לדף הבית של TheMarker
54 / 71

משפחת אקירוב

$1,450,000,000
יעל בלקין
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

אלפרד אקירוב (80) נולד בעיראק ועלה לארץ ב־1952. לאחר שירותו הצבאי החל לעבוד בעסקי הקבלנות והבנייה של אביו, והמשיך בכך כמה שנים לאחר פטירת האב ב־1967. ב־1978 ייסד את אלרוב, שנרשמה למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב ב־1983. קבוצת אלרוב פועלת באמצעות חברות בנות ציבוריות ופרטיות בשלושה תחומים עיקריים: נדל"ן, טכנולוגיות ותקשורת.

The new Taycan - soul, Electrified

אלרוב, הנסחרת לפי שווי של כ־3.6 מיליארד שקל, מחזיקה בעשרות נכסים מניבים, בעיקר באירופה, וכן במלונות מצודת דוד וממילא בירושלים, במלון קונסרבטוריום אמסטרדם, בקפה רויאל בלונדון ובמלון לוטסיה בפריז. את החברה מנהל אלפרד אקירוב בעצמו, שמונה למנכ"ל זמני, בנוסף לתפקיד היו"ר. שנת הקורונה פגעה בתוצאות אלרוב: המגפה העבירה את חברת המלונאות להפסד של 166 מיליון שקל ב־2020, וגררה פיטורים של יותר מ־56% מהעובדים. עם זאת, מאז תחילת 2021 מניית החברה עלתה בעשרות אחוזים.

אקירוב הוא אחד מאנשי העסקים המקושרים בישראל, ומתחזק מערכות יחסים עם פוליטיקאים בכירים. בעבר תרם למפלגות שסבר שיוכלו להשפיע על השלטון, בתקווה לרכוש גישה לבעלי תפקידים ולהשפיע על המדיניות הכלכלית. כך למשל, לקראת הבחירות לכנסת ה־21 פורסם כי אקירוב העניק ערבות בסך 2 מיליון שקל למפלגת חוסן לישראל. בעבר נהג לתרום למפלגת העבודה, והיה מיודד עם שמעון פרס; בעת שאהוד אולמרט היה ראש עיריית ירושלים ושר התעשייה, בנה אקירוב פרויקטים ענקיים בעיר ובמקביל רכש ציורים של אשתו של אולמרט, עליזה; כשהתנהל משפט השוחד של אולמרט, העסיק אקירוב את שולה זקן, לשעבר מנהלת הלשכה של אולמרט, לכאורה כדי להבטיח את שתיקתה.

ב־1997 מונה אקירוב לקונסול כבוד של הפיליפינים בישראל. ב־2013 הוענק לו תואר אביר לגיון הכבוד הצרפתי. באותה שנה ייסד את קרן אלרוב, המרכזת את פעילותו הפילנתרופית בהיקף מצטבר של כ־5 מיליון שקל בשנה, לעידוד ההשכלה הגבוהה בישראל. ב־2007 זכה לתואר ד"ר לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב על פעילותו למען הקהילה. הוא מכהן כחבר מועצת המנהלים במוזיאון תל אביב, באוניברסיטת תל אביב, בקרן תל אביב לפיתוח ובמכון ויצמן למדע. 

אקירוב נשוי לחוה להם שלושה ילדים.

צילומים: תומר אפלבאום, אסף לב, ניקי ג'יי סימס/גטי אימג'ס

עוד במועדון המיליארדרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם