גוגל סטריט וויו בישראל: החיים שלכם לעיני המצלמות

אחרי שהבעיה הביטחונית נפתרה, גוגל סטריט וויו התחיל לפעול אתמול בערב בישראל ■ כבר לא נצטרך להתאמץ כדי לצאת לטיול, ליהנות ממסע בין נופים מדהימים ולהציץ לשכנים ■ החדשות הרעות - גם הם לא

מיה אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה אפשטיין

בליינים יוצאים מפאבים באמצע הלילה, צעירים מפגינים ברחוב, בעלי כלבים בטיול בוקר ומשתזפים על חוף הים - כל התמונות האלה עלו אתמול לרשת, בגרסה הישראלית של תוכנית הריאליטי העולמית המקוונת Google Street View, אז ייחשפו לראשונה צילומים של ירושלים, חיפה, תל אביב, מכתש רמון והכנרת.

גוגל וויו התחיל לפעול גם אצלנו אתמול בערב. לעת עתה כוללים הצילומים את רחובות הערים ירושלים, תל-אביב וחיפה. לפי הודעותיה הרשמיות של גוגל ישראל, תצלומי סטריט וויו היו אמורים לעלות לאוויר ביום ראשון הקרוב, זאת לאחר שבתכנון המקורי היו אמורים הצילומים לעלות לאוויר רק ביום העצמאות.

צילומי האתרים בישראל החלו בחודש ספטמבר השנה. במסיבת עיתונאים שקיימה גוגל אז הוכרז כי בין האתרים שיצולמו יכללו העיר העתיקה בירושלים, שוק מחנה יהודה ועין כרם בבירה, נמל יפו, המושבה הגרמנית וטיילת לואי בחיפה, העיר הלבנה בתל-אביב, מכתש רמון והכינרת.

ואולם השירות של ענקית האינטרנט, שהושק ב-2007 ומקל באופן דרסטי על חיפוש כתובות ואתרים, מגלם גם בצורה הברורה ביותר את המתח בין הנוחות והמיידיות לפרטיות בשירותי האינטרנט - מאחר שכלי הרכב של החברה מתעדים בניינים, מכוניות פרטיות ואנשים ללא בקשת הסכמה. בישראל קיימת רגישות מיוחדת מבחינה ביטחונית ומבחינה דתית, בעיקר בירושלים, שם האוכלוסיה החרדית לא תיעזר בשירות באופן תיאורטי, אך עשויה להילכד בעדשת המצלמה. מנכ"ל גוגל ישראל, מאיר ברנד, אמנם אמר עם תחילת הצילומים כי הם יתבצעו ברגישות, אך הפוטנציאל הנפיץ להתנגשות בין טכנולוגיה למסורת עדיין קיים.

מבחינה ביטחונית, ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, אמר כבר לפני שנה וחצי כי צילומי הלוויין של גוגל הם כלי להשגת נתוני מודיעין רגישים. ואולם למרות חבלי הלידה הלא קלים של הסטריט וויו בארץ הקודש, הצילומים בישראל החלו בספטמבר 2011, לאחר שבאוגוסט 2011 נתנו את הסכמתם לכך משרד המשפטים, שבחן את היבטי הפרטיות, וועדת שרים בראשות דן מרידור, שדנה בהיבטים הביטחוניים של הפעלת השירות.

משרד המשפטים אף קבע כי הציבור יוכל לבקש מגוגל לטשטש תמונות של דמויות, לוחיות זיהוי ובתים לאחר פרסומן, כפי שנהוג ברבות מהמדינות שבהן פועל השירות. כמו כן נקבע כי גוגל תפרסם לציבור בתקשורת הסברים על מהות השירות, על זכותם של התושבים לבקש טשטוש נוסף בתמונות, ומידע כללי על מסלול הצילומים המיועד.

הפגנות, תביעות וקנסות

גוגל סטריט וויו הוא שירות אח לשירותי המפות ותצלומי הלוויין של גוגל - Google Maps ו-Google Earth. השירות החל בכמה ערים בארה"ב כשירות אינטרנטי להצגת מבט פנורמי על רחובות, והתרחב מאז ליותר מ-35 מדינות, כולל שמורות טבע ואזורים כפריים, חלקים מאנטארקטיקה, מדרונות הסקי של האלפים, נהר האמזונס וחלקים מיערות הגשם בברזיל. עם המצטרפות הטריות רק מהשנה, למשל, נמנות תאילנד ורוסיה.

הצילום מתבצע לרוב באמצעות כלי רכב, אך סמטאות צרות ואזורים לא סלולים ממופים באמצעות תלת אופן מיוחד. בשנה שעברה צירפה גוגל לצי גם אופנועי שלג המצלמים אזורים מושלגים, וסירות שבהן השתמשה למיפוי חלקים מהאמזונס. כל רכב צילום של גוגל חמוש בתשע מצלמות, בחיישני GPS, בסורקי לייזר לחישוב מרחקי הצילום ובאנטנות לקליטה של רשתות אינטרנט אלחוטיות וסלולריות. מטרת כל הציוד היא ליצור דימוי תלת-ממדי של אשליית תנועה ברחוב ולהעלות אותו לאינטרנט, וכך לאפשר מעין טיול מכיסא המחשב.

ואולם הדאגה לפרטיות היא כלל עולמית: לפני שנה הודתה גוגל בבית משפט בשווייץ כי אינה יכולה להתחייב ל-100% טשטוש פרטים מזהים, וכי גם הטשטוש אינו מונע תמיד את זיהוי האובייקט המצולם, שמוצג בהקשר סביבתי; וביולי 2011, חודשיים בלבד לאחר שהחל צילום הרחובות בהודו, השעה מפקד משטרת בנגלור את הצילומים בנימוק של הימצאות מתקנים ביטחוניים רגישים באזור, כמו מתקני תוכנית החלל ההודית, שמהווים יעד לטרור. בנוסף, סקר שנערך ב-2011 בבריטניה העלה כי ארבעה מכל חמישה תושבים מאמינים שפושעים מחפשים את תמונות בתי הקורבנות בסטריט וויו לפני שהם פורצים לבית.

ב-2010 הגיע גל הביקורת על גוגל סטריט וויו לשיא: הודאה של סגן נשיא בחברה במאי 2010 כי רכבי הצילום ליקטו דגימות של נתונים שעברו ברשתות WiFi פתוחות, הובילה לחקירה של רשות התקשורת הפדרלית בארה"ב נגד גוגל. השבוע הסתיימה החקירה בקנס סמלי של 25 אלף דולר.

בעקבות פרשיית ה-WiFi נאסר על כלי הרכב של גוגל לצלם בגרמניה, בצ'כיה ובאוסטרליה (אם כי בשתי האחרונות חזרה גוגל לפעול), נערכה פשיטה על משרדי גוגל בקוריאה הדרומית, חקירות בעניין נפתחו במדינות נוספות, ובקנדה ובאיחוד האירופי עדיין חוקרים את הנושא. בנוסף, הוגשו נגד גוגל תביעות אזרחיות רבות מצד אזרחים שחששו לחשאיות תכני מיילים, סיסמאות ושאר נתונים על היסטוריית הגלישה שלהם.

המבט מרכבת ארלוזורוב

סטריט וויו הוא אחד המקורות העיקריים לתביעות אזרחיות נגד גוגל, בדרך כלל מצד אנשים שנתפסו במצלמה במערומיהם או במצב אינטימי כלשהו. לפני כחודשיים תבע את גוגל אזרח צרפתי שצולם מטיל את מימיו בחצרו, ולטענתו נהפך מושא ללעג בכפר שלו; בבריטניה יצרו ב-2009 כמה חוואים שרשרת אנושית כדי לחסום את ניידות הסטריט וויו מלהיכנס לכפר שלהם; וב-2010 אף זכו בני זוג מפנסילווניה בתביעה נגד גוגל, לאחר שטענו כי רכב הצילום חדר לשטח מגוריהם. הם פוצו בדולר אחד, אך המקרה היה חולייה נוספת בשרשרת הנזק התדמיתי.

כך, ההתרחבות של גוגל סטריט וויו חושפת יותר ויותר אנשים מבלי שירצו בכך, והדבר נהפך למשמעותי יותר ככל שהשירות מתרחב. לפני חצי שנה החלה החברה בפרויקט ניסיוני של צילום בתוך בתי עסק דוגמת מסעדות ומלונות. עד כה נערכו צילומים כאלה בלונדון, בפאריס, ביפן, באוסטרליה, בניו זילנד ובארה"ב. הבעיה האתית מתחדדת לאור העובדה שכל תצלומי סטריט וויו מוגדרים כנכס של גוגל, והחברה שומרת לעצמה את הזכות לעשות בהם שימוש גם ביישומים חיצוניים שלה.

באמזונס, למשל, נערך מבצע המיפוי בשיתוף עם הקרן לשמירת הסביבה האמזונית (FAS), אך מיפוי יערות ושטחי טבע, שבחלקם מתגוררים תושבים ילידים, מעלה את השאלה אם בכוחן של הממשלות להעניק לגוגל את הזכות לצלם באזורים אלה.

גם מיפוי הגבולות הוא שאלה פתוחה. גוגל אינה פעילה בסין, וכך גם שירות סטריט וויו, אך כשפעלה בהודו התגלעה מחלוקת סביב צילום הגבול עם סין, שהוא לכאורה צילום של מדינה שהשירות לא פעיל בה. מחלוקת דומה התעוררה בנוגע לגבול בין קמבודיה לתאילנד ובנוגע לוותיקן, שחלקים ממנו מצולמים מתוך רומא.

המלחמה על המפות מתחממת

גוגל מבקשת לשוות לסטריט וויו נופך של כלי לימודי, שמאפשר חקר גיאוגרפי. בישראל למשל, שילבה חברת מט"ח, המוציאה לאור ספרי לימוד, את השירות בספרי לימוד מקוונים. בשנה האחרונה אף מפעילה גוגל את Art Project, שבו אפשר לסייר ב-150 מוזיאונים ברחבי העולם (כולל מוזיאון ישראל) כחלק משירות סטריט וויו ולקבל הסבר על המוצגים.

ואולם למרות התדמית שמנסה החברה ליצור, סטריט וויו הוא קודם כל חלק מרשת השירותים העסקיים של גוגל שמרכיבים את הרווח שלה כתאגיד. לפי חברת מחקר שימושי האינטרנט קומסקור, 71% מ-91.7 מיליון האנשים בארה"ב שבדקו מפות מקוונות בפברואר, השתמשו במפות של גוגל. מדובר בשירות המפות המקוון המצליח ביותר, עם 65 מיליון משתמשים בסך הכל, עלייה של 18% מ-2011.

עם זאת, המרוץ של גוגל למיפוי הגלובוס אינו מונע רק מסקרנות מדעית: הוא חלק ממלחמה על השליטה בשוק המפות המקוון. חשיבותם של שירותים כמו Google maps עולה ביחס ישיר לכמות השימוש בסמארטפונים ובטאבלטים, שבהם יש חלק חשוב לשירותים מבוססי מיקום. הגברת הנוכחות של גוגל סטריט וויו היא ניסיון של גוגל להבליט את היתרונות של שירות המפות שלה על פני המתחרים.

נתוני החיפוש האלה הם הזהב החדש של האינטרנט בעידן התפוצצות המידע ברשת, והם משמשים - כמו סטטוסים ברשתות חברתיות, תמונות וסרטונים - לניתוח למטרת פרסום מקוון. שירותי החיפוש של גוגל מיישמים טכניקות בינה מלאכותית שמטרתן לגרום למחשב לפענח את הנתונים ולתרגם אותם לכסף.

לפי קומסקור, בינואר 2012 בדקו 52 מיליון אנשים מפות מהסמארטפונים שלהם, עלייה של 67% לעומת ינואר 2011. נתון זה מוכיח את הפוטנציאל של שירותי המיקום וגורם לכל השחקניות הגדולות בשוק לנסות להיכנס לתחום המיפוי, שבו גוגל מקווה לשמור על הבכורה מול מתחרות כמו מיקרוסופט (עם שירות המפות בינג), נוקיה או אפל.

ב-2007, כשהושק שירות הסטריט וויו, חתמה גוגל על הסכם עם אפל להטמעת שירותי המפות שלה באייפון. שירותים אלה תורמים לכך שרווחי גוגל ממכשירי אפל, לפי נתון שפירסם באחרונה "גרדיאן", גבוהים מרווחיה ממערכת ההפעלה שלה - אנדרואיד. ואולם דבר לא מבטיח לגוגל את המשך שיתוף הפעולה הזה. באוקטובר 2011 רכשה אפל את חברת המיפוי בתלת-ממד C3, ובאייפד החדש אף הוצגה תמונה של שירות מפות חדש, המרמז על כך שאפל שוקדת על הקמת שירות מפות מתחרה לגוגל.

הרווח של גוגל משירות המפות שלה הכולל את סטריט וויו, מגיע כמו בכל שירותי גוגל - מפרסום. גוגל מציגה מודעות לעסקים לצד המיקום שלהם במפה. עם השותפים הגדולים של סטריט וויו נמנים גם עסקי תיירות כמו פארקי לגולנד ויורודיסני. עסקים קטנים יותר, כמו קניונים פתוחים, יכולים לזמן רכבי צילום לשטחם.

רווח נוסף מגיע מאתרים חיצוניים לגוגל המשלבים מפת גוגל בממשק שלהם. המשתמשים הגדולים מחויבים בסכום של מאות אלפי דולרים בשנה, ואילו באוקטובר הודיעה גוגל שתתחיל לגבות כסף גם מאתרים קטנים שהמפה שלהם תגיע ליותר מ-25 אלף צפיות - שירות שניתן בעבר בחינם. הצעד מוכיח את החשיבות האסטרטגית של שירותי המפות לגוגל ואת הרצון שלה להגדיל את הנתח שלהם ברווח שלה, שהיה 2.89 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2012.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker