לדף הבית של TheMarker
57 / 71

משפחות מייסדי אשטרום

$1,350,000,000
יעל בלקין
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

אשטרום, שנוסדה ב־1963, היא מקבוצות ההנדסה והתשתיות הגדולות בישראל. הקבוצה עוסקת בקבלנות בניין ותשתיות, ייצור חומרי גלם לבנייה, ייזום בנייה למגורים באמצעות אשדר, ונדל"ן מניב באמצעות אשטרום נכסים. הקבוצה מעורבת כמעט בכל פרויקט תשתיות מרכזי בישראל ובין היתר מבצעת את נמל חיפה החדש, פרויקטי דיור להשכרה בתל אביב וירושלים, מנהרות הכרמל, הרכבת הקלה בירושלים וקניונים.

The new Taycan - soul, Electrified

במאי 2014 השלימה אשטרום הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה כשגייסה מניות ואג"ח ב־1.5 מיליארד שקל. ההנפקה לא עברה בקלות, והחברה נאלצה להפחית את שווייה בכמה מאות מיליוני שקלים. הסיכון של הבנקים ירד, אך זה של בעלי המניות והאג"ח עלה, מאחר שמלבד פירעון חובות לבנקים, התמורה מההנפקה נועדה לשמש את אשטרום לפירעון הלוואות בעלים, ולסייע לה לרכוש 27.5% ממניות חברת סיטי פס, הזכיינית והמפעילה של הרכבת הקלה בירושלים, תמורת 95 מיליון שקל. בתחילה דשדשה מניית אשטרום ואף הסבה למשקיעים הפסדים. בהמשך חל מפנה והיא נהפכה לאחת מחביבות המשקיעים. היא זינקה בזכות הגאות בנדל"ן למגורים ובנדל"ן מניב, וכן לאור הביקושים הגוברים לפרויקטים בתשתיות, לצד ריביות ברמות שפל שמאפשרות להחליף חוב יקר בחוב זול. עם זאת, הקורונה הביאה לירידה חדה ברווח הנקי והתפעולי, כתוצאה מהתייקרות הנדל"ן להשקעה וירידה ברווחי החברות הבנות בקבוצה. בסוף 2020 נמחקה אשטרום נכסים מהבורסה, לאחר שהקבוצה הצליחה לשכנע את המשקיעים להיענות להצעת הרכש המלאה ולמכור לה את 39.6 מיליון המניות שבידיהם, המהוות 45.6% מהון החברה.

בינואר הודיעה אשטרום כי היא נכנסת לתחום האנרגיות המתחדשות. רמי נוסבאום וגיל גירון, בני הדור השני למייסדים, מכהנים בחברה כמנכ"לים משותפים.

צילומים: ישראל הדרי, ישראל מלובני, ערן גילווארג

עוד במועדון המיליארדרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם