לדף הבית של TheMarker
62 / 71

משפחת גרטלר

$1,200,000,000
איתמר כהן
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

דן גרטלר (47), בן למשפחת יהלומנים, עשה את עיקר הונו מעסקי מכרות היהלומים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. סבו, משה שניצר, היה מחלוצי תעשיית היהלומים בישראל, ושימש במשך עשרות שנים נשיא הבורסה ליהלומים. אביו, אשר גרטלר, שהיה מעורב גם הוא בעסקי היהלומים, שימש בעבר שוערה של קבוצת הכדורגל מכבי תל אביב.

The new Taycan - soul, Electrified

ב־1997, בהיותו בן 22, הקים דן גרטלר את חברת DGI (דן גרטלר אינטרנשיונל), ועסק בסחר ביהלומי גלם בישראל, ארצות הברית, רוסיה, בריטניה ואנגולה. בראשית דרכו העסקית נכשל בניסיונותיו לרכוש מכרות בכמה מדינות באפריקה. ואולם, בשנת 2000 הוא קיבל זיכיון בלעדי משליט קונגו אז, לורן דזירה קבילה, לכריית מתכות שונות וליצוא יהלומים מארצו – תמורת כ־20 מיליון דולר בלבד. בינואר 2001 נרצח קבילה, ובנו, ג'וזף קבילה, שהתמנה תחתיו, שלל מגרטלר את הזיכיון. ואולם, היחסים בין גרטלר לבין קבילה הבן השתפרו במרוצת השנים. לפי החשד, גרטלר שיחד אותו ובכירים נוספים בכ־100 מיליון דולר, בתמורה לזיכיונות כרייה בקונגו.

בשנים האחרונות מתנהלות מול DGI כמה חקירות בחו"ל בנוגע לשוחד ומינהל לא תקין. במקביל, בסוף 2017 הטילה ארצות הברית סנקציות על גרטלר, שבמסגרתן הוקפאו נכסיו במדינה ונאסר על אמריקאים לקיים עמו קשרי מסחר.

בתחילת 2021, השהה ממשל טראמפ את הסנקציות שהוטלו על גרטלר. לפי פרסום של "בלומברג", נאמניו של ראש הממשלה בנימין נתניהו – ראש המוסד, יוסי כהן, ושגריר ישראל בארצות הברית לשעבר, רון דרמר – לחצו על האמריקאים כדי להקל את הסנקציות על גרטלר. ואולם, במארס האחרון הוחזרו הסנקציות על ידי ממשלו של ג'ו ביידן. מאז 2003 משמש גרטלר קונסול כבוד של קונגו בישראל. גרטלר הוא חוזר בתשובה ומתגורר כיום בבני ברק. הוא נשוי לענת, ולהם 12 ילדים.

צילום: בלומברג

עוד במועדון המיליארדרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם