תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה עדיף לפנסיונרים, קצבה או נזילות?

לכתבה
Phil Noble/רויטרס

היציאה לפנסיה מאלצת את הפורשים לנהל סכומי כסף גדולים ומעוררת דילמות פיננסיות. איך לבחור את מסלולי ההשקעה שישמרו על הכסף, ואולי אפילו יעניקו לו חיים חדשים. המדריך לגמלאים

5תגובות

לאחר שנים ארוכות של עבודה קשה, יצאתם לפנסיה. מזל טוב. מעתה תוכלו לקרוא את עיתון הבוקר בנחת, לבלות יותר עם הנכדים והמשפחה וליהנות משחיית בוקר או מעמידת ידיים בחוף הים.

לצד השינוי בסגנון החיים, גיל הפרישה מזמן דילמות פיננסיות לא פשוטות. כדי להבטיח שנים של רווחה כלכלית, רוב הפורשים לא הסתמכו רק על קצבת הזקנה מביטוח לאומי, ודאגו מראש לחסוך. חלק מהפורשים הבטיחו את מחייתם באמצעות הפרשה קבועה לקרן פנסיה, המשלמת קצבה חודשית; אחרים ייעזרו במשיכה הדרגתית של ההון שצברו בקופת גמל הונית, בקרן השתלמות או בחיסכון בבנק; ואילו אחרים ייהנו מתקבולי ריבית או דיווידנדים מתיק השקעות או משכר דירה שמשולם על נכס מניב.

אצל רבים מהפורשים, המעבר לגמלאות עלול להיות כרוך בירידה ברמת ההכנסה החודשית. לפי הסטטיסטיקה, רוב הפורשים בישראל יקבלו קצבה שתהיה נמוכה ב־50% מהשכר האחרון שלהם. הירידה הזו בהכנסה באה לעתים דווקא בתקופה שבה ההוצאות גדלות. לדוגמה, פנסיונרים רבים יצטרכו לשאת בהוצאות שבעבר שולמו על ידי מקום העבודה (טלפון נייד, הוצאות רכב ועוד). בנוסף, בתקופות הפנסיה גדלות ההוצאות על פנאי – כמו חוגים, בילויים וטיולים.

"עבור פנסיונרים, השקעות וניהול כספים הן עניין מהותי. כולם דואגים לבטח את הרכב ולטפל בבריאות שלהם, אך לא חושבים על הסיכון להיקלע לעוני ודלות בגיל מבוגר", אומרת מירה בר, מנהלת מחלקת גיל הפרישה במנורה מבטחים. "נכון להתחיל לעשות תכנון פרישה כמה שיותר מוקדם, למעשה כבר מהיום שבו אנחנו נכנסים למעגל העבודה".

הדילמה המרכזית מתוך רבות שעמן מתמודדים הגמלאים, מוסיף עומר בן יאיר, מנהל מקצועי בפסגות גמל ופנסיה, היא מציאת אפיק השקעה הולם לכספי החיסכון הנזילים שצברו. "תכנון נכון של החיסכון משמעותו בחירת מכשיר השקעה שיתאים לצורכיו של הגמלאי, יגדיל את פוטנציאל התשואה ויזכה אותו בהטבות המס המקסימליות", הוא אומר.

אם כך, איך נכון להתנהל עם החסכונות שצברתם בגיל השלישי? אילו מוצרי השקעה כדאי לכם לבחור? אילו הטבות מס שמורות לפנסיונרים ואותן ניתן לנצל?

עדיף תקשורת

מירה בר, מנורה מבטחים: "עבור פנסיונרים השקעות וניהול כספים הן עניין מהותי. כולם דואגים לבטח את הרכב ולטפל בבריאות שלהם, אך לא חושבים על הסיכון להיקלע לעוני ולדלות בגיל מבוגר. נכון להתחיל לעשות תכנון פרישה כבר ביום שבו אנחנו נכנסים למעגל העבודה"

בהכללה, ניתן להבדיל בין שני סוגי פתרונות של מוצרי השקעה לפנסיונרים ולאלה שמכינים את עצמם לגיל הפרישה. הקבוצה הראשונה כוללת מוצרים פיננסיים שיניבו הכנסה חודשית בצורה של קצבה; בעוד שהקבוצה השנייה כוללת פתרונות השקעה בשוק ההון, שישמרו על כספי החיסכון, תוך התאמת מסלול ההשקעה למאפיינים הייחודים של הגיל השלישי.

 

פתרונות מבוססי הכנסה קבועה

קצבה לכל החיים

חברות ביטוח או קרנות פנסיה מציעות כיום לפורשים השקעה במסלול ייחודי שיבטיח תשלום קצבה עד לסוף החיים. העסקה היא פשוטה: הפורש ינייד את כל ההון שצבר אל חברת הביטוח – וזו תבטיח לו קצבה עד יומו האחרון. המסלול הנפוץ כולל תשלום חודשי לפי מקדם של 240 תשלומים (20 שנה). כלומר, הקצבה החודשית תחושב על פי חלוקת כלל ההון שנצבר ב־240, והפורש יקבל את הסכום החודשי הזה עד סוף ימיו – גם אם יחיה עד 120 שנה.

פתרון כזה מיועד בעיקר לפורשים שצברו הון משמעותי (למשל בקופת גמל הונית או בתיק השקעות) ומעוניינים להבטיח קבלת קצבה חודשית עד סוף ימיהם – תוך נטרול הסיכון של התארכות תוחלת החיים מעבר למשך הזמן שהחיסכון מספיק לו. הפתרון גם מתאים לפורשים שמחזיקים בקרן פנסיה, אך גילו שהקצבה המשולמת נמוכה ביחס לציפיותיהם ואינה מספיקה לצורכיהם.

"חברת הביטוח לוקחת את הסיכון על עצמה – והפורש לגמלאות יכול להבטיח מינימום קצבה לשארית חייו", אומרת בר. "כשיש עלייה בתוחלת החיים – זה חשוב. הפתרון עונה גם על בעיית השליטה בהון נזיל וזמין שנצבר במשך שנים. אנשים נוטים לבזבז מהר כסף שחסכו; אני פוגשת אנשים שאומרים לי 'הכסף התאדה'".

הבעיה העיקרית בפתרון של "קצבה לכל החיים" היא שלאחר העברת הכספים לחברת הביטוח, לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור ולקבל את ההון שהופקד. היא גם אינה טובה למי שיסיים את חייו בגיל צעיר יחסית – מבלי שמימש את מרבית כספו כקצבה. מה קורה במצב כזה? התשובה תלויה במסלול ההפקדה שבחר הגמלאי. חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מציעות כמה מסלולי הפקדה. באחד מהם חברת הביטוח תמשיך לשלם את כספי הקצבה למוטבים שנקבעו במשך 20 שנה; במסלול אחר, חברת הביטוח תשלם 60% מהקצבה לאלמנה עד לפטירתה.

 

אנונה מתוכנית חיסכון

"הוראת קבע הפוכה" (אנונה), שמוצעת בעיקר על ידי חברות הביטוח והבנקים, מאפשרת לחוסך לקבל קצבה חודשית מההון שצבר, וגם ליהנות מהריבית (או התשואה) שנצברת על הכסף.

יונתן בלום

ליאור בורשטיין, הראל: "עד לשנים האחרונות, השקעה בדירה בישראל היתה דרך פופולרית להבטיח קצבה. צעדי הממשלה, ובהם מיסוי דירה שלישית, מס רכישה גבוה וגם מיסוי של ההכנסה החודשית, מקטינים את האלטרנטיבות שעומדות בפני האוכלוסייה שמחפשת הכנסה"

איך זה עובד? לאחר הפקדת ההון, החוסך יקבל תשלום חודשי בהתאם למספר החודשים שקבע לחלוקת הקצבה. התשלום יופקד בחשבונו של הפורש לגמלאות עד שייגמרו כספי החיסכון. התשלום מבוסס הן על כספי החיסכון עצמו (הקרן) והן על התשואה הנצברת (הריבית), עד שכלל החיסכון יתכלה.

היתרון המרכזי באנונה הוא גמישות: ניתן לשנות את זרם התשלומים החודשי, אפשר לבצע משיכה של הכספים לאחר קבלת הקצבה (בשונה ממסלול "קצבה לכל החיים"), ולהוריש את יתרת הכספים לשארים. יתרון נוסף הוא העובדה שאנונה אינה חייבת במס הכנסה – אם כי היא משלמת מס רווחי הון על הריבית או התשואות משוק ההון.

האנונה עשויה להשלים מוצרים כמו קופות גמל הוניות או קרנות השתלמות. במקום למשוך את הכספים כסכום חד־פעמי, ניתן לשמור אותם לגיל פרישה ולקבל אותם כתשלומים חודשיים. היא מתאימה גם למסלולי חיסכון לפנסיה אחרים כמו ביטוח מנהלים או קופת גמל להשקעה.

 

השקעה בנדל"ן מניב

מסלול השקעה נוסף שמבטיח קצבה הוא השקעה בנכס מניב. "עד לשנים האחרונות, השקעה בדירה בישראל היתה דרך פופולרית להבטיח קצבה", מסביר ליאור בורשטיין, סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל, ומנכ"ל המרכז לתכנון כלכלי מתקדם של קבוצת הראל. "אך כיום הממשלה פועלת לחסום את המשקיעים באמצעות מיסוי דירה שלישית, מס רכישה גבוה וגם באמצעות מיסוי של ההכנסה החודשית. זה מקטין את האלטרנטיבות שעומדות בפני האוכלוסייה שמחפשת הכנסה".

ההשקעה בדירה בישראל כנכס מניב איבדה חלק מהאטרקטיביות שלה גם על רקע התשואות הנמוכות מהשכרת דירה כיום – 2.5%־3% בדרך כלל, בגלל העלייה החדה במחירי הדיור בשנים האחרונות. בורשטיין מדגיש כי על רקע המצב בשוק הדיור בישראל, ישנם חוסכים לפנסיה שבוחרים להשקיע בנדל"ן מעבר לים: "גופים רבים מציעים השקעות נדל"ן בחו"ל – בעיקר במערב ומזרח אירופה ובארצות הברית. היתרון הוא שמשקיע יכול לקבל הכנסה חודשית גבוהה, דולרית, ובתשואה טובה יחסית. עם זאת, הבעיה המרכזית היא שהנכסים רחוקים ואין נזילות – לא ניתן למשוך את הכסף באופן מיידי. המשקיע צריך גם לדעת מה טיבו של הגוף שמנהל את ההשקעה – כך שהעניין הוא מורכב".

 

עומר בן יאיר, פסגות: "לא אחת, קופות גמל מפגינות ביצועים עודפים על פני מכשירי השקעה אלטרנטיביים הודות ליכולתן להשקיע במגוון נכסים לא סחירים, כמו קרנות השקעה פרטיות, נדל"ן מניב, פרויקטים ותשתיות"

תיק השקעות מניב

אופציה נוספת לקבל קצבה (שאינה דווקא חודשית) היא תיק השקעות המושקע בנכסים המניבים תזרימי מזומנים קבועים, כמו אג"ח שמשלמות ריבית או מניות שמחלקות דיווידנדים. תיק השקעות כזה מאפשר לחוסך לקבל תזרים שוטף, בדומה לשכר דירה שמתקבל מדירה למגורים או מנכס אחר, ויכול להניב כיום תשואה נטו של 5%־7% בשנה.

לתיק המניב יש כמה יתרונות: ראשית, המשקיע נהנה מהכנסה קבועה (מזומן), שבה הוא יכול להשתמש לצורכי מחיה. שנית, לנוכח הריבית האפסית בשוק ההון, התיק יכול להוות אלטרנטיבה טובה לתשואות גבוהות. יתרון שלישי הוא הנזילות – ניתן לממש בכל שלב את התיק ולקבל מזומן.

החיסרון המרכזי בתיק המניב הוא הסיכון. השקעה באמצעות תיק מניב פירושה כי כל ההון מושקע בבורסה. הסיכון כיום מתעצם לנוכח העובדה ששוקי המניות ושוק האג"ח נמצאים בשיא. סיכון אחר מיוחס לעובדה שבניגוד לדירה, שלרוב נרכשת עם מינוף בנקאי (משכנתה), קשה יותר למנף את התיק המניב באמצעות הלוואות.

 

פתרונות שאינם מבוססי הכנסה קבועה

הפקדה לקופת גמל בלי לאבד את הנזילות

מי שאינו זקוק להכנסה חודשית, יכול לשמור על החיסכון שצבר לפנסיה באמצעות השקעתו במסלולים שונים בשוק ההון – חלקם מותאמים באופן ספציפי לגיל השלישי. לפני כחמש שנים אישרה הכנסת את תיקון 190, שמאפשר לראשונה לחסוך בקופות גמל מבלי לוותר על האופציה לפדות את ההשקעה באופן חד־פעמי, כמשיכה הונית. קודם לכן, כל הון שהושקע בקופות גמל היה עובר באופן אוטומטי למסלול של קצבה חודשית. בפועל, התיקון החדש מאפשר לחוסך בן 60 ומעלה, שמקבל פנסיה הגבוהה מ־4,500 שקל בחודש, למשוך את ההפקדות כהון בעיתוי שירצה.

בן יאיר מפסגות מדגיש כי תיקון 190 מאפשר לחוסך לגמלאות ליהנות מהיתרונות הקיימים בחיסכון באמצעות קופת גמל; אלה כוללים ניהול השקעות מקצועי, הטבות מס וחיסכון בעלויות. "לא אחת, קופות גמל מפגינות ביצועים עודפים על פני מכשירי השקעה אלטרנטיביים בשוק ההון, הודות ליכולתן להשקיע במגוון נכסים לא סחירים, כמו קרנות השקעה פרטיות, נדל"ן מניב, פרויקטים, תשתיות ועוד. אלה נכסים שלא ניתן להשקיע בהם באופן עצמאי או במסגרת מכשירים אחרים, כמו קרנות נאמנות", הוא מסביר. "השקעה בקופת גמל מגלמת גם יתרונות מס מובנים: דחיית תשלום מס רווח הון (שישולם רק במועד המשיכה), אפשרות לעבור בין מסלולי השקעה והתאמת רמת הסיכון לצורכי הלקוח וכן לשינויים בסביבה הפיננסית, ללא עלות וללא יצירת אירוע מס. מבחינת עלויות ניהול ההשקעות, דמי הניהול בקופת הגמל נמוכים יחסית ושקופים ללקוח. בנוסף, החוסך בקופת הגמל יכול למנות מוטבים, כלומר לקבוע מי יקבל את הכספים לאחר פטירתו. השילוב בין מאפיינים אלה מייצר חלופת השקעה אטרקטיבית למדי".

 

קופת גמל להשקעה

כלי השקעות חדש ומעניין, זה שהשיק משרד האוצר בנובמבר 2016, מאפשר להפקיד עד 70 אלף שקל בשנה לכל חוסך, בהפקדה חד פעמית או חודשית (או גם וגם).

לדברי בן יאיר, קופת גמל להשקעה עשויה להוות אלטרנטיבה טובה לגמלאים שלא מקבלים פנסיית מינימום (פחות מ־4,500 שקל בחודש), ולא יכולים ליהנות מההטבות של תיקון 190. "חוסכים כאלה עדיין יכולים להפקיד כסף בקופת גמל להשקעה וליהנות מכל היתרונות שבניהול כספים בקופת גמל", הוא אומר. את הכספים ניתן למשוך בכפוף לתשלום מס רווח הון של 25% על הרווח הריאלי, וזאת בניגוד לתיקון 190 שבמסגרתו רק הכספים מעל התקרה המוטבת (34 אלף שקל בשנה) נזילים למשיכה.

"חוסכים בקופת גמל להשקעה שיבחרו למשוך את הכספים כקצבה חודשית החל מגיל 60, ייהנו מקצבה פטורה ממס ללא קשר להכנסות נוספות, כך שלמעשה, בעקיפין, אין תשלום מס על הרווחים שנצברו לאורך השנים. בעוד שחוסכים במכשירי חיסכון אחרים בשוק ההון המעוניינים לקבל קצבה חודשית נדרשים תחילה לבצע משיכה מלאה המלווה בתשלום מס רווחי הון, ולאחר מכן להפקיד את החיסכון במכשיר פנסיוני משלם קצבה, הרי שמי שחסך בקופת גמל להשקעה למעשה חוסך את תשלום מס רווחי ההון ובכך מגדיל את הקצבה החודשית", מסביר בן יאיר.

 

פטור ממיסוי רווחים בפוליסות חיסכון

אפיק נוסף שנותן הטבות לחוסכים לגמלאות הוא פוליסת חיסכון שמנפיקות חברות הביטוח וגם חלק מבתי ההשקעות. זהו למעשה חיסכון ארוך טווח בהשקעה חד פעמית או במנות קצובות. החיסכון מושקע במסלולים שונים הניתנים לבחירה (מניות, אג"ח, מסלול משולב), אבל גם מאפשר השקעה בנכסים לא נזילים כמו נדל"ן, תשתיות ואשראי לא סחיר, האמורים להניב תשואה גבוהה יותר ביחס לנכסים סולידיים.

הרגולטור קבע כי חוסכים מבוגרים ובעלי הכנסות נמוכות יכולים לקבל פטור ממס רווחי הון עד לתקרה מסוימת בפוליסות חיסכון. הפטור ניתן בעת פדיון הרווחים שנצברו. יש שלושה סוגי הטבות: ההטבה הראשונה והנפוצה ניתנת לפי מבחן הגיל, כלומר אינה תלויה בהכנסותיו ובמצבו הכלכלי של החוסך. להטבה זו זכאי מי שהגיע לגיל 67, והיה בן 55 ב־1 בינואר 2003. מי שעומד בקריטריון זה זכאי לפטור מתשלום מס רווח הון עד לתקרה של 13,320 שקל. אצל בני זוג, אם שניהם עומדים בקריטריון הגיל, תעמוד תקרת ההטבה על 16,320 שקל. כדי ליהנות מהפטור, יש לבקש מחברת הביטוח טופס אישור על גובה המס שנוכה לאחר משיכת הכסף ותשלום מס רווח הון, אותו יש להגיש למס הכנסה כדי לקבל את ההחזר הכספי.

 

תיק השקעות מותאם לגיל הפרישה

עם או בלי הטבות מס, יש חוסכים המעדיפים לנהל את החיסכון בתיקי השקעות מסורתיים, כאלה שמנוהלים בידי חברות לניהול תיקים בבתי ההשקעות או בבנקים. אלה כספים המושקעים בשוק ההון – במניות, אג"ח סחורות וכו' – במטרה שיניבו תשואה לאורך זמן.

תיקי ההשקעות מנוהלים במסלולים שונים, בהתאם לרמות הסיכון של הלקוח. לקוח צעיר למשל, עשוי להעדיף מסלול עם סיכון גבוה, ולהשקיע במניות. משקיע מבוגר יותר עשוי להעדיף לבחור באפיקים סולידיים, כדי להקטין את הסיכון ולמזער ככל הניתן את הסיכוי להפסדים.

ככל שמתקרב גיל הפרישה או לאחר הפרישה, כך נדרש החוסך להבטיח שכספו יישמר. "תיק השקעות שמיועד לגיל הפנסיה מחויב לעבור התאמות, על בסיס הערכה לגבי טווח ההשקעה והנזילות הדרושה. יש להתאים את המוצר ללקוח באופן ספציפי. צרכים של חוסך בגיל 30 אינם דומים לחוסך בגיל 60. חוסך בגיל הפרישה עשוי לשקלל משתנים כמו הורשה של ההון, צורך בנזילות, הכנסה קבועה", מסביר בורשטיין.

באופן כללי, תיק השקעות ממוקד לפנסיונרים אמור לשמור על ערך הכסף (או להציג תשואה ריאלית קטנה) – מבלי לקחת סיכונים מיותרים, שעלולים לפגוע בחיסכון. ההשקעה הטבעית עבור חוסך שכזה היא באג"ח ממשלתיות. ואולם, נוכח סביבת הריבית האפסית, קשה כיום יותר מתמיד לייצר תשואות משמעותיות מהשקעה באג"ח קצרות, שנחשבות השקעה סולידית. לכן גם משקיע סולידי ייאלץ להשקיע באג"ח המיועדות לפדיון בטווח ארוך יותר – שנחשבות מסוכנות יותר.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות