טנסנט יוצאת לעולם הגלובלי, אולי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טנסנט
צילום: בלומברג

ועדת המנהיגות של טנסנט, חברת האינטרנט הסינית הענקית, בדרך כלל עורכת את הכנס השנתי שלה מחוץ למטה החברה, באתר נופש יפני נוח או במלון בעמק הסיליקון. בסתיו האחרון היא בחרה במשהו יותר ראוותני: טיול הליכה בן יומיים בשממה האכזרית של מדבר גובי.

המסע נעשה בסגנון ההולם את 14 הבכירים בחברה בעלת השווי הגדול בסין. עוזרים פירקו והרכיבו אוהלים, מים למקלחות הובלו במחיר גבוה במשאיות. אולם בסוף היום הראשון, אחרי מסע של 26 קילומטר, כמה מחברי הוועדה ביקשו להתקפל וללכת הביתה מוקדם. מרטין לאו, נשיא טנסנט הולדינגס, ו"פוני" מא הואטנג, המייסד השותף ומנכ"ל החברה, התעקשו לסיים את המסע.

ביום השני הם הלכו עוד 26 קילומטרים, עייפים ומלאי יבלות, והגיעו עד דנהואנג, לשעבר עיירת ספר על דרך המשי. בזמן שהבכירים שוטטו במדבר, מניית טנסנט עלתה והפכה את החברה לגדולה בשווייה לא רק בסין אלא בכל אסיה – שיא שהיא מתחרה עליו לסירוגין עם יריבת העל שלה, עליבאבא גרופ הולדינג. צוות טנסנט פרץ בחגיגה נלהבת בנשף במלון.

הבכירים רצו שכולם ידעו שהתלהבותם לא קשורה למניה. היא נולדה מהמסע. "הטיול מייצג את תרבות החברה", אומר לאו, חודשים לאחר מכן, בישבו בנוחות במשרדי החברה במגדל בהונג קונג. "אנחנו הרבה יותר ממוקדים בדרך קדימה ובתהליך מאשר במחיר המניה".

היעד של החברה, בסופו של דבר, הוא מחוץ לשוק הבית. טנסנט, שבסיס הבית שלה צפונה להונג קונג, בשנז'ן, חלחלה לחיי היומיום בסין. יותר משני שלישים מהסינים משתמשים בשתי אפליקציות המסרים שלה, ויצ'אט ו־QQ, כדי לבצע המון דברים, משליחת רשימת קניות, פלירטוט, דייטים, משחקים והזמנת מזון ומוניות. לפי אנליסטית ההון סיכון מרי מיקר, משתמשים סיניים מבלים 1.7 מיליארד שעות ביום באפליקציות של טנסנט, יותר ממה שהם מבלים בכל שאר האפליקציות במשותף.

הקמעות של ויצ'אט בסיןצילום: BOBBY YIP/רויטרס

מא הקים את טנסנט לפני 19 שנים, במשרד צפוף בשנזן עם שלושה חברים למכללה וחבר נוסף. את המוצר הראשון הם ביססו על חיקוי של שירות מסרים מיידיים ישראלי, והתאימו אותו לשוק הסיני. בניגוד לג'ק מא (אין קשר משפחתי), המיליארדר המייסד של עליבאבא, פוני מא לא נהנה מחשיפה לחיים בחו"ל, ידע אנגלית בסיסית בלבד, וכמעט לא הופיע בציבור. עמיתים וחברים אומרים שהוא איש עסקים טיפוסי של גואנדונג, ביישן וחושש מאור הזרקורים. בתמונה שצולמה במפגש ב־2015 עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, ו־28 מנכ"לי הטכנולוגיה המפורסמים בעולם, כולל ג'ף בזוס, טים קוק וג'ף מא, כולם מחייכים ומתבוננים למצלמה. מלבד פוני מא, שנועץ מבט בנעליו.

מא הוא איש החזון העיקרי של טנסנט, ואילו לאו, 44, הוא האסטרטג הראשי ומנהל הפעילות היומיומית, כמו גם זה שעונה על השאלות בשיחות הוועידה הרבעוניות של טנסנט עם משקיעים ואנליסטים. לאו הרזה והממושקף הוא נוצרי אדוק, גיימר מושבע, אהוב ומכובד – בקרב מי שמכיר אותו.

"אני חושב שרוב האנשים בעמק הסיליקון לא יודעים בכלל מיהו מרטין לאו", אומר שון ליו, מנהל השקעות יליד סין שעובד במשרד סן פרנסיסקו של קרן ההון סיכון ויי קפיטל. "זה מזעזע כי זה כמו להעריך את פייסבוק ולא להכיר את שריל סנדברג. מלבד העובדה שללאו יש יותר השפעה וכוח בטנסנט ובקהילת הטכנולוגיה של סין".

למרות שלאו למד באוניברסיטה בארצות הברית, דובר אנגלית רהוטה ונחשב לפנים הציבוריות של טנסנט, הוא חמק עד כה מתשומת לבה של המדיה המערבית. אולם מעתה יהיה לו קשה להסתתר כי הוא עומד בפני אחד האתגרים הגדולים של עולם העסקים: הפיכתה של חברה סינית בעיקרה לחברה עולמית. לאו נתקל לראשונה בטנסנט ב־2003, כשהחברה היתה בת חמש והוא עדיין היה בנקאי בגולדמן סאקס. באותו הזמן טנסנט העסיקה כ־1,000 עובדים והיתה ידועה בעיקר בשל אפליקציית המסרים שלה QQ – הראשונה שאיפשרה לבני נוער סיניים עם תחומי עניין ורקע משותף לתקשר אלו עם אלו ברשת. היא התהדרה בקמיע פינגווין עוטה צעיף וקורץ.

נשיא טנסנט, מרטין לאוצילום: Pierfrancesco Celada

טנסנט רשמה הכנסות של 735 מיליון יואן (108 מיליון דולר) ב־2003 ממכירת מודעות ושירותים משודרגים (כמו שמות משתמשים יותר מפונפנים) ב־QQ, והחלה להוסיף משחקים. אולם פקיעתה של בועת הדוט.קום עוררה ספקות אצל המשקיעים המקוריים שלה לגבי עתידה, והם מכרו את רוב אחזקותיהם לחברת המדיה הדרום אפריקאית נאפסטרס.

טנסנט תכננה לצאת להנפקה – אחת מהראשונות של חברת אינטרנט סינית מאז המשבר. לאו התמחה בטלקום ובמדיה במשרד של גולדמן סאקס בהונג קונג. בניסיון לטפל בהנפקה הראשונה הוא ועמיתיו ניסו להיראות מביני דבר, ואפילו עקפו את חומת האש של מערכת המחשבים של המשרד כשביקשו מעמית בבייג'ין לפתוח להם חשבונות ב־QQ. הם הדפיסו את שמות המשתמשים שלהם על כרטיסי ביקור חדשים לפני שנפגשו עם טנסנט. גולדמן אכן קיבל את תפקיד חתם ההנפקה. הנהלת טנסנט כל כך התרשמה מלאו, עד שברוד־שואו לפני ההנפקה הם הציעו לו תפקיד. מא ושותפיו המייסדים היו בעלי רקע במחשבים, אך לא היה להם ניסיון בינלאומי והם נזקקו לעזרה בבניית עסק בר קיימא. בתור הבנקאי שלהם, לאו חשב שזה ניגוד עניינים. הוא גם מודה שהוא לא ממש התלהב מהתפקיד. "במידה מסוימת ניסיתי לראות אם זה אמיתי או לא", הוא אומר. החברה הונפקה ביוני 2004, וגייסה 1.4 מיליארד דולר הונג קונג (כ־180 מיליון דולר). המשחקים הראשונים שלה הראו הבטחה, ושיפרו את ההכנסות ב־55% באותה שנה. עד סוף 2004, פוני מא וחבריו המייסדים, שהיו כבר מולטי מיליונרים, הציעו ללאו שוב עבודה.

במובן מסוים, לאו התכונן לתפקיד כזה כל חייו. הוריו, שניהם מהנדסי חשמל, היו סינים שנולדו בחו"ל (אביו בהודו, אמו באינדונזיה), שנפגשו ונישאו בבייג'ין. לאו ואחותו הגדולה נולדו בשנים האחרונות של מהפכת התרבות. המשפחה עברה להונג קונג כשהיה בן שש, במהלך תקופות הרפורמה של דנג שיאופינג. "ההיסטוריה קרתה, ולבסוף הם רצו למצוא עתיד טוב יותר לילדיהם", אומר לאו באנגלית במבטא זר קל. "זו היתה תקופה כואבת".

לאו, ששמו המלא הוא לאו צ'י פינג, בילה את שארית ילדותו בהונג קונג, במשחקי וידאו על מחשב האפל IIe של משפחתו, וחלם על בניית טילים. הוא הגיע למקום הראשון בבית הספר, ולאחר שהסיק שרק אמריקאים יוכלו להצטרף למרוץ לחלל, החליט ללמוד הנדסת חשמל באוניברסיטת מישיגן באן ארבור.

לאו נאסף בשדה התעופה המטרופוליני של דטרויט על ידי ארתור יאונג, פרופסור לניהול שייהפך למנטור שלו ולבסוף גם ליועץ של טנסנט. יאונג, גם הוא מהונג קונג, נהג לסייע לבני מולדתו להשתקע בארצות הברית. הוא הציג ללאו כנסייה סמוכה לקמפוס. לאו החל לבקר בה בקביעות. שם הוא פגש את אשתו לעתיד, מילי, סטודנטית למינהל עסקים, גם היא מהונג קונג. כמו כל תלמיד מצטיין, לאו צבר תארים, השלים את התואר הראשון במישיגן, ואחריו תואר שני בהנדסה מסטנפורד ו־MBA מבית הספר לניהול קלוג באוניברסיטת נורתווסטרן. לאחר שסיים את לימודיו, הלך לעבוד במקינזי, ולאחר מכן בגולדמן סאקס.

הוא מספר שההצעה השנייה של טנסנט נפלה על אוזניו הקשובות כי היא אפשרה לו לנצל את כישוריו ההנדסיים. לדבריו, בתפקיד החדש השכר שלו ירד משמעותית. מא העניק ללאו תחילה את תואר סמנכ"ל האסטרטגיה ומינה אותו כאחראי ליחסי משקיעים ומיזוגים ורכישות, שני תחומים לא ידועים יחסית בסין באותה עת. לאו הנחיל לחברה שיטות עבודה שהביא מסטנפורד, כמו יעדי הכנסה, ופיתח תוכנית חומש להיכנס לעסקים חדשים כמו רשתות חברתיות ומדיה דיגיטלית. "המשמעת הזו היתה נחוצה לחברה צעירה שצומחת מהר מאוד ב־2004", אומר הנס טונג, מנהל שותף ב־GGV קפיטל ומשקיע שותף עם טנסנט בדידי, חברת שיתוף הנסיעות הסינית. ב־2006 קידם מא את לאו לתפקיד נשיא ולניהול היומיומי של החברה. למרות שהכנסות טנסנט הוכפלו באותה שנה, חמשת המייסדים הבינו שהחברה תצטרך בקרוב הנהלה מקצוענית יותר.

בתרגיל פנימי שנערך באותה עת, הם נקבו בשמות יורשים היפותטיים. מא בחר בלאו. טנסנט צמחה במהירות בחמש השנים הבאות, שבהן סרקה את אסיה כדי למצוא משחקים חדשים ולאמץ אותם ל־QQ. ארבעה מחמשת הכותרים הפופולריים בבתי קפה אינטרנטיים בסין היו שלה ב־2011, והיא נהנתה מהצלחה רבה במכירת שיריון גוף וירטואלי, שיקויי מרפא וקשקושים דיגיטליים אחרים לשחקני משחקי וידאו. לחברה היתה גם רשת חברתית פופולרית, Qzone.

יותר משני שלישים מהסינים משתמשים בשתי אפליקציות המסרים שלה, ויצ'אט ו־QQ, כדי לבצע המון דברים, משליחת רשימת קניות, פלירטוט, דייטים, משחקים והזמנת מזון ומוניות

הלוגו של QQ על בניין טנסנט בשינזן, סיןצילום: Bobby Yip/רויטרס

טנסנט גם יצרה לעצמה מוניטין של מלכת החיקויים. אתרי חדשות מערביים כמו ביזנס אינסיידר זלזלו ביצירתיות ובמודל העסקי שלה. המגזין "צ'יינה קומפיוטרוורלד" הציג על השער את הפינגווין של טנסנט מוכה ומדמם ומתחת כתב משפט גס שמתרגם בערך כך: "טנסנט מקיימת יחסי מין עם כלבים". החברה גם נכנסה לקרב משפטי מביך עם חברת אבטחת האינטרנט הסינית צ'יהו 360 טכנולוג'י, כשכל צד האשים את יריבו בהתנהגות הפוגעת בתחרות. (טנסנט ניצחה לבסוף בתביעה).

ב־2011, לאו ומא החליטו שהגיע הזמן לחשבון נפש מוסדי. טנסנט הזמינה 72 מומחי תעשייה לסדרה של עשר פגישות בדלתיים סגורות, שהעובדים בחברה נוהגים לקרוא להן "כנס האלים". המוזמנים התבקשו להציג בפני הבכירים את הביקורות וההאשמות שלהם – ולא לעצור בלשונם. "לצוות של טנסנט לא היה מושג כמה חריף ובוטה יהיה הפידבק", אומר הו ינפינג, מייסד חברת הייעוץ האינטרנטית DCCI אנד פיוצ'רלאב, שהשתתף בדיונים. "זו היתה הפעם הראשונה שההנהלה הגבוהה בטנסנט עמדה בפני מטח כזה".

הפידבק סייע למנהלים להבין כי הבעיות היו עמוקות יותר מיחסי ציבור גרועים. בפרט, החברה נזקקה למשהו שינער את המוניטין שלה כמעתיקנית חסרת בושה.

למזלה, התשובה כבר נמצאה בפיתוח. בלילה אחד בסוף 2010, מתכנת בשם אלן ז'אנג, מייסד סטארטאפ שמפתח אימייל מגואנגז'ו שנרכש על ידי טנסנט, שלח הודעה למא, שבו שאל אם מותר לו לפתח רשת חברתית שתפורה לסמארטפונים. מא, שבדרך כלל לא הולך לישון לפני ארבע בבוקר, הסכים. ז'אנג ועשרה עמיתים התחילו לעבוד במשרד שקירותיו מכוסים בלוחות בית ספר והמציאו את ויישין, שנקראת גם ויצ'אט. השירות הושק בינואר 2011 וזינק ביחד עם הזינוק במכירות סמארטפונים בסין, עד שהגיע ל־100 מיליון משתמשים ב־2012 ופי שלושה מזה שנה לאחר מכן. כלקח משליטתה האובססיבית ב־QQ, טנסנט איפשרה לתאגידים להקים "חשבונות רשמיים" כדי להעביר מסרים וליצור קשר עם המשתמשים, שבתורם העניקו לרשת מומנטום.

החברה למדה גם לצמצם את הפסדיה ולהתמקד בחוזקות שלה. ב־2013 טנסנט ויתרה על עסקי החיפוש הכושלים שלה, העבירה אותם לידי המתחרה סוגו (Sogou) והשקיעה במקום זאת 448 מיליון דולר בסוגו. בשנה שלאחריה היא מכרה את מיזם המסחר המקוון הלא מצליח שלה ל־JD.com תמורת נתח של 15%. לפני העסקות הללו טנסנט "היתה מעורבת בכל דבר", אומר ז'אנג ליי, מייסד ומנכ"ל הילהאוס קפיטל גרופ ומשקיע מוקדם ב־JD ובטנסנט. לאחר העסקות, ז'אנג מעניק את רוב הקרדיט על מהלכים אלו ללאו. "מרטין הוא בראש ובראשונה אנליסט עסקי טוב", הוא אומר. "הוא יודע באילו מלחמות להילחם".

ויצ'אט נהנית עתה מ־937.8 מיליון משתמשים פעילים, יותר משליש מהם מבלים יותר מארבע שעות ביום בשירות. לשם השוואה, משתמש ממוצע בעולם מבלה פחות משעה ביום בפייסבוק, אינסטגרם, סנאפצ'ט וטוויטר ביחד.

פוני מא הקים את טנסנט לפני 19 שנים, במשרד צפוף בשנזן עם שלושה חברים למכללה וחבר נוסף. הוא לא נהנה מחשיפה לחיים בחו"ל, ידע אנגלית בסיסית בלבד, וכמעט לא הופיע בציבור

פוני מאצילום: בלומברג

שירותי טנסנט כל כך נפוצים בסין שחברות סטארטאפ שם מתקשות להגיד לא להשקעות מהחברה. "זה קצת כמו 'הסנדק', דון קורליאנה, שאומר 'אני אתן לכם הצעה שאי אפשר לסרב לה', אומר אנדי מוק, מייסד ונשיא חברת הייעוץ רד פגודה ריסורסז מבייג'ין. "אם לא תקחו את הכסף שלהם, והם ישקיעו במתחרה, זה עלול להיות קטלני".

עם עלייתה של ויצ'אט, טנסנט ניסתה להתנהג או לפחות להיראות כמו חברת טכנולוגיה גלובלית מובילה. בהמשך השנה היא תצטרף לאפל, אמזון ופייסבוק בפתיחת מטה מפואר – זוג גורדי שחקים מזכוכית שתוכננו על ידי פירמת האדריכלים NBBJ דיזיין. המגדלים, שמקושרים בשלושה גשרים זוויתיים, דומים לרובוטים ענקיים שרוקדים בהילוך איטי.

בימים אלה מא מתמקד בפיתוח טכנולוגיה ומוצרים, ומנהיג את ישיבות המרתון של החברה מדי שבועיים, שנמשכות עשר שעות או יותר. הוא גם מטפל בקשרי ממשל, מכיוון שפקידי המפלגה הקומוניסטית בסין מצפים להיות בקשר עם מספר אחת בחברה. מוצאו של לאו מהונג קונג הוא חסרון במובן זה: כשנשיא סין לשעבר הו ג'ינטאו ביקר את טנסנט בשנז'ן ב־2010, פרוטוקול האבטחה של הממשלה איפשר רק לנציגי חברה שהיו חברים במפלגה הקומוניסטית לעלות במעלית איתו.

לאו יצא מגדרו בחיפוש אחר עסקות רכישה ומיזוג בינלאומיות שיעלו את הפרופיל של החברה. טנסנט קרובה לרוויה בשוק הסיני וחייבת לפנות החוצה אם ברצונה להמשיך לצמוח באותו קצב קדחתני. הוא אומר כי ב־2013 הוא רצה לבצע השקעה אסטרטגית משמעותית בסנאפצ'ט אך נאלץ להסתפק בהשקעה קטנה יותר. הוא מסרב לחשוף את הסכום שעליו חשב. ""ברגע האחרון הוא החליט שאינו רוצה משקיע אסטרטגי", הוא אומר על מנכ"ל סנאפצ'ט אוון ספיגל.

בראשית 2014 טנסנט היתה מעוניינת ברכישת שירות המסרים ווטסאפ. אולם כשהגיעו לשלבים האחרונים של ההסכם, מא, שהתעניין גם הוא בעסקה, נאלץ לעבור ניתוח בגב, וזה עיכב את ביקורו בעמק הסיליקון אצל מייסד ווטסאפ. מארק צוקרברג נכנס לתמונה וחטף את ווטסאפ ב־19 מיליארד דולר, יותר מכפליים ממה שטנסנט שקלה לשלם

נשיא טנסנט, מרטין לאוצילום: בלומברג

בראשית 2014 טנסנט היתה מעוניינת ברכישת שירות המסרים ווטסאפ. רכישה כזו היתה מזעזעת את העולם והיתה מעניקה לטנסנט הישג גלובלי מיידי. אולם כשהגיעו לשלבים האחרונים של ההסכם, מא, שהתעניין גם הוא בעסקה, נאלץ לעבור ניתוח בגב, וזה עיכב את ביקורו בעמק הסיליקון אצל יאן קום, מייסד ווטסאפ. מארק צוקרברג נכנס לתמונה וחטף את ווטסאפ ב־19 מיליארד דולר, יותר מכפליים ממה שטנסנט שקלה לשלם.

בשנה שעברה, לאו סוף סוף השיג עסקה שעוררה תשומת לב. סופטבנק, חממת הטכנולוגיה היפנית, הוציאה למכירה את יצרנית משחקי המובייל הפינית סופרסל (Supercell). "כשסופטבנק אמרו לנו שהם מעוניינים למכור, לקחנו נשימה עמוקה ואמרנו שנבדוק זאת ברצינות רבה", אומר לאו. טנסנט החלה במגעים לרכוש את החברה, היצרנית של להיט העל הבינלאומי, המשחק האסטרטגי קלאש רויאל, ולאו טס עשר שעות להלסינקי, למרות שהיה לו חום גבוה, לפגוש את בכירי החברה. בהכנה לפגישה הוא עשה מה שכל בכיר במצבו היה עושה: הוא שיחק קלאש רויאל. הרבה. למעשה הוא הגיע למה שהיה באותה עת הדירוג ה־97 בעולם במשחק. "זו הדרך שלי לעשות בדיקת נאותות", הוא אומר, בלי סרקזם נראה לעין. כשאילקה פננן, מנכ"ל סופרסל, שמע על הדירוג של לאו, הוא לא האמין, וקרא ללאו לשחק נגד אחד מעובדי החברה שהצטיין במשחק. לאו ניצח. זמן קצר לאחר מכן, טנסנט רכשה נתח שליטה בסופרסל.

טנסנט גם ניסתה להתרחב גלובלית בדרך הטבעית, באמצעות השקת מוצריה במדינות שונות. אולם כמה מהדברים שהופכים אותה לענקית בסין דווקא חיבלו בהתקדמותה במקומות אחרים. העיצוב, למשל: המשתמשים הסיניים פיתחו חיבה לעומס של פונקציות שדחוסות באפליקציות ענק. בארצות הברית, שבה יש שלל אפליקציות אלגנטיות להזמנת כרטיסים לסרט, הזמנת ארוחות, קריאת חדשות וכו', קשה יותר למכור את הרעיון.

עוד להיט מקומי שטנסנט מנסה לתרגם לחו"ל הוא ויצ'אט פיי, שבסין משתמשים בו 600 מיליון אנשים – ואפילו המתחרה הוותיקה שלה, צ'יהו, אימצה אותו. השירות מנצל את עמלות הבנקים הנמוכות של סין, ומאפשר למשתמשים לשלוח מתנות כסף קטנות מאוד שנקראות "חבילות אדומות" אלו לאלו. במערב, עמלות הבנקים גבוהות בהרבה, ולכן עסקות קטנות שכאלה אינן מעשיות.

האפליקציות של טנסנטצילום: בלומברג

בנוסף, לפייסבוק ולווטסאפ יש יתרון עצום בכל מקום מחוץ לסין. להתרחב לעולם, אומר לאו, "הוא האתגר של כל חברה סינית. ניסינו להפוך את וויצ'אט לבינלאומית. המציאות היא שהיו כבר מוצרים מתחרים אחרים בשווקים".

אולי התקווה הגדולה ביותר של טנסנט להתרחבות בעולם היא הגידול במספר המשתמשים הסיניים שלה שעוברים לגור או נוסעים לחו"ל, ומביאים עימם את בשורת ויצ'אט. אולם חוקרי זכויות אזרח באוניברסיטת טורונטו דיווחו לאחרונה כי טנסנט סורקת מילות מפתח מסוימות של המשתמשים ומסירה תוכן ותמונות שקשורים לנושאים פוליטיים ותרבותיים שנויים במחלוקת – כמו שכל חברות האינטרנט הסיניות חייבות לעשות. טנסנט גם מצנזרת את חשבונותיהם של משתמשי ויצ'אט הרשומים בסין שנוסעים מחוץ לגבולות המדינה. החברה לא מוכנה להגיב על דיווחים אלה, אולם אם הממצאים נכונים, הנוהל הזה בעייתי. טנסנט, אומר לאו, "פועלת לפי הרעיון שאם אתה עובד במדינה מסוימת, אתה חייב לשמור על חוקיה". בשל כך עבודתו הולכת להיות מסובכת. לאו ומא גם מהמרים על טכנולוגיות שמרחיקות את טנסנט מהתחומים המקוריים שלה. באביב החברה הכריזה על תוכניות לפתוח מעבדות בינה מלאכותית בשנז'ן ובסיאטל; לאו אומר כי היא תפתח רמקול חכם, שייצא לשוק תוך כמה חודשים. טנסנט השקיעה לאחרונה בנתח של 5% בטסלה – התוצאה, אומר לאו, היתה פגישות עם אילון מאסק בקליפורניה ועניין בעתיד התחבורה.

טנסנט עדיין פועלת מול אויבים עשירים וגדולים. בתחילת השנה החברה הציגה "מיני תוכניות" שמאפשרות למשתמשי סמארטפון גישה לשירותים של חברות אחרות בוויצ'אט מבלי להוריד את האפליקציות של המתחרות. משקיפים רבים ראו זאת כמיצוב ויצ'אט כמערכת הפעלה לטלפונים ומתקפה על אנדרואיד ואפל. כמה חודשים לאחר מכן אפל אילצה את טנסנט לבטל פיצ'ר שאיפשר למשתמשי ויצ'אט לשלם ישירות לבלוגרים באייפון שלהם, מכיוון שהפיצ'ר עקף את מערכת התשלומים של אפל עצמה. האם טנסנט רוקחת מלחמת עולמות? לאו מכחיש.

אולם אפילו בסטנדרטים של סין, הנשלטת על ידי מפלגה אחת, טנסנט צריכה להיזהר מלהצטייר כבריונית. החברה הציתה מחלוקת נוספת במאי כשהוסיפה לוויצ'אט מנוע חיפוש משלה וניוז פיד בסגנון פייסבוק. אנשים מבחוץ חששו כי זה נותן לחברה יותר מדי שליטה בחדשות ותוכן. ממים נגד טנסנט הופיעו במהירות במדיה החברתית בסין. אחת התמונות שנהפכו לוויראליות היא צילום מסך של הממשק החדש של ויצ'אט, שעליו נכתבו בפונטים אדומים בהירים כל שמות החברות שטנסנט מאיימת עליהן עם התכונות של האפליקציה.

לאו מבטל את הביקורת שטוענת שטנסנט היא חברה טורפנית. הוספת חיפוש וחדשות, הוא אומר, מאפשרת לחברה להשתמש בנתונים ובבינה מלאכותית ולהגיש לגולשים יותר חומרים מותאמים אישית. הוא מחייך ומחפש אחר הטלפון שלו. מתברר שלאו ראה את המם האמור. במבט משועשע הוא מדפדף בפיד הוויצ'אט שלו כדי להציג אותו.

מתוך כנס המובייל בביג'יןצילום: Kim Kyung Hoon/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker