לדף הבית של TheMarker
53 / 71

אורן זאב

$1,500,000,000
רותי לוי
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

אורן זאב הוא טיפוס חריג בנוף ההשקעות. אין לו שותפים או אנליסטים, והמשרד שלו הוא למעשה שני בתי קפה בעמק הסיליקון. בשש השנים האחרונות הוא עומד לבדו בראש קרן ההון סיכון זאב ונצ'רס שמנהלת כמיליארד דולר. זאב משקיע מתוכם כ־300 מיליון דולר בשנה – קצב המקביל בהיקפו לאופרציה של כמה עשרות אנשים בקרנות ההון סיכון המסורתיות. הוא לא מחויב לשום אסטרטגיה, אך לרוב משקיע בשלב הראשון בחיי הסטארטאפ, פעמים רבות כמשקיע ראשון ועיקרי.

The new Taycan - soul, Electrified

לזאב ונצ'רס יש לא מעט השקעות ישראליות בולטות, היא מחזיקה, למשל, יותר משליש ממניות סטארטאפ התשלומים טיפלתי, ששווה יותר מ־2 מיליארד דולר. זאב הוא גם מייסד משותף בטיפלתי, עם אחזקות אישיות בשווי כ־80 מיליון דולר (4%); הקרן מחזיקה גם ביותר מ־20% ממניות הסטארטאפ התיירות העסקית טריפאקשנס, ששווה על הנייר כ־5 מיליארד דולר; ובכ־7% בסטארטאפ העיצוב האוזז ששווה כ־4 מיליארד דולר. לפי הערכות, זאב נהנה באופן אישי מ־40%־45% מהרווחים שעושה הקרן.

זאב, 56, גדל בחיפה לאב פרופסור להנדסת חשמל ואם כלכלנית. הוא סיים תואר ראשון בהנדסת חשמל בטכניון ותואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת אינסיאד בצרפת. הוא עבד כמהנדס בקבוצת המולטימדיה של יבמ ובפיתוח שבבים בחברה, וב־1995 עבר לעולם ההשקעות בקרן איפקס. אחרי 12 שנים, לקח פסק זמן כדי לעבוד כמורה למתמטיקה בקליפורניה. בשנים 2008־2015 השקיע רק את הכסף הפרטי שלו, לפני שעבר לגייס קרן ולנהל כסף של אחרים.

אחת ההצלחות הבולטות שלו היתה בחברת הספרים הקוליים אודיבל. אודיבל, כיום חברת ענק בבעלות אמזון, עמדה בפני סגירה כשזאב הוביל בה השקעה ב-2003, שנה מאוחר יותר החברה הונפקה וב-2008 נמכרה לאמזון. איפקס ראתה תשואה של פי 12 על הכסף. כמשקיע עצמאי הוביל זאב השקעה מוקדמת ב-Chegg, שמספקת שירותים לסטודנטים, כמו השאלת ספרים. ב-2013 הונפקה החברה לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר, וכיום היא נסחרת לפי שווי הקרוב ל-11 מיליארד דולר.

צילום: עופר וקנין

עוד במועדון המיליארדרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם