רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האשמים תמיד

לכתבה
עיבוד תמונה: עדי ע

מה הסיפור של האילומינטי, אגודת הסתרים ששולטת לכאורה בעולם, ומשמשת כבר עשרות שנים כליא הברק המושלם של תיאוריות הקשר

6תגובות

מי גרם למתקפת הטרור של ה־11 בספטמבר? האילומינטי. מי הוביל למלחמת המפרץ? האילומינטי. מי התניע את מלחמת העולם הראשונה? הבונים החופשיים, אבל הם בעצם אילומינטי. למה טראמפ נבחר לנשיאות ארצות הברית? כי זה מה שרצו השליטים הנסתרים. מי יזם את המשבר הכלכלי של 2008? נו, ברור. האילומינטי שולטים על הכל, ממשברים כלכליים ועד למלחמות במקומות הכי נידחים, וכל מה שקורה הוא חלק מהתוכנית הסודית שלהם. כל מה שנותר לנו הוא להיות סטטיסטים במגרש של העין הגדולה של האילומינטי.

מבין כל המסדרים הסודיים, האילומינטי (או המינרווים – על שם ינשופה של מינרווה, הינשוף שרואה את ההיסטוריה כולה, על פי המיתולוגיה הרומית) הוא המסדר הסודי האולטימטיבי. זה שירש את כולם – החל בגנוסטים של העת העתיקה, הטמפלרים שבמחתרת והרוזנקרויצים המיסטיים ועד הבונים החופשיים, אוצרי הידע של בית המקדש, וכל מי שראה בעצמו מחזיק באיזה ידע סודי או אוסף של טקסים מיסטיים לקידום האנושות. האילומינטי מאגד את כולם. מסדר אחד לשלוט על כולם, מסדר אחד לכוון את העולם. אין פלא, אם כן, שהוא גם המוכר ביותר בימינו ונחשב מי שמנהל ומנווט את העולם לצרכיו – החל במהפכה הצרפתית, עבור בשליטה בבנקים מרכזיים ובתקשורת וכלה ביצירת משברים ותקופות של צמיחה כלכלית, מלחמות ואפילו תכנון מזג האוויר לצורכי שליטה באוכלוסייה האומללה והטיפשה. אבל מיהם באמת חברי האילומינטי, ומדוע הם מוצגים כשליטים הנסתרים של העולם?

מטרותיו המקוריות של המסדר במאה ה־18 היו הפוכות לחלוטין ממה שמיוחס לו כיום בתרבות הפופולרית. אלו כללו את זניחת ההבלים של האמונות הדתיות והממסדיות שהשתלטו, לטענתם, על נפשות האנשים והמדינה בכלל, כולל האמונה באיזו יד עלומה שמכוונת את האירועים. בכך, לא היה מסדר האילומינטי שונה מההתעוררות החברתית הגדולה של תנועת הנאורות שהתפשטה ברחבי אירופה במאה ה־18 ושינתה אותה מהיסוד: באנגליה פעלו אדם סמית וחבריו לקדם סדר כלכלי חדש; בגרמניה היו אלה הפילוסוף עמנואל קאנט וחבורתו שפעלו במטרה לשחרר את האנושות מכבלי הילדות שלה; בצרפת זרעה ההגות האינטלקטואלית את יסודות המהפכה נגד המלוכה; ובארצות הברית כבר נשמעו הקולות לעצמאות.

כדי להבין את מקורותיו של המסדר יש צורך לחזור כמה מאות שנים לפני כן, אל דרום ספרד של המאה ה־16, שם פעלה קבוצת משכילים בשם אלומברדוס ("המאירים" בספרדית, כלומר האילומינטי), ששאפה להוביל את האנושות אל ההארה הסופית וגאולת האנושות ברוח הגנוסטיקה. האלומברדוסים נרדפו על ידי הכנסייה ולכן נאלצו לרדת למחתרת. אחד מראשיהם היה איגנציוס לויולה – נזיר קתולי שצעד ברגל לארץ הקודש, שהה בה במשך שלושה שבועות ולמד את תורות הסוד המזרחיות, עד שגורש על ידי השלטונות המוסלמים. לאחר שובו לספרד הוא נתפש כבעל ידע סודי, ובאחד הלילות של 1534 הקים בטקס מיסטי על גבעת מונמרטר בפריז מסדר אליטיסטי של אנשי סוד. האינקוויזיציה כמובן עצרה וחקרה אותו, אולם במקום להוציא אותו להורג, הכנסייה הכשירה את המסדר (שנקרא מסדר הישועים), ונתנה ללויולה תפקיד חשוב – להחזיר בתשובה את הכופרים באירופה ולהפיץ את הנצרות בעולם החדש, תוך כדי שכנוע מושכל ותבוני באמת הדתית. עם הזמן הפך המסדר להיות כוח חשוב בכנסייה, צבר השפעה פוליטית וכלכלית ואף הקים ערים שלמות, בהן ריו דה ז'ניירו.

 

מסדר הכופרים

כוח זה כמובן לא מצא חן בעיני הממסדים הפוליטיים האחרים, ואלה דרשו מהאפיפיור לפרקו – מה שאכן קרה ב־1773. כשלוש שנים לאחר מכן, פרופסור ישועי מודח בשם אדם וויסהאופט מהאוניברסיטה בבוואריה, גרמניה, הקים אגודה שאימצה את הכוונות שלו וביקשה להמשיך את מטרתו – לקדם את הידע והחוכמה בקרב כלל האנושות. למסדר החדש הוא קרא "אילומינטי".

פרופסור ישועי מודח בשם אדם וויסהאופט, קידם בציבור הגרמני את הרעיונות בדבר הצורך להקים ממשלה גלובלית וסדר עולמי חדש, מה שיצריך את נישול המלוכה והכנסייה מתפקידן ההיסטורי, ורכישת ידע מדעי של העולם וסמליו כדי לפענח את סודותיו

ללא קרדיט

שום דבר סודי לא היה בהקמה זו. וויסהאופט (שיש מי שטוען, איך לא, שהוא בן למשפחה יהודית מתבוללת) פרסם זאת ברבים ואף פנה עם רעיונותיו הנאורים אל הבונים החופשיים, אך עד מהרה הבין שאלה לא יקבלו אותו לשורותיהם והחל לפעול באופן עצמאי. בפן הגלוי של פעילותו, הוא קידם בציבור הגרמני את הרעיונות בדבר הצורך להקים ממשלה גלובלית וסדר עולמי חדש, מה שיצריך כמובן את נישול המלוכה והכנסייה מתפקידן ההיסטורי, ורכישת ידע מדעי של העולם וסמליו כדי לפענח את סודותיו. במקביל היה לפועלו גם פן נסתר. החברים הראשונים של האגודה חששו שהמדע לא התקדם מספיק כדי להעניק להם כלים לשנות את העולם, לכן הם פנו אל "החוכמה העתיקה" שנשמרה באופן סודי בקרב האגודות הסודיות הקודמות, כגון הבונים החופשיים והגנוסטיקה, במטרה למצוא את הדרכים הסמויות להשגת המטרה הסופית. באפיק זה הם פעלו לאסוף מידע על כל דבר שאפשר, בין היתר על ידי גילוי הסמלים העתיקים. דרך נוספת להשגת כוח והשפעה היתה על ידי סחיטה מינית ותמרון אנשי מפתח שיכולים לספק מידע פוליטי וסודי שיעזור להכין את השטח בסודיות למהפכה.

רעיונות אלה קסמו עד מאוד לרבים מבני האצולה הבווארית, ובשיאה כללה האגודה אלפי חברים מהעלית של אירופה ואמריקה – רופאים, אנשי מדע ואקדמיה, אנשי אצולה, ממשל וכנסייה, עורכי דין, אנשי עסקים ואנשי כספים ותרבות. לא מעט מאלה ביקשו להשיג לעצמם יותר כוח פוליטי מול הממסד, וכמובן גם יותר חופש כלכלי. מהר מאוד צברה האגודה כוח פוליטי והשפעה ציבורית רבה. וויסהאופט ושותפו, אדולף לודוויג קניג, ביקשו גם לנצל את הפומביות של הבונים החופשים ולהטמיע בהם את האגודה, מתוך תקווה שפעולה זו תאפשר להם להשתלט מחדש על מסדר הבונים ולנצלו להפצת רעיונות האילומינטי. באותה תקופה גם צצו שמועות רבות על הטקסים הסודיים שלהם, שכללו גנוסטיקה, קבלה וכפירה מינית ודתית מסוגים שונים ומשונים (כמו טקסים שבהם הם מרחו דם על החזה של המועמדים למסדר וצבעו את אשכיהם בוורוד), מה שכמובן הוסיף הילת מסתורין לפעילות הטקסים שלהם.

לא עברו שנים רבות מיום היווסדם, והאילומינטי נהפכו לכוח חברתי משמעותי ובעל שם, אך השם הזה לא היה כל כך טוב. מטרתם לשנות את הסדר החברתי לא התקבלה באהדה בקרב השלטונות הפוליטיים והכלכליים – לא על ידי הממסד הדתי הקתולי ובטח לא על ידי האגודות האחרות (כמו הרוזנקרויצים, קבוצה שהתבססה סביב אלכימיה, רוחניות ומיסטיקה) שהיו מקורבות לשלטון. קבוצות אלה הובילו קמפיין נגד האגודה הצעירה, תוך כדי שהן משכנעות את מלך בוואריה להוציא אל מחוץ לחוק את הארגון. הארגון גם הואשם בכך שתכנן לאפשר לאוסטריה לספח את בוואריה, מתוך מחשבה שמעשה זה יביא לכינונה של מדינה נאורה יותר – וזה בוודאי מעשה שלא ייעשה.

אין פלא, אם כך, שב־1785 הוכרזה האילומינטי כאגודה אסורה על ידי קארל תיאודור, הנסיך של בוואריה. ההכרזה הובילה מהר מאוד לכך שהרשויות החלו לרדוף את וויסהאופט ולחסל את חברי האגודה בזה אחר זה. וויסהאופט עצמו, שהרגיש שהחבל מתהדק על צווארו, החליט לשנות גישה, לסגור באופן רשמי את האגודה ולחזור להיות קתולי אדוק, תוך כדי שהוא בורח לעיירה גותה, שם נותר עד סוף ימיו, ב־1830.

 

השליטים האמיתיים

אולם ההיסטוריה האלטרנטיבית של האילומינטי אומרת דברים אחרים. מבחינתם, מרבית חברי האגודה לא חוסלו אלא עשו מה שעשו מסדרים סודיים אחרים – הם ירדו למחתרת, וצצו ועלו על פני השטח מדי פעם כדי לסמל לאחרים על קיומם ושליטתם בסדר הסודי של העולם. ואכן, כמה שנים לאחר הפירוק הרשמי, החלו להתפרסם שמועות או עדויות על כך שלא מעט מחברי המסדר ממשיכים לפעול כאגודה סודית, תוך כדי צבירת עוצמה פוליטית וכלכלית.

העדויות האלו היו כה חזקות, עד שאחד הספרים הראשונים שנכתבו לאחר המהפכה הצרפתית, על יד הכומר המכובד אוגוסטין ברוהל, האשים את האילומינטי בכך שהם אלה שעומדים מאחורי הכוחות הקפיטליסטיים המהפכניים – כלומר, הם אלו שהזינו ומימנו את הבורגנות שהתכנסה באגודת היעקובינים, והיתה חוד החנית של המהפכה ולמעשה קידמה את האידיאולוגיה נגד המלוכה והכנסייה.

איגנטיוס מלויולה
ללא קרדיט

מחבר ספרים נוסף בשם ג'ון רוביסון אף כתב ספר ובו הוכחות לרוב על כך ש"קונספירציה נגד כל הדתות לממשלות אירופה, מתנהלת בחדר הפגישות החשאיות של הבונים החופשיים, האילומינטי, ואגודות קריאה", וכמובן קינח בכך שאגודתו של וויסהאופט מנסה להשתלט על העולם. על האשמות אלה הגיב תומס ג'פרסון, הנשיא השלישי של ארצות הברית, ששימש שגריר ארצות הברית בצרפת בתקופת המהפכה, כי אין אלו אלא הזיות של משוגעים. יתר על כן, באותו מכתב מ־1800 טען ג'פרסון כי וויסהאופט "מסתמן כפילנתרופ נלהב. הוא מאלה שמאמינים שאפשר להגיע לשלמות אנושית בלתי סופית". אילו היה כותב את דבריו כאן באמריקה, כתב ג'פרסון, "וויסהאופט לא היה צריך לעשות זאת בסודיות". ג'פרסון, אגב, נמנה עם מנסחי מגילת העצמאות האמריקאית והחותם הגדול של ארצות הברית, הרוויים בסמלי אילומינטי.

כך נזרעו זרעי הקונספירציה והאמונה שהאילומינטי מתקיימים במחשכים, ומשם הם מפעילים את העולם הגלוי על כל משבריו וקשייו. מדי פעם השליטים האמיתיים של העולם נותנים רמזים בפומבי או מוסרים מידע זה לזה דרך התקשורת הממוסדת. אפשר לראות זאת כשאנשים בעלי כוח וחשיבות ציבורית מסמנים משולשים עם אצבעות ידיהם, או מצביעים על העיניים שלהם, מה שמבטא את סמלה הראשי של האגודה – העין של רע, האל המצרי, והפירמידה, שם שוכנים הסוד של המצרים העתיקים, מקורו של הידע הנסתר של העולם.

יתר על כך, כך נטען, האילומינטי, באחד מהגילויים הפומביים שלהם – הבונים החופשיים – מבטאים את אמונתם במבנים השונים שבהם הם שולטים, כגון הפנטגון, שהוא פנטגרמה, ומבנה בית המשפט העליון בישראל על משולשיו המוזרים. על פי האמונה, בין חברי האילומינטי כיום אפשר למצוא מדענים המקדמים את הידע האנושי ותופשים את מבנהו האמיתי של העולם ושל הסדר הקוסמי הנסתר. אפשר למצוא בהם גם בנקאים מפורסמים, תעשיינים, ראשי ממשלות ואנשי תקשורת (על פי המיתוס, יש 13 שושלות העומדות בבסיסו של המסדר, ביניהן משפחות רוטשילד, רוקפלר, דופונט, אונאסיס ועוד) השולטים בכלכלה העולמית. אלה גם פועלים ללא הרף לשטוף את המוח של ההמונים דרך התקשורת, ולהרדים אותם כך שלא יוכלו לראות את האמת: שהם נשלטים בידי אותה קבוצה קטנה של אנשים שהצליחה להשיג את מטרתה של הלשכה הראשונה של האילומינטי שהוקמה לפני 250 שנה – הקמת ממשלה עולמית אחת שתכניס את העולם כולו תחת סדר עולמי אחיד, ואין עובדה חזקה מזו כדי להוכיח שהם עדיין קיימים בינינו בסתר.

 

הכותב הוא ד"ר לפילוסופיה של העסקים והכלכלה ומרצה ויועץ לארגונים בנושאי אתיקה וכלכלה

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סיפורים, עצות וטיפים ממדור קריירה וניהול ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות