המפלגות הזעירות שלא מפחדות מאחוז החסימה

אין להם סיכוי להיכנס לכנסת, אין יותר מ-4 שמות ברשימת המועמדים, ובכל זאת הם מוציאים מכספם, ומקווים בסתר ליבם להפתיע כמו מפלגת הגמלאים

איילת רוזן
mako
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילת רוזן
mako

אחוז החסימה ההולך ועולה (3.25%), אמור היה לצמצם את המערכת הפוליטית למפלגות מבוססות בלבד. המערכת הפוליטית מנסה לחזור בכוח למלחמה בין שני גושים (שמאל וימין), ולצמצם את כוחן את המפלגות הקטנות, המייצגות זרמים מצומצמים בחברה הישראלית.

ובכל זאת, המתמודדים מסרבים להתייאש. בבחירות הקרובות מתמודדות לכנסת לא פחות מחמש עשרה מפלגות חדשות, שלפי הסקרים לא יזכו להיות חלק ממנה. רחוק מזה, רובן יודעות מראש שלא יתקרבו אל אותו אחוז חסימה נחשק. בשבילן, ההתמודדות היא הכל. מושב בכנסת? מדע בדיוני.

עם זאת, אין לזלזל בתמיכה שמקבלות המפלגות האלה. פרסומים מגלים כי בבחירות הקודמות לא פחות מתשעה מנדטים, 269,519 קולות, ניתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. מדובר במספר כפול של קולות אבודים לעומת הבחירות שקדמו להן ב-2009, אז הצביעו 103,904 בוחרים למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. תשעה מנדטים שאם היו מחולקים אחרת היו יכולים לשנות את המפה. אחת השאלות הגדולות של הבחירות היא האם העלאת אחוז החסימה תוריד את המוטיבציה של המצביעים להצביע למפלגות שעל פי התחזיות אין הבדל בין הפתק שלהן לפתק לבן.

מה גורם לאנשים לעזוב את הכל ולצאת אל המסע האבוד אל הקלפי, לאור התנאים הבלתי אפשריים האלה? מה יש להם להגיד? הרשו לנו להכיר לכם את חלקם מקרוב:

מגינים על ילדינו (מפסיקים להאכיל אותם פורנו)

מי מספר 1: יחזקאל שטלצר (43), נשוי ואב לשבעה ילדים, הוא העומד בראש המפלגה. שטצלר מתגורר בקרית יערים והוא מטפל במקצועו, מתמחה בטיפול בהתמכרויות לפורנו ומנהל את ארגון ״נלחמים בסם החדש״ לציבור החילוני ואת ארגון ״שמור עיניך״ לציבור הדתי, המטפלים שניהם בבעיית ההתמכרות לפורנו. לפי שטצלר הוא מטפל ב-10,000 מכורים בשנה ורואה את גיל ההתמכרות הולך ויורד.

עיקרי המצע: שכל ספקיות האינטרנט בישראל יחויבו בחוק לסנן את תוצאות החיפוש באינטרנט מפורנו, אלא אם הלקוח יבקש אחרת במפורש.

יחזקאל, כל אחד יכול לעשות את זה בבית בעזרת תוכנות שמיועדות לכך – למה צריך שהמדינה תתערב?

"המדינה לא יכולה להטיל את כל האחריות לעניין הזה על ההורים. זה נכון שהורים יכולים לשים מסננים ברשת בבית, אבל הילד יוצא ל-Wifi בבית הספר, באוטובוס, בקניון או ברחוב ושם הוא יכול להיחשף לזה גם אם ההורים לא היו רוצים שייחשף. הרי גם לחגור חגורת בטיחות או לא לעשן בגיל צעיר, לא לצרוך אלכוהול זה משהו שיכול להיות בחירה – אבל המדינה בחרה להתערב בנושאים הללו והיא צריכה להתערב גם כאן, כמו שאנגליה עושה. המטרה היא להגן על הילדים שלנו".

הסיכוי שלך להיכנס לכנסת לא גדול – למה לרוץ בכל זאת?

"אני רואה בריצה לכנסת כאחריות שלי כדי לעורר את הנושא הזה ולעשות מה שאני יכול כדי לעזור בו. גם אם הייתי יודע שאקבל רק קול אחד – זה לא היה מונע בעדי לרוץ הפעם. לבעיה הזו של התמכרות לפורנו יש פתרון פשוט ואני רוצה לעורר את הנושא ולעשות כל מה שאני יכול. אני קורא לעל המפלגות לקחת את הנושא הזה בידיים וכל מפלגה שתעשה את זה – אני אעזור בכל דרך".

יחזקאל שטלצרצילום: ללא קרדיט

איך זה משפיע לך על היומיום?

"זה מעסיק אותי הרבה כי אני צריך לארגן קמפיין, את התשדירים ברדיו ובטלוויזיה. הכל בלי תקציבים אז איפה שאין כסף צריך להשקיע בידיים ואני עושה את זה במינימום של המינימום מבחינת תקציב כי זה רק אני. בגלל שאין לנו סיכוי להיכנס לא ראינו טעם לרשום ברשימת המפלגה אנשים אחרים".

הידעת: ועדת הבחירות לא אישרה את השם המלא של המפלגה מחשש שהמילה ״פורנו״ תפגע ברגשות הציבור.

שכירות בכבוד

מי מספר 1: עו״ד סער עמית (49), גרוש +1, עובד בתביעות בתחום האזרחי. מתגורר בדירה שכורה בתל אביב. לשעבר פעיל במפלגת העבודה. ״הבנתי שאי אפשר לקדם את נושא הקשישים והשכירות במפלגה ושצריך ליצור מערכת חדשה. אז אחרי הבחירות הקרובות אני מתכוון לפעול במרץ כדי להפוך את המפלגה לכזו שמייצגת את האזרחים הוותיקים״.

עיקרי המצע: המפלגה מתרכזת בשלושה נושאים עיקריים: שכירות, קשישים ושינוי שיטת הממשל. נתחיל מהאחרונה, שמציעה להפוך את הדמוקרטיה שלנו לכזו שמשלבת בין דמוקרטיה ישירה, השתתפותית ונזילה. מה זה אומר? בגדול, סוגי הדמוקרטיות הללו מאפשרים לבוחרים בין השאר להשפיע בזמן אמת על ההחלטות בכנסת, להיפרד מהפוליטיקאים ולשים בבית המחוקקים אנשי מקצוע שתפקידם לחוקק את ההחלטות שנקבעו על ידי העם. כשיש דיון בשאלה מסוימת, הציבור יכול להעלות חלופות. או אז נוכל לשלוף את הסמארטפון מהכיס ולהצביע דרך אפליקציה לחלופה שנראית לנו או להעניק את הכוח שלנו למישהו אחר שמבין בעניין יותר מאתנו. במקביל לשינוי שיטת הממשל, המפלגה רוצה לשים דגש על שיפור חיי האזרחים הוותיקים בישראל והתמקדות גם במחירי הדירות, תנאי קבלת המשכנתא ותנאי השכירות בישראל. ״אנחנו רוצים לדאוג לכלל אוכלוסיית הקשישים בישראל וגם להוריד את דמי השכירות ומחירי בדירות. יש לנו תכנית מפורטת ומגובשת של עשרים ואחד עמודים כדי לטפל בבעיית הדיור״, אומר עמית.

הסיכוי שלך להיכנס לכנסת לא גדול – למה לרוץ בכל זאת?

"אני די ריאלי ויודע שבנסיבות הקיימות בהן הזמן קצר והאמצעים מוגבלים, בהן אנחנו מפלגה לא מוכרת, האפשרות לעבור את אחוז החסימה די נמוכה, אבל אני מונע מהרצון לשפר ולהגיע למקום בו אני יכול לפעול. גם יש הפתעות בחיים, בעיקר בבחירות בישראל. במצב בו שליש מאזרחי ישראל חיים בשכירות ושליש נוסף משלם משכנתא, בו לכל אחד יש בן משפחה שנמצא במצב הזה, יכולות להיות הפתעות. חלק לא קטן מהמצביעים מחליטים למי יצביעו בימים האחרונים לפני הבחירות או אפילו בקלפי עצמה אז אולי נופתע. בגלל שהבחירות תמיד מפתיעות אנחנו נתפסים לא מוכנים, גם אין לנו מימון מהמדינה – אבל ההתמודדות נותנת לנו מרץ לעשות הרבה ולהתכונן לבחירות הבאות, להגיע אליהן יותר מוכנים".

הידעת: המפלגה היא איחוד של מפלגת ״חיים בכבוד״ וארגון ״דמוקרטיה ישירה״. מפלגת ״חיים בכבוד״ הוקמה סמוך לבחירות האחרונות וזכתה ל-3,640 קולות.

כולנו חברים נ נח

מי מספר 1: מאור יהודה מלין (28) נשוי טרי, חסיד ברסלב וחוזר בתשובה. מתגורר בכפר ורדים ומתפרנס ממכירת ספרים של הרבי נחמן מאומן.

עיקרי המצע: "להכניס למערכת החינוך את התכנים של הרבי נחמן כמו ״אין יאוש בעולם כלל״, ״רצון״, להסתכל בנקודות הטובות – שהילדים יצאו עם יותר ביטחון ושמחה ופחות אכזבה עצמית", מסביר מלין. "לרבי נחמן יש ספר בשם ״סיפורי מעשיות״, סיורים שפותחים את הלב ואת האופק ואנחנו רוצים שילמדו אותם בבתי ספר. אני בטוח שלא יתנגדו לזה שזה ייכנס למערכת החינוך. מי שמכיר את התורה של רבי נחמן יודע שהוא גורם לאדם להיות מבסוט ממה שיש לו, היא זו שגורמת לנו לעשות שמח ברחובות. נעשה שמח גם בכנסת, נרגיע את אש המחלוקת שם. חשוב לנו גם להביא לקבורה בארץ את הרבי נחמן – כמו שהביאו את הרצל לקבורה בארץ ככה אפשר להביא גם אותו. הוא קבור באומן וכל שנה נוסעים לשם 30-40 אלף איש, אז אם נביא אותו לקבורה פה זה יעזור ולא רק מבחינה כלכלית. כל פעם שאנחנו מעלים את זה מתייחסים אלינו כמו לתימהוניים ואם נקבל כוח, אפילו מנדט, יסתכלו עלינו אחרת".

הסיכוי שלך להיכנס לכנסת לא גדול – למה לרוץ בכל זאת?

"מבחינתנו הצלחה בבחירות זה לא רק כניסה לבית הנבחרים אלא לקבל כוח – מעצם זה שיהיה מאחורינו מנדט נוכל להביא את רבי נחמן לארץ, יסתכלו עלינו אחרת בלובי של הכנסת. אנחנו פונים למי שעדיין מתלבט, לא למי שכבר החליט. זה לא משנה לי הרבה: אני כל השנה מחלק סטיקרים וחומרי הסברה, זה לא שיש לנו יכולת לקחת תקציב או למשכן משהו כדי לעשות קמפיין. מישהו הלווה לנו כסף כדי להקים אותה והחזרנו לו את ההלוואה ואנחנו עושים הכל ממימון פרטי שלנו: למשל הולכים לאירועים לעשות שמח, מקבלים אלף שקל ועושים סטיקרים. דברים קטנים, אין פה תקציב פרסום".

כולנו חבריםצילום: ללא קרדיט

הידעת? המפלגה קמה לפני הבחירות הקודמות וזכתה ל-2,176 קולות.

פרח - שפע, ברכה, חיים ושלום. נץ, המהפך בחינוך, דיור ושלום אמיתי

מי מספר 1: שלמה מרקס, אבל יו״ר התנועה הוא הרב שלום אליעזר הרבסט (65), נשוי, אב לשמונה וסב לעשרות, מבית שמש. ראש בית מדרש לרבנים שגם שירת בצבא מספר חודשים בזיהוי חללים, עד לגיל פטור משירות המילואים – חודש מדי שנה. חברי המפלגה הם אנשי חינוך מבית שמש.

עיקרי המצע: המפלגה מבטיחה ״שוחד בחירות״ של בין 1,000-2,000 שקל לכל משפחה, כסף שכולנו נקבל מהוזלה של 50 אחוז של אלף מוצרי יסוד שהמפלגה בדקה מול מומחים ומצאה שהם מתומחרים במחיר מופקע. "נעשה את זה כמו שכל מפעלי החסד של הציבור החרדי שאנחנו מגיעים מהם הופכים עולמות ונכריח את הממשלה להוריד את המחיר", אומר הרב הרבסט. המפלגה רוצה לפתור את משבר הדיוק באופן דומה, כשקרקע המדינה תחולק חינם, עם תכניות בניה והיתרי בניה מאושרים בילט אין, דבר שיאפשר לדבריהם להוריד את מחירי הבניה. "ככה קבלן יוכל להתחיל לבנות כבר למחרת. ככה דירות במקומות שהמדינה רוצה ליישב יעלו 360-420 אלף שקל״.

הצבא עובר גם הוא קיצוצים: ״מדברים על התחלקות בנטל אבל שוכחים שהיערכות למלחמה ב-2015 שונה מהיערכות למלחמה ב-1948", אומר הרב הרבסט. ״כל מומחה צבא יודע שרוב החיילים היום הם נטל על הצבא, היום לא צריך בשר אלא מוח אז צריך לבטל לחלוטין את חוק גיוס חובה כי לצבא יש עשרות אלפי חיילים שהוא לא צריך. המשכורות של מי שכן יעבוד בצבא יוכפלו ויעלו ככה שטובי המוחות יעבדו בצבא. כל מומחי ההיי טק ילכו לשם כי הם יקבלו את התנאים הכי טובים, זה לא יהיה צבא של אנשים סוג ב׳ אלא סוג א׳. דיברתי עם השופט טל מועדת טל ואפילו הוא הסכים איתי שהצרכים של הצבא השתנו ב-180 מעלות".

מה עוד? המפלגה מציעה יום חינוך ארוך לציבור החילוני, בזכות סטודנטים שילמדו את הילדים שלנו בשעות אחר הצהרים המאוחרות ויאפשרו לאימהות לעבוד בראש שקט. יש למפלגה גם הצעה מפתיעה בתחום המדיני: מדינה ערבית חדשה, שישראל והעולם ירכיבו משטחים שיקנו ממצרים: "בלתי אפשרי ששני עמים יחיו בשטח הפצפון של ישראל ואי אפשר לדכא את העם הפלסטיני, אז במקום יהודה ושומרון שזה 5,000 קמ״ר, נעשה להם את שוויץ של הערבים, מדינה של לפחות 25,000 קמ״ר בה יוכלו להתפתח ולעבור אליה, אם ירצו. נקים מדינה מעזה ועד אילת, משטחים לא מיושבים מהנגב ושטחים שמדינות העולם ירכשו ממצרים ולפלסטינים יהיה שם חוק שבות, תהיה להם מדינה ענקית עם טכנולוגיה ואוטוסטרדות ונמלים והם יהיו הישות שמקשרת בין אפריקה ואסיה, אז כל ערבי שרוצה להתפתח יוכל למכור את הבית שלו בישראל ולקנות שניים במדינה החדשה. זה גם טוב לאובמה שבסיום הקריירה שלו יכול להביא בשורה כזו של הקמת מדינה לאיסלאם, הוא ייכנס להיסטוריה כמקים המדינה הפלסטינית".

הסיכוי שלך להיכנס לכנסת לא גדול – למה לרוץ בכל זאת?

"אנחנו דתיים אבל המפלגה הוקמה כדי לעזור לציבור החילוני. היום יש יותר מ-30 אחוז מתלבטים ויש סיכוי שאנשים שאין להם עמדה נחרצת יצביעו עבורנו, כמו שהיה בעבר. כבר קרה שפתאום מפלגה שלא שמעו ממנה בכלל זכתה בשבעה מנדטים ואז הסבירו שהיות ול-15 אחוז מהציבור לא היה עם מי להזדהות כשהם נכנסו מאחורי הפרגוד הם הצביעו לגמלאים. לאחרונה היו מהפיכות שלמות במדינה רק בזכות הרשתות החברתיות של האינטרנט והן הכוח החזק ביותר היום, יותר מכל העיתונים. לכן אנחנו מתכוונים להפעיל בשבועיים שנותרו עד הבחירות את הרשתות החברתיות, להגיע לקהל גדול ולעבור את אחוז החסימה. אנחנו עושים הכל מכספנו הפרטי, אבל המשפחה תומכת, אנחנו מנסים לעשות טוב לעם ישראל".

הידעת? "השם שלנו נועד כדי לבטא את זה שאין לנו שום קשר לאף זרם – לא ימני, לא שמאלני, לא דתי ולא חילוני – אלא לתת פרח לכל אזרח במדינת ישראל. כל אחד אוהב לקבל פרח!".

אבל המפלגה דתית?

"היא דתית חרדית, ויש בה שלושה ספרדים ושני אשכנזים. הספרדים בשלושת המקומות הראשונים – אני מקום ארבע אבל אני הוא היו״ר".

הכתבה המקורית התפרסמה ב-mako

כתבות נוספות באתר mako

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים