תעלול החתול: כך הגעתי לתשואה של 849,751% בזכות מלה אחת

יצרתי תעודת סל המבוססת על חתולים ועשיתי המון כסף על הנייר ■ הבעיה היא שאין לזה בסיס כלכלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתול
צילום: photo illustration \: Caroline Da
בלומברג ביזנסוויק
דני ברגר
בלומברג ביזנסוויק
דני ברגר

התעשרתי. כלומר, זה מה שהמספרים במחשב שלי הראו. זה עתה סיימתי ליצור מדד מיוחד של מניות והרצתי בדיקה לראות מה היה קורה אם הייתי משקיע בו לפני שש שנים. התוצאה: תשואה של 849,751%. כל מה שנדרש הוא להשקיע בחברות שהמלה Cat (חתול) נמצאת בשמן. אנשים אוהבים חתולים.

זה נשמע מטורף, אבל פעלתי לפי ספר החוקים שמאחרי אחת המגמות הכי חמות בוול סטריט: קרנות סל (ETF) סמארט בטא. קרנות אלו, שהחזיקו בסוף 2016 נכסים בשווי של 470 מיליארד דולר, הן מניות שעוקבות אחרי מדדים שיש להן תכונה מיוחדת. במקום להשקיע בתיקי השקעות שעוקבים אחד לאחד אחר מדדים סטנדרטיים כמו S&P 500 , הן עוקבות אחר מדדים שנבנו במיוחד ומדגישים גורם כלשהו שמביא לביצועי יתר – נאמר, מניות עם מכפילי רווח קטנים או תנודתיות נמוכה. יש גם קרנות סל שבוחרות מניות לפי נושאים, כמו חברות עם "אחריות תנ"כית" (שבוחרות באפיקי השקה התואמים את ערכי המוסר הנוצרי), או חברות שמספקות מוצרים פופולריים בקרב בני דור המילניום. יש מאות קרנות כאלו, והפופולריות הגואה שלהן הפכה למכרה זהב ליוצריהן. אני גם רציתי.

קרן הסמארט בטא התיאורטית שלי הכילה את כל מה שקרנות סל אמיתיות מכילות: קריטריון נוקשה לבחירה (כל מה שמופיעות בו האותיות c-a-t איפשהו בשם), וכלל השקעה בכל מניות (משקל שווה)

החתול של ג'וליאן אסאנג' בשגרירות אקוודור בלונדוןצילום: Matt Dunham/אי־פי

אז למה לא חתולים? קרן הסמארט בטא התיאורטית שלי הכילה את כל מה שקרנות סל אמיתיות מכילות: קריטריון נוקשה לבחירה (כל מה שמופיעות בו האותיות c-a-t איפשהו בשם), וכלל השקעה בכל מניות (משקל שווה). על הנייר, לפחות, היו תוצאות. "אני גם אוהב חתולים, וחתולים הם נפלאים, אז זו אסטרטגיית השקעה נהדרת", אמר אנדרו יאנג, בעלין הגאה של חתול וראש אסטרטגיות השקעת גורמים בענקית קרנות הסל בלאקרוק, כשהראיתי לו את התוצאות. "אני מתבדח, כמובן".

למעשה, הקרן שלי נכשלה בכל מבחן וירטואלי אפשרי שהוא חשב עליו, מה שמסביר הרבה על המכניקה והכשלים האפשריים בסוג זה של קרנות. "קודם כל, אין לזה בסיס כלכלי", אמר אנג על המדד שלי. גילוי נאות: אני חובב כלבים ומאמין שחברה מתנהלת טוב יותר כשההשראה שלה מגיעה מחיה כמו לברדודל (הכלאה של לברדור ופודל). אולם גיליתי שתיק השקעות בנושא כלבים מאפשר לבחור מניות של חברות כמו JunkieDog.com, שהונפקה בחמישה דולרים ב־2013 ונסחרת עתה בפחות משני סנטים. כשהרצתי את הניסוי על מניות חתולים, התשואות זינקו.

המשקיעים מתמחרים בהערכת חסר מניות משעממות, למשל. הבעיה היא שכשמוצאים מספרים שמצביעים על תוצאות מרשימות, קל למצוא הסברים הגיוניים לכאורה (גם אם זה לפחות לא קשור לחתולים)

חתול במצעד בקייב, אוקראינהצילום: GLEB GARANICH/רויטרס

למרות שהתוצאות נראות מרשימות, קשה לנמק בצורה משכנעת מדוע מניות חתולים צריכות להצליח יותר. "לרעיון ההשקעה הזה אין נימוקים כלכליים", אמר ניקולס צ'ן, מנהל תיקים בקבוצת האסטרטגיות של גולדמן סאקס אסט מנג'מנט. "כשאנחנו מציעים רעיון השקעה, אנחנו קודם כל כלכלנים ואחר כך סטטיסטיקאים".

בלאקרוק וגולדמן יוצרים אסטרטגיות המבוססות על פרמטרים כמו ערך ותנודתיות נמוכה כי יש הסבר ברור להצלחה שלהם: המשקיעים מתמחרים בהערכת חסר מניות משעממות, למשל. הבעיה היא שכשמוצאים מספרים שמצביעים על תוצאות מרשימות, קל למצוא הסברים הגיוניים לכאורה (גם אם זה לפחות לא קשור לחתולים). גם כשהנימוקים הכלכליים נשמעים סבירים חשוב להטיל ספק בסטטיסטיקה. וזה מביא אותנו לנושא של שיפוץ הנתונים.

החתול של דאונינג 10, מעון ראש הממשלה הבריטי, בלונדוןצילום: Frank Augstein/אי־פי

בניסיון הראשון שלי ליצור מדד כללתי רק חברות ששמן מתחיל ב־Cat. כשבדקתי את תשואות העבר, גיליתי שהייתי מפסיד 99% בעשר שנים. לא נורא, יש לי את משאבי הסטטיסטיקה של בלומברג בקצה אצבעותיי. שיחקתי עם הנתונים עד שקיבלתי תוצאה טובה יותר. בקהילה המדעית זה נקרא P-Hacking – כאשר האות P מייצגת את המילה Probability – הסתברות – וכך הסתבכתי עם אנג. אם שינוי פרמטר אחד קטן גורם למודל לקרוס, הוא כנראה לא ממש עמיד במבחן הזמן, הוא אמר. למשל, העדפת מניות עם הערכות שווי נמוכות עובדת אם משתמשים במכפיל מאזני או מכפיל רווח. אני, לעומת זאת, בחרתי משהו שעובד באקראי, והסיכוי שיחזור על עצמו לא קיים.

חתול בנגליצילום: Mindaugas Kulbis/אי־פי

בנוסף קיבלתי החלטה שהתגלתה כמגבירה את הסיכויים של מה שנקרא "אות שגוי". סמארט בטא מבוססת על הרעיון שמדדים כמו S&P 500, שהמניות בהן משוקללות לפי שווי שוק, הם פגומים, מאחר שזה מוביל לקנייתן של מניות שיש להן ערך מופרז. לכן התיק שלי חילק את המניות באופן שווה. כתוצאה מכך, כמה מניות פרוטה עם נזילות עלובה ותשואות גדולות שלטו בתיק שלי. לדוגמה, היתה חברה עלומה לחלוטין, בלתי סחירה בשם קטסקיל ליטיגיישן טראסט, שעלתה ב־79,000% השנה, למרות שנסחרה בשברירי הסנט למניה. כשהעפתי מהתיק את המניות הזעירות ביותר, היתרון שלי נעלם. זוהי דוגמה קיצונית לבעיה רצינית: אסטרטגיות רבות עובדות על הנייר ולא עובדות בשוק האמיתי.

לוקה החתול בקפה נקו, בית קפה המוקדש לחתולים בוינהצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

לדוגמה, יש הרבה מחקרים פיננסיים שמוצאים דפוסים במחירי מניות שמאפשרים חיזוי תשואות. מחקר חדש של אוניברסיטת אוהיו סטייט ואוניברסיטת סינסינטי גילה כי רוב הדפוסים האלה היו דמיוניים, כי מי שגילה אותם השתמש ביותר מדי מניות. רעיונות השקעה עובדים בצורה הטובה ביותר כשהם מבוססים על מניות נזילות של חברות גדולות ומתרסקים כשמנסים אותם עם חברות קטנות – כי עלויות המסחר גבוהות הרבה יותר, כתבו החוקרים.

המבחן האחרון של רעיון השקעה הוא אם הוא עובד מחוץ למסגרת הזמן המקורית או השוק שבו הוא נבדק לראשונה, אמר צ'ן מגולדמן. אימצתי את עצתו והרצתי את המספרים שוב עבור מניות אירופיות. בחרתי מניות שמכילות את המילה Gat (שתופסת את Gato הספרדי ו־Gatto האיטלקי), וגיליתי שהמודל שלי נפל בביצועיו מאלו של מדד סטוקס 600 האירופי ב־1% בחמש השנים שהסתיימו בינואר.

סוקס (גרביים) קלינטון, בחדר התדרוכים של הבית הלבן, 1994צילום: Marcy Nighswander/אי־פי

משקיע מתוחכם ידרוש אסטרטגיית סמארט בטא שעומדת בתנאים מחמירים. זה חייב להיות מבוסס על רעיון שיש לו הגיון כלכלי עוד לפני שבוחנים את המספרים, עליו לעמוד בתנאים נוספים, ולעבוד עם כסף אמיתי. אולם בשעה שחברות ניהול הנכסים נמצאות במרוץ להשיק יותר ויותר קרנות סל ייחודיות, קרנות רבות מאכזבות. "היינו מוותרים על פקטור החתול", היתה ההערכה הסופית של אנג. כמו כל משקיע כמותי בעל יוזמה, ניסיתי לקבל דעה שנייה. התייעצתי עם קליף אסנס, מייסד AQR קפיטל מנג'מנט, וחלוץ השקעה מבוססת גורמים. הוא חזר על הדברים שאמרו מומחי ההשקעה הכמותית האחרים. "כל דבר יכול להיות גורם השקעה, אבל לא כל הגורמים מעניינים. צריכה להיות גם סיבה כלכלית, בתיאוריה או באינטואיציה לפחות, כדי שיעניינו אותנו. ולכן גורם החתול נכשל", הוא אמר. "עם זאת אנחנו סוחרים פעילים בגורמים של כלב ותוכי, שמבוססים על כלכלה ניאו־קלסית משולבת עם מימון התנהגותי ולמידה כמותית. אולם גורם החתול הוא פשוט טפשי", הוא אמר בסרקאזם. בלי קשר, יש משהו בדבריו. סיכוני הזנב הארוך באסטרטגיה שלי היו גדולים מדי.

השורה התחתונה: אם אתם רוצים להכות את השוק, קל מדי לנתח נתונים ולהוכיח שהם עובדים. במציאות, זה לא ממש מצליח.

כל דבר יכול להיות גורם השקעה, אבל לא כל הגורמים מעניינים. צריכה להיות גם סיבה כלכלית, בתיאוריה או באינטואיציה לפחות, כדי שיעניינו אותנו. ולכן גורם החתול נכשל

קליף אסנס, מייסד AQR קפיטל מנג'מנט
ארון הקבורה של נסיך הכתר תחותמס, שהוצג בסיאטלצילום: Elaine Thompson/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker