הקורונה חשפה מאות אלפי עובדים מיותרים - שכעת יישארו מובטלים

לא ברור למה בדיוק המדינה מחכה, אבל הציפייה שהשוק יסדיר את עצמו ומאות אלפי מובטלים אפשריים ימצאו עבודה חדשה - כנראה לא רצינית ■ ספק אם זה יקרה מעצמו בטווח הארוך, כמעט בוודאות שזה לא יקרה בטווח הבינוני והקצר - מה שצופן שחורות לכלכלת ישראל בשנים הקרובות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"קפיטליזם היא האמונה המדהימה שהאנשים הרעים ביותר יעשו את הדברים הרעים ביותר לטובת כולנו". אפשר לגחך למקרא הציטוט הזה ולתהות מי הוא הקומיקאי שהגה אותו, לולא העובדה שהמשפט הזה מיוחס לגדול הכלכלנים בהיסטוריה — ג'ון מיינרד קיינס, אבי הכלכלה המודרנית.

קיינס, שהיה זה שדחף במאה הקודמת ממשלות להתערב בכלכלה כדי להיחלץ מהשפל הכלכלי הגדול של שנות ה–30, היה ביקורתי כלפי חבריו הכלכלנים והאטימות שלהם לסבל האנושי הנורא שהביא המשבר. הגישה הכלכלית הרווחת אז — שאסור לממשלות להתערב בכלכלה וכי בטווח הארוך השוק יאזן את עצמו — נקטלה על ידו במשפט המחץ המפורסם שלו, ש"בטווח הארוך כולנו מתים" (המשפט המלא: "הטווח הארוך הוא מדריך כושל לאירועי ההווה. בטווח הארוך כולנו מתים. הכלכלנים הציבו לעצמם מטרה נוחה מדי, ואף מיותרת, אם פועלם מתמצה בהמתנה לחלוף הסערה כדי לבשר לנו על סיומה").

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker