בניזרי לא יחכה שבע שנים

מי יודע איפה תהיה ש"ס בעוד שבע שנים, עם כל הטלטלות שעוד מצפות לה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שלמה בניזרי השתחרר מהכלא מוקדם מהצפוי, אבל אולי מאוחר מדי מבחינתו. עשר שנים מאוחר מדי. נכון, הוא היה ונשאר מזוהה עם ש"ס: עם שחרורו הוא נהפך לגיבור היום וביטאון המפלגה "יום ליום" חגג כאילו אחד מאסירי ציון יצא לחופשי, אבל האהדה שבה זכה עד כה לא בהכרח רומזת כי כל האפשרויות פתוחות בפניו.

ש"ס שאחרי עידן אריה דרעי תתקשה להכיל את בניזרי משתי סיבות עיקריות:הראשונה היא שגיליון ההרשעות שלו, שטמונה בו תקופת קלון, יכביד על ראשי התנועה - המכריזים כי בכוונתם למחוק את כתם השחיתות שדבק בה. השנייה היא שהפה הגדול של בניזרי כבר לא הולם את רוח התנועה. איש בש"ס אינו מדבר בשפה מיליטנטית בעד ישראל השנייה ונגד ישראל הראשונה. מפלגת הספרדים שומרי התורה אימצה לה תרבות של ממסד, תהליך שהואץ בתקופה שבה ישב בניזרי במעשיהו, כנראה מבלי ששם לב לכך.

בתקופת מאסרו זכה בניזרי ליחס מיוחד ולביטויים בלתי פוסקים של חיבה ונאמנות, יותר משאר חברי ש"ס שהורשעו בפלילים לפניו. יו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ אברהם מיכאלי, ניהל במשך שנתיים וחצי לוח מסודר של ביקורים שבועיים במעשיהו, שבו לקחו חלק כל חברי הסיעה (כולל ח"כ חיים אמסלם לפני שהתנתק מש"ס). בני משפחת בניזרי קיבלו תמיכה כספית ומורלית, כולל גישה חופשית לבית המנהיג הרוחני וללשכת היו"ר השר אלי ישי. כל צמרת ש"ס השתתפה בשמחות של המשפחה, ובחופשותיו הקפיד בניזרי לבוא להתפלל במחיצת הרב עובדיה יוסף.

לחיבוק העוטף שקיבל בניזרי היו כמה סיבות, בראשן רגש מחויבות שהוקרן מלמעלה, מהרב עובדיה. במשך שנים היה זה בניזרי שיצא להגן בתקשורת על התבטאויות בעייתיות של המנהיג הרוחני, אבל הרב נטה לו חסד בעיקר בגלל שיעורי התורה שבניזרי מסר במשך שנים - במקביל לקריירה פוליטית וגם בתקופת מאסרו באגף התורני במעשיהו. בניזרי, בעצמו חוזר בתשובה, זכה תמיד להערכה הודות לשיעורי התורה והמוסר שהעביר במקומות שונים דווקא מול "מתחזקים" וחוזרים בתשובה, משימה שאין גבוהה ממנה בעיני הרב עובדיה.

התחנה הראשונה בחייו החופשיים של בניזרי היתה באופן טבעי בית הרב בשכונת הר נוף בירושלים. הרב התעניין בתוכן השיעורים שמסר בניזרי, כאילו לפניו אדם שנכנס למעשיהו כמחזיר בתשובה ולא כאסיר. "הלכות פורים הספקת להגיד להם?", שאל. בספטמבר 2009 ביקר הרב עובדיה את בניזרי בכלאו, ולפי בניזרי כך אמר הרב למפקד הדרוזי של האגף שבו היה כלוא: "תשמור על רבי שלמה שלנו, הוא חשוב לנו, אל תשכח, תעזור לו".

היו עוד סיבות ליחס המועדף: רחמי הרב על בני משפחת בניזרי והעובדה שבניזרי שילם במשפטו מחיר כבד עבור כספים שנטל (גם) עבור ישיבת "אור החיים" ופטרונו הישיר הרב ראובן אלבז, מהשורה הראשונה של רבני ש"ס.

יחס מועדף נתן גם אלי ישי, שירש את השלטון מאריה דרעי על רקע טענות מהשטח כי תקע סכין בגבו. ישי סוחב על גבו צלקת פוליטית מאז, ומנסה לא למעוד: מצד אחד להפגין נאמנות, מצד שני לשוות למפלגתו תדמית נקייה. השניות הזאת מסבירה איך בזמן משפטו של בניזרי ב-2006 הוא הרחיק אותו מהמקום השני ברשימת ש"ס לכנסת למקום השישי - אבל בכל הזדמנות אחרת הקפיד לטרוח למענו, רק שלא יגידו שהוא זורק אותו לכלבים.

כעת נמצא ישי באותה צומת. גם ללא המחויבות הרגשית כלפי בניזרי, ישי לא ימהר לייצר לעצמו חזית. בתקופה שבה הוא נדרש לכבות שריפות מחוץ (דו"ח המבקר הצפוי, התסבוכת של חוק טל) ומבית (איום מתמשך מצד דרעי וסכסוכים בין ילדי הרב עובדיה) - הדבר האחרון שלו הוא זקוק הוא אויב נוסף בדמות בניזרי. בניזרי אמנם מזוהה עם ש"ס, אבל הוא גם מהווה איום שקט: ישי לא ירצה להסתכסך עם הרב אלבז, ולא עם ציבור החוזרים בתשובה שנחשבים לגרעין תמיכה של ש"ס.

השאלה הגדולה היא עד היכן יגיע ישי בניסיון לפרוש חסות על בניזרי ולהפגין כלפיו נאמנות. האם ימנה אותו לפונקציונר מפלגתי או לאיש שטח? האם יאפשר לתחנת הבית "קול ברמה" לתת לבניזרי רצועת שידור אישית? האם יאפשר לו להיות גורם הסברה בלתי רשמי של המפלגה? התהיות האלה גוברות בעקבות המתקפות המילוליות של בניזרי, שגרמו לבכירי ש"ס לבלוע את הרוק במבוכה נוכח ההשוואה שערך בינו לבין גלעד שליט והשתלחותו במערכת המשפט.

בניזרי לא יישב ויחכה להצעת עבודה, בוודאי לא מאחורי הקלעים. נכון לעכשיו הוא פונה לערוץ היחיד הפרוש בפניו, זה שהקנה לו נקודות זכות אצל הרב עובדיה יוסף, וזה שיכול לספק לו פרנסה בכבוד וגם קיום ציבורי-תקשורתי: מכריו אומרים כי מיום ליום מתמלא היומן שלו בשיעורי תורה שאליהם הוא מוזמן, כולל הופעות בתשלום. הם אומרים כי לא ירצה לקחת על עצמו תפקיד כמו זה שניתן לח"כ לשעבר עופר חוגי, וכי אין בכוונתו להמתין עד שהקלון יחלוף בעוד שבע שנים. שבע שנים הן לא פחות מנצח פוליטי, ומי יודע איפה תהיה ש"ס בעוד שבע שנים, עם כל הטלטלות הגדולות שעוד מצפות לה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker