לדף הבית של TheMarker
20 / 71

חיים סבן

$3,300,000,000
איתמר כהן
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

חיים סבן (76) עשה חלק נכבד מהונו מהפקות שהוביל בתעשיית הטלוויזיה בארצות הברית. הוא יליד מצרים, שעלה עם משפחתו לישראל בגיל 12. בצעירותו היה סבן חבר להקת "האריות", ובהמשך נהפך לאמרגן. באמצע שנות ה־70, הקים בצרפת חברת תקליטים שמכרה מיליוני עותקים. בשנות ה־80 העביר את פעילותו לארצות הברית, עסק בהפקת מוזיקה עבור סדרות טלוויזיה ושימש גם מפיק של סדרות אנימציה. בסוף עשור זה הקים את "סבן אנטרטיינמנט", שהפיקה סדרות מצליחות, ובהן "אקס מן" ו"אגדות האחים גרים".

The new Taycan - soul, Electrified

בראשית שנות ה־90 סבן רכש את זכויות השידור של סדרת הטלוויזיה "פאוור ריינג'רס" תמורת כחצי מיליון דולר, וזו זכתה להצלחה בינלאומית עצומה. ב־2018 מכר לחברת הסברו את מותג "פאוור ריינג'רס" יחד עם מותגים נוספים תמורת יותר מחצי מיליארד דולר. סבן – שהחזיק בערוצי טלוויזיה ששידרו לעשרות מיליוני בתים בארצות הברית ובאירופה, ובהם פוקס קידס – מכר את פעילות הטלוויזיה שלו ב־2002 לוולט דיסני תמורת 1.7 מיליארד דולר במזומן. שנה לאחר מכן רכש כמה ערוצי טלוויזיה מרכזיים בגרמניה, וב־2007 הוביל עם קבוצת משקיעים את רכישת השליטה (64%) בחברת המדיה יוניוויז'ן – מפעילת רשת הטלוויזיה המובילה בשפה הספרדית בארצות הברית. העסקה בוצעה לפי שווי של 13.7 מיליארד דולר – אך ב־2013 מכר סבן את האחזקות לפי שווי חברה של פחות מ־10 מיליארד דולר.

ב־2009 גרף רווח (לפני מס) של כ־2.2 מיליארד שקל בעקבות מכירת אחזקותיו בקבוצת בזק, שאותן רכש ארבע שנים קודם לכן מממשלת ישראל. ב־2013 רכש את השליטה (כ־30%) בחברת התקשורת פרטנר, וב־2019 ויתר על השקעתו זו, כשהוא מופסד בכ־175 מיליון דולר. ב־2017 קיבל כוכב בשדרת הכוכבים בהוליווד.

במארס פורסם כי סבן פעל לחבר בין חברת האינטרנט הישראלית איירון סורס לבין איש העסקים אורלנדו בראבו לצורך מיזוגה של הראשונה עם חברת ספאק. מיזוג החברות נעשה לפי שווי של 11.1 מיליארד דולר, וכלל אקזיט של 1.5 מיליארד דולר לבעלי המניות של איירון סורס, ובהם סבן (0.5%), שהקרן שלו, סבן ונצ'רס, היא מהמשקיעות בחברה.

סבן הוא תורם גדול של המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית. הוא נשוי לשריל, אב לשלושה ומתגורר בבוורלי הילס.

צילום: מארק וון הולדן

עוד במועדון המיליארדרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם