תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לתשומת לב המעסיקים: כל עובד שלישי בודק עבודה אחרת

לכתבה
ייצור גבינה צהובה של תנובה גיל אליהו

סקר עמדות העובדים לשנת 2017 מראה כי לבני דור ה–Y, שחלקם בשוק העבודה גדל, השפעה ניכרת על התפישות הרווחות בקרב עובדים בישראל

השכר בישראל דורך במקום זה שנים רבות, וגם הביטחון התעסוקתי אינו תמיד קיים, אולם למרות שהעובד הישראלי אינו בהכרח מרוצה ממקום עבודתו, הוא כמעט תמיד גאה לעבוד בו, מזדהה איתו וחש שייכות אליו. כך עולה בעקביות בשנים האחרונות מסקר של מגזיןTheMarker בשיתוף BDI בוחן את עמדותיהם של העובדים בישראל כלפי מקומות העבודה שלהם, ואת ציפיותיהם בנושאים כמו קידום מקצועי ושכר. גם השנה מראה הסקר כי הישראלים אוהבים את מקומות העבודה שלהם וגאים בעיסוקיהם, אך נראה כי תחושת גאווה זו נפגמה במעט וכבר אינה גורפת כשהיתה בעבר. 92% מהנשאלים ענו השנה כי הם גאים לעבוד בארגון שבו הם עובדים כרגע – עדיין מספר גבוה מאוד, אך נמוך מהנתון המקביל מהשנה שעברה (97%).

עוד מראה הסקר כי רבים יותר "פוזלים" אל מחוץ לגבולות מקום העבודה, בחיפוש אחר הזדמנויות תעסוקה קוסמות יותר. 34% מהנשאלים (או כל עובד שלישי) השיבו כי הם בודקים מדי פעם אפשרויות עבודה מחוץ לארגון שבו הם עובדים עכשיו. זוהי עלייה משמעותית מהשנה שעברה, אז היה מספר המשיבים בחיוב 27.5% בלבד. כמו כן, הסקר מראה לראשונה עלייה משמעותית במספר האנשים שמבקשים לעשות הסבה מקצועית. כמעט רבע מהנשאלים ענו כי הם שוקלים הסבה מקצועית, לעומת 17% בלבד בשנה שעברה. שיעור השוקלים הסבה מקצועית עלה ב־24% בשני המינים, אולם גם השנה גדול שיעורן של הנשים (27%), על שיעור הגברים (22%).

מהי מידת מיצוי כישוריך בתפקידך הנוכחי?

הרצון לשינוי מקצועי ניכר במיוחד אצל עובדים צעירים, בני 35 ומטה, שבקרבם עלה שיעור העובדים השוקלים הסבה מ־25% בשנה שעברה ל־34% השנה. גם בקרב הצעירים כל עובד שלישי אינו מרוצה ממקומו הנוכחי בשוק העבודה. חוסר השקט התעסוקתי מאפיין צעירים בני דור ה־Y, ילידי שנות ה־80 וה־90 המכונים גם "מילניאלז".

האם אתם גאים להיות עובדי החברה?
)באחוזים(
האם אתם בודקים אפשרויות תעסוקה מחוץ לארגון? )באחוזים(

ואולם, כניסתם של בני דור ה־Y לשוק העבודה במספרים גדולים אינה מסבירה מדוע חלה עלייה ברצון להסבה מקצועית גם בקרב עובדים בני 36־45 – 24% השנה לעומת כ־17% בשנה שעברה, ועלייה לא קטנה נוספת אחרי גיל 46 – 14.7% אמרו שהם שוקלים הסבה מקצועית בהשוואה ל־8.2% בלבד בשנה שעברה. ייתכן שהסיבה נעוצה דווקא בנתון הבא: רק אחד מכל ארבעה עובדים אמר כי הוא מרגיש שהארגון מנצל את מלוא כישוריו (90%־100% ניצול), לעומת יותר ממחצית העובדים שאמרו כי הארגון מנצל רק 80% ומטה מכישוריהם. לתחושה זו שותפים הן עובדים צעירים והן מבוגרים.

אצל עובדי ההייטק חלה דווקא רגיעה: בשנה שעברה אמרו כ־41% מההייטקיסטים כי הם בודקים מדי פעם אפשרויות אחרות, ואילו השנה ירד שיעורם ל־34.6%.

שליש מהצעירים חושבים על קריירה שנייה
האם אתם שוקלים לבצע הסבה מקצועית? )באחוזים(

בקרב המנהלים, שיעור המחפשים הזדמנויות חדשות נמוך יותר משיעור ה"פוזלים החוצה" מבין כלל העובדים (19%), אך מנהלים בכירים, שמנהלים 50 עובדים או יותר, פוזלים החוצה פחות.

קידום? לא בכל מחיר ולא לכל תפקיד

 

העבודה היא חיינו
האם תעדיפו לעבוד פחות ממשרה מלאה, והשכר יירד בהתאם? )באחוזים(

מוכנים לעבוד פחות
כניסתו של דור ה־Y לשוק העבודה משפיעה, ככל הנראה, גם על נושא האיזון בין הבית לעבודה. השינוי עדיין אינו דרמטי, אך כבר ניכרת עלייה במספר העובדים שמוכנים לעבוד פחות ממשרה מלאה, כשהשכר יורד בהתאם. אם בשנה שעברה ענו בחיוב על השאלה הזו 12.3%, הרי שהשנה היה שיעור המשיבים בחיוב כ־14.5%, והעלייה נראית בקרב גברים ונשים ובני כל הגילים.
הפער בין גברים ונשים ברור וחד משמעי – 21.3% בקרב הנשים או כל עובדת חמישית, לעומת 9.3% בקרב הגברים, או כל עובד עשירי, מה שמוכיח כי חלוקת העבודה במשפחה עדיין מסורתית מאוד. העלייה הדרמטית ביותר, כ־5%, דווקא אינה בקרב עובדים צעירים אלא אצל בני ובנות 46 ומעלה.

אופטימיות בנסיגה
האם אתם מעריכים שתתקדמו במקום עבודתכם? )באחוזים(

יהיה טוב?
תופעה נוספת העולה מסקר עמדות העובדים השנה היא שחיקה מסוימת בתחושת האופטימיות של העובדים ביחס לסיכוייהם לקבל קידום. כ־60% מכלל הנשאלים השנה אמרו כי הם סבורים שיקודמו, לעומת 66% מהנשאלים שהשיבו כך בשנה שעברה. האופטימיות נשחקה בקרב כלל העובדים, אך עובדים צעירים עדיין אופטימיים יותר מחבריהם המבוגרים. כ־70% מהנשאלים בני 35 ומטה אמרו כי הם צופים שיקודמו, לעומת 46% בגילי 50־60. בשנה שעברה השיבו על שאלה זו בחיוב 76% מהצעירים, ו־48% מהמבוגרים.
שיעור הגברים שהביעו רצון להתקדם לתפקיד ניהולי הוא 70%, גבוה ב־5% משיעור הנשים. בניגוד לתפישה הרווחת של בני דור המילניום כמי שאינם מעוניינים לקבל על עצמם תפקידי ניהול, הסקר מראה כי יותר צעירים ממבוגרים רוצים לנהל. בכל מה שקשור לשכר, לא ניכר שינוי משמעותי. 87% מהנשאלים אמרו כי לדעתם עדיין לא הגיעו לתקרת השכר בארגון, ו־34% מהם ביקשו העלאה בשכר – בדומה לשנה הקודמת. בקרב אלה שמנהלים יותר מ־50 עובדים ענו 18% כי הגיעו לתקרת השכר בארגון, אך מבין המנהלים פחות מעשרה עובדים ענו 87% שעדיין לא הגיעו לתקרה זו.

תמיד אפשר לקבל יותר
האם ביקשת העלאת שכר בשנה
האחרונה? )באחוזים(
האם לדעתך הגעת לתקרת השכר האפשרית מבחינתך בארגון? )באחוזים(

האם ההשכלה משנה משהו?
61% מבין הנשאלים ענו כי הם עוסקים במקצוע שאותו למדו. זוהי ירידה חדה יחסית לשנה שעברה, אז ענו בחיוב על שאלה זו 67% מהנשאלים. מכאן שכל עובד רביעי במשק אינו עוסק בתחום שאותו למד.
בתחומים כמו הנדסה או מדעי המחשב גדל שיעורם של העובדים שלמדו מקצוע זה. 83% מהם מועסקים בתחומים שלמדו (בשנה שעברה היה שיעורם 87%). לעומת זאת, רק 67% מבוגרי לימודי רפואה עוסקים בתחום, ובין בוגרי הפקולטות למשפטים, רק 53% עוסקים במקצוע. השיעור הנמוך ביותר של העוסקים במה שלמדו נרשם בקרב בוגרי מדעי הרוח (25%) ומדעי החברה (41%). בקרב המנהלים, 87% מבוגרי החוגים לכלכלה עוסקים במה שלמדו, וכך גם 57% ממנהלים בתחומי הנדסה, פיתוח או מדע. בתחום המינהל נרשם השיעור הנמוך ביותר – רק 21% מהמנהלים עסוקים במה שלמדו.
יש בכך כדי להעיד על קושי למצוא עבודה בתחום, או על גמישות של מעסיקים דווקא, שכיום מוכנים לקבל אנשים שאינם בעלי התואר המתבקש למשרה.

לימודים מעשיים?
האם אתם עוסקים במה שלמדתם? )באחוזים(

 

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות