מכונת המוסר של MIT: מישהו חייב למות

לנסיעה ברכב שלכם הצטרפו גבר ואישה זרים. פתאום נפל על הכביש עץ. אתם יכולים להמשיך לנסוע ולהרוג את כל יושבי הרכב, או לסטות מהמסלול ולדרוס קשישה, גבר, ילדה בת ארבע וחתול. מה תעשו כעת? ואם הגבר הוא רופא לב? ואם נוסע אתכם באוטו עבריין מין?

דיויד נאג'י
צילום: עיבוד תמונה: עדי ע
דיויד נאג'י

נהגים מנוסים יודעים שלפעמים אין ברירה אלא לקבל במאית השנייה החלטה אחת בין שתי אפשרויות גרועות. למשל, בסיטואציה של חוסר ברירה כמו זו שמתוארת בכותרת הכתבה, את מי תצילו – את יושבי הרכב או את הולכי הרגל? כדי לעזור לפתח מוסר למכונית האוטונומית, ולמצוא תשובות לשאלה זו ולאחרות, יושבים עכשיו חוקרים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). המכון ערך מחקר משותף יחד עם מעבדת התרבות והמוסר של אוניברסיטת קליפורניה ובית הספר לכלכלה של טולוז בנושא החלטות מוסריות של כלי רכב אוטונומיים. במסגרת המחקר, פיתח צוות החוקרים משחק מקוון שנקרא "מכונת המוסר", שבו מוצגים תרחישים שונים של תאונות עם נפגעים, והגולשים מתבקשים לקבוע מה יעלה בגורלם של האנשים בתרחישים השונים. ניסוי זה בודק לא רק אילו החלטות מוסריות מתקבלות על הכביש, אלא גם מה משפיע עליהן – כלומר, האם למגדר, מעמד חברתי או גיל הנפגע הפוטנציאלי ישנה השפעה על הנטייה לנסות להציל אותו. מיליוני משתתפים מסביב לעולם השיבו מהי בעיניהם האפשרות העדיפה מבחינה מוסרית, או הגרועה פחות, מבין שני התרחישים המתוארים.

לאחר המבחן, מכונת המוסר מציגה את המוסר האישי של הנבחן ביחס למוסר הכללי, או יותר נכון – המוסר האינדיבידואלי ביחס למוסר הממוצע של יתר הגולשים שמילאו את השאלון. נכון לכתיבת שורות אלו, המוסר האנושי הממוצע, על פי מכונת המוסר של MIT, מעדיף להציל ילדה על פני כל דמות אחרת ומעניק את החשיבות הכי פחותה לחייו של גבר הומלס. עוד עולה כי ב־75% מהמקרים חייהם של רבים שווים יותר מחייו של יחיד; שאין העדפה להצלת הנוסעים ברכב על פני הולכי רגל; ושיש עדיפות קלה להצלת אזרחים שומרי חוק; וגם נטייה קלה להעדיף הצלת נשים על פני גברים. העדפה ברורה ניתנה להצלת בני אדם על פני בעלי חיים, והעדפה מסוימת להצלת ילדים על פני מבוגרים. יש העדפה קלה להצלת בני אדם בכושר לעומת בני אדם עם עודף משקל ויש העדפה ברורה להצלת בני אדם שתורמים לחברה (כמו למשל העדפה להצלת רופאה מול עבריין). במלים אחרות, הרכב האוטונומי מגיע בעידן של רלטיביזם מוסרי, ואם הוא ילמד כמו שצריך את המוסר האנושי, ויקבל החלטות בהתאם, לא מן הנמנע כי מכונית בקצה אחד של העולם תקבל החלטה שונה לחלוטין ממכונית בקצה השני.

מה אתם הייתם עושים? תרחישים לדוגמה מתוך מכונת המוסר של MIT

1.
א. להמשיך קדימה ולהתרסק במחסום. התוצאה: מותם של הנוסעים ברכב - אישה אחת, גבר אחד וגבר נוסף בעל עודף משקל.
ב. סטייה מהמסלול ודריסת הולכי הרגל על מעבר החצייה. התוצאה: מותם של שני גברים אתלטיים ואישה אתלטית אחת.

2.
א. סטייה מהמסלול ודריסת הולכי הרגל על מעבר החצייה. התוצאה: מותם של שלושה גברים ואישה אחת בתפקיד ניהולי.
ב. להמשיך קדימה ולהתרסק במחסום. התוצאה:  מותם של הנוסעים ברכב - שלושה חסרי בית וגבר אחד.

3.
א. להמשיך קדימה ולדרוס חצי מהולכי הרגל על מעבר החצייה. התוצאה: מותם של שני קשישים, קשישה אחת ואישה נוספת.
ב. סטייה מהמסלול ודריסת החצי השני של הולכי הרגל על מעבר החצייה. התוצאה: מותם של גבר אחד, ילד אחד, ילדה אחת ואישה אחת.

מבחן מוסר 193 אינפו 2

4.
א. להמשיך קדימה ולדרוס את הולכת הרגל והחתול על מעבר החצייה. התוצאה: מותה של אשה אחת בתפקיד ניהולי וחתול אחד.
ב. סטייה מהמסלול והתרסקות במחסום. התוצאה: מותם של היושבים ברכב - אישה אחת בתפקיד ניהולי, קשיש, אישה אחת בהריון, עבריין וחתול.

מבחן מוסר 193 אינפו 3

5.
א. סטייה מהמסלול ודריסת חצי מהולכי הרגל שחוצים את הכביש בהתאם לחוק, באור ירוק. התוצאה: מותם של אישה אחת בתפקיד ניהולי, שתי ילדות, אישה אחת ורופאה אחת.
ב. להמשיך קדימה ולדרוס את החצי השני של הולכי הרגל, שעוברים את מעבר החצייה בניגוד לחוק, באור אדום. התוצאה: מותם של גבר אחד בתפקיד ניהולי,
שני ילדים, גבר אחד ורופא אחד.

6.
א. סטייה מהמסלול. התוצאה: דריסה של הולכת רגל שחוצה את מעבר החצייה בניגוד לחוק, באור אדום.
ב. להמשיך קדימה. התוצאה: לדרוס הולכת רגל אתלטית שחוצה את מעבר החצייה בהתאם לחוק, באור ירוק.

מבחן מוסר 193 אינפו 4
מבחן מוסר 193 אינפו 5
מבחן מוסר 193 אינפו 6

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker