שם בדוי ופיצה עם המאבטחים: הנתניהו שלא רוצה שתדברו עליו

המעריץ המושבע של "משחקי הכס" שעונה על שאלות טריוויה בדף המעריצים ותמיד יעדיף את בית הכנסת על הכנסת ■ איך זה שאנחנו לא יודעים כלום על אבנר נתניהו?

תחיה ברק ושמעון איפרגן, mako
אבנר נתניהו באמסטרדם
נמלט מאור הזרקורים עד לחצי השני של הכדור. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אבנר נתניהו
תחיה ברק ושמעון איפרגן, mako

עזבו את הסערה שבחוץ, הימים סוערים בבית משפחת נתניהו בבלפור. פרסום קלטת החשפניות, מספרים כמה גורמים המעורים בנעשה במעון ראש הממשלה, לא בא טוב ליאיר. הבן למוד המשברים לקח את זה קשה הפעם. נפשית ופיזית. הוא מסתגר, מנסה לשקם את התדמית. בתחילה ביטל את השתתפותו המתוכננת בביקור הממלכתי של הוריו בהודו. אחר כך לא התייצב בבית משפט לדיון בתביעת דיבה. עורך דינו, יוסי כהן, הסביר: "הוא אינו חש בטוב". על פי גורמים ששוחחו איתנו, זאת האמת כפשוטה. הוא הרוס. ההתנהלות ידועה: מבחוץ עוצמה ועסקים כרגיל, מבפנים התמודדות וליקוק הפצעים.

אבל חוליה אחת בשרשרת חסרה, כמו תמיד. השלישייה שהתרגלנו לראות בבלפור היא בעצם רביעייה עם רכיב חסר. איפה הבן הצעיר אבנר? חשיפת הקלטת של יאיר תפסה אותו בצד השני של העולם – מילולית ומטאפורית. בבוקר שבו כל הארץ שמעה את הבן הגדול של ראש הממשלה מדבר על חשפניות ומיליארדים, הועלתה לפייסבוק תמונה של הבן הצעיר מתפלל ומניח תפילין במהלך טיול של אחרי הצבא בניו זילנד ובאוסטרליה.

זה היה לגמרי מקרי, אבל זאת בבואה מהימנה של הסיפור על האחים נתניהו. זה שתמיד מוצא את הדרך להתחמם באור הזרקורים או להישרף ממנו, וזה שנמלט מפני האור עד לחצי השני של הכדור. ואבנר נתניהו מצטיין במופע ההתחמקות מהזירה הציבורית שהוא מנהל כבר כמה שנים. אפילו ערך בוויקיפדיה אין עליו.

ביום שישי שעבר, בניגוד לתכניות, נחת בישראל בגלל החמרה במצבה הבריאותי של הכלבה המשפחתית, קאיה. בעוד שכמעט כל אקט של משפחת נתניהו זוכה לפרשנויות ציבוריות ופוליטיות, איש לא חשד במניעים של אבנר. למעט חובבי קונספירציות מושבעים, אף אחד לא חשב שיש כאן נראטיב אחר מלבד בחור בן 23 שדואג לכלבה הנטושה שאימץ. כמו ילד טוב.

סירב להצטרף לרכב של רה"מ או לנסוע בשיירה. אבנר נתניהו (משמאל) עם חבר בטיול |צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אבנר נתניהו

מעניין לדמיין את הבית בבלפור עכשיו, מאכלס את שני האחים לבדם כשההורים המשיכו במסעם לדבוס. מה יאמר האח הצעיר שחזר מטיול אחרי הצבא היישר אל אחיו הפגוע? איך יעודד מי שתמיד הקפיד להתנער מהמשחק התקשורתי את מי שנכווה ממנו?

"לאבנר יש את כל הנתונים להצליח בפוליטיקה"

בעצם אנחנו לא יודעים כלום על אבנר נתניהו. התדמית שלו נקייה וכך גם הרקורד שלו: הוא לא מעורב בשערוריות, מתרחק מתקשורת כמו מאש, מתנזר מאירועים פומביים ומנסיעות רשמיות של אביו לחו"ל, למעט גיחה אחת לאוסטרליה בשנה שעברה ("לעיתונאים שתהו מה מעשיו במטוס, הסביר אבנר שהוא נוסע להתעניין בוויזת עבודה", כתב אז אורי משגב ב"הארץ"). בארוחה הרשמית של משפחת נתניהו עם הזוג טראמפ, שבה השתתף יאיר באופן פעיל, אפילו לא הכינו סט סכו"ם לאבנר. הכותרות היחידות שנקשרו לאחרונה בשמו היו תהיות בדבר האבטחה הצמודה שהוא זוכה לה, לרבות בטיול שאחרי השחרור.

"זה ילד שנמצא בסיטואציה לא בריאה ולא פשוטה", מספר חבר עבר של משפחת נתניהו. "הוא לא יושב עם טראמפ בארוחת ערב, אלא להפך. הוא בורח מכל זה. אז המדינה מממנת לו מאבטחים, נכון, אבל זה דברים שהוא עושה למען שלום בית. אומרים לו 'תהיה עם מאבטח', אז הוא מסכים בלית ברירה. אם שלי יחימוביץ' השוותה את יאיר לג'ופרי מ'משחקי הכס', אז אבנר הוא טומאן. האח הנחמד וטוב הלב".

לא דיפלומטי. בטיול שנקטע למען קאיהצילום: עמוד הפייסבוק של אבנר נתניהו

"אם יאיר רוצה להיות מעורב בלשכת ראש הממשלה, במסרים בדיגיטל, אז אבנר רק רוצה לחיות את חייו", אומרת בעלת תפקיד בליכוד. "אני חושבת שהוא מיהר לטוס מיד אחרי השחרור כדי להתרחק מכל מה שקורה במשולש הזה של המשפחה שלו, התקשורת והציבור הישראלי. לא בא לו טוב, החיים האלה בעין הציבורית".

"זה שיש שוני ביניהם בנוגע לאורח החיים ולפוליטיקה לא פוגע ביחסים הקרובים שלהם", מספר רופא המשפחה צביקה ברקוביץ', מי שטיפל ביאיר ואבנר מיום לידתם. "הם דואגים אחד לשני. כבר בבית הספר יאיר דאג תמיד להשגיח מרחוק שאבנר בסדר ומתאקלם. אם אבנר היה מחליט ללכת לפוליטיקה, יש לו את כל הנתונים להצליח. נכון שהוא לא מתעניין בזה, אבל הוא בקי מאוד בכל מה שנעשה".

כל המרואיינים שדיברנו איתם מתארים את אבנר כנחבא אל הכלים. "היה צריך ממש לעבוד קשה כדי להביא אותו לאירועים רשמיים. הוא תמיד רצה לשמור על הפרטיות שלו", אומר דוד שרן, ראש לשכת ראש הממשלה בשנים 2014-2016. "כשכבר כן הגיע, הוא סירב להצטרף לרכב של רה"מ או לנסוע בשיירה. בפעם האחת שהוא כן הגיע, לטקס הדלקת משואות ביום העצמאות, הוא בא עם חברים ואפילו לא נכנס בכניסת אח"מים אלא עבר בידוק ביטחוני כאחד האדם וישב בחלק של הקהל הרגיל. כבן של סלב הוא ממש עם הרגליים על הקרקע. הוא גדל לתוך מציאות שאבא שלו ראש ממשלה, גדל אחרת מכל ילד, ובצ'יק היה יכול להיות מושפע מזה".

איזה מין גבר הוא גדל להיות?
"צנוע מאוד, סולד מלראות ולהיראות. בפעמים שאני מחמיא לו, אומר לו שהוא חתיך על ויכול להיות פרזנטור של קסטרו, הוא מסמיק. לא מבין מה אני רוצה ממנו ומחליף נושא. הוא גם מנומס מאוד. כשמגיעים אורחים הביתה, גם אם הוא לא מכיר אותם, הוא ניגש עם חיוך, לוחץ את היד ושואל בנועם 'מה שלומכם, הכל בסדר, כבר דאגו לכם?'. הוא אוכל במטבח, למטה עם העובדים. אין לו שום גינונים. אוכל, מדבר וצוחק עם מי שנמצא במטבח באותו רגע. היו פעמים שראיתי אותו יושב עם המאבטחים, מזמין לכולם פיצה והם רואים ביחד כדורגל".

מימן את הטיול בעצמו צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אבנר נתניהו

איך ביבי מרגיש מול ההתעקשות הזו של בנו להתרחק מההקשר המשפחתי, לחיות כאחד האדם?
"ראש הממשלה אוהב את זה. הוא אוהב את הערכיות הזו".

"שומר על הפרטיות שלו כמו על כספת"

הביוגרפיה של אבנר נתניהו קצרה אבל עמוסה. הוא נולד בירושלים בשנת 1994 וכבר בגיל שנתיים צולם בטקס הדלקת נרות במעון ראש הממשלה. אחיו, יאיר, היה בן שלוש כשנולד.

בקדנציה הראשונה של אביהם כראש ממשלה, 1996-1999, גדלו יאיר ואבנר אצל הוריה של אמם שרה, חווה ושמואל בן ארצי. הקשר עם הסב בן ארצי יהפוך משמעותי מאוד עבורו, עד כדי כך שהוא נוהג היום לאמץ את שמו ולהזדהות ברשתות החברתיות ובמפגשים לא פורמליים כאבנר בן ארצי. סבו השני - בן ציון נתניהו, אביו של ביבי - מילא גם הוא תפקיד חשוב משום שהיה הקשר היחיד של האחים לאחותם למחצה נעה רוט, בתו החרדית של ביבי מנישואיו למיקי הרן. אבנר הוא דוד לילדיה של רוט, שאותם אינו פוגש. "אין ליאיר ואבנר קשר לנעה", מספר חבר לשעבר של המשפחה. "כילדים הם היו נפגשים אצל בן ציון, כי נעה הייתה בקשר רצוף איתו וקרה שהם באו לבקר את הסבא כשהיא הייתה שם, אבל הסבא כבר נפטר והקשר התנתק".

"זה ילד שנמצא בסיטואציה לא בריאה ולא פשוטה"צילום: אוריאל סיני לאימג'בנק\ GettyImages

בראיון זוגי נדיר שהעניקו ל"ידיעות אחרונות" באוקטובר 1997, כשהילדים היו בני שלוש ושש וחיו בעיקר אצל הוריה של שרה, בני הזוג נתניהו התייחסו בהרחבה לילדיהם. "אני לא נותנת לילדים שלי שום משחק בנשק. אין אף כלי נשק בארון הצעצועים שלהם", סיפרה שרה. ביבי השיב ש"זה נכון, אבל הם הולכים מכות כל הזמן".

ב-2010, כשנה לאחר שחזרה המשפחה להתגורר בבית בבלפור עם תחילת הקדנציה השנייה של ביבי, אבנר סיים את לימודיו בבית ספר יסודי בגבעה הצרפתית. אז התקבל למגמת התיאטרון בתיכון שליד האוניברסיטה או "ליד"ה", כפי שמכונה בית הספר היוקרתי שנחשב לאליטיסטי ובאופן אירוני גם למעוז של השמאל. בגיל 15 השתתף בחידון התנ"ך העולמי וסיים במקום השלישי. הוא היה פעיל מאוד בתנועת הצופים, שבמסגרתה עשה שנת שירות בבת ים. את שירותו הצבאי עשה בחיל האיסוף הקרבי.

בסוף התיכון ובמהלך הצבא היה אבנר בזוגיות שנמשכה כארבע שנים עם בחורה בת גילו בשם פז ברסקי. היא עברה להתגורר בווינה בספטמבר 2016, והשניים נפרדו על רקע עזיבתה את הארץ. "היא בחורה מתוקה וצנועה, חובבת גדולה של בעלי חיים", מספר חבר לשכבה של ברסקי בתיכון "אוהל שם" ברמת גן. "היא אף פעם לא נפנפנה בקשר עם אבנר".

"הייתה שם אהבה גדולה מאוד, דיברו על חתונה וילדים", מספר חבר לשעבר של אבנר. "הוא תמיד הפתיע את פז בימי הולדת, היה ג'נטלמן מושלם. הם נפרדו ברוח טובה וזה כל מה שהוא סיפר. הוא שומר על הפרטיות שלו כמו על כספת".

"נפרדו ברוח טובה". עם פז ברסקי |צילום: מתוך עמוד הפייסבוק שלו

לפני כשלוש שנים פורסמה כאן במאקו תמונה של אבנר עם בחורה אלמונית במועדון בתל אביב תחת הכותרת "אבנר נתניהו והחברה חוגגים שנתיים. נתראה בחופה". בצעד נדיר מבחינתו הגיב אבנר לכתבה: "לפחות שימו תמונה של חברה שלי באמת כשאתם כותבים 'נתראה בחופה' ולא של ידידה מהקומונה שלי".

דף הפייסבוק שלו, 1,500 חברים, משקף את העולמות השונים שבהם מתנהלים חייו: אפשר למצוא בו תמהיל שמורכב כמעט בשווה בשווה מתמונות של נרצחים בפיגועי טרור, אירועי כדורגל עולמיים, כלבים נטושים ושיתופים מדף המעריצים הישראלי של "משחקי הכס". בכלל, אבנר הוא מעריץ מושבע של הסדרה. מאסטר בפרטים. מעת לעת הוא עונה על שאלות גולשים בדיירקט אינסטגרם של המעריצים. תחנות תרבות אחרות שצצות בתוך הישות הדיגיטלית שלו: עידן רייכל, עידן עמדי, ברי סחרוף, קפה שחור חזק ובית"ר ירושלים ("אבנר זוכר שמות של עשרות שחקנים ששיחקו שם לפני 40 שנה", אומר ד"ר ברקוביץ'. "יש לו זיכרון פנומנלי"). מככבים שם גם זוהר ארגוב, רד בנד, פינק פלויד וקולדפליי.

נדיר למצוא אזכורים בדף של אבנר על כך שהוא בנו של ראש הממשלה. הוא כן העלה פוסט של חשבון נפש ביום השנה למותו של דודו יוני: "איני רוצה להגיע לגיל מסוים, להסתכל מסביבי ולגלות פתאום שלא יצרתי דבר", כתב אבנר. "אני ככל שאר בני האדם, שאצים ורצים כמו חרקים ואינם עושים דבר, חוזרים אל שגרת חייהם ויורדים אל הקבר. אני חייב להרגיש שבכל תקופה מחיי אוכל להגיש דו"ח על התקופה שחייתי, ובכל דקה מחיי אהיה מוכן להתייצב בפני עצמי ולומר, כך וכך עשיתי". בשבוע ה"דופלגנגר" של 2013 החליף את התמונה של עצמו בתמונה של אביו ופעם התחפש לאביו בפורים, עם פאה דומה לזו שמריאנו משתמש בה בחיקוי של ביבי ב"ארץ נהדרת".

הדמיון בין אבנר לאביו ניכר גם בלי הפאה, בדיוק כמו שאין לטעות בדמיון של יאיר לאמו. "אבנר דומה מאוד לאיך שראש הממשלה נראה בצעירותו. מוצק כזה, גבוה", אומר דוד שרן. "כשטראמפ הגיע לבית ראש הממשלה, יאיר בא לדבר איתו. ראש הממשלה אמר לנשיא: 'יאיר, הוא כמו שרה'. הוא התכוון לתכונות האלה של לדבר ולתקשר עם אנשים".

התחפש לאבא. אבנר בפורים צילום: מתוך עמוד הפייסבוק שלו

"אבנר הוא מהאנשים שיוצאים לטיול עם פק"ל קפה. מלונות לא מדברים אליו", אומר ז'אן כהן, לשעבר הספר של שרה נתניהו וחבר משפחה עד היום. "לפני שהוא יוצא לטייל, שרה מכינה לו את התרמיל, את הנעליים, בודקת שיש לו מעיל וכובע".

קצת יוצא דופן כשמדובר בבן בגיר, לא?
"היא הכי אמא לביאה, מגוננת. הוא בכל זאת הבן הקטן שלה".

בשיחות שערכנו עם אנשים שונים שמכירים את המשפחה, דמותה של שרה עולה כמי שמרחפת מעל אבנר. היא מקפידה להיות בקשר עם האנשים שעובדים איתו, לראות שהם טובים אליו ומעריכים אותו, שנוח לו במסגרת. כך נהגה גם עם המורה לנהיגה של אבנר, יוסי כהן, שלימד אותו נהיגה כשעבר לגור בבת ים במסגרת שנת השירות שלו. כהן זכה לפידבק מהאם בדמות מכתב תודה נרגש. "שמעתי עליך לטובה מבני אבנר ואני רוצה להודות לך על כך", כתבה שרה על נייר מכתבים רשמי.

"את אבנר אנחנו לא רואים, נקודה"

מגמת התיאטרון נראית לא שייכת לסיפור החיים של צעיר שעשה כותרות כשהתחרה בהצלחה בחידון התנ"ך, אבל נראה שיש חיידק במה במשפחת נתניהו: מספר שנים קודם לכן בחר גם יאיר ללמוד במגמת תיאטרון, בבית הספר לאמנויות בירושלים. בחירה מעניינת לאור העובדה ששניהם גדלו בבית אמביציוזי של אבא בוגר אוניברסיטת MIT ואמא פסיכולוגית חינוכית.

כך או כך, השנים בתיכון היו תקופה של פריחה לאבנר. על ההזמנה להצגת הסיום של המגמה לתיאטרון הוא כבר נראה כמו כוכב, עם תפקיד מרכזי במחזה "הנפש הטובה מסצ'ואן".

תפקיד מרכזי במחזה צילום: מתוך דף הפייסבוק של אבנר נתניהו

"אם לא היינו רואים מאבטח בבית הספר, לא היינו יודעים שזה הבן של ראש הממשלה", מספר מ', חבר מהמחזור שלו. "הוא היה צנוע מאוד, לא התבלט, היה תלמיד ממוצע ובחור שקט. היו בנות בכיתה שהיו דלוקות עליו, אבל לא בגלל מי שהוא. זה יותר האופי שלו והיכולת שלו להתחבר לאנשים".

אבל אנשים בתיכון פחות התחברו לצל הקבוע של אבנר, מאבטחי האישים מיחידת "מגן" שאמונה על אבטחתם של רעיית ראש הממשלה וילדיו. במהלך הלימודים בבית הספר התלוננו תלמידים בפני ההנהלה על סידורי האבטחה הבלתי נסבלים מבחינתם: הם נאלצו לחכות בחוץ בקור ולעיתים בגשם עד לסיום הסריקה של המאבטחים ורק לאחר מכן התאפשרה כניסתם לבית הספר. כשאבנר היה מופיע בהצגה והוריו היו מגיעים לצפות בו, החניון המוביל לתיכון היה נחסם. "לזכותו של אבנר ייאמר שהוא התנצל על זה והרגיש ממש לא נוח מזה שהתלמידים סובלים בגללו", אומר מ'.

דואגים אחד לשני. עם האח יאירצילום: GettyImages-David Silverman

רגע המפתח שבו ניתק את עצמו מהחיים הציבוריים, חושפים החברים מ"ליד"ה", קרה בשנת 2011: אבנר היה בן 16, ובתכנית "המקור" בערוץ 10 נחשפה הפרשה שתזכה לימים לכינוי "ביביטורס". אז, הם אומרים, החליט שלא להתקרב לעולם הפוליטי. [אבנר גטי] דואגים אחד לשני.

"הוא ראה מה שעשו לאביו ולמשפחה וכבר אז החליט שהוא לעולם לא ייכנס לפוליטיקה", אומר מ'. "הוא סיפר לנו, החברים הקרובים, שהספיק לו עצם זה שהוא נחשף בכלי התקשורת שלא באשמתו בהקשר לנסיעות של אביו. הוא רואה את עצמו בתחום החינוך המיוחד או בתחום החברתי. אולי ילך ללמוד פסיכולוגיה. מפוליטיקה הוא נגעל. לא מגיע לכנסים של הליכוד ולאירועים פוליטיים".

איש מרכז ליכוד מחזק את הדברים: "את יאיר נתניהו אנחנו רואים ושומעים בכנסים, הרמת כוסית בראש השנה ובפסח, במפגשים גדולים בכפר המכביה, אבל גם בפגישות יותר קטנות של אבא שלו עם פעילים. את אבנר אנחנו לא רואים. הוא לא מגיע, נקודה. אני חושב שהפעם היחידה שראיתי אותו הייתה בגני התערוכה, בערב הניצחון של ביבי בבחירות".

"אבנר פתח חשבון בנק תחת השם בן ארצי"

שנת השירות שעשה אבנר בגרעין הצופים הפכה לנקודת מפתח בחייו, ובעצם הפעם הראשונה שבה החליט להצניע את זהותו כמעט לגמרי.

תמיד מרחפת מעל. אבנר ושרה נתניהוצילום: GettyImages-David Silverman

"יותר מ-100 בוגרי תנועת הצופים ניסו להתקבל לגרעין של אבנר, 'עתיד'", מספרת יעל גלדסטון, אחראית על בני שנת השירות מטעם הצופים. "רק 14 התקבלו ואבנר היה אחד מהם. יצא לי לפגוש אותו פעם בשבוע, כחלק מליווי הגרעין. הוא סיפר לי שהוא פתח חשבון בנק תחת השם אבנר בן ארצי כדי שלא יהיה מזוהה. הוא ביקש להיות אחד מהשורה, לא לקבל יחס מיוחד. מצד שני, ברגע שיודעים אז יודעים. זה לא משהו שהוא התבייש בו. מה גם שההורים היו מאוד מעורבים בחיים שלו. הגיעו לבקר, ישבו אצלו בדירה ואכלו פיצה. לקראת סוף השנה היו שלושה טקסי סיום ולשניים מהם הגיעו ההורים. לטקס השלישי הגיעה שרה עם יאיר". את מסיבת הסיום של שנת השירות בחר אבנר לעשות עם חבריו בבית ראש הממשלה, בערב של צחוקים ובשרים על האש.

"לא פשוט לנערים ונערות שהולכים לעשות שנת שירות. זה לעזוב את הבית ואת המשפחה, לגור לבד במקום אחר, לקפוץ לתוך החיים הבוגרים", אומרת מי שהייתה האחראית על בני השירות בבת ים ועמדה איתם בקשר כמעט יומיומי. "אני יכולה להגיד שאבנר הצליח בשנה הזו. בבקרים הוא התנדב עם ילדים שנפלטו או התקשו במסגרת החינוך. הוא עשה עבודה מאוד טובה. בני שירות אחרים השתלבו בפרויקטים עירוניים קיימים עם אוכלוסיות מוחלשות בשעות אחר הצהרים, אבל אבנר יזם פרויקט משלו. זה דבר די נדיר שבחור בן 18 לוקח פרויקט על עצמו".

איזה פרויקט?
"אבנר סיפר שחשוב לו מאוד לעבוד עם ניצולי שואה. הוא הגיע עם תכנית מפורטת ורצינית, הציע שבני נוער יגיעו לבתים של ניצולים ויישבו איתם על המחשב כדי לכתוב ביחד את העדויות שלהם. הוא אסף חבר'ה מכיתה י' שנמצאים בשנת מחויבות אישית ורתם אותם לפרויקט שלו. בסוף השנה גם ארגן לבד אירוע שבו הקשישים הגיעו עם המשפחות שלהם לתערוכה עם העדויות והצילומים".

מטייל עם שני מאבטחים. בטיול הגדולצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אבנר נתניהו

אולי זה הצליח גם כי הוא הבן של אבא שלו?
"הוא קיבל יחס כמו כל בן שירות, מעולם לא ביקש משהו אחר. הוא רצה להיות כמו כולם. זו התחושה שהוא נתן לכולנו. הוא אף פעם לא הזכיר את המשפחה שלו בשיחות בינינו. רק בסוף השנה ההורים שלו הגיעו לטקס הפרידה שהעיר עשתה להם. לא ניגשתי אליהם לספר כמה הילד שלהם מוצלח, כי הייתה לי הרגשה שהם כבר יודעים".

שנת השירות של אבנר הוקדשה גם לתכנית "עוגן" לילדים עם קשיים התנהגותיים ונפשיים. ע', מורה ומנהלת בחינוך מיוחד שליוותה את אבנר כמדריך, מספרת: "זו תכנית שאספה ילדים בכיתות א'-ח', חלקם כאלה שנפלטו מבתי ספר ומפנימיות. אבנר ליווה ילד בתוך בית הספר והגיע איתו למרכז. זה ילד עם רקע מאוד בעייתי, ואבנר הפך להיות מאוד מחובר אליו. הוא שמר איתו על קשר גם אחרי שנגמרה השנה".

איך היו הקשרים שלו עם שאר החבר'ה בשירות?
"מצוינים. הוא תמיד התנדב במטלות, עזר לשאר החבר'ה, ניקה פינה אחרי פעילויות או ישיבות".

איך הוא התנהל?
"בתחילת ההיכרות שלנו בכלל לא ידעתי מי הוא", מספרת ע'. "כשהתברר לי ושאלתי איך הוא רוצה שנתייחס לזה, הוא אמר שהוא לא רוצה שזה יהיה עניין ושלא נגיד לילדים. אז הוא פשוט היה אבנר בשבילם. הייתה לו משאלה מאוד גדולה להיות כמו כולם, שהייחוס המשפחתי שלו לא יגדיר אותו בשום צורה. מה שכן, היו לו מאבטחים 24/7. לפעמים אחד, לפעמים שניים. הם הגיעו איתו לבית הספר ועלו איתו להסעות כשליווה את הילדים. אז המאבטחים פשוט שיחקו עם הילדים, שוחחו איתם. הילדים התחילו לשער מי הם, זה היה משעשע".

רכיב אחד תמיד חסר. משפחת נתניהוצילום: קובי גדעון, פלאש 90

ראית פעם את אבנר עם המשפחה?
"בסוף השנה, בטקס הסיום למתנדבי שנת השירות, הם הגיעו כמו שאר ההורים. הגיעה גם תקשורת, היו צלמים. המעמד מאוד הביך את אבנר. ראיתי כמה לא נוח לו".

את חושבת שטיפול או חינוך מיוחד, אלו תחומים שאבנר ירצה לעסוק בהם בעתיד?
"משיחות איתו אני לא בטוחה. אני כן יודעת שהוא רצה לעשות שנה משמעותית והוא עשה. זה היה להתמודד עם ילדים לא פשוטים, לשים את האגו בצד, להתמודד עם בעיות אלימות מצדם. הוא עשה את זה בגבורה".

שרה התקשרה אלייך באותה שנה?
"היו כמה שיחות טלפון, קשר חיובי. שרה שמחה לשמוע דברים טובים וכנים על הילד שלה. כמו כל אמא".

"אין לו כיפה על הראש, אבל היא תמיד אצלו בכיס"

מיום שמלאו לאבנר 13 החלה העיתונות החרדית בירושלים להתפייט על כך שבנו הצעיר של ראש הממשלה הפך לדתי ולפרט את ייחוסו הרבני. "אבנר נתניהו קרוב מאוד אצל סבו, ר' שמואל בן ארצי, אשר היה בחור בישיבת נובהרדוק", התפארו האתרים החרדיים. "עושה רושם שקרבה זו משפיעה על הנכד אבנר אשר מופיע לעיתים בבית הכנסת הגדול בירושלים מעוטר בכיפה סרוגה על ראשו".

חברי ילדות מספרים שסבא שמואל היה מי שהנחיל לו את אהבת התנ"ך. אחרי הכל, הוא היה מוותיקי ומבכירי המורים לתנ"ך בישראל וחיבר ספר לימוד לנבחני חידוני התנ"ך בשם "התנ"ך השעשועי". "הסבא הוא זה שהשפיע על אבנר יותר מכל להתמודד בחידון התנ"ך ולהתאהב בספר הזה", מספר חבר ילדות. "אבנר למד ממנו והתחזק מבחינה דתית עד שהוא התחיל לשמור שבת, להתפלל ולהסתובב באירועים עם כיפה שחורה לראשו. אנשים שוכחים שאת ההישג שלו בחידון התנ"ך אבנר עשה למרות שהוא בכלל למד בבית ספר חילוני".

אין עליו ערך בוויקיפדיהצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אבנר נתניהו

הפובליציסט החרדי ידידיה מאיר כתב בשנת 2012 כיצד ראה את אבנר הולך לבית הכנסת הגדול: "לתפילת החג הגיע נתניהו ג'וניור בליווי שני מאבטחים. בהתאם לדרישות האבטחה, התפלל אבנר במניין של ראש העיר לשעבר אורי לופוליאנסקי, בחדר סגור וממוזג המשקיף אל רחבת הכותל. הנוכחים במקום סיפרו שנתניהו הצעיר השתתף בתפילה כולה".

אבנר היה בן 15 ובעיצומה של התחזקותו הדתית כשהתחרה בחידון התנ"ך. הוא זכה במקום הראשון במחוז ירושלים והעפיל לתחרות העולמית, שם זכה במקום השלישי. המצלמה תפסה את פניו הקורנים של ראש הממשלה ואת שרה מזילה דמעות של התרגשות.

אבנר אמנם מגיע ממורשת ארוכה של השתתפות בחידון התנ"ך - שלושת אחיה של אמו זכו בעבר במקומות הראשונים - אבל נראה שיש גבול די ברור למקומה של הדת בחייו. אם בנעוריו שמר מצוות והסתובב עם כיפה על ראשו, כשהגיע לשנת השירות הוא בדק אם אורח החיים עדיין מתאים לו. את הכיפה, על כל פנים, כבר לא רואים. "הוא שומר בדיוק אותו דבר, ועם ההתבגרות מבין הרבה יותר", אומר דוד שרן. "אולי חיצונית זה נראה שהוא התרחק, אבל זה לא אומר כלום. הוא מקפיד על שמירת מצוות והוא לומד. תהליכים חיצוניים לא משפיעים על הפנימיות שלו".

"הוא ביקש להגיע לגרעין 'עתיד' כי יש בו אוריינטציה מסורתית", מספרת חברת גרעין. "זה חבר'ה ישראליים ואנשים מתנועת יהודה הצעיר האמריקאית ו-FZI הבריטית שהם בין מסורתיים לדתיים. המטבחים בדירות כשרים, ואם מישהו מתבלבל בין חלבי לבשרי אז מכשירים מחדש את המטבח. אני חושבת שהוא התחיל את שנת השירות עם כיפה על הראש והיא ירדה במהלך הזמן. זה לא אישיו. אבל הוא שומר כשרות לגמרי".

"גם אם אין לו כיפה על הראש, היא תמיד אצלו בכיס", מוסיף ז'אן כהן. "כשהיה מגיע לשבתות מהצבא, בני המשפחה לא היו פותחים טלוויזיה בסלון. הם גם לא נוסעים לסופי שבוע בקיסריה כשהוא מגיע הביתה. כיוון שהוא לא נוסע בשבת, הם נשארים בירושלים, שיוכל ללכת ברגל לחברים שלו בעיר ולבית הכנסת הגדול, שם הוא מתפלל. בערב שבת, שרה מדליקה נרות והם עושים קידוש. אבא שלו, ראש הממשלה, יושב איתו והם לומדים ביחד פרשת השבוע".

"הניסיונות להשוות בין האחים נתקלים בשתיקה רועמת"

על השירות הצבאי שלו מותר לספר מעט מאוד. הוא התגייס בנובמבר 2014 לחיל האיסוף הקרבי (לשעבר חיל מודיעין השדה). לפני הגיוס היו דיבורים על כך שישרת בדובר צה"ל כמו יאיר, אלא שאבנר רצה שירות משמעותי יותר. הוא התקבל ליחידה המסווגת 8200, אבל חתם על ויתור כדי לשרת ביחידה קרבית. הוא עבר גיבוש סיירות לצנחנים ובסופו של דבר העביר את השירות בתפקיד מבצעי מסווג. במהלך הטירונות בבסיס זיקים שבלכיש נפצע באורח קל מחתך בפניו וטופל בבית החולים ברזילי.

מטפל בה במסירות. בני המשפחה עם הכלבה קאיהצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה

"אבנר מעולם לא ביקש שום הנחות ממפקדיו. תמיד עשה את המוטל עליו בכל גזרה שהיחידה פעלה בה והשתתף בכל בפעילות מבצעית", מספר חבר מהשירות. "הוא קיבל יחס שווה כמו כל לוחם והכיר שם לא מעט חברים חדשים".

לקראת סוף השירות קיבל חופשה בת עשרה ימים כדי להצטרף לקבוצה שהגיעה לארץ במסגרת פרויקט "תגלית", צ'ופר השמור לחיילים מצטיינים שזוכים לקבל חופש ולטייל בארץ. בפני הקבוצה האמריקאית הוא הציג עצמו בשם אבנר בן ארצי, בדיוק כפי שעשה גם כשניסה להתקבל לרשת בתי הספר הבינלאומיים UWC. מתוך מאות מועמדים, רק כ-20 זוכים להתקבל. אבנר הגיש מועמדות, עבר מיונים והגיע למבחנים האחרונים בנורדיה. "ישבנו במעגל של איזה עשרה בני נוער, המנחה שאל כל אחד לשמו ומה הוריו עושים, ואבנר אמר רק ששם משפחתו בן ארצי ושאבא שלו פוליטיקאי", מספרת אחת המתמודדות. "רק אחרי כמה שעות, כשראינו שיש מאבטחים ושאלו אותו, הוא סיפר מי זה אבא שלו". ל-UWC הוא לא התקבל בסופו של דבר.

ימים אחדים לאחר השחרור עלה אבנר על המטוס לכיוון מזרח כשהוא מלווה במאבטחים צמודים מיחידת "מגן". לדברי מקורב למשפחה, הוא חסך כסף במשך ארבע שנים כדי לממן לעצמו את הטיול שאחרי הצבא, שהתקצר בשל הנסיבות וארך חמישה שבועות בלבד. בזמן שעבר הוא הספיק לטייל צמוד עם חבר שהיה איתו בגרעין, והתמונות שהעלה מהטיול חשפו מסלולים אתגריים וטראקים בטבע. לא יוצא דופן משאר חבריו לגיל, רחוק בהחלט מאורח חיים דיפלומטי או זה שמנהל אחיו. בכלל, אבנר מוקף חבורה צמודה ומגובשת של חברים שאת חלקה פגש בטיול. כל מי מהחבורה שפנינו אליו לשם כתבה זו ענה לנו שהוא מכבד את בקשתו האישית של אבנר ומסרב לשתף איתנו פעולה.

בעודו שוהה בניו זילנד החלו ההתרחשויות שהובילו להקדמת חזרתו. "יאיר, שהיה לבד בשעות אחר הצהריים במעון הרשמי בבלפור, הבחין בקאיה שרועה על הדשא באפיסת כוחות", מתאר חבר קרוב למשפחה. "הוא הזעיק את הווטרינר, שאבחן בעיה בחוליות הגב הגורמת לשיתוק. יאיר התגייס לטיפול בכלבה הקשישה שאחיו הביא לפני כמה שנים לבלפור והתמסר לחלוטין לטיפול בה, גם בימים הלא קלים שעברו עליו כשפורסמה הקלטת".

"כל בני המשפחה, ובעיקר אבנר ויאיר, ממש חרדים לשלומה של הכלבה כל הזמן ובמיוחד עכשיו", אומרת אתי אלטמן, מייסדת "תנו לחיות לחיות", שנמצאת בקשר עם משפחת נתניהו מאז שאימצה את קאיה. "הדיאלוג ביני לבין הגברת נתניהו והילדים הוליד גם הרבה מעורבות שלהם בהגנה על זכויות בעלי החיים. ברוב הפעמים המעורבות שלהם היא מאחורי הקלעים, כמו ברפורמת הלולים שנאבקנו בה בכל הכוח"._OBJ

יאיר העביר את קאיה לאשפוז בבית החולים הווטרינרי בבית דגן ובמקביל שמר על קשר טלפוני קבוע עם אבנר. שבוע לאחר הניתוח הידרדר שוב מצבה של קאיה והיא הוחזרה לבית החולים ועברה ניתוח שני שבו הוחדרו לעמוד השדרה שלה ברגים אורתופדיים. בהקשר זה, חבר קרוב של המשפחה ביקש להדגיש כי משפחת נתניהו, שספגה לא מעט ביקורת ציבורית על חשבון ההוצאות שלה, הקפידה לשלם על כל הטיפולים מכיסה הפרטי.

בשלושת השבועות שחלפו מאז שחלתה, יאיר המשיך לטפל בקאיה וניסה לשכנע את אבנר לא לקצר את הטיול שלו, אולם הדאגה והעובדה שההורים אינם בארץ הטרידו את אבנר. בעקבות הניתוח השני, שממנו לא התאוששה קאיה עד היום, החליט לחזור לארץ. ביום שישי האחרון שב לישראל וכעת מחלקים שני האחים את זמנם בדאגה לכלבה שעדיין מאושפזת בבית החולים הווטרינרי.

"שותפות הגורל הזו בין האחים אינה חריגה", אומר לנו אדם שמכיר היטב את המשפחה ומוסיף: "הניסיונות לבדל או להשוות בין האחים נתקלים אצל יאיר, אצל אבנר ואצל כל בני משפחת נתניהו בשתיקה רועמת".

הכתבה המקורית פורסמה באתר mako

כתבות נוספות במאקו:

כך ייראו הסמארטפונים הבאים של סמסונג

לא תאמינו כמה קץ לפרוץ לאנשים לחשבונות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"