עם 200 מיליון שקל בקופה - רמי לוי רוצה להיות מספר 1 ברשתות השיווק

כדי להגיע לזה הוא מנסה לקנות 50 סניפים של מגה ■ השאלה היא אם הוא יוכל לתרגם את ההצלחה של רשת קטנה יחסית לחברת ענק

שרית מנחם כרמי
עדי דברת-מזריץ
אמיתי זיו
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרית מנחם כרמי
עדי דברת-מזריץ
אמיתי זיו
עידו אפרתי

כשרמי לוי מגיע לכנסי שוק ההון בלבוש פשוט ובלי מצגת, יש לו משפט פתיחה קבוע: "תשאלו אותי שאלות", הוא אומר למשקיעים ולאנליסטים באולם, "אתם יודעים שאני לא יודע לדבר". לוי אולי לא כל כך יודע לדבר בשפה של משקיעים בשוק ההון, אבל את השפה של סוחרים הוא מכיר על בוריה. למשל השבוע הוא התחיל לגלגל עם דודי ויסמן עסקה גדולה לרכישת סניפים של רשת מגה.

לוי בוחן אפשרות לרכוש 50 מתוך 70 סניפים של מגה שאלון העמידה על המדף. כיום מפעיל לוי 24 סניפים (שניים מהם בזכיינות), והוא נחשב לשחקן השלישי בגודלו בענף מבחינת מכירות. במקום הראשון נמצאת שופרסל, המפעילה 267 סניפים ומחזיקה בנתח שוק של 21%, ובמקום השני מגה, שמפעילה יותר מ-200 סניפים עם נתח שוק של 11.7%.

"אני מצליח כי יש לי ביקוש", אמר לנו השבוע לוי. "הרי לא היתה לי תוכנית עסקית כשהתחלתי את העסק בחנות בשוק בירושלים, אבל פעלתי למען הצרכן וכך יצרתי ביקוש לעסק שלי. לאחר שנוצר הביקוש התרחבתי. זה פשוט.

צילום: דניאל בר און

"אני עובד בלי שעות, מלבד בשבת, ומקיף את עצמי בחברים ובבני משפחה. עובדים אצלי 18 בני משפחה - אחים, אחיות, גיסים, ילדים של הגיסים והרבה חברי ילדות משכונת הפחים בירושלים, שבה גדלתי. יוסי סבטו, מנהל הסחר, התחיל כאורזן, שמוליק לוי, מנהל התפעול, התחיל כנהג. אני מדבר עם הרבה אנשים, מתייעץ ומתעניין בדעות שלהם".

לוי לא סתם מדבר על משפחתיות ועבודה קשה: כל האסטרטגיה העסקית והתדמיתית שלו נשענת על העממיות של הירושלמי משכונת גילה שצמח בשוק מחנה יהודה. הוא מקבל החלטות חשובות בעזרת מחשבון קסיו קטן; מעורר סניף מנומנם עם מגפון והוראה ברורה לממתינים בקופות ארבע ושש לעזוב מבלי לשלם; מוכר עוף ב-1.90 שקלים, חבילת מצות במחיר רצפה וחומוס וקבב ביום העצמאות במחיר של גחל וחצי - וכמובן לא שוכח לרוץ לספר לתקשורת ולעצבן את המתחרים.

לוי גם שלח משאית עמוסה במזון למחנה האוהלים בשדרות רוטשילד ("החבר'ה של המאבק פנו אלי בבקשה לעזרה, אז אירגנתי להם מזון לשלושה ימים"). זה נחמד שהוא מזדהה עם מעמד הביניים, אבל הוא כבר הרחק משם, במעמד אחר לגמרי. למעשה, מאחורי העממיות של לוי מסתתר הרבה כסף. כיום לוי הוא אחד האנשים העשירים בישראל, עם הון של יותר ממיליארד שקל. רק שווי האחזקות שלו בבורסה גבוה מ-900 מיליון שקל, ועסקי הנדל"ן הפרטים שלו נאמדים ב-300-500 מיליון שקל. מאז ההנפקה חילקה רשת רמי לוי דיווידנדים של 380 מיליון שקל, שמהם נהנו כל בעלי המניות, אבל בעיקר לוי - שאליו זרמו 230 מיליון שקל.

לוי ואשתו עדינה, שמכהנת כגזברית ודירקטורית, הרוויחו יפה גם משכר. בחמש השנים האחרונות (2007-2011) הסתכמה עלות שכרו של לוי ב-23 מיליון שקל, ושל אשתו בכ-12 מיליון שקל.

הדו-שיח בין לוי לויסמן משקף לא רק את עוצמתו של לוי ואת חולשתו של ויסמן, אלא גם את החלפת המשמרות באלפיון העליון בישראל. אנשי עסקים גדולים ועמוסי חובות יוצאים לאט לאט מהמשחק ויזמים חדשים ורעבים מתחזקים.

גם אם העסקה עם ויסמן לא תבשיל, מה שברור הוא שמבחינת לוי - הוא בשל לעשות קפיצת מדרגה. עם חוב מזערי, 200 מיליון שקל בקופה ורצון חזק להיות מספר אחת - יחפש לוי דרכים אחרות לצמוח.

מחירי חיסול לעוף וסלולר

אבל לוי קצת מוטרד. "לא ישנתי טוב אתמול בלילה. התעוררתי ב-4:30 בבוקר עם הרבה מחשבות מטרידות ולא הצלחתי לחזור לישון", הוא אמר לנו יום לאחר פרסום המגעים לעסקה - ואפשר להבין אותו. גם ללוי ברור כי צמיחה מהירה באמצעות רכישה גדולה היא לא דבר פשוט, וכדי לעלות ליגה הוא יצטרך לעשות שינויים ארגוניים רציניים ולקחת על עצמו אחריות גדולה בהרבה.

העסקה לרכישת סניפי מגה, אם תצא לפועל, תהיה הקפיצה השנייה והמשמעותית של לוי מאז הגיע לפני חמש שנים לבורסה בתל אביב עם שמונה סניפים ושיעורי רווחיות גבוהים. אבל קבלת הפנים באחד העם היתה צוננת: "זה הסימן לבועת ההנפקות", "באסטיונר", אמרו אנליסטים ואנשי עסקים ותיקים.

ההתחלה לא העידה על ההמשך. המניה ירדה חזק ורק אחרי שנה וחצי החל השווי לטפס על רקע תוצאות טובות ופתיחת עוד סניפים. המניה נהפכה לסחורה חמה, בין היתר, בעקבות נאמנות של צרכנים שהלכה וגדלה לחנויות זולות.

מאז יולי 2007 רשמה מניית רמי לוי עלייה של 260%. באותה תקופה רשמה אלון רבוע כחול (שמחזיקה, בין השאר, ברשת מגה) ירידה של כ-80%, ושופרסל שמרה על יציבות. שווי השוק של רמי לוי בבורסה הוא 1.5 מיליארד שקל, כמעט פי שלושה מאלון רבוע כחול, שלה יש 209 סניפים ומחזיקה גם בשליטה ברבוע כחול נדל"ן ובחברת האנרגיה דור אלון. שופרסל נסחרת לפי שווי של 2.2 מיליארד שקל.

במבט קצר יותר של השנה האחרונה מניית רמי לוי מציגה אמנם תשואה אפסית - על רקע החולשה הכללית בענף קמעונות המזון בעקבות המחאה - אבל זאת בתקופה שבה שתי המתחרות הגדולות איבדו 40% (שופרסל) ו-70% (אלון רבוע כחול). שופרסל היא גם זאת שחטפה השבוע הכי חזק: מאז שלישי איבדה החברה 12% משוויה.

הציטוטים הנבחרים של רמי לוי

רשת רמי לוי סיימה את 2011 עם הכנסות של 2.2 מיליארד שקל ורווח נקי של 94 מיליון שקל. דווקא נתוני הרווחיות הגולמית שלה - מחזור המכירות בניכוי עלות המכר - מראים שהיא מפגרת אחרי המתחרים. הסיבה היא אסטרטגיית המחיר והמבצעים האגרסיביים שהיא מציעה, שמתבטאים לא פעם במחירי הפסד.

אבל בזכות מבנה הוצאות רזה יחסית למתחרים הרשת מצליחה לדווח על שיעורי רווחיות תפעולית (רווח תפעולי ביחס למכירות) גבוהים יחסית (5.5% לעומת 3.6% בשופרסל ו-2.6% ברבוע כחול).

פיקדון בנקאי בסופר

הקפיצה הראשונה של לוי אחרי ההנפקה בבורסה התרחשה במאי 2009, כשפתח סניף גדול מול קניון איילון ברמת גן. הסניף החדש סימן את המעבר של לוי למגרש של הגדולים: לא רק הבעלים של רשת פרטית המפעילה 15 סניפים בירושלים ובמודיעין, אלא הבעלים של רשת המזון השלישית בגודלה בישראל. הכניסה לאזור התעשייה של רמת גן סימנה גם שינוי אסטרטגיה: עד אז פעל לוי מחוץ לערים, מה שאיפשר לו לשלם דמי שכירות נמוכים, אבל הסניף מול קניון איילון שינה את האווירה. מאז הוא נכנס גם לאשדוד, לראש העין, לנתניה, לאשקלון ולבאר שבע - והשנה הוא צפוי לפתוח סניף בדרום תל אביב.

כבר שנים מנסה לוי לייצר פעילות נוספת: בשלהי 2011 הוא השיק פעילות של שירותי טלפון סלולרי באמצעות רשת וירטואלית חדשה (MVNO), שאליה הצטרפו כ-70 אלף מנויים חדשים (ראו מסגרת); הוא משווק בסניפי הרשת פוליסות ביטוח; ובחודשים האחרונים הוצבו בסניפי הרשת עמדות של בנק ירושלים, שבהן נציגי הבנק מדגימים כיצד להפקיד פיקדונות דרך האינטנרט ומבצעים עבור לקוחות הפקדות במקום. "אכנס לכל תחום שאני חושב שאני יכול לשרת את הצרכן שלי", הוא מסביר.

אבל ניסיונות הפיתוח האלה, שבמקרה של הביטוח והפיקדונות כוללים גם תהליך של חינוך שוק, לא הצליחו להוות פריצה עסקית. אפילו פעילות הסלולר, היחידה שנראה כי היא מתרוממת, לא זכתה להתלהבות רבה ונראה כי לא ייוצר פה, לפחות בשלב זה, ערך כלכלי אמיתי. כל אלה הן פעילויות שיווקיות-מיתוגיות לרשת שרוצה להציע לצרכן הכל בזול - מזון, טלפון סלולרי ופיקדון בנקאי - אצל אותו בעל בית פשוט ועממי שמגיע לסניפים ולוחץ את ידיהם של הלקוחות.

רמי לוי יחד עם אשתו ובתוצילום: רפי צוק

בלי ועדי עובדים

אלון רבוע כחול אמנם העמידה על המדף כ-50 סניפים, אבל לפי הערכות לוי עתיד לפסול 30 מהם מפני שהם נמצאים בערים שבהן הוא כבר מפעיל סניפים (למעט ירושלים ומודיעין). הוא רוצה להימנע מקניבליזציה ביניהם - מצב שכירסם בעקביות בצמיחה של המתחרות הגדולות, רבוע כחול ושופרסל.

בשנים האחרונות היו הוצאות המטה והשכר אצל לוי רזות ביחס למתחרים. לוי שמר על שכבת ניהול דקיקה שלא מעמיסה הרבה על ההוצאות, אף שהוצאת השכר גדלו, בין היתר כתוצאה מעדכון שכר המינימום. בנוסף, אצל המתחרים שכבת ההנהלה מנופחת ויקרה, והמטה אמנם מקצועי אך רחב.

כאן מתעוררת השאלה לגבי יכולתו של לוי לעמוד בעסקה בסדר גודל כזה, המהווה עלייה של 200% בפעילות (בהנחה שירכוש 50 סניפים). לוי אמנם הצהיר בעבר שעם הוצאות המטה הקיימות הוא יכול לגדול ל-50 סניפים, ומבנה העלויות יישאר רזה, ובכל זאת מדובר בגידול קיצוני המצריך תהליך הסתגלות מהיר ובניית תשתיות עבודה של רשת גדולה. הוא ייאלץ להתקין מערכות מידע חדשות, לדאוג לנהלי רכש רחבים יותר ואולי אף להקים מרכז לוגיסטי. לוי, שמקפיד להדגיש שעל אף שהרשת קרויה על שמו, ההצלחה היא בזכות העובדים הנהדרים, יצטרך להעסיק עוד הרבה עובדים כאלה - ולא רק ברצפת הייצור, כלומר סדרניות וקופאיות, אלא מנהלים בדרגי ביניים ויועצים מקצועיים.

יש גם להביא בחשבון כי הסניפים הנמכרים הם חלשים יחסית, ולוי יצטרך להגדיל את ההוצאות כדי לייצב ולייעל אותם.

סדרי הגודל של העסקה יחייבו את לוי לעבור למגרש שלא בהכרח מוכר לו, וייאלצו אותו להתקרב לשיעורי רווחיות נמוכים יותר. לוי הוא איש עסקים מוכשר והצלחת העבר שלו מוכחת, אבל האם הוא יוכל לבצע את הקפיצה ולהוביל חברת ענק מורכבת - ולאורך זמן?

"ברור שתהיה שחיקה ברווחיות ושתהיה תוספת משמעותית למטה בזמן קצר, וכל השינויים האלה יתרחשו ללא תקופת הסתגלות", אומרת דורין פלס, אנליסטית בבית ההשקעות אי.בי.אי, המסקרת את הרשת. "הרשת מתכננת לפתוח השנה תשעה סניפים, ובשנה הבאה עוד ארבעה. אני לא רואה איך רשת שמנהלת כיום 24 סניפים יכולה לגדול משמעותית בזמן כל כך קצר. אני בספק אם עסקה כזו תצא לפועל. ייתכן שירכשו סניפים, אבל פחות ממה שנאמר".

לדברי מאיר סלייטר, אנליסט בכיר בבית ההשקעות דש, "ברור שהרווחיות תרד, אבל אם העסקה תצא לפועל המשקיעים יצטרכו לראות אם השורה התחתונה גדלה, אם אחרי הוצאות המימון הרווח גדל, ואם הרשת מחזירה את ההשקעה תוך מספר חד-ספרתי של שנים".

אחת הטענות שנשמעות נגד לוי היא כי על אף שהוא מתגאה שכל המשפחה בעסק, זה לא בהכרח מתאים לחברה גדולה ומסודרת. בין בני המשפחה נמצאים בתו יפעת אטיאס (מנהלת מועדון הלקוחות), חתנו אופיר אטיאס (דירקטור), בתו רינת עבודה-לוי (מנהלת הלשכה המשפטית), אחיו דרור (מנהל סניף), הגיס קרלוס אללוף (מנהל סניף), האחות עופרה לוי-שרון והגיס יעקב שמעוני (מנהל סניף).

טענה נוספת היא בנוגע לנדל"ן הפרטי של לוי שהוא משכיר לרשת, בעיקר לסניפים. מצד אחד, אפשר להתייחס לזה כאל יתרון, שכן 11 סניפים יכולים ליהנות ממחירי שכירות נוחים. מצד שני, עסקים שבעל הבית עושה מול החברה שבשליטתו הם מקור לבעיות וניגודי עניינים.

לגבי יכולתו של לוי לקבל מימון בשוק ההון אומר סלייטר: "השוק אוהב את לוי, והוא תמיד היה בעודף פיננסי. ב-2008, כשכל האג"ח נפלו וגם אלה שלו, הוא קנה אג"ח שלו והמחיר התייצב. השוק אוהב נזילות ונכסים לא ממונפים, ולוי מספק את הסחורה. כמובן שיש פה גידול משמעותי בסביבת הסיכון: לוי, שכיום דומיננטי בחברה, יתרחק ממנהלי הסניפים, מדרגות הביניים ומהשטח. אבל הוא בהחלט יכול להצליח. זו עסקה גדולה, אבל יש בה הזדמנויות שאי אפשר לפספס. לוי פותח שישה סניפים בשנה בממוצע, כלומר הרכישה מרבוע כחול שקולה לצמיחה של תשע שנים בבת אחת. זה צעד שיכול להקפיץ אותו קדימה".

לוי ראה בוודאי כיצד המינוף הגבוה פגע באנשי העסקים הגדולים במשק, כמו נוחי דנקנר, אילן בן דב, יצחק תשובה ואף ויסמן. הרי העסקה עלתה לדיון רק מכיוון שהחברה שבשליטת ויסמן זקוקה נואשות למזומנים כדי לשרת חובות של 2.3 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ו-700 מיליון שקל לבנק הפועלים.

"לא אעשה דברים שאני חושב שיכולים לפגוע בי או לסכן את העסק שלי, ולא אעשה משהו בכל מחיר", מבהיר לוי. "אני לא לוקח סיכונים ולא אקח מינופים מסוכנים. יש הרבה אנשי עסקים שמינפו את עצמם והצליחו, אבל אני לא אוהב מינוף כי אני יכול לא לישון בלילה בגלל הדברים האלה".

לאור זאת, ההערכות הן כי לוי ינסה למצוא מתווה שידלג מעל הצורך לגייס עוד כסף משוק ההון באמצעות אג"ח. החלופות שנבחנות כיום הן הקמת חברה בת על ידי הצדדים בעסקה, שבה הם יהיו שותפים, או שהסניפים יעברו לבעלותו של לוי בתמורה לתגמולים לקבוצת אלון, שייגזרו מהמכירות או מהרווחים. סלייטר מעריך כי סיכוייו של מתווה זה נמוכים. לדבריו, לא סביר כי הממונה על ההגבלים יאפשר קשר בין השחקן השני לשחקן השלישי בענף. בכל מקרה, בשתי החלופות לוי הוא שינצח על העניין והרשת שלו היא שתידרש לתפעל את האופרציה של הסניפים שירכוש.

התוכניות של לוי מגיעות על רקע חולשה כללית בענף בין היתר בשל המחאה החברתית, שאילצה את הרשתות להעמיק את המבצעים ואת התחרות על עגלתו של הצרכן. כבר בדו"חותיה לרבעון הראשון של השנה דיווחה אלון על מעבר להפסד של 6.3 מיליון שקל, לעומת רווח של 30 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שקדמה לה, ובד בבד הודיעה כי היא בוחנת יציאה מעשרה סניפים מפסידים. את הירידה תלו בחברה בהחרפת התחרות ובפתיחת שטחי המסחר.

כשיש תחרות כולם נפגעים, וגם לוי ספג מכה בשיעורי הרווחיות. במחצית הראשונה של 2011 היתה הרווחיות הגולמית של לוי 23.4% והתפעולית 6.6%. הורדות המחירים והמבצעים שחקו את הרווחיות הגולמית במחצית השנייה ל-21.2%, ואת התפעולית ל-4.6%.

אבל לוי גם ידע למנף את המחאה ואת ההתמקדות של הצרכן במחיר לטובתו. למרות הפגיעה במרווחים, הצליחה הרשת של לוי להשתלט על עוד נתח שוק. ברבעון הרביעי של 2011 עלו המכירות שלו בחנויות זהות ב-4.9%, בעוד שרבוע כחול ושופרסל ספגו ירידה של 6.4% ו-4.1% בהתאמה. ברבעון הראשון של 2012 רשמה הרשת גידול של 11.4% בחנויות זהות, בעוד שרבוע כחול ושופרסל רשמו עלייה קלה של 2.3% ו-1.3% בהתאמה.

לוי מצא דרך לקרוץ באותה עין לצרכן ולמשקיעים. לאחר פרסום התוצאות הוא הסביר כי השחיקה ברווחיות הגולמית, כתוצאה מהגדלת המחזור ונתח השוק, היא מחיר ראוי. "ננצל את הגידול במחזור כדי לנהל משא ומתן קשוח יותר עם הספקים ולקבל מחירי רכישה טובים יותר - אבל לא נשפר את הרווחיות הגולמית על חשבון הצרכן".

נאמן לגישה הזו, לוי מתעקש שלא הכסף מניע אותו - אלא העשייה. "אני עשיר כבר שנים ולא מהיום. הרי מה ההבדל בין 10 מיליון דולר ל-300 מיליון? עם שניהם אפשר לעשות דברים. כסף כבר יש לי, אבל הוא לא משנה אותי. יש בן אדם שאוהב פלאפל יותר מכבד אווז. יש לי כסף לכבד אווז, אבל אני טיפוס של פלאפל".

נכנס ראשון לסלולר - וייתכן שייצא בקרוב

לא רק בתחום הקמעונות רמי לוי הוא חלוץ. חברת רמי לוי תקשורת היתה מפעילת הסלולר הווירטואלית הראשונה בישראל (MVNO), כלומר חברה חסרת תשתית, שקונה את הדקות ממפעילה קיימת - ולוי יודע לקנות בזול מאוד ולמכור בזול. החברה קיבלה רישיון פעילות ממשרד התקשורת כבר בספטמבר 2010, ופתחה במשא ומתן עם שלוש חברות הסלולר הגדולות. בפברואר 2011 חתמה החברה על הסכם אירוח עם פלאפון, ובדצמבר כבר עלתה לאוויר. למעשה, רמי לוי תקשורת היה מפעילת הסלולר הראשונה להצטרף לשוק המקומי, שסבל מחוסר תחרות במשך עשור. ואיזו כניסה דרמטית זו היתה: לוי הכריז שדקה סלולרית תעלה 20 אגורות, מחיר נמוך משמעותית מכל הצעת מדף שהיתה אז לסלקום, לפרטנר ולפלאפון.

במשך חצי שנה פעל לוי ב"תנאי מעבדה". מפעילות הסלולר הגדולות לא טרחו להתחרות בו, הציבור נהר לסניפיו והוצאות השיווק והפרסום נחסכו בזכות אישיותו החמה וגלי האהדה מצד הציבור והעיתונות. כתוצאה מכך הצליחה החברה החדשה לגייס לקוחות בקצב מסחרר, ובדו"ח לסיכום הרבעון הראשון היא דיווחה על 56 אלף מנויים. מדובר בקצב גיוס גדול ביחס גם לרבעונים הטובים ביותר של ענקיות הסלולר. ככל הנראה, רמי לוי תקשורת כבר עברה לרווח תפעולי, בזכות מודל ההפעלה הרזה של החברה, אך בדו"ח הרבעוני נכתב רק ש"הכנסות חברת התקשורת, הוצאותיה והרווח התפעולי מפעילות התקשורת ברבעון הראשון של 2012 אינם מהותיים (ביחס לפעילות הקמעונית, א"ז)".

אלא שחלונות המעבדה נופצו ברעש גדול. ב-14 במאי יצאה ישראל לעצמאות סלולרית חדשה עם השקתן של שתי מפעילות הסלולר החדשות, גולן טלקום ו-HOT מובייל. אלה מפעילות עצמאיות, בעלות תשתית, שאינן תלויות כמו לוי ברשתות הגדולות. החברות יצאו עם מחירי רצפה, והפתיעו כשגם בנו הצעה ללקוחות קטנים. הצעותיהן של חברות הסלולר החדשות כל כך זולות, עד שמרבית האנליסטים מסכימים כיום שלחברות הווירטואליות שנכנסו לשוק אין זכות קיום. ההערכה השכיחה כעת היא שרמי לוי ימכור את פעילות הסלולר שלו או יישאר כשחקן נישה בלבד עם נתח שוק לא משמעותי.

שוק הקמעונות: עדיין מרוויחים יותר מבעולם

למרות המחאה והמצב הכלכלי הלא פשוט נרשמה ב-2011 עלייה של 4.6% בהכנסות חמש רשתות השיווק הגדולות. הן הסתכמו בכ-23.6 מיליארד שקל, מתוכן 11.6 מיליארד שקל של שופרסל ו-7.2 מיליארד שקל של מגה. "נכון שבשנים האחרונות מתרחש תהליך שבו הרשתות הגדולות מאבדות נתח שוק לטובת הרשתות המוזלות, אבל לאורך זמן מדובר בנתח מינורי ביותר, מה גם שהרשתות הגדולות מצאו דרך ליצור רשתות ומותגים מוזלים בעצמם", טוען איל ינאי, מנכ"ל BDI. "אחרי קריסת קלאבמרקט נכנסו חצי חינם וטיב טעם, וכיום גם רמי לוי פועל בתחום הרשתות המוזלות. אבל אפילו אם תחבר את ההכנסות של רמי לוי ושל עשר רשתות השיווק שצועדות אחריו בדירוג - הן לא יגיעו להכנסות של שופרסל. ייתכן שרמי לוי ועוד כמה שחקנים בגודלו ינגסו בנתח השוק של הרשתות הגדולות באמצעות מחירים נמוכים, אבל ההשפעה תהיה בעיקר בכך שזה ייאלץ אותן לשמור על מרווח קטן יותר בשיעורי הרווח".

על פי נתוני חברת הייעוץ הכלכלי צ'מנסקי בן שחר שוק הסופרמרקטים נאמד בכ-56 מיליארד שקל בשנה, ובעשור האחרון גדל ב-15 מיליארד שקל. מדובר בצמיחה של 35%, שלוותה בזינוק של 40% במחירי המוצרים. בדיקה שערכה החברה העלתה ש-24% מהרוכשים, הנתח הגדול ביותר, מבצעים את הקניות בשופרסל דיל, 14% ברמי לוי ו-9% במגה בול.

הרשתות המוזלות, רובן רשתות פרטיות, מוגדרות כרשת השלישית, וכוללות מלבד רמי לוי רשתות רבות כמו חצי חינם, ויקטורי, מחסני כמעט חינם, יינות ביתן, אושר עד, ועוד. על פי נתוני צ'מנסקי בן שחר, חנויות הרשת השלישית מהוות כיום 25.7% מהשוק הקמעוני כולו (שכולל גם מינימרקטים, מכולות, שווקים, פיצוציות וחנויות נוחות). "הרשת השלישית עדיין לא מיצתה את הפוטנציאל שלה מבחינת פרישה ופדיון, ולכן צפוי פיתוח של הרשתות האלה וגידול בהיצע", טוען מנכ"ל החברה תמיר בן שחר. "בעשור האחרון גדלו שטחי כלל החנויות בשוק הסופרמרקטים בכ-700 אלף מ"ר, ובשנתיים-שלוש הקרובות צפוי פיתוח של כ-300 אלף מ"ר נוספים".

עם היוודע כוונתו של לוי לרכישת סניפים של מגה, ביצעה החברה הערכה כיצד ישפיע המהלך על מיקומו בשוק. על פי החברה, רכישת 40 סניפי מגה צפויה להפוך את רמי לוי לרשת השנייה עם נתח של 12.3% משוק הקמעונות ולצמצם את הדומיננטיות של רבוע כחול מ-11.7% ל-7.3% מהשוק. רכישה של 50 סניפים תאפשר לה להחזיק בנתח של שוק של 14.3%, לעומת 4.6% כיום.

במצב כזה ישתנו יחסי הכוחות בשוק. "הרשתות מושפעות לא רק מהמחאה", טוען ינאי. "יש כיום ציבור גדול שבודק ומצליב מחירים, ולכן אני מניח שנראה שחיקה ברווחים של הרשתות הגדולות. המרווחים הממוצעים של הרשתות גבוהים ב-1%-2% מהרווח הגולמי המקובל בעולם, ונראה שזה יימשך לאורך זמן. אבל זו עדיין לא מהפכה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker