט אחד, כמובן, שאין לו כבר מה להפסיד. "שערוריית התמונות של הארי היא דוגמה מושלמת לאופן שבו לוויסון הפחיד את התקשורת כאן. שאר העולם מדבר על התמונות שאף אחד לא מעז להראות לכם בבריטניה. ההחלטות מתקבלות על בסיס השאלה 'מה הלורד לוויסון יחשוב?', וזה מזעזע, זה שערורייתי וזה עלבון לחופש הביטוי", כתב ניל וואליס, לשעבר סגן עורך ה"סאן" ו"ניוז אוף דה וורלד", בפוסט שהעלה בהאפינגטון פוסט.

חגיגת העירום של הנסיך הארי היתה יכולה להיות סתם עוד כותרת של יום ראשון - "הנסיך הארי מסתיר את יהלומי הכתר", או משהו בסגנון הזה. התמונות היו נשכחות לטובת הסקנדל הבא, ומועלות שוב בפעם הבאה שהארי או מישהו אחר ממשפחת המלוכה היה מסתבך בצרות. אך בגלל המצב העדין שבו תפסה את העיתונות הבריטית, נהפכה הפרשה לרגע שמלמד המון על מצבה המסורס של התקשורת בבריטניה כיום - רגע לפני שהרגולטורים נוקמים בה על שנים של התנהלות אכזרית וחסרת אחריות - ובו זמנית גם לרגע המבחן שלה.

ומה לגבי הנסיך החביב שנקלע ללב התסבוכת התקשורתית הזאת ומשמש בה כפיון? "תעזבו אותו בשקט", קרא מרדוק בטוויטר לפני כמה ימים, "הוא אולי ממומן על ידי הציבור באופן זה או אחר, אבל הציבור אוהב אותו ורוצה שייהנה, אפילו אם זה בלאס וגאס". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום