במקום הורים: תראו מה מקבלים ילדי ההיי-טק לחזרה ללימודים

החברות משקיעות במסיבות, בטיולים, בהופעות ובירידי אוכל - הכל בניסיון לפצות מעט את משפחות המועסקים על שעות העבודה הארוכות, שבאות על חשבון הילדים ■ בשבועות האחרונים הדבר החם הוא מסיבות ומתנות לעולים לכיתה א'

עדי הגין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי הגין

בסביבות 17:00 הגיעו 55 ילדים, הוריהם ואחיהם למסיבת העלייה לכיתה א' ונהנו מכיבוד קל, לפני שהחלה ההפעלה המרכזית. קרמבו הבלונאית סיפרה לילדים סיפור, ובכל פעם שהוזכר שמה של חיה היא יצרה בובה בדמותה -וילד מאושר נוסף זכה בבלון. הילדים הקשיבו בריכוז וחיכו בקוצר רוח לחיה הבאה שתיווצר תחת ידי הבלונאית.

קרמבו למדה את שמות הילדים במהירות וכולם זכו ליחס אישי ממנה. היא שמה לב לאלה שנחבאים אל הכלים וניסתה לשתף גם אותם. וכיאה לילדים שתוך שלושה שבועות יתחילו ללמוד בבית הספר, בהפעלה נשתל גם סיפור עם מסר חינוכי: מה צריך להגיד לזר שנותן לי סוכריה? בסוף האירוע קיבל כל ילד במתנה חבילה שהכילה את מרכיבי הרשימה לבית הספר של משרד החינוך. באריזה יפה היו מונחים קלמר, עפרונות, מחברות וחוברות עבודה - לבנים ולבנות.

קל היה לשכוח שהאירוע הצבעוני נערך באתר שבדרך כלל רחוק מאוד מעולמם של הזאטוטים - במשרדי חברת אלעד מערכות בקריית עתידים. הריהוט המשרדי פינה מקומו למחצלות ענקיות שנפרשו בחדר, ואת התמונות השגרתיות החליפו קישוטים צבעוניים שמתאימים לחבורת ילדים עליזה יותר מאשר לעובדי היי-טק מעונבים. לדברי נורית קלנר, סמנכ"לית משאבי אנוש באלעד, "זו השנה הראשונה שבה אנחנו מארגנים אירוע לילדי עובדים שעולים לכיתה א'. זו היתה הפעם הראשונה שבה אמרנו כחברה לעובדים שחשוב לנו שהילדים יהיו מרוצים.

גיא קרני עולה לכיתה א' עם הערכה של אינטלצילום: אינטל

"כל העובדים נרתמו לאירוע ועזרו לקשט ולהכין את המקום. בהתחלה חשבנו להקרין להם סרט או לערוך סדנת שוקולד, אבל בסופו של דבר ההפעלה היתה ממוקדת ולא ארוכה מדי. במשך שעה וחצי הצלחנו להשאיר את הילדים מרוכזים עם הפעלות של בלונים, תחרויות, שירה וריקודים. גם ההורים השתתפו. קיבלנו מכתבי תודה, ואחת העובדות כתבה שהילד שלה לא מפסיק לדבר על המתנות שקיבל. כנראה שהאירוע עשה משהו לאנשים".

התרגשות ההורים היתה, כמובן, המשוב החשוב ביותר, ובחברה החליטו להמשיך במנהג. "אנחנו עומדים לערוך אירוע דומה בירושלים, ונכסה כמה שיותר מרכזים שלנו ברחבי המדינה. נבוא לעובדים, בעיקר במקרים של מיקור חוץ שבהם אי אפשר לצפות שיבואו מכל קצוות הארץ. האירוע הזה היה כל כך מוצלח, עד שאני לא מבינה איך לא עשינו את זה עד היום, ואני לא מאמינה שלא כל החברות עושות זאת. אני רואה גם מה זה עושה לעובדים ולמעסיקים. פתאום אתה רואה את העובד גם כהורה, לא רק את עבודתו במשרד - ואתה מעריך אותו יותר".

לראות את העבודה של אמא

בשני הקרוב תיפתח שנת הלימודים תשע"ג עם יותר מ-145 אלף תלמידי כיתה א' חדשים, שהוריהם התרוצצו עמם בקניות ובהכנות לקראת אחד הצעדים המשמעותיים בחייהם. חברות רבות מנסות לקחת חלק בהתרגשות הגדולה, מתוך תפישה שאירועים משמעותיים בחיי ההורים ראויים לציון במקום העבודה. באמצעות מתנות ואירועים מיוחדים לילדים הן מציינות את המאורע, ומראות לילדים ולהורים שהם מתרגשות יחד עמם - במיוחד אם זה הילד הראשון שהולך לבית הספר.

ציון אירועים משמעותיים בחייהם של ילדי העובדים - העלייה לכיתה א', בר מצווה וגיוס - אינו חדש בחברות גדולות שבהן פועלים ועדי עובדים חזקים. אך בשנים האחרונות גם חברות קטנות יותר, וחברות ההיי-טק בראשן, שאוחזות במסורת של אירועי חברה מפנקים לעובדים - הצטרפו לחגיגות המשפחתיות. נראה שבמקומות שבהם נמצאים העובדים שעות ממושכות, יש צורך לרתום את המשפחה למקום העבודה כדי שבני הזוג והילדים יקבלו בהבנה את שעות העבודה הארוכות.

האירוע של אלעד מערכותצילום: אבי חיון

עדי גולן, מנהלת פיתוח עסקי ומכירות של חטיבת התוכנה באלעד ואמא של יהונתן, אומרת שהחיבור בין הילדים לעבודה רותם את המשפחה כולה. "כשהחברה שבה אנחנו עובדים מטפחת את הממד הרגשי, זה רותם גם את המשפחה לעבודה. האירוע התקיים במשרדים שלנו בקריית עתידים, כך שהילדים היו יכולים לראות את העבודה ואת החברים של אמא. זה יצר אווירה מחברת ואישית.

"זו היתה הפעם הראשונה של יהונתן במשרדים, והוא התרגש מאוד. הוא ידע על האירוע שבוע קודם, וחיכה לו בקוצר רוח. כשנכנסנו פנימה שררה שם אווירה של מסיבה, והיה ברור שהילדים הם מרכז העניין. יהונתן קיבל בלון של תוכי שישב לו על הכתף. ילד אחר קיבל חרב וילדה קיבלה לב. רקדנו אתם ביחד, ובסוף קיבלנו ערכת כיתה א'. הם חסכו לנו את הקניות, ויהונתן שמח מאוד שהם יודעים בדיוק מה הוא צריך".

לדברי גולן, המסר לילדים היה החיבור למקום העבודה, והמסר להורים היה שלאלעד אכפת מהם. "לא מזמן חגגנו 30 לאלעד יחד עם בני הזוג. אלה הדברים שרותמים אותך לחברה - כשהמשפחה היא חלק מזה, כששמים לב לשאר בני המשפחה וכשהחברה מתייחסת לעלייה לכיתה א' כערך. יהונתן חושב עכשיו שאני עובדת במסיבות, והוא לא הפסיק לומר כמה כיף היה לו בעבודה. הוא נהנה לראות את החברים שלי ואת מקום העבודה, אהב את המתנה והרגיש שהשקיעו בו. עכשיו הוא אפילו יותר מתרגש לעלות לכיתה א'".

לפני כחודשיים יצאו 2,200 עובדי חברת הטכנולוגיה מלאנוקס ובני משפחותיהם לטיול, שכלל שני לילות באילת. באחד הערבים נערך אירוע במדבר, שבמהלכו הועלו לבמה כ-50 ילדים שעולים לכיתה א', הצטלמו יחד וקיבלו שובר בסך 150 שקל לקניות באופיס דיפו. "אנחנו רואים בבני המשפחה חלק משמעותי בהצלחה של החברה, ולכן אנחנו משתדלים להודות להם", אומרת סמנכ"לית משאבי האנוש עינת צוק. "כבר כמה שנים אנחנו עורכים אירוע לעולים לכיתה א'. גם למתגייסים אנחנו מעניקים מתנות. אנחנו משדרים לילדים ולבני המשפחה שהם חלק מההצלחה. הילדים מאוד מתרגשים. זה נותן תחושה טובה".

אריאל שחר, מהנדס בכיר במלאנוקס, מספר כי כל ילדיו נהנו מהנסיעה, אבל בנו אשי, שעולה לכיתה א', נהנה במיוחד. "סיפרנו להם שנוסעים לטיול, אבל רק ביום הנסיעה גילינו להם את היעד. במהלך הטיול היו פעילויות שמתאימות לילדים, כמו ביקור בעיר המלכים. אמרנו לאשי מראש שיש הפתעה מיוחדת עבורו כשנהיה באילת. כשקראו לכל הילדים שעולים לכיתה א' לבמה, הוא התרגש מאוד".

לדבריו, היחס הזה יוצר בקרב העובדים הכרת תודה. "רוב העובדים בחברות היי-טק לא מסיימים לעבוד לפני 16:00-17:00. זו חברה שדורשת מהעובדים שלה השקעה, אז כדי להימנע ממצב של 'יתומי היי-טק' משתדלים לתת לעובד תחושה שיש לו זמן למלא את הצרכים הנפשיים שלו ושל המשפחה, כי אנחנו עובדים בשביל לחיות ולא להפך, גם אם זה לא נראה כך. עובד חייכן עובד טוב יותר ומייצר טוב יותר".

אירוע של בי"ח הדסהצילום: אבי חיון

בחברת אינטל חילקו השנה כ-700 ערכות לילדי כיתה א'. לדברי ליאור רוזנהק, מנהל הרווחה של מרכזי הפיתוח בחברה, החברה יצרה ערכות לבנים ולבנות שמכילות את כל הציוד ברשימה של משרד החינוך, כולל תוספות. "כבר יותר מחמש שנים אנחנו מחלקים לילדים מחברות, קלמרים מעוצבים וכלי כתיבה, כולל צבעים וטושים - כל הנדרש לחודשים הראשונים בכיתה א'. חשוב לנו לייצר חיבור למשפחות העובדים. אנחנו חוגגים ציוני דרך בחיי העובדים ומשפחותיהם, וזה אחד מהם".

גיא, בנה של רינת קרני, שעובדת בתחום האדמיניסטרציה בחברה קרוב לעשר שנים, חיכה בכליון עיניים לקבל את המתנה מאינטל, כי ידע שאחיו הגדול קיבל מתנה כזו. "המתנה השתדרגה מאז שבני הגדול קיבל אותה לפני שלוש שנים, בעקבות השגות ומשובים של ההורים. בפעמים קודמות חילקו חולצה שהלוגו שלה היה אינטל עם א' גדולה, בדגש על כיתה א' ואינטל. מאז הם הבינו שצריך לשים דגש על הילד ועל מה שהוא אוהב. הם נתנו קלמר עם עפרונות וצבעים, מחדדים, מחקים, תיקייה, מדבקות לספרים ומחברות".

לדברי קרני, הערכה היתה מותאמת לרשימת הציוד ששולח בית הספר. "גם התזמון של החלוקה, בתחילת יולי, היה מצוין. ההורים עדיין לא הספיקו לקנות דברים, וכך הם היו יכולים לעשות השלמות למה שחסר בערכה. לנו לא חסר כלום, חוץ מהילקוט. היינו בשיחת היכרות עם המורה והיא שאלה אם כבר יש לו את הציוד ההכרחי, הוא השיב שהוא קיבל אותו מאינטל, והיא אמרה שהיא מקנאת, שגם היא רוצה לעבוד באינטל".

לדברי אורית אמזלג, שעובדת גם היא בתחום האדמיניסטרציה בחברה, ובנה אור הוא ילדה הראשון שעולה לכיתה א', הערכה הכילה הרבה יותר פריטים מהנדרש. "הילדים קיבלו אוגדנים מושקעים מאוד עם דמויות אהובות, ועם גלויה אישית שמצורפת לערכה. אור שאל 'איך אינטל יודעים שאני עולה לכיתה א'?'. גם אותי זה ריגש מאוד, שיודעים שיש לי ילד שעולה לכיתה א' וגם יודעים את שמו".

אירוע באלעד מערכותצילום: אבי חיון

בחברת התוכנה לייבפרסון מחלקים ערכות כאלה כבר שלוש שנים, והשנה חולקו המתנות לכ-40 ילדים - המספר הגדול ביותר עד כה. הערכות חולקו אמנם רק השבוע, אך לדברי מנהלת משאבי האנוש חגית יעקובסון, ההורים ידעו להמתין עם הקניות. "זה כבר נהפך למסורת בחברה, ורוב ההורים מחכים לזה. אנחנו מדברים רבות על הקשר הבינאישי של העבודה ביחד, והמתנות היו דרך נוספת לשרת את את הקשר הזה. כל ערכה מותאמת אישית לכל ילד לפי המין, ועם תמונות אישיות של הילדים שמוטבעות על מדבקות ועל מחברות. בתוך כל ערכה יש מתנות שאספנו מחנויות שונות והרכבנו בעצמנו".

שלי נימקובסקי-לוי, מובילת פרויקטים אסטרטגיים בחברה, מלווה כבר את ילדתה השלישית לכיתה א', אבל אופיר היא הראשונה שזוכה למתנה מלייבפרסון. "כבר קנינו את כל הציוד לבית הספר וזה לא בא להחליף אותו. היא לא יודעת עדיין על המתנה. אני מתרגשת בשבילה כי המתנה מיוחדת, עם תמונה אישית על המחברות שמותאמת לכל ילד. אין לי ספק שהיא תתרגש מזה יותר מאשר מהתיק שהיא קיבלה אצל בעלי בעבודה. זו היתה הפתעה גם עבור ההורים: ביקשו מהם לשלוח תמונה לילד, והם לא ידעו מה עושים אתה".

ההורים הגיעו ישר מהתורנות

לא רק חברות ההיי-טק עורכות אירועים ומעניקות מתנות לעולים לכיתה א'. בשנים האחרונות עורכים במשרד רואי החשבון סומך-חייקין בכל אוגוסט הפנינג ענק בבניין החברה. הילדים נהנים מדוכני אוכל עם גלידות, שערות סבתא, ממתקים ופיצה, כמו גם מהפעלות של קוסם, איש בלונים, פינות קעקועים, איפור ויצירה; ואילו המבוגרים נהנים מדוכני אוכל של "גדולים" ומדוכנים של חפצי אמנות, בדומה למדרחוב נחלת בנימין. בתחילת האירוע מקבלים הילדים חולצה עם הכיתוב "עולים לכיתה א'" ובסופו הם מקבלים במתנה ציוד לבית הספר, שכולל תיק ציור, קלמר ותיק אוכל, מפריחים בלונים ומביעים משאלה.

"בראש ובראשונה זה אירוע רווחה לעובדים, אך לצד זאת חשוב לנו שבני המשפחה ובפרט הילדים יראו היכן עובדים הוריהם", אומרת נאווה הורן-רקנטי, מנהלת משאבי האנוש בסומך-חייקין. "זה מחבר את המשפחה לעובדים".

שירה לכטנשטט, מנג'רית ביקורת בחברה שבנה קובי עולה לכיתה א', מסכימה עם הקביעה. "זה אירוע מקסים והילדים נהנים. החברה משקיעה בזה משאבים רבים, מביאים את האוכל ואת הפעילויות שהילדים הכי אוהבים ומעניקים להם מתנות יפות. אמרתי לקובי לפני כן שעורכים לכבודו מסיבה לכיתה א' בעבודה שלי. זה מחמם את הלב שאכפת לעבודה, כי זה אירוע משמעותי, וכיף שמתייחסים אליו כך. זה נותן לילד הרגשה טובה - וגם לי".

מדי שנה נהפך גן מרים בבית החולים הדסה עין כרם למתחם הפנינג צבעוני עם מתקנים מתנפחים, כיבוד שמכינה מחלקת שירותי התזונה ודוכני מידע להורים של "בטרם", שמסבירים על בטיחות וחצייה בטוחה, ושל פיסיותרפיסטים שמסבירים להורים על בחירה נכונה של תיקי גב ושולחנות לילדים. השנה נהנו כ-250 ילדים מהופעה של יובל המבולבל על מדשאות בית החולים. הם גם קיבלו ילקוטים מוועד העובדים.

לדברי ורדה שוורץ, אחראית פיתוח ארגוני ורווחה, "האירוע הזה חשוב לנו כבית חולים, ואנחנו מקיימים אותו כבר 11 שנה. עובדי בית החולים עובדים במשמרות, ולפעמים הילדים מרגישים שהם לא נמצאים לצדם. לכן האירוע מתקיים בבית החולים: אנחנו רוצים שהילדים יבינו שמקום העבודה שלוקח להם את ההורה הוא בית חולים ויש לו חשיבות רבה. יש לכך חשיבות גם עבור ההורים, שמרגישים שבית החולים מעורב בחייהם. הורים שילדיהם הגיעו לגיל הגיוס טוענים שהילד עדיין זוכר את האירוע".

למרות הקשיים הכלכליים, אומרת שוורץ, הם מתעקשים לקיים אירוע בכל שנה. "בזכות העובדים אנחנו מצליחים להרים את ההפנינג גם בתקציב דל. זה לא רק עניין של כסף, אלא של כוח אדם, כי אנחנו מגייסים את כל העובדים. כל יחידות בית החולים מסייעות: החל בעובדי הניקיון, עבור בפרופסורים וכלה בהנהלה. יהודים, נוצרים ומוסלמים כאחד משתתפים באירוע. אנחנו לא מוותרים על אירוע העלייה לכיתה א', כי הוא חשוב מאוד להורים. ילדים שאחיהם היו באירוע בעבר מחכים לו בקוצר רוח".

ד"ר יובל בלוך, רופא ילדים וסגן מנהל הדסה עין כרם, גילה שהמעבר לכיתה א' של בנו הבכור עמית הוא מעמד מרגש מאוד. "ההתרגשות של כמה מאות ילדים יחד היתה אדירה. הופתעתי לגלות שכמעט לכל מי שעובד אתי יש ילד שעולה לכיתה א'. הצליחו לבנות אירוע בגובה העיניים לילדים, שהיה מושקע גם עבור הוריהם. עמית מאוד שמח, בעיקר כשראה את הבלונים המתנפחים.

"מכיוון שזה בית חולים, חלק מההורים הגיעו ישר מתורנות, או שהלכו אליה מיד בתום האירוע. הדסה הוא מקום עבודה משפחתי מאוד בהווייתו. יש אנשים שעובדים שם כל חייהם - מגיל 18 עד לפרישה. זה היה טבעי לפגוש את האנשים מחויכים ונהנים, לשיר ולשחק ביחד. עמית מכיר חלק מהילדים ממפגשים שאנחנו עורכים גם מחוץ לשעות העבודה, אז הוא מצא חברים מהר מאוד. אבל בזאת לא נגמרו החגיגות עבורו: בהמשך השבוע חיכתה לו הפתעה נוספת בסינמה סיטי, הפעם ממקום העבודה של אשתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker