תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם הקריפטו הוא אם כל ההונאות

לכתבה
חווה לכריית ביטקוין בקוויבק בלומברג

הכלכלן נוריאל רוביני יצא למלחמה בתעשיית המטבעות הווירטואליים ("עשו סיבוב על הציבור") ואפילו על טכנולוגיית הבלוקצ'יין שמאחוריו ("גיליון אקסל עם הייפ"). אחרי השנה המזעזעת שעברה על התעשייה, חובת ההוכחה מוטלת כעת עליה

9תגובות

הביטקוין, אם במקרה הייתם בשבועות האחרונים על הירח, קרס. לאחר שלפני שנה הוא נסחר במחיר של כמעט 20 אלף דולר ליחידה, המטבע הווירטואלי המשמעותי הראשון צנח במהלך השנה בהדרגה לרמה של 6,000־7,000 דולר, התייצב שם, ואז קרס בעוד מחצית. בעת הירידה לדפוס של גיליון זה, היה מחירו 3,955 דולר.

הירידה הזו, הנוספת, שברה את רוחם של מאמיני ביטקוין רבים. אלה עברו צד, והם מתחרים בימים האחרונים בהפרחת נבואות פסימיות על עתידו. נכון להיום, מעריצי הביטקוין לשעבר מפיצים נרטיב מעודכן שנשמע כך: הביטקוין הטוב והוותיק אולי גמר את הסוס וגורלו להיעלם, וגם הנפקות וגיוסי ההון מסוג ICO (Initial Coin Offering) נעצרו לחלוטין; אך זהו רק שלב בהתבגרות של טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שנותרה מהפכה היסטורית. במקום הביטקוין יגיעו מטבעות דיגיטליים חדשים וטובים יותר, ואילו הבלוקצ'יין בכל זאת ישנה את העולם מקצה עד קצה – והוא עדיין יכול להיות גדול אפילו יותר מהאינטרנט עצמו.

אלה אינם ימים יפים עבור משקיעי הביטקוין, האתריום, הטוקנים ותעשיית הבלוקצ'יין בכלל, גם על רקע ירידות השערים וגם לאור מאמצים מחודשים של ממשלות לפקח על כל אלה. אך מעבר לכך, השאלות הקריטיות סביב עולם הקריפטו נותרו גם כיום פתוחות וללא תשובות. מהם בכלל הדברים הללו? האם אלה מטבעות, ניירות ערך או סחורות? איך ניתן לתמחר ולקבוע את ערכם, אם בכלל יש להם ערך? בעיקר: האם הם וכל נושא ההצפנה באמת משקפים מהפכה, כפי שהובטח לנו?

מי שינסה לענות על השאלות הללו, יצטרך להתמודד עם הטיעונים של איש אחד, כלכלן שהתפרסם במשבר הפיננסי של 2008, לאחר שהיה אחד הבודדים לחזות את בואו: נוריאל רוביני. אמנם רוביני, הידוע בכינוי "דוקטור דוּם", הוא כלכלן מקרו ולא מומחה למחשבים והצפנה, אבל הוא נחשב בעל מוניטין בחקר של בועות פיננסיות. באוקטובר, בשימוע בקונגרס האמריקאי, הוא הגיש את כתב האישום החמור והמטריד ביותר נגד כל עולם הביטקוין והמטבעות הווירטואליים, ואפילו נגד טכנולוגיית הבלוקצ'יין עצמה. אם הוא צודק, הרי שכל סיפור הביטקוין, או מחליפיו העתידיים, עתיד להסתיים כמו בועת פקעות הצבעונים בהולנד של המאה 16.

 

אכלתם אותה

בשונה מכלכלנים אחרים, רוביני אינו בורר מילים ולא נצמד לניסוחים זהירים. כבר בפתיחת העדות שלו הוא קבע כך: "ברור עתה שהביטקוין ושאר הקריפטו־מטבעות משקפים את אם כל הבועות הפיננסיות, דבר המסביר מדוע כל בן אנוש שבו פגשתי במהלך 2017 שאל אותי אם צריך לקנות אותם. אנשים עם אפס ידע פיננסי, שלא יודעים את ההבדל בין מניה לאיגרת חוב, נקלעו להיסטריה של רכישת ביטקוין וקריפטו. לפיכך, רמאים, שודדים, גנבים ופושעים – כולם אנשי פנים בעלי אינטרסים – ניצלו את חששם של המשקיעים מלהחמיץ את הסיפור הגדול הבא, ולקחו אותם לסיבוב. הם מכרו להם נכסים שמבוססים על הונאות במחירי שיא, ואלה קרסו, התרסקו ונשרפו בתוך חודשים בודדים, כפי שלא קרה בכל ההיסטוריה של בועות פיננסיות". עם החלק הזה של העדות, העובדתי והכמותי, אי אפשר להתווכח. הביטקוין, ואתו כל שאר המטבעות הווירטואליים (או "קריפטו־מטבעות") עלו גבוה יותר וצנחו מהר יותר – כיום זו כבר ירידה של 80% לביטקוין והרבה יותר עבור המטבעות האחרים – מכל נכס אחר אי פעם.

נוריאל רוביני: "כל בן אנוש שפגשתי ב–2017 שאל אותי אם צריך לקנות ביטקוין. אנשים עם אפס ידע פיננסי, שלא יודעים את ההבדל בין מניה לאיגרת חוב, נקלעו להיסטריה של רכישת ביטקוין וקריפטו, ורמאים ניצלו את חששם מלהחמיץ את הסיפור הגדול הבא"

בלומברג

בעדותו ניתח רוביני לעומק את כל אחד מהטיעונים לזכות הקיום של הביטקוין ושאר המטבעות הווירטואליים, והראה, לשיטתו, מדוע כל אחד ואחד מהם מבוסס על שקר, טעות כלכלית או הונאה.

לטיעון כי הביטקוין הוא תחליף למטבע, ענה רוביני שהוא לא יכול להיות כזה, כי הוא לא יחידת ספירה חשבונאית, לא אמצעי לביצוע תשלומים ולא כלי לאגירת ערך כלכלי. זה נכון: אף אחד לא מתמחר מוצרים (רק) באמצעות ביטקוין, רק מעטים מאוד מקבלים תשלומים בביטקוין, והביטקוין לא יכול להיות כלי לאגירת ערך כל עוד הוא עולה ויורד בעשרות אחוזים מדי יום. אפילו כנסים העוסקים בקידום הביטקוין לא מקבלים תשלום בביטקוין בשל עמלות העסקה הגבוהות שלו. מלכתחילה, הסיבה היחידה לקנות אותו היתה כספקולציה, על בסיס התקווה שמשהו יקנה אותו ממך בעתיד, בערך גבוה יותר.

בהמשך, הסביר רוביני במונחים כלכליים מדוע הביטקוין, או כל מטבע דיגיטלי אחר, לעולם לא יוכלו למלא את התפקידים שמעריצי הקריפטו מצפים מהם למלא. הביטקוין, למשל, מוגבל ל־21 מיליון יחידות לכל היותר, הוא לא יוכל לגדול במקביל לתוצר ולפעילות הכלכלית. לכן, אם יאומץ כמטבע לאומי, הוא יהפוך את הכלכלה כולה לדפלציונית בשל מחסור במטבעות. מטבעות אחרים, לעומת זאת, הם אינפלציוניים לחלוטין כי השולטים בהם מייצרים אותם ככל שהם רק רוצים, ללא עלות – וזו אחת הסיבות לכך שמאות מטבעות וירטואליים שהונפקו התרסקו לאפס.

ומה באשר לטיעון הפופולרי בקרב קהילת הקריפטו, כי היתרון הגדול של המטבעות הללו הוא היעדר תלות בממשלה ובשלטון מרכזי? על פי רוביני זהו דווקא חיסרון, כי בני אדם רוצים מטבע אחד שאפשר לסמוך עליו, ושנהנה מגיבוי מוסדי – ואינם רוצים עולם שבו מתחרים זה בזה מאות מטבעות שונים שהציבור לא יודע עליהם דבר, ושלא ברור מי עומד מאחוריהם ומה הוא מבצע בהם.

בשימוע, רוביני התמודד גם עם שאלות טכנולוגיות, והסביר כי המטבעות הווירטואליים אינם מסוגלים לספק את השילוב הקדוש הנדרש מהם של גודל (Scale), ביטחון (Security) והיעדר שליטה מרכזית (Decentralization) גם יחד. כל מערכת שתיבנה, טען, תיאלץ לוותר על לפחות אחד מאלה, ולכן הם, ברמה העקרונית, חסרי תועלת כלכלית. בדרך, רוביני ניסה לפוצץ אפילו את הבועה האחרונה של עולם ההצפנה, וקבע שגם טכנולוגיית ההצפנה והביזור של הבלוקצ'יין – סביבה עדיין קיימת התלהבות – היא חסרת שימוש אמיתי, ו"אינה יותר מגיליון אקסל עם הייפ ויחסי ציבור חסרי תקדים בהיסטוריה האנושית". הוא טוען שההבטחה הגדולה של הבלוקצ'יין, האפשרות לבצע עסקות בין שני צדדים ללא צורך במנגנון אמון וביטחונות כלשהם, היא חסרת תועלת מאחר שמערכת כזו תדרוש מימון במזומנים בשיעור של 100% – דבר חסר היגיון וחסר יעילות, ביחס למערכות התשלום הנוכחיות שבהן כמעט ולא נדרש לרתק מזומן.

מעבר להתקפה על כל טיעון שהועלה אי פעם בזכות המטבעות הווירטואליים, רוביני אומר עוד דבר, חמור אפילו יותר: שכל עולם הקריפטו מבוסס על הונאה. על פי רוביני, כל השיח הציבורי, כל הטרמינולוגיה וכל הפילוסופיה והאידיאולוגיה המהפכנית־טכנולוגית של אוהדי הקריפטו, מקורם בניסיון לעקוץ את הציבור ולהתעשר על חשבונו.

הוא מביא לכך סימוכין. חלק גדול מפעילות הביטקוין, ויש על כך מחקרים, הוא לצרכים פליליים. הטרמינולוגיה של התעשייה היא של ארגון פשע: למשל המילה "Lambo", קיצור של "למבורגיני", המביעה את המשאלה לעשות מכת כסף מהירה על חשבון אחרים לצורך קניית מוצרי יוקרה מנקרי עיניים. טענת הביזור של המערכת היא שקרית, כי בודדים תמיד שולטים בכל אחד מהמטבעות הללו, ומבצעים בהם מניפולציות.

כל מערכת גיוסי ההון על ידי הנפקות מטבעות או טוקנים – זירת ה־ICO – היא במהותה דרך לעקוף את חוקי ניירות הערך, שנועדו להגן על משקיעים, ולעקוץ אותם במוקדם או במאוחר. אפילו מטבעות שמנסים ליצור יציבות באמצעות הצמדה מלאה לדולר, כפי שבנקים מרכזיים החזיקו פעם זהב כנגד כל נייר שהדפיסו ומטבע שניפקו, והבטיחו לציבור שניתן להמיר את האחד בשני, פסולים בעיני רוביני – בין השאר כי כמה מהגופים המובילים בתחום מסרבים לעבור ביקורת חשבונאית חיצונית נאותה.

לבסוף, רוביני מנפץ את הטיעון לפיו הבלוקצ'יין והקריפטו יחליפו את האינטרנט עצמו. ההוכחה שלו היא שהעולם הזה קיים כבר יותר מעשר שנים, אבל עד כה לא צץ שום שימוש אמיתי בהם, ואיש לא משתמש בהם לשום דבר ממשי, חוץ מגורמים פליליים. בחודש שבו טענו טרוריסטים שהטמינו בכמה ערים בעולם פצצות, והם דורשים תשלום בביטקוין כדי לנטרל אותן – הטענה הזו מקבלת משנה תוקף.

רוביני אינו איש קל. מאז העדות שלו בקונגרס הוא מנהל קרב תקשורתי מדמם עם קהילת המטבעות הווירטואליים, שבו הצדדים אינם מהססים להשתמש בשפה נמוכה. הנה למשל ציוץ שלו מהחודש שעבר, כלפי הכתבים באתרי חדשות המתמקדים במידע על עולם המטבעות הווירטואליים: "אתם לא חברות מדיה וחדשות. אתם שירות יחסי ציבור משוחד הפועל עבור ביוב השיטקוין (ShitCoin). לכנות אתכם 'עיתונאים' יהיה עלבון לעיתונות, כי אתם צבא של טרולים בתשלום, עבדים מושחתים של עברייני הקריפטו. אתם להקת מעודדי קריפטו 24/7".

רוביני כנראה לא עושה לעצמו שירות טוב בבחירת הניסוחים הללו, והמאבק שלו באנשי הקריפטו והבלוקצ'יין כבר לא נשמע מקצועי וכלכלי אלא אישי ויצרי. אלא שבתום שנה שבה המחירים, המחזורים, העניין והאמון של הציבור בכל סיפור הביטקוין והבלוקצ'יין צנחו ב־80%, חובת ההוכחה עברה מהמבקרים והציניקנים אל כתפיהם של היזמים, אנשי הטכנולוגיה ומומחי ההצפנה. הם אלה שצריכים עתה להוכיח לציבור שאכן ישנו ערך בעולם שהם יצרו – ושהוא אינו רק דרך להתחמק מחוקים, לעסוק בפעילות עבריינית, או לעקוץ משקיעים תמימים, וכנראה גם קצת פתאים. 

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: הסיפורים החשובים של מגזין TheMarker ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות