אחד ממאה החכמים בעולם: הישראלי שמחזיק באיי.קיו גבוה בהרבה מאלברט איינשטיין

ירון מירלמן מחזיק באיי.קיו 183 ומסתבר שזה ממש לא פשוט לחיות עם המספר הזה

אורית רונאל, Mako
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורית רונאל, Mako

איך היו נראים החיים שלנו אם היינו בעלי אינטליגנציה גבוהה, כל כך גבוהה שמיד יכולנו לזהות כל בעיה ולדעת לפתור אותה? האם החיים שלנו היו הופכים לנטולי בעיות? האם היינו צולחים בקלות רבה את מבחני בית הספר, מדלגים מתואר אחד לשני בדרך לפרופסורה? מגלים תרופה לסרטן או לאלצהיימר, מוצאים את בן או בת הזוג המושלמים והופכים לאנשים עשירים ומשפיעים? לא בהכרח.

ירון מירלמן, ישראלי בן 44, גרוש ואב לילדה בת 6 הוא אחד מ-100 האנשים החכמים בעולם, הוא מחזיק באיי.קיו 183, גבוה ממנת המשכל של אלברט איינשטיין (160). למרות זאת, הוא בקושי סיים תואר ראשון במנהל עסקים, מתבייש להתחיל עם נשים, אוהב מוסיקה ולדבר על רגשות ומה שהוא הכי שונא זה ששואלים אותו חידות, בעיקר כאלו עם מספרים.

ירון מירלמןצילום: אורטל דהן

מה כל כך מעצבן בחידות?

"זה נורא, אני לא יכול לסבול את זה, אם אני רואה תשבץ, אני זורק את העיתון, אני נהיה עצבני. ביום ממוצע יש לי שישה חבר'ה שבאים לשאול אותי שאלה. חברות של אמא שלי, אנשים בחדר הכושר, כשאני הולך לחתונה. טוב שאני לא מספר שיש לי גולגולת חזקה כדי שאנשים יבדקו איך אפשר לשבור אותה".

ספר איך זה לחיות עם איי.קיו כל כך גבוה? איך זה משפיע על היומיום?

"קודם כל אני איש רגיל, אני לא חי במעבדת חלל ולא בבועת חמצן, החיים שלי די סטנדרטיים. הולך לעבודה, נפגש עם חברים, נמצא עם הבת שלי, אילי, מתאגרף. ההבדל ביני לבין אחרים הוא שהרבה פעמים אני רואה יותר פרטים ומצליח ליצור מהם יותר צירופים מאנשים שסביבי. זה קורה לי הרבה".

תסביר

"ברגע שאני נחשף למידע אני יודע להפיק ממנו הרבה יותר תובנות ואני רואה אותו ביותר ממדים מכפי שאנשי שנמצאים סביבי אומרים לי שהם רואים. אני נורא סקרן, למשל בספורט שאני עושה אני שם לב שאני יודע יותר הרבה מאנשים שמדברים איתי כי אני קורא מחקרים לעומק, מדבר עם רופאים".

כמה שפות אתה יודע?

"שתיים, ואני אוהב בעיקר עברית. שונא לדבר אנגלית. אני נורא מתבייש לדבר שפה זרה".

כשאתה הולך לסופר, למשל, אתה עושה את החשבון בראש?

"אני לא אני בודק את החשבון בכלל. לא מעניין אותי".

ושצריך להתחלק במסעדה בחשבון - מפנים אלייך לחשב?

"לא. יודעים שאין לי כוח לזה, אם יעצבנו אותי אני אשלם את הכול".

ממה אתה מתפרנס?

"אני בעלים של חברת ייעוץ שמתמחה בפתרון בעיות מורכבות בעסקים גדולים ופיצוח אתגרים ענפיים עבור ארגונים גדולים. לדוגמה, אני עובד עם יהלומנים כדי לעזור להם להתמודד עם פרצה בתחום של חומרי הגלם שמאפשרת להונות אותם, או רשת חדרי כושר גדולה שצריכה להתמודד עם אחוזי נטישה גבוהים של לקוחות שמאפיינת את כל הענף. ואת אותו הדבר אני עושה בתחום הנדל"ן ותחום התקשורת הסלולארית, בהשקעות וביטוח והמון תחומים של ארגונים עם כסף שיש להם בעיות".

אלברט איינשטייןצילום: ASSOCIATED PRESS

אתה טיפוס חברותי?

"יש לי מעגל חברים מאוד מצומצם, אנשים שהולכים איתי שנים. לא תראי אותי במסיבות, או בברים. אני הולך להתאמן, הולך לעבודה נמצא עם הילדה שלי. אני מאוד מאוד אוהב אנשים ומערכות יחסים עמוקות ומשמעותיות".

מהו הדבר העיקרי שנותן לך איי קיו כזה גבוה?

"קורה לי הרבה מאוד שאני פוגש אנשים שנמצאים באיזה צומת או משבר בחיים ואם הם פנויים להקשיב תוך מפגש אחד או יותר אני אומר להם מה הם צריכים לשנות בחיים כדי להשיג את מה שהם רוצים או לצאת מנקודת משבר. אלה מפגשים עמוקים, שיחות נפש. כמובן שאני לא מחפש תשלום, אלא רק את הסיפוק שבכך. קרה לי איזה 400 פעם ששיניתי לאדם את החיים".

ואוו. תן דוגמה

"בחורה שפגשתי ששקלה כמעט 100 קילו והיתה מתוסכלת מזה שלא הלך לה עם בחורים, חוסר ביטחון, אכילה רגשית. ודיברתי איתה ואחרי משהו כמו שעתיים של שיחה ראיתי בעיניים שלה שנפל לה האסימון, היום היא כמעט עשר שנים נשואה ומאושרת".

מה אמרת לה?

"זה לא משפט שאמרתי לה, זו שיחה שהתקיימה בתהליך עם המון הקשבה והבנה יסודית ועמוקה של מה שהביא אותה למצב הזה".

תן עוד דוגמה

"הכרתי בחור בשכונה שלי שלא היה בקשר עם ההורים שלו, השתמש כמעט בכל סוג של סם אפשרי, היה אחרי שלושה ניסיונות התאבדות, בתת משקל, בחור אבוד לגמרי. בשלב מסוים נכנסנו לשיחה מקרית. הוא סיפר לי מה מצבו. את הבחור הזה ליוויתי תקופה קצרה, אולי שלושה שבועות, נפל לו האסימון, הוא הבין מה הוא צריך לשנות.

"הדבר שאני עושה הוא דבר אינטואיטיבי, אני לא פסיכולוג, או רופא, בדרך כלל אני פוגש אנשים בלי שום יומרה או מטרה אבל אז אני מתביית על משהו, הכשל פשוט קופץ לי מול העיניים".

איך אפשר להבין דברים בתחום הנפש רק באמצעות השכל?

"השכל לא נמצא בוואקום, אני איש מאוד רגיש, אני מתחבר לאנשים, זה בא לא רק בזכות הלוגיקה והיכולת שלי לעשות אנליזה, אלא האנליזה רוכבת על החיבור הטוב שיש לי עם אנשים והרצון לתת משהו. אני חבר בארגון בשם 'אולימפיק סוסייטי', שרף הכניסה אליו הוא איי.קיו 180 ומעלה, ארגון של 33 אנשים החכמים בעולם. החבר'ה שם זה אנשים שמנאס"א מתקשרים אליהם כשהם זקוקים לפתרון של בעיות, והעניין הוא שכל אחד מהאנשים האלה בארגון בנוי שונה. אני מכיר המון אנשים עם איי קיו שאין להם כמעט אינטליגנציה רגשית".

איך אתה יכול להבין בכל תחום?

"אני מבין באנשים, לא בתחומים. הם מספרים לי ואני מזהה כשל".

ירון מירלמןצילום: אורטל דהן

"מרוב שעמום, השפרצתי על כל הכיתה עם צינור מכבי אש"

הוא הבכור מבין שני בנים, גדל ברמת השרון לאימא אקדמאית ואבא עורך דין וכבר בגיל הגן הגננת וההורים הבינו שמשהו מאוד מיוחד בילד הזה. זה היה כשהגננת שאלה את הילדים, מה צריך לדעתם לעשות כדי להשיג שלום במדינה שזה עתה נלחמה את מלחמת יום הכיפורים. "נתתי לה תשובה מאוד מפורטת, ניתוח מלא כפי שהבנתי אותו אז למצב שנוצר במדינה לאחר מלחמת 73'. התשובה שלי נקטעה על ידיה והיא הגיבה בזלזול ובחוסר סבלנות. כל הילדים האחרים צחקו ואני נורא נעלבתי. הלכתי הביתה ואמרתי לאימא שלי שאני צריך לכתוב מכתב לבגין, וכך עשיתי והוא אפילו ענה לי. מאז הבנתי שאני צריך לסתום את הפה כדי להיות כמו כולם. להצניע את המתנה שקיבלתי.

"בגיל יותר מבוגר הבנתי את ההסבר לזה. אנחנו חיים בחברה של אנשים שאוהבים שכולם אותו הדבר, ומי שקצת חריג מורידים אותו. ראינו מה קורה במצעד הגאווה, אנחנו יודעים איך צוחקים על ילדים גבוהים מדי או רזים מדי או שמנים והבנתי שאני רוצה להימנע מכל החיכוך הזה. בגיל 5 שלחו אותי לפסיכולוג כי הייתי מתווכח עם ההורים והחברים והצרה הייתה גם שהייתי צודק, ניסו להבין מה גורם לזה".

הם לא עלו על זה?

"אחרי שעשו לי אבחון וקיבלו את התוצאה זה לא הפתיע אותם, אימא שלי ידעה שאני חריג והם רצו שאני אדבר עם מישהו, לא היה להם את כל הכלים".

ומה קורה בבית הספר לילד עם מנת משכל כזו?

"הוא מאוד משתעמם. בכיתה ב', מרוב שעמום, נכנסתי עם צינור מים של מכבי אש שלקחתי מהמסדרון, השפרצתי על כל הכיתה. המנהל הזמין את אבא שלי, אמר לו 'תשמע יש חוק חינוך חובה אני אצמיד את הילד לשרת לפחות יהיה לו מקצוע'. עשו לי אבחונים ורצו לשלוח אותי לבית ספר למחוננים אבל אבא שלי לא הסכים, הוא רצה שאהיה בכיתה רגילה".

אתה חושב שהוא עשה נכון?

"אין לזה תשובה. בכיתות המחוננים אמנם היה דגש אקדמאי אבל לא היתה התייחסות להיבטים הרגשיים".

איך למדת לבגרויות?

"מה שרציתי ללמוד כי ענין אותי למדתי, ומה שלא, פשוט עשיתי את מה שאני חייב. היו בגרויות שפשוט הייתי פותח ספר לילה לפני".

את הבגרות סיימת עם ציון בשמים?

"לא, בלשון קיבלתי 100 אבל מתמטיקה לא סבלתי. תמיד סלדתי מזה כי זה נורא קר. אני הרבה יותר הומאני, מעניין אותי אנשים, אהבה, ספרות ושירה. למדתי לנגן בפסנתר, בחליל, בגיטרה, תופים ומפוחית".

ומה קורה באוניברסיטה? למה לא המשכת לקריירה אקדמית או לפחות לתואר שני ושלישי?

"עשיתי תואר ראשון וזהו. כף רגלי לא דורכת בקמפוס. זה לא מעניין אותי. לימודים מרגיש לי כמו שמספרים לך בדיחה, מתחילים במשפט ואחרי שבוע ממשיכים לספר את הבדיחה במשפט נוסף. למי יש כוח לזה? זה ארוך, ארוך. אני אוטודידקט, כל מה שאני רוצה אני לומד לבד".

סליחה על השאלה, אבל אתה מרגיש שהפוטנציאל שלך ממומש? יש לך מתנה שיש רק למאה אנשים בכל העולם, האם לא היית אמור לעשות איתה דברים כמו להמציא תרופה לסרטן? לעשות שלום עולמי? או למצוא חוקי פיזיקה חדשים?

"הפוטנציאל שלי ממומש ועוד איך. אני לא מחפש תרופה לסרטן, כשאני פוגש אדם ומצליח לשנות את מהלך החיים שלו בשבילי אני קניתי את עולמי. אני יוצא מפגישות כאלה מאושר. אני לא אכניס את עצמי למעבדה לעשות משהו שהוא חשוב אבל אותי זה לא מעניין. מה שמעניין אותי זה אנשים. אני נוגע באנשים אחד אחד".

אתה איש מצליח?

"אני איש מאוד מצליח, השאלה היא מה זה הצלחה, יכול להיות שהצלחה היא לשבת ולראות את הדשא צומח שבע שעות בכל יום. אז מי שעושה א זה יכול להיחשב מצליח. אני איש מאוד מצליח רק בגלל סיבה אחת כי אני עושה את מה שאני אוהב, אני משתמש בלב שלי ובאהבה שלי לאנשים לעזור לאנשים לפתור בעיות."

אתה איש עשיר?

"משלמים לי סכומים מאוד יפים. הרבה פעמים אני נתפס על מישהו ועוזר לו בחינם. לא צריך להיות גאון בשביל להצליח, כי אם זה היה ככה כולם היו מתגוללים על עיתונים באלנבי. העולם בנוי לממוצעים. בית הספר שלנו בנוי כדי שאדם ממוצע ידע חשבון גאוגרפיה וכד'. מה קורה באוניברסיטה? גם הכל ממוצע, אין שום דבר שאתה צריך עבורו להיות גאון, כלום".

"אנשים עם הומור הם אנשים אינטילגנטים"

מהי אינטליגנציה ואיך היא נמדדת? מנת המשכל, האיי.קיו של כל אדם, היא תוצאה מספרית שמבטאת את כל היכולות של המוח: זיכרון, ניתוח אנליטי, ורבליות, וכדומה ומושגת בסדרת מבחנים קבועים. מבחני האינטליגנציה עברו שינויים רבים במהלך ההיסטוריה וכיום המבחן העיקרי הוא מבחן וכסלר (מודד עד 155 איי.קיו. כדי למדוד מעל התוצאה הזו יש סדרה של מבחנים נוספים). הממוצע באוכלוסייה עומד על סביב 100 איי קיו כאשר מעל איי.קיו 130 נחשב האדם לחכם (אדם שמחזיק באיי.קיו 130 חכם יותר מ-93 אחוז מהאוכלוסייה). איי.קיו 183, כמו של מירלמן, קיים בשכיחות של 1 ל-11 מיליון איש. עם זאת, ציון האיי.קיו אינו מעיד על כישרון בתחומים אחרים כגון מוזיקה, ציור, ספורט או יכולות חברתיות אך יכול להשפיע עליהם.

האם אנשים חכמים מבינים מוזיקה קצת אחרת?

"שמתי לב שבשיחות שלי עם מוזיקאים, הם הרבה פעמים הופתעו מפרשנות שנתתי ליצירות מוסיקליות. למרות שאני לא מוזיקאי אני מצליח לזהות תבניות שבדרך כלל מוזיקאים מבינים".

האם אנשים חכמים מבינים דברים הקשורים בסיבת הקיום שלנו או באלוהות?

"אני לא מתעסק בזה הרבה בחיים שלי. אני יותר מתעסק במה. זה יותר קל".

הומור וחכמה – קשורים?

"אני מסתכל על יצפאן או על קומיקאים אחרים וחושב שאלו אנשים כנראה מאוד חכמים שיודעים לתקשר עם עוד מישור. מצד שני, רוב החכמים שאני פוגש אותם הם נטולי הומור לחלוטין. אני חושב שאנשים עם הומור, הם אנשים אינטליגנטיים".

איפה זה מפריע להיות כזה חכם?

"מפריע לי שאנשים חוששים ממני, בגלל היכולות שלי. לעיתים אני פוגש אנשים שחושבים כאילו שיש לי כוח עליהם. כשזה קורה זה מאוד מעליב אותי".

"כשחבר ילדות שלי התאבד. ניסיתי להריץ תסריטים בראש כדי להבין מה הוא חשב והרגיש וכדי להבין אם הייתי אשם. בשלב מסוים אמרתי 'אפשר להשתגע מזה' כי כל תרחיש עורר המון רגשות אשמה. היכולת הזו להריץ תסריטים היא מאוד סוחטת רגשית, אמרתי לעצמי הלוואי שלא היתה לי את יכולת המחשבתית הזאת, ההתעסקות הזו מעוררת המון אמוציות".

טיפשות מרגיזה אותך?

"לא, לא מרגיזה אותי בכלל. אדם שאת רואה שהוא עושה משהו טיפשי בדרך כלל יש מאחורי זה סיפור וזה יותר מורכב מלתייג אותו כטיפש, זה בדרך כלל סובב סביב איזושהי בעיה".

מה עם בנות זוג – לא קשה למצוא מישהי ברמה שלך?

"אני לא מחפש שם, האמת. אני לא מבודד תכונות של נשים ומחפש לפי התכונות האלה בנות זוג. זו לא טבלת אקסל, זה המון כימיה. אני יכול ללמוד ממערכות יחסים דברים שלא תלויים במנת משכל. על משפחתיות, למשל, או חום וקרבה".

כשאתה יוצא עם מישהי באיזה שלב אתה מספר לה מה האייקיו שלך?

"אני אף פעם לא מספר לה. זה לא עולה. מה את שותה? קפה הפוך? אגב, יש לי איי.קיו 183".

הכתבה המקורית התפרסמה במאקו

לעוד כתבות במאקו:

מאה היהודים המשפיעים בעולם

11 ספרים שאתם צריכים לקרוא בחגים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?