דירה אחת על כל 35 תושבים: כך הפכה תל אביב ל-Airbnb סיטי

עיריית תל אביב נחושה לעצור את הנהירה של בעלי נכסים ל-Airbnb. בינתיים, כוחות השוק חזקים ממנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירת Airbnb בתל אביב
דירת Airbnb בתל אביבצילום: airbnb
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הים מבצבץ מהחלונות הוויקטוריאניים, וקרני שמש מאירות את התקרות הגבוהות והמרצפות הצבעוניות בסלון המרווח. בחדר השינה, מצעים לבנים מבהיקים מתוחים על המיטות. המחיר המבוקש באתר Airbnb עבור דירת שני החדרים של לירון, רק חמש דקות משוק הכרמל, הוא 1,200 שקל לזוג לשלושה לילות בשבוע הראשון של יולי. אם תהיו פחות מפונקים, תוכלו למצוא דירות גם ב־200 שקל ללילה.

אירבנב 230 צפון ישן
אירבנב 230 לב תל אביב

לא רחוק משם, במלון רויאל ביץ', תעלה לינה באותם תאריכים 5,000־7,000 שקל, לא כולל ארוחת בוקר. במלון בראון TLV שנמצא בקרבת מקום המחיר מתחיל ב־3,200 שקל (ויכול להגיע עד ל־7,000 שקל). רק הוסטל תל אביב ביץ' פרונט ברחוב הרברט סמואל מציע תחרות לדירה של לירון: חדר פרטי לזוג לשלושה לילות ב־1,280 שקל, כולל ארוחת בוקר.

אולם ייתכן שבעתיד הקרוב ההוסטל הקטן יישאר האלטרנטיבה היחידה עבור תיירים שמחפשים שהייה זולה. בעיריית תל אביב מבקשים לקדם חקיקה שתביא לסגירה של דירות המשמשות נכסים מסחריים, כאלה המושכרות למשך יותר מ־90 ימים בשנה. היוזמה יצאה לפועל בחודש שעבר למרות התנגדות משרד התיירות, ולאחר כישלון העירייה בהעלאת תעריף הארנונה עבור דירות לשכירות לטווח קצר.

יותר ממנהטן וברוקלין יחדיו
מספר הדירות שעמדו להשכרה* בתל אביב ב– 20

אפשר להבין את הצעד של עיריית תל אביב שנהנית ומרוויחה מהתיירים – אך גם מחויבת לשמור על איכות החיים ורמת השירותים שהיא נותנת למשלמי הארנונה. מתוך 12,200 נכסים (דירות שלמות וחדרים בתוך דירות) שהוצעו לשכירות לטווח קצר בפלטפורמות השונות בהן Airbnb, בוקינג, טריפאדוויזר ו־HomeAway, 4,500־6,000 דירות הן נכסים שמשמשים לשכירות קצרת טווח במשך יותר מ־91 ימים בשנה, ולכן פעילותם מסחרית. הצעת החוק שמקדמת העירייה בשיתוף התאחדות המלונאים תאסור על הפעלת דירות Airbnb ליותר מ־91 ימים בשנה, ותטיל קנסות כספיים כבדים ואחריות פלילית על מי שמסב דירה המיועדת למגורים להשכרה לתקופת קצרות – גם אם הבעלים מדווח על הפעילות לרשויות המס כחוק.

לפי עבודת מחקר שערכה מינהלת עיר עולם ותיירות יחד עם המרכז למחקר כלכלי־חברתי של העירייה, והתפרסמה בתחילת 2019, על כל 25 תושבים בתל אביב יש נכס שמוצע להשכרה ב־Airbnb. בדיקת TheMarker מצביעה על יחס "נוח קצת יותר", לפיו על כל דירת Airbnb ישנם 35 תושבים, אבל עדיין מדובר ביחס גבוה. לשם השוואה, באמסטרדם – מהערים המתוירות בעולם – היחס הוא 1:45 ובברצלונה היחס הוא 1:78.

אירבנב 230 כרם התימנים
אירבנב 230 נווה צדק

לפי נתונים של חברת Transparent הממצאים העדכניים חמורים בהרבה: בדצמבר 2019 הוצעו 11,300 דירות להשכרה, יותר ממחציתן – כ־6,580 נכסים – מנוהלות על ידי גורם שמנהל כמה נכסים במקביל. המשמעות היא שיותר ויותר בעלי נכסים מעדיפים חברת ניהול שתוריד מהם את ההתעסקות בדיירים ותגדיל את ההכנסה, על פני השכרה ארוכת טווח.

ב־AirDNA, המנטר את היצע הדירות באתר Airbnb, אספו נתונים לפיהם כשליש מהפעילות באתר רחוקה מלהיות תוצר של כלכלת שיתוף. תל אביב מציעה באתר כ־9,500 נכסים, כש־29% מהם מאוכלסים בתיירים במשך יותר מ־91 ימים בשנה. במרבית המקרים אלה נכסים מסחריים המתופעלים על ידי חברות ניהול והשכרתם היא מנגנון עסקי, להבדיל מדייר שנמצא הרבה בחו"ל ומשכיר את דירתו. מכאן שכמעט 2,800 דירות נגרעות ממאגר הדירות העומדות להשכרה לטובת צעירים ומשפחות, שאולי יכלו ליהנות מרמת מחירים קצת יותר נמוכה. מחקר של מתכנן הערים אבנר בירך ברק ויפעת הולצמן־גזית מצביע על התפשטות התופעה, וממקם את שכונת כרם התימנים בראש ההיצע היחסי, עם לא פחות מ־16.3% מהדירות בשכונה שהוסבו לטובת שכירות לטווח קצר. זוהי השכונה עם שיעור הדירות הגבוה ביותר בישראל שנמצא בפלטפורמות Airbnb ודומותיה.

אירבנב 230 צפון יפו

לצד הדירות המושכרות פורחות תעשיות נלוות של חברות ניהול הנכסים, חברות ניקיון לדירות, חברות תיירות קטנות ובתי עסק מקומיים שקיבלו תנופה בזכות זרם התיירים היציב. עם זאת, עדיין לא צמחה חברת ניהול שעולה על יתר המתחרות, ושמחזיקה במונופול על דירות המושכרות לטווח קצר. בעיר פועלות עשרות חברות ניהול שמחזיקות עשרות דירות בהסכמי בלעדיות מול בעלי נכסים. מרבית החברות קשורות בהסכמים שמטילים את האחריות על השכרת הנכס במשך יותר מ־90 ימים על בעל הנכס, אך הן אלה שמתפעלות באופן שוטף את הדירות, משלב הצילום, הפרסום ניהול הביקורות והמשובים באתר Airbnb ובקבוצות הפייסבוק, ועד שליחת נציג לדירה במקרה של הצפה באמצע הלילה, או אם האורח איבד את המפתח.

חברות אלה, כמו גם התיירים שמלינים על יוקר המחייה בתל אביב, ייאלצו למצוא פתרון אחר כדי להמשיך ולשהות בתל אביב, אם העירייה תצליח לקדם את הצעת החוק שלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker