עשר שנים נתניהו בנה את תשובה — אז למה שלא יפרגן לו פעם אחת?

מה כבר ביקש נתניהו לאחר עשר שנים שבמהלכן תחזק את הטייקון? בסך הכל לקבור אייטם אחד בחדשות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שאול אלוביץ'
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

יין ותאנים למנה ראשונה

דפיקות עדינות נשמעו בדלת מעון ראש הממשלה בבלפור באפריל 2011. מאחוריה ניצבו נרגשים בני הזוג תשובה, חיה ויצחק. שרה נתניהו עטתה חיוך. בנימין לחץ את היד בנחישות. מלים חמות הוחלפו. ייתכן שגם תשורה צנועה. הרביעייה נסובה לשולחן. השף הירושלמי ליאור חפצדי הפיק עבורה ארוחת ערב. האווירה ודאי היתה נינוחה. השיחה קלחה. הדיונים שהחלו אז סביב הטיפול בהתעצמות מונופול הגז של תשובה ונובל אנרג'י — ספק אם הועלו במעמד האינטימי. בחלוף שעות עזב הזוג תשובה שבע ומרוצה. באמתחתו הבטחה מאת ראש הממשלה לשגר ברכה מצולמת לחתונת הבן, אלעד.

החשבונית שהונפקה לציבור עבור מימון הארוחה היתה על סך 2,088 שקל. החשבונית החשובה יותר שהוגשה נאמדת כבר בכמה מיליארדי שקלים — והסכום מאמיר מדי יום, בזכות מחיר הגז המופקע במשק.

קווי הדמיון

דפוס הפעולה של נתניהו בשוק התקשורת זכה בשבוע האחרון לחשיפה מעמיקה יותר בחדשות 12 (עדות שלמה פילבר) ובחדשות 13 (קלטת השיחה בין שני שרי התקשורת, נתניהו ואיוב קרא). אלא שדפוס זה לא אמור להפתיע איש. גם לא העובדה ששר תקשורת (גלעד ארדן) מארח בביתו מושא רפורמה (שאול אלוביץ'), ואילו אלוביץ' עצמו מארח בביתו את מנכ"ל משרד התקשורת (פילבר) לשיחה על מצע של יין ותאנים.

שאול אלוביץ
שאול אלוביץ'צילום: מוטי מילרוד

אלוביץ' ותשובה, שניהם טייקונים בעלי אחזקה ריאלית מוטת רגולציה (בזק ודלק), נקלעו למצב פיננסי מאתגר, קנו כלי תקשורת, זכו לדלת פתוחה (תרתי־משמע) אצל ראש הממשלה — ואז נהנו ממאמצים לא מוסברים להקל עליהם את הנטל הרגולטורי. ראו בטבלה המצורפת עד כמה עזים קווי הדמיון בין שני הסיפורים. דומה, אך לא זהה, סיפורו של ערוץ 20, בעליו יצחק מירילשווילי — ומאמצי נתניהו לסייע גם לו.

חצי שנה אחרי שנחשפה תגלית הגז תמר, סיכמה בתו של תשובה, גל נאור, על רכישת 20% ממניות זכיינית הטלוויזיה קשת. הרכישה בוצעה באמצעות חברה אד הוק, G.N. Communication Industries, ולוותה בידי עו"ד עידן וולס, יד ימינו של תשובה האב. ה"קלוזינג" של העסקה היה בסוף אפריל 2010. שבועיים לפני כן כוננה ועדת ששינסקי לבחינת תקבולי המדינה מהגז.

נתניהו לא רצה בוועדת ששינסקי. היא "חמקה לו" כמו התאגיד. הוא התנכל לוועדה למן הרגע הראשון. ניסה לעכב את כינוסה. ניסה להצר את תחולת המלצותיה. ערב אישורן בוועדת הכספים בכנסת הוא נועד בבהילות בלשכתו שבירושלים עם תשובה. רק אזהרה פומבית שפיזר בקולו הנגיד דאז, סטנלי פישר, הניאה את נתניהו מלהתערב מדי.

תחת זאת, הוא לחץ להכניס שלוש הקלות מס בנוסח הסופי של חוק מיסוי רווחי גז ונפט (חוק ששינסקי) — והבטיח לחברות הגז מימון ממשלתי למחצית הוצאות האבטחה. אלא שכל זה היה כסף קטן.

המדינה תחבה ידה לכיסו של תשובה באמצעות העלאת המס על הגז? אז תשובה תחב ידו לכיסה השני של המדינה — וייקר בעשרות אחוזים את מחיר הגז שגבה מחברת החשמל. הפעם, איש בממשלת נתניהו לא העז להתערב.

המפגשים בין נתניהו לתשובה נמשכו. רובם מעולם לא דווחו לציבור. נתניהו המשיך לעזור היכן שהיה יכול: בוועדת צמח לחץ להקל על מגבלת יצוא הגז; במתווה הגז הפך את המלצת הדרג המקצועי כמה שניתן; בשני המקרים ניסה לעקוף את הכנסת, ריסק את הרגולטורים ונחלץ בעור שיניו מבית המשפט.

שני הבדלים חשוב לציין בין הירתמותו של נתניהו לטובת בזק־וואלה — לבין הירתמותו לטובת תשובה. במקרה האחרון אין היבט פלילי ואין עד כה כל עדות להטיית סיקור בקשת; מצד שני, בעוד שבתחום התקשורת נתניהו תיכנן לבטל, ולא רק לפזר, את הרגולטור שעמד בדרכו (מועצת הכבלים והלוויין) — בשוק הגז הוא גם הצליח.

בהליך פרלמנטרי חריג, עוקף ועדת כלכלה, פיזר נתניהו את רשות החשמל שהפריעה לו באישור מתווה הגז, הדיח את היו"ר אורית פרקש-הכהן ואת חברי המליאה — ואז ביטל את מעמדה הסטטוטורי העצמאי. בתקשורת המשטרה בלמה אותו לפני שהספיק.

מי איים על איוב קרא?

שר התקשורת איוב קרא
איוב קראצילום: ניר קידר

עיתונאי הארץ־TheMarker גידי וייץ ונתי טוקר פירסמו שלשום תמליל הקלטה שבה מאיים לכאורה אברהם נתן, איש ליכוד ולשעבר נציב שירות המדינה, על השר לשעבר קרא — לבל יעז לפטר את יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב־ברקוביץ', שהתנגדה להצלת ערוץ 10. "אתה רואה אותי? אני ראש הממשלה", הוקלט נתן. "אל תפטר את יוליה. אם תפטר אותה — אתה גמרת. אתה תשלם על זה. אתה לא תהיה יותר בכנסת".

נתן מונה בינואר 2010 לדירקטור בחברת החשמל. מי שמינה אותו היה אביגדור ליברמן, באמצעות שר התשתיות מטעמו (ישראל ביתנו), עוזי לנדאו. בחלוף שנה נתן מונה ליו"ר דירקטוריון קשת. הוא החליף בתפקיד את מוזי ורטהיים, בעל השליטה בזכיינית (וגם בקוקה קולה ובבנק מזרחי). נתן היה איש אמונו של ורטהיים. בדירקטוריון הוא ישב לצד בתו של תשובה ועידן וולס.

באותם ימים דן דירקטוריון חברת החשמל בחוזה הגז הבעייתי שהניחו על השולחן תשובה ונובל אנרג'י. נתן נכח גם בדיונים אלה. נוכחותו לא הפריעה לאיש — עד שנקט מהלך מפתיע. נתן התנגד לחוזה "המשופץ" והמנופח שהכתיב מונופול הגז לחברה הממשלתית. הוא מחה על מנגנון המחיר וההצמדה, וטען כי אישור החוזה יהיה בגדר בכייה לדורות. מכבש לחצים פוליטי שהופעל עליו — לא סייע. רק אז צפה ועלתה טענת ניגוד העניינים שבו הוא מצוי.

נתן הורחק מדיוני הגז והתפטר מדירקטוריון חברת החשמל. בחלוף כמה חודשים נפרד גם מקשת, ודרורית ורטהיים תפסה את מקומו. במקביל, שכרה משפחת ורטהיים את נתן אשל, "הכוכב" המנצנץ החדש בבית נתניהו. היא שילמה לו מאות אלפי שקלים באמצעות עמותה שהוקמה לטובת מאבק באנטישמיות, אם כי פעילותה בתחום היתה כמעט אפסית.

המקופח

אברהם נניקשוויליצילום: ניר קידר

איש העסקים אברהם נניקשווילי הורשע לפני שבוע במתן שוחד לשר התשתיות המנוח, בנימין בן אליעזר. נניקשווילי הואשם לאחר שהעביר לבן אליעזר 400 אלף דולר במסווה של הלוואה. בתמורה, בין היתר, הסתייע נניקשווילי בהדלפות אודות פעילות חברת קידוחי הגז שלו, שמן.

400 אלף דולר תמורת הדלפה? אין זה פלא שנתניהו זועם. אין זה פלא שפירסם פוסט כואב ומשתלח בגנות תשובה וקשת.

עשר שנים הוא מתחזק את הטייקון. עשר שנים מאז שהציל אותו מההתרסקות שחיכתה לו, ובלעה בסוף רק את שותפו לבור בלאס וגאס, נוחי דנקנר. עשר שנים שנתניהו נשכב עבור תשובה על הגדר, סופג עבורו אש צולבת, מתחנף למצרים ולירדנים, מתייצב לראשונה עבורו בפני בג"ץ - והטייקון הענק הזה לא יכול היה לפרגן לראש ממשלה בקבורת אייטם אחד בחדשות? מה הוא כבר ביקש, להשתיק את תמלילי עדי המדינה נגדו לשבועיים?

העולם העסקי, למד נתניהו, קר ומנוכר. גם אם סידר 20 מיליארד דולר לקובי מימון — אין סיכוי שזה יפרגן לבנו, יאיר, 400 שקל לסיבוב במועדוני חשפנות. וכשהדגים הגדולים מריחים חולשה — הם טורפים, או תופסים מרחק.

אחרי תיקים 2000 ו–4000 — גם בדל ציוץ, ולו המשתמע והמרומז ביותר, שיגיע לאוזניים של עיתונאי החדשות מכיוונם של תשובה, דרורית ורטהיים או יצחק מירילשווילי (בעלי ערוץ 20) — משמעותו חקירת משטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker