עוד עיר אמריקאית פשטה את הרגל - אז מה עכשיו?

העיר סטוקטון, שחייבת כמיליארד דולר ליותר מ-5,000 נושים, הכריזה על פשיטת רגל - עכשיו הפשיעה מתרחבת, שירותי ההצלה מושבתים ויש ערימות של זבל ברחובות

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שלישי שעבר נראה כמו עוד יום רגיל בעיר סטוקטון שבקליפורניה. השמש זרחה, משאיות הזבל פינו אשפה, צוות של מהנדסים מהעירייה ערך מדידות באחד הרחובות ואמהות טיילו עם עגלות. דבר בשגרה השלווה הזו לא הסגיר את העובדה שיומיים מאוחר יותר תזכה סטוקטון, שבה מתגוררים כ-300 אלף תושבים, לכבוד מפוקפק - ותהיה לעיר הגדולה ביותר בארה"ב שאי פעם פשטה רגל.

באותו אחר צהריים הרה גורל הודיע מנכ"ל העירייה, בוב דייס, כי לא נותרה ברירה אלא להכריז על פשיטת רגל, לאחר שהעירייה לא הצליחה להגיע להסכם עם נושיה, שלהם היא חייבת מיליארד דולר. ביום חמישי שעבר כבר הכריזה העיר על פשיטת רגל בצ'פטר 9 - הליך הגנה מפני נושים המיועד לרשויות מוניציפליות. לפי מסמכי פשיטת הרגל, סטוקטון היתה חייבת קרוב למיליארד דולר ליותר מ-5,000 נושים. בראש רשימת הנושים עמד בנק ולס פארגו, שלו חייבת העירייה רבע מיליארד דולר על הלוואות לבניית חניונים ומתקנים אחרים; לקלפרס - קרן הפנסיה של עובדי מדינת קליפורניה - חייבת העירייה כמעט 150 מיליון דולר בהתחייבויות פנסיה.

סטוקטון קליפורניהצילום: בלומברג

סטוקטון, בין הערים הגדולות והמצליחות בקליפורניה בתקופת הבהלה לזהב של אמצע המאה ה-19, היתה באמצע העשור הקודם דוגמה מובהקת לשגשוג של שוק הנדל"ן האמריקאי. העיר, שנמצאת כ-130 ק"מ מזרחית לסן פרנסיסקו, ניסתה להמציא עצמה מחדש כעיר מגורים לעובדים בעיר הגדולה וכאתר כנסים פופולרי. העירייה שיפצה את המרינה, הקימה חניונים חדשים ובנתה בניין עירייה ואצטדיון חדשים. בפרברי העיר נבנו פרויקטי מגורים של בתים בני שתי קומות, שתושבים רבים קנו באמצעות משכנתאות. שוק הנדל"ן שיגשג וההכנסות ממסים זרמו, כך שהעירייה הרשתה לעצמה להנפיק אג"ח ולקחת הלוואות בסך 190 מיליון דולר כדי לממן את כל הפרויקטים, והציעה תוכניות פנסיה והטבות בריאות נדיבות לעובדי העירייה.

ואז הגיע המשבר הכלכלי הגדול, ועמו ההידרדרות המהירה. מחירי הבתים בסטוקטון, ששולשו בין 1998 ל-2005, צנחו מאז אותה שנה ביותר מ-60%. כיום סטוקטון היא בעלת שיעור עיקולי הבתים השני בגובהו בארה"ב, והיא סובלת מגירעון תקציבי של 26 מיליון דולר. שיעור האבטלה בה הוכפל בעשור האחרון, וכעת הוא נושק ל-20%. חמישית מהתושבים חיים מתחת לקו העוני, ומקרי הפשיעה בעיר הולכים ומתרבים, מה שהפך את סטוקטון לעיר השנייה בשיעור הפשעים האלימים בקליפורניה.

לעלייה בשיעורי הפשיעה תרמו גם קיצוצים דרסטיים שערכה העירייה בשלוש השנים האחרונות, בניסיון לצמצם גירעונות בסך 90 מיליון דולר. הקיצוצים כללו את צמצום כוח האדם במשטרה ב-25%, צמצום מספר עובדי מכבי האש ב-30% וקיצוץ בשכר ובפנסיות לכל עובדי העירייה. הירידה בערך הבתים, העיקולים והפשע העניקו לסטוקטון את תואר העיר האומללה ביותר בארה"ב ב-2011, בדירוג של המגזין "פורבס".

קורסות כמו אבני דומינו (לחץ להגדלה)

בטי גרסיה, בעלת חנות תכשיטים בעיר, הקימה עם שכניה לקהילה משמר שכונתי בניסיון לתת מענה לעלייה בפשיעה. "אנחנו שומעים יריות בכל לילה", סיפרה לסוכנות הידיעות אי-פי. "זה נהפך לצליל נפוץ כמו של רכבת. אנשים אפילו לא מנסים להתקשר למשטרה יותר". פשיטת רגל היא רק פלסטר שלא יפתור את הצרות העמוקות יותר של העיר, אמרה גרסיה. "לכל הקיצוצים האלה תהיה השפעה על כולם. אם נצליח לצאת מזה, אני לא יודעת כמה עור יישאר לנו".

"זה הסיפור של ארה"ב כולה"

פשיטת הרגל של סטוקטון התרחשה לאחר שלושה חודשים של מגעים בין העירייה לבין הנושים, שבהם השקיעה 3 מיליון דולר. סטוקטון היתה העיר הראשונה שנעזרה בחוק הבוררות החדש של קליפורניה, שמחייב ערים ששוקלות פשיטת רגל לקיים קודם כל משא ומתן עם נושיהן מאחורי דלתיים סגורות במשך שלושה חודשים, במטרה להגיע עמם להסדר ללא צורך בפשיטת רגל.

הריסבורג פנסילבניהצילום: בלומברג

התקציב שאושר בשלישי שעבר בסטוקטון כולל השעיה של 10.2 מיליון דולר בתשלומי חוב וקיצוץ של 11.2 מיליון דולר בתשלומי שכר והטבות פרישה לעובדי ציבור כדי לצמצם את הגירעון. חיסכון של כ-7 מיליון דולר נוספים עשוי להגיע מקיצוץ בהטבות הרפואיות למשך שנה אחת לעובדי הציבור שיצאו לגמלאות.

ישיבת מועצת העיר שבה הודיע מנכ"ל העירייה דייס על פשיטת הרגל הצפויה, היתה מלאה מפה לפה. חלק מהנוכחים פרצו בבכי כשהמועצה אישרה שינויים בתוכניות הביטוח הרפואי שלהם. "פשיטת רגל היא מבחינתי כמו מאסר עולם", אמר גארי ג'ונס, שוטר בגמלאות, שלפני עשר שנים אובחן אצלו גידול במוח. לדברי ג'ונס, הביטוח הרפואי איפשר לו לעבור כימותרפיה וטיפולים אחרים, שלדבריו הוא לא יוכל להרשות לעצמו מעתה.

רבים הגיעו לישיבת המועצה כדי לתמוך בשכניהם ובחבריהם. גארי גיליס, מפקד מכבי אש בגמלאות, דיבר בשם מזכירתו לשעבר, שדואגת לבעלה החולה. "אנשים מסתכלים עלי וחושבים, 'בטח, הוא יכול להרשות לעצמו את הביטוח שלו', ואני באמת יכול", אמר גיליס. "אבל מה עם אלה שכיסחו מדשאות, תיקנו בורות ביוב, הדפיסו את המכתבים שלי? עלינו להגן על החלשים שבינינו".

סקרנטון פנסליבניהצילום: בלומברג

עיריית סטוקטון מנסה להימנע מהשלכת ההפסדים על התושבים בלבד. היום (שישי), בשימוע בבית משפט בסקרמנטו, תתחיל סטוקטון בתהליך היסטורי במטרה ליהפך לעיר הראשונה בארה"ב שמשתמשת בפשיטת רגל כדי לכפות את ההפסדים על בעלי האג"ח. אף רשות מוניציפלית בארה"ב לא השתמשה מעולם בפשיטת רגל כאמצעי לאלץ את נושיה לספוג תספורת על השקעתם. "אנחנו מנסים להסב כאב, למרבה הצער, לאחרים מלבד העובדים", אמר דייס לחברי המועצה.

אף שהמגעים עם הנושים לא הצליחו למנוע פשיטת רגל, עורכי דין טוענים כי הם הכשירו את הקרקע ליציאה מהירה יותר של סטוקטון מהמצב הזה. שליש מהנושים הגיעו להסכמים עם העירייה כבר במהלך הדיונים.

לא כל תושבי העיר היו מופתעים מפשיטת הרגל. "זו היתה תאונת רכבת שמתקרבת באטיות. כולנו ראינו את זה מגיע", אמר פרנק מור, לשעבר בעל עסק, לעיתון המקומי "דה רקורד" בעת בילוי בקאנטרי קלאב המקומי.

גם מרדית' ויטני - אנליסטית בנקים שהתפרסמה כאשר ערב המשבר חזתה את קריסתו של בנק סיטי והזהירה כבר לפני שנתיים כי המשבר הבא בארה"ב יהיה משבר מוניציפלי - לא מופתעת. בראיון לתוכנית "60 דקות" בסוף 2010 צפתה ויטני כי בין 50 ל-100 רשויות מקומיות יפשטו רגל ב-2011 עם הפסדים של מאות מיליארדי דולרים. עד עתה ספגה ויטני ביקורת על כך שהיא מגזימה, אך היא דבקה בתחזיתה, ובמאי פירסמה ב"וול סטריט ג'ורנל" מאמר שבו טענה כי מצבן של הרשויות המקומיות ושל המדינות בארה"ב מאיים על ההתאוששות הכלכלית וכי יש לטפל בבעיה. כעת מסכימים עמה כלכלנים נוספים.

"יש רשימה ארוכה של ערים כמו סטוקטון שעומדות לעשות אותו דבר", אמר פיטר נבארו, פרופ' לכלכלה באוניברסיטת קליפורניה, בראיון ל-CBS. "הסיפור כאן הוא לא סטוקטון. הסיפור הוא הכישלון של הכלכלה האמריקאית. והסיבה לכך היא שאנחנו לא מייצרים יותר מוצרים ממשיים בארה"ב".

השכנים הצליחו להשתקם

מאז שהקונגרס האמריקאי הוסיף את צ'פטר 9 לקוד פשיטת הרגל ב-1937, כדי לאפשר לרשויות מוניציפליות להגיש בקשה לפשיטת רגל, השתמשו בסעיף זה 640 רשויות בארה"ב. 13 ערים, מדינות וגופים ממשלתיים בארה"ב הגישו בקשה לפשיטת רגל בשנה שעברה - המספר הגבוה ביותר זה לפחות שני עשורים, לעומת שש רשויות שפשטו רגל ב-2010. סטוקטון תהיה הרשות המקומית השביעית בארה"ב שמגישה השנה בקשה לפשיטת רגל והראשונה בקליפורניה מאז ואלחו, שפשטה רגל ב-2008.

בסטוקטון שאבו תקווה מהסיפור של ואלחו, שיצאה בנובמבר 2011 מפשיטת הרגל בזכות תוכנית ארגון מחדש שכללה התייעלות בשירותי כיבוי האש והמשטרה. "עכשיו ואלחו קטנה יותר וחכמה יותר, והעירייה נהנית מאמונם של האזרחים", אמר דייס השבוע. "אני חושב שגם סטוקטון תצליח כך".

בשנים האחרונות גילו במפתיע משלמי המסים בערים כמו סטוקטון כי הם ערבים לחובות על פרויקטים כמו חניונים, בניינים ציבוריים ואצטדיונים שהעירייה לא מצליחה יותר לממן. העירייה רשמה אותם ללא ידיעתם כערבים לאג"ח של מחלקות עירייה שמנהלות פרויקטים כמו כבישי אגרה ותחנות כוח. הנוהג הזה, שנועד לחסוך לממשלה כסף, צבר תאוצה בשנים האחרונות מבלי למשוך תשומת לב רבה, ויוצר בעיות רבות עבור מספר קטן אך גדל של ערים. נתוני חברת המידע הפיננסי תומסון רויטרס מעידים כי משלמי המסים המקומיים מגבים אג"ח מסוג זה בשיעור גבוה כמעט פי חמישה מאשר לפני עשור.

"אלה חובות שקשה לזהות, לא משנה עד כמה המאזנים נבחנים מקרוב", אמרה כרמן ריינהרט, כלכלנית במכון פיטרסון לכלכלה עולמית שעסקה רבות באג"ח ממשלתיות, ל"ניו יורק טיימס". "הם צצים במפתיע בתקופות קשות".

בערים בניו ג'רזי, במישיגן ובאזור וושינגטון הבירה עשו באחרונה הרשויות מאמצים לפתור בעיות תקציביות קשות כאלה. הובוקן שבניו ג'רזי הצליחה להינצל בשנה שעברה כאשר נמצא קונה לבית חולים פושט רגל שלחובותיו ערבה העירייה. בבואנה ויסטה, וירג'יניה, הנושים כמעט עיקלו את בניין העירייה ואת בניין המשטרה לאחר שרשות הפארקים לא עמדה במועד הפירעון על אג"ח למגרש גולף.

סקרנטון שבפנסילווניה, שהיתה בעבר מרכז לכריית פחם, נכנסה למשבר חוב בחודש שעבר ואיבדה את הגישה לשוקי ההון, כאשר מועצת העיר סירבה לכבד ערבויות של משלמי המסים לאג"ח של רשות החנייה של העיר. תושבי הריסבורג, בירת פנסילווניה, גילו באחרונה בדו"ח רואי חשבון שהבעיות התקציביות של עירם נובעות מאג"ח שהונפקו ב-1998 עבור פרויקט משרפת אשפה. מדי כמה שנים לאחר מכן, הרשות המנהלת את הפרויקט הנפיקה עוד אג"ח, והעירייה ערבה לכולן. הדו"ח הראה כי הרשות הנפיקה אג"ח חדשות כדי לממן את הישנות, ובכך ניפחה את חובותיה ל-310 מיליון דולר - יותר מפי שלושה ממה שחייבים התושבים על האג"ח של העירייה.

הריסבורג ניסתה ללא הצלחה להכריז בשנה שעברה על פשיטת רגל, אך נחסמה על ידי המדינה וצפויה לנסות שוב. אף שמספר המקרים האלה קטן, הם מדליקים נורת אזהרה אצל המשקיעים לגבי ירידה בנכונותן של ערים לכבד את התחייבויותיהן, אמר מאט פביאן, מנהל במוניציפל מרקט אדווייזרס, חברת מחקר וייעוץ לאג"ח מוניציפליות.

השבוע הצטרפה לסטוקטון עיירה נוספת בקליפורניה, עיירת הסקי מאמות' לייקס, כאשר החליטה להגיש בקשה לפשיטת רגל משום שלא הצליחה לעמוד בהתחייבויות הגבוהות פי שניים מתקציב העירייה וסבלה מגירעון של 2.5 מיליארד דולר. ערים אחרות, שנפגעו עקב התפוצצות בועת הדיור והמשבר התקציבי של קליפורניה ומנהלות משא ומתן עם איגודי העובדים בניסיון להשיג ויתורים, מביטות מהצד - כדי לראות אם פשיטת רגל מוניציפלית כמו זו שמבצעת סטוקטון היא תרופה או גלולת רעל.

מייקל וקימברלי מיינרד החליטו שהם לא מעוניינים לחכות עד שעתידה של העיר שבה הם חיים כבר 30 שנה יתבהר. "אנחנו עוזבים את סטוקטון, כי המצב רק יחמיר", אמרה מיינרד ל"דה רקורד". "אומרים שזה לא ישפיע על התושבים, אבל עומדים להיות קיצוצים", הוסיף בעלה. תושב אחר, פרנק מור, לא נשמע מודאג במיוחד. "סטוקטון תהיה כאן בעוד חמש שנים וגם בעוד עשר. אנחנו פשוט צריכים להחליט מהו העתיד הזה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker