לפני שלוקחים מהחינוך והרווחה: המיליארדים שכבר הבטיחה ארה"ב לישראל להגנה מפני טילים

ראש הממשלה והרמטכ"ל מדגישים את התוספות הנדרשות לתקציב הביטחון, בשל הצורך בעיבוי מערך ההגנה ממל"טים וטילי שיוט מאיראן ■ בהסכם הסיוע האמריקאי שיכנס לתוקף ב-2020, יש לא פחות מ-5 מיליארד דולר שתעביר ארה"ב לישראל להגנה מפני אותו איום בדיוק

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ניסיון שיגור של טיל איראני, בנובמבר
ניסיון שיגור של טיל איראני, בנובמברצילום: /אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, החבר הכי טוב של ישראל בשכונה האלימה בה הוא מתגוררת, עושה בשבועות האחרונים סימנים לפיהם נמאס לו להיות הגב של בת החסות הקטנה שלו במזרח התיכון.

טראמפ החל בכך כשדיבר בתחילת ספטמבר על החלשת הסנקציות עם איראן, המשיך בסירובו לקבוע באופן חד משמעי שאיראן אחראית על תקיפת מתקני הנפט של סעודיה בחודש שעבר. נמנע מלהגיב למהלך האגרסיבי, וקינח בהתנהלותו בסוריה בשבוע האחרון, כשהוא מפקיר את בעלי בריתו לשעבר בקרב על סוריה - הכורדים - לחסדי הצבא הטורקי. 

תמיכת ארה"ב בביטחון ישראל

ממשלת ישראל נמנעת בינתיים מלבקר את הממשל האמריקאי על התנהלותו. יש לכך סיבות כלכליות: 15% מתקציב הביטחון הישראלי מגיע כיום מסיוע החוץ שאנו מקבלים מארה"ב. כך, במקום ביקורת ישירה על האמריקאים - קיבלנו בשבועות האחרונים תזכורות מצד ראש הממשלה ומצד הרמטכ"ל, בנוגע לתוספות הנדרשות לתקציב הביטחון הישראלי. הנימוק המרכזי לתוספות - הצורך בעיבוי מערך ההגנה הישראלי ממל"טים וטילי שיוט שמאיימים עלינו מאיראן.

ביום בו תתיישב הממשלה לשקול את הדרישות, כדאי שתשים לב לכך שבהסכם הסיוע האמריקאי שיכנס לתוקף ב-2020, יש לא פחות מ-5 מיליארד דולר שתעביר ארה"ב לישראל (מעבר לסיוע השוטף), ומיועדים להגנה על ישראל בדיוק מפני אותו איום של טילי שיוט - שלשמו מבקשים הרמטכ"ל ונתניהו להוסיף לתקציב הביטחון הישראלי עוד 4 מיליארד שקל בשנה.    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker