תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היי-טק וחברת החשמל: אלה 100 החברות שהכי כדאי לעבוד בהן בישראל

לכתבה

המזנקת, השיאנית והמאכזבת - ברשימת החברות שהכי כדאי לעבוד בהן חלו השנה כמה שינויים מפתיעים ■ פרויקט מיוחד של מגזין TheMarker בשיתוף BDI

55תגובות

מגמה מעניינת מסתמנת השנה בדירוג 100 החברות שהכי טוב לעבוד בהן, שעורך מדי שנה מגזין TheMarkerבשיתוף חברת המידע העסקי BDI: נראה כי העובדים בישראל שואפים להשתלב באחד משני המועדונים המיוחסים של שוק העבודה הישראלי, שבהם מובטחים להם יתרונות משמעותיים בתנאי ההעסקה, בשכר, בביטחון התעסוקתי או בשלושתם גם יחד. שאיפה זו של העובד הישראלי ניכרה כבר בדירוג של 2014, שבו דורגו בצמרת הרשימה, אלה לצד אלה, חברות ההיי־טק הגדולות והמונופולים המושמצים ביותר במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי.

השנה, כבשנה שעברה, מדורגות חמש חברות היי־טק בין עשרת המקומות הראשונים. לשינוי הדרמטי ביותר בצמרת אחראית גוגל, שאמנם מחזיקה בישראל רק מרכז פיתוח קטן יחסית, אך בעיני העובדים מעמדה מתחזק משנה לשנה ובקפיצות גדולות. לפני שש שנים דורגה גוגל ישראל במקום ה-49, אך זה שלוש שנים היא מדורגת בין עשר הראשונות. מגמה זו מחקה באיחור את המגמה העולמית: גוגל ממוקמת גבוה בכל רשימה בעולם. בארצות הברית היא במקום ראשון גם בדירוג של מגזין פורצ'ן, וגם בדירוג של אתר Glassdoor המתבסס על דירוגי גולשים. בישראל עקפה גוגל לראשונה את הפייבוריטית הוותיקה בענף ההיי־טק, אינטל, שירדה למקום השלישי.

לעוד כתבות ב-TheMarker

ההודעה המרתיחה של נתניהו - כולל הטוטו, כולל מע"מ

מקרא

פיננסים
תעשיות
שירות ציבורי
מסחר ושירותים
חברה ממשלתית
היי טק וטכנולוגיה
תקשורת מדיה ואינטרנט

הנתונים של קופיקס נחשפים: הכנסות של 50 מיליון שקל. והאם היא רווחית?

אלו הערים הבאות שיקבלו סיב אופטי עד הבית

מקרא

פיננסים
תעשיות
שירות ציבורי
מסחר ושירותים
חברה ממשלתית
היי טק וטכנולוגיה
תקשורת מדיה ואינטרנט

התחזקותה של גוגל בולטת גם אל מול יציאתה של מיקרוסופט מהעשירייה הפותחת. בשנה שעברה עוד דורגה מיקרוסופט ישראל במקום התשיעי, ואילו השנה הגיעה רק למקום ה-13. חברות מוכרות נוספות, כמו יבמ ו-SAP, עדיין מוברגות היטב בשליש העליון של הטבלה, ובכל זאת איבדו השנה בין 4–5 מקומות כל אחת.

במורד הטבלה נמצאות חברות טכנולוגיה בינלאומיות נוספות המפעילות שלוחות בישראל: אפל, שחנכה בפברואר האחרון את המשרדים החדשים של מרכז הפיתוח שלה בהרצליה במעמד המנכ"ל טים קוק, נכנסה לראשונה לטבלה היישר אל המקום ה–27; פייסבוק, שאף היא מדורגת השנה בפעם הראשונה, תפסה את המקום ה-35; גם Wix הישראלית, שזכתה השנה לסיקור נרחב בעקבות הנפקתה המוצלחת בנסדא"ק בסוף 2013, נכנסה השנה לדירוג וניצבת במקום ה-75. מתחתיה מצויות חברות טכנולוגיה נוספות כמו מפיצת מערכות ההפעלה מבוססות הלינוקס רד האט (84), יצרנית המחשבים דל (86) וחברת ההימורים באינטרנט 888 (93).

לתמונה מוגדלת

לצד זאת, שומרים על כוחם בדירוג המוסדות המסורתיים מכולם: חברת החשמל, שדורגה זו השנה השלישית במקום הראשון; משרדי הממשלה, שזינקו עשרה שלבים אל המקום ה-20; בנק ישראל, ששומר על מיקומו (40); צה"ל, שזינק גם הוא עשרה שלבים (50); התעשייה הצבאית (95); וגם הקריה למחקר גרעיני בדימונה, שנכנסה לראשונה לטבלה וסוגרת אותה במקום ה-100. אפילו משטרת ישראל עלתה בחמישה שלבים אל המקום ה-81, למרות המשבר הניהולי שבו היא שרויה.

בכלל, מתוצאות הסקר לשנה זו עולה כי ייתכן שהעובד הישראלי מעריך מאוד כל מה שיש לו נגיעה צבאית. לא רק צה"ל עצמו שדרג את מעמדו ביחס לרשימה של 2014, אלא גם התעשיות הצבאיות השונות הראו עלייה משמעותית בכוחן. כך למשל, זינקה התעשייה האווירית בלא פחות מעשרה שלבים, נכנסה אל בין עשרת המקומות הראשונים והתייצבה במקום השמיני; לפניה, במקום השביעי, ניצבת אלביט מערכות, שעלתה גם היא השנה בארבעה מקומות. גם אלתא זינקה בשיעור דומה לזה של תע"א, אל המקום ה–17, ורק רפאל, יצרנית מערכת "כיפת ברזל" שסיכלה בקיץ האחרון אינספור פגיעות ישירות בערי העורף, שיפרה את מקומה בשלב אחד בלבד ודורגה במקום ה–12.

כך יוצא שב–20 המקומות הראשונים של רשימת החברות שהכי טוב לעבוד בהן בישראל אנחנו מוצאים ארבע חברות מהתעשייה הביטחונית, שש חברות היי־טק, חברה ממשלתית אחת המדורגת ראשונה ואת משרדי הממשלה. בין נציגי המגזר הפיננסי ב–20 הראשונים נמצאים שלושה בנקים (לאומי במקום הרביעי, פועלים בתשיעי ודיסקונט במקום ה–14), חברת ביטוח אחת (ביטוח ישיר, 15) וחברת כרטיסי אשראי אחת (ישרכארט, 18). יצרנית התרופות טבע מדורגת במקום ה–5, עלייה של שלב אחד משנה שעברה בעוד חברת המזון הגדולה בישראל, שטראוס, ירדה שלב למקום ה-11.

כסף לפני ביטחון

ביקשנו מאלפי עובדים בחמישה מגזרים שונים - תעשייה, מסחר, שירותים, פיננסים וטכנולוגיה - לדרג את ציפיותיהם ממעסיקיהם על פי 11 פרמטרים שונים. בשלושה מתוך החמישה חזר על עצמו הפרמטר שהגיע למקום הראשון הכללי: תנאי השכר. לעומת זאת, בתעשייה ובהיי־טק דירגו הנשאלים דווקא את יחסי העבודה במקום הראשון, ואילו השכר דורג רק בשני.

תוצאה כזו אינה בגדר הפתעה כשמדובר בעובדי ההיי־טק, שתנאי השכר שלהם טובים יחסית, אולם בתעשייה השכר אינו כה גבוה, ומפתיע שהעובדים בענף זה מייחסים חשיבות גבוהה יותר ליחסי עבודה טובים מאשר לשכר. העובדה כי בשני המגזרים דירגו העובדים את יחסי העבודה כחשובים יותר עבורם מאשר השכר, היא מעודדת, ויש בה כדי להעיד כי לפחות בענפים אלה, אנשים מרוצים משכרם יותר מאשר בענפים אחרים.

ניר קידר

גמישות בשעות העבודה - לא רלוונטי

והנה עוד בשורה טובה: יציבות תעסוקתית גם היא פרמטר חשוב מאוד, בעיקר בימים של אי־ביטחון תעסוקתי, אלא שבניגוד לשנות המשבר, שבהן היה זה הפרמטר הראשון בכמה מגזרים, 2014 היתה רגועה יותר, והיציבות הגיעה למקום השלישי הכללי. ניכר כי בענפי המסחר והפיננסים העובדים חוששים מעט יותר ליציבותו של מקור פרנסתם, שכן בענפים אלה הגיעה היציבות למקום השני במדרג החשיבות בעיני העובדים, מיד אחרי תנאי השכר, ואילו יחסי העבודה תפסו את המקום השלישי. סימן מעודד נוסף בהקשר זה הוא המיקום הנמוך יחסית של פרמטר חוסן החברה. בימי משבר, עולה מאוד החשיבות שמייחסים העובדים למשתנה זה, עד כדי הפיכתו לאחד משלושת הפרמטרים החשובים ביותר, אך בסקר הכללי הנוכחי הוא מדורג במקום השישי בלבד, וגם בדירוגים המפולחים על פי מגזרים הוא תופס את המקום החמישי או השישי, אחרי סעיפים כמו תנאים נלווים לשכר (4) וקידום מקצועי (5).

במקום השביעי בדירוג הכללי נמצאת הגמישות בשעות העבודה. זהו מיקום נמוך יחסית, שעשוי להעיד שעובדים אינם מעוניינים בו, אך ייתכן גם שהוא מלמד שהעובדים אינם סבורים שגמישות בשעות העבודה רלוונטית עבורם, בשל אופי העבודה או הנהלים הנהוגים בארגון שבו הם מועסקים, ומשום כך הם מדרגים אותו בתחתית. דווקא בסעיף זה נמצאו פערים בין המגזרים: בהיי־טק ובענף המסחר דירגו אותו העובדים במקום השישי, ואילו אנשי השירותים דירגו אותו במקום התשיעי בלבד.

הפרמטרים של אווירה וגיבוש חברתי נמצאים בתחתית הטבלה. אמנם לא בסופה ממש, כמו הפרמטר של פעילות רווחה (11), שבאופן מסורתי מדורג אחרון בחשיבותו בעיני העובדים בישראל.

האם העובדים חשים שאווירה טובה במקום העבודה היא מעין בונוס לא הכרחי? סביר יותר להניח שקיים פער בין הדירוג לבין המציאות: הנהלה שתוותר על פעילויות גיבוש או רווחה תספוג טענות על חוסר יחס לעובדים, והרי פרמטר זה נמצא במקום החמישי בסדר העדיפויות.

כבכל שנה, גם הפעם הוכח כי עובדים בישראל אינם מקשרים בין קידום מקצועי, שנמצא במקום החמישי הכללי, לבין הכשרה מקצועית שתופסת את המקום העשירי בכל המגזרים, כולל בהיי־טק. עובדים ישראלים אינם רואים בהכשרות כלי לקידום, אף על פי שבמקומות רבים, למשל במגזר הציבורי, זהו כלי בסיסי לשם כך. ההכשרה המקצועית נמצאת במקום כה נמוך עד שהיא נחשקת עוד פחות מהקרבה למקום המגורים. העובד הישראלי מוכן עדיין לנסוע רחוק כדי לעבוד, והפקקים והשעות המבוזבזות בדרך הרבה פחות חשובים לו מאשר השכר או היחס הטוב.

 

לימור אדרי

כך בדקנו


הדירוג מבוסס על סקרים שנערכו בקרב עשרות אלפי מועסקים במשק ולפי נתוני מעסיקים ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר 2014. תחילה נערך מבחן מקדים במדגם מייצג של אוכלוסיית המועסקים (יותר מ-2,000 נסקרים) ולפיו שוקללו הפרמטרים החשובים לעובד הישראלי בבחירת מקום העבודה. לאחר מכן נערך סקר רחב יותר, ותוצאותיו שוקללו בהתאם למשקלות שנקבעו בסקר המקדים. בדירוג נכללו תוצאותיהם של סקרים פנים ארגוניים שנערכו ביותר מ-70 חברות בענפי המשק. לסקרי העובדים מצטרפים שני סקרים נוספים: הראשון נערך בקרב סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות; השני בקרב מנהלי משאבי אנוש בחברות המובילות במשק. נתונים שנמסרו מהחברות המובילות לגבי מאפייני הרווחה בארגון ורמת ההשקעה בהם שוקללו אף הם בדירוג הסופי. הדירוג מבוסס על תמהיל של עמדות ותפישות של עובדים כלפי החברות שבהן הם מועסקים וכן כלפי חברות אחרות. עובדים הנשאלים לגבי מקומות העבודה המועדפים עליהם מתבססים גם על מידע שמגיע אליהם מחברים, מפרסומים ומהיכרות ומקשרי עבודה עם אותן חברות. כדי למנוע הטיות ולהקיף מגוון רב של דעות מבוצעים הסקרים לאורך השנה ובפיזור ארצי.

 

 

 

יובל טבול

 

 

הכתבה מתפרסמת בגיליון מאי של  מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

 
 
 
 
.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: הסיפורים החשובים של מגזין TheMarker ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות