לדף הבית של TheMarker

246 מיליארד דולר: השווי של 500 עשירי ישראל נחשף

גם המשבר העמוק לא זיעזע יותר מדי את עשירי ישראל, שמסכמים שנה סבירה שבה הונם צמח, כוחם גדל, והמרחק בינם לבין שאר הציבור התרחב. היכנסו לגלות מי התעשר עוד יותר, השווי של מי צנח ועד כמה גדל הפער בין המיליארדרים לבין הסתם עשיריםגם המשבר העמוק לא זעזע יותר מדי את עשירי ישראל, שמסכמים שנה סבירה שבה הונם צמח, כוחם גדל, והמרחק בינם לבין שאר הציבור התרחב. היכנסו לגלות מי התעשר עוד יותר, השווי של מי צנח ועד כמה גדל הפער בין המיליארדרים לבין הסתם עשירים

השנה ביצענו חישוב יוצא דופן בתוך הרשימה שאותה אנו מפרסמים ברציפות מזה 18 שנה, במטרה לענות על השאלה הבאה: מהו חלקם של המיליארדרים בתוך העוגה הכוללת של 500 העשירים בישראל. התוצאות שקיבלנו הן לא פחות ממדהימות: חלקם של המיליארדרים מתוך הונם של 500 העשירים גדל בהתמדה, שנה אחר שנה, ובקצב מסחרר. אם ב־2003, ברשימה הראשונה, היו בישראל שמונה מיליארדרים עם הון שהיווה 23% מסך העושר של 500 העשירים, כיום ישנם 121 מיליארדרים שאחראים ל־74% ממנו.

סך ההון של עשירי ישראל:
$37,000,000,000

חמש משפחות בלבד הוערכו ביותר ממיליארד דולר בשנה הראשונה של הדירוג. משפחת ורטהימר היא המשפחה העשירה ביותר, ורף הכניסה לדירוג ה-500 הוא הון של 10 מיליון דולר

סך ההון של עשירי ישראל:
$81,000,000,000

הונם המצרפי של עשירי ישראל צמח ב-25% בשנה, בעוד ההון של המיליארדרים צמח ב-35%. לב לבייב מדורג כאדם העשיר בישראל. המגזין מזהיר: העשירים מתרחקים מהמעמד הבינוני ומשנים את חוקי הכלכלה

סך ההון של עשירי ישראל:
$52,000,000,000

המשבר הפיננסי משפיע ביתר שאת ומשמיד 38% מהונם של כלל עשירי ישראל

סך ההון של עשירי ישראל:
$84,000,000,000

אחרי מחאת קיץ 2011 נוספו אמנם מיליארדרים חדשים, אבל היקף העושר צנח ב-5% והונם של הטייקונים המקומיים נשחק באופן דרמטי

סך ההון של עשירי ישראל:
$140,000,000,000

הונם של רוב העשירים עולה בשיעור של 5%־10%. בעוד שההכנסה וההון של משפחה ישראלית ממוצעת אינם גדלים משמעותית, העשירים נהנים מעליות הבורסות ומעליית הנדל"ן

סך ההון של עשירי ישראל:
$230,000,000,000

מרים אדלסון, שקיבלה במתנה מבעלה שלדון מניות של קבוצת לאס וגאס סנדס, והאוליגרך רומן אברמוביץ' שהתאזרח בישראל, מקפיצים את שווי ההון של המיליארדרים

סך ההון של עשירי ישראל:
$246,000,000,000

מגפת הקורונה שמטלטלת את שוקי המניות פוגעת בעיקר בעשירים שעסקיהם מרוכזים בתיירות, תעופה ותחבורה או אנרגיה. טייקון הגז יצחק תשובה סופג מכה קשה במיוחד, ונמצא מחוץ לרשימת 500 עשירי ישראל. סף הכניסה לדירוג: הון של 110 מיליון דולר

שיעור ההון של המיליארדרים בהון המצרפי של 500 עשירי ישראל השנה גדול פי שלושה מהשיעור שהיה בשנת 2003.  עלייה זו מביאה את ישראל למקום גבוה מאוד בטבלה העולמית של מספר המיליארדרים לכל מיליון תושבים. לפי חישוב המבוסס על נתוני מגזין "פורבס" ל־2018, ישראל נמצאת במקום ה־11 בעולם בדירוג העולמי הזה, אבל בניכוי מדינות בעלות אוכלוסייה דלילה במיוחד, כמו מונקו, איים בקריביים, ליכטנשטיין, איסלנד וקפריסין, ישראל עולה למקום השישי, לפני מעצמות מיליארדרים כמו ארצות הברית, סין וגרמניה.

מניין כל העושר הזה ומדוע הוא מתרכז בידיים כה מועטות? חלק ממנו מוסבר בתופעה ייחודית לנו: עלייתם לישראל של מיליארדרים יהודים, המבקשים להצטייד באזרחות ישראלית וליהנות מהפטור ממס ומדיווח לרשויות המס על עסקיהם הרבים שמחוץ לישראל. אבל רוב ההתחזקות היא תוצאה של חשבון פשוט: כשההון ההתחלתי גדול, גם אם תשואת הנכסים השנתית דומה לזו של אחרים, שיעור העלייה המוחלט, בדולרים, גבוה יותר. מיליארדר שעושה תשואה של 7% בשנה על מיליארד הדולרים שלו, יסיים אותה עם עוד 70 מיליון דולר. מולטי־מיליונר עם הון של 110 מיליון דולר – סף הכניסה לרשימת 500 העשירים הישראלית – יסיים את השנה "רק" עם 8 מיליון דולרים נוספים. כך, בחישוב של ריבית־דריבית, על פני מספר רב של שנים, ההון של המיליארדרים מתנתק במהירות מזה של כל שאר העשירים.

Infinity Bannerהעשירים שוב עולים

באפריל השנה, כשהירידות בשוקי המניות הצטברו לכ־30% ביחס לתחילת השנה, נראה היה ש־2020 תהיה שנה רעה למיליארדרים. אין זה אירוע שכיח: מאז המשבר הפיננסי של 2008, המיליארדרים בעולם ובישראל רק מתרבים ומתעשרים מדי שנה. אלא שאז הגיעה התאוששות גדולה, השווקים החזירו את רוב הירידות ובענפים אחדים, כמו טכנולוגיה, מזון ואנרגיה ירוקה, נקבעו שיאים חדשים.

לדירוג המיליארדרים של מגזין TheMarker לשנת 2020>>

ב־1 במאי, כשבחנו מה קרה להונם של עשירי ישראל מאז פרסום רשימת 500 האנשים העשירים בישראל בשנה שעברה, רבים מהם כבר הציגו עלייה, בעיקר בזכות עליות חדות בבורסות במחצית השנייה של 2019. חשוב להבהיר: הונם של העשירים נקבע בעיקר על ידי הבורסות, ומאחר שהבורסות מתנדנדות בחצי השנה האחרונה בשיעורים חדים מאוד, כל יום אחר שבו היינו בוחרים לבצע את החישובים היה עשוי להניב תוצאה שונה. בעת כתיבת שורות אלה, בימים האחרונים של יוני, השווקים שוב יורדים בשל מה שנראה כגל שני של מגפת הקורונה, וייתכן שכאשר גיליון זה יגיע לידי הקוראים – התמונה תיראה אחרת. אבל את המגמות ארוכות הטווח של העושר של המיליארדרים הישראלים גם הקורונה לא משנה. הנה שבעה דברים שצריך לדעת על עשירי ישראל, באמצע המשבר של קיץ 2020.

Infinity Bannerאם הבורסה לא תרד באופן משמעותי, ואז תתייצב לתקופה ממושכת ברמות נמוכות יותר, רוב עשירי ישראל יסיימו את 12 החודשים האחרונים עם עלייה בהונם. על פי החישוב שלנו, מאז 31 במארס 2019 ועד סוף אפריל 2020 הונם הממוצע עלה ב־7%, בשל עליות חדות בנכסיהם אשתקד, שקוזזו רק באופן חלקי לאחר שפרצה מגפת הקורונה.

הפער בין העשירים לשאר הציבור מזנק

התובנה הזו נכונה כל עוד שוק ההון עולה, בשל מנגנון הריבית־דריבית שגורם למיליארדרים להתרחק משאר העשירים. אלא שבגלל מגפת הקורונה, הפער בין העשירים לבין שאר הציבור גדל השנה מהר הרבה יותר מבכל שנה אחרת. מדוע? כי בעוד העשירים ממשיכים ליהנות מהעלייה או לפחות מהיציבות במחירי המניות, הונו של רוב הציבור מצטמק במהירות בשל המשבר הכלכלי. כשהאבטלה קרובה ל־20%, כשעשרות אלפי עסקים קטנים נסגרים או מתקשים לשרוד, וכשגם עסקים בינוניים סובלים מירידה חדה במחזורי המכירות שלהם – כולם שורפים חסכונות ונהפכים לעשירים פחות, או במקרים רבים, לעניים יותר.

השנה, מי שאחראי לקפיצת המדרגה באי השוויון הוא דונלד טראמפ, באמצעות הבנק המרכזי האמריקאי שהזרים וממשיך להזרים טריליוני דולרים לרכישת ניירות ערך, ובכך שומר על ערך ההון של העשירים. מי שאין לו נכסים או תיק שמן של ניירות ערך, מתרסק. ניתן לטעון, כפי שאמר לנו לאחרונה המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, שבמצב החירום אסור לאפשר למשבר הכלכלי להפוך גם למשבר פיננסי, ואין ברירה אלא להזרים כספים לבנקים, לאגרות החוב ולמניות. אולי, אבל מדיניות כזו מגדילה במהירות את הפער בין העשירים לבין כל השאר. כפי שזה נראה עתה, כמעט בטוח ש־2020 תרשום שיא באי השוויון הכלכלי, כזה שכמותו לא נרשם בעת החדשה. רבים מתריעים שפערים כאלה אינם יכולים להתקיים בדמוקרטיות מבלי לגרום למחאה, אי שקט חברתי ותהפוכות פוליטיות.

גורל העשירים השנה שונה מענף לענף

ישנן שנים שבהן הכלכלה עולה פחות או יותר בקצב דומה ברוב הענפים העסקיים. 2020 אינה כזו: משבר הקורונה משפיע אחרת על ענפים שונים, והונם של העשירים השנה מושפע מאוד מהתחום שבו הם פועלים. מתעשרי הטכנולוגיה וספקי האנרגיה המתחדשת, למשל, המשיכו להתעשר גם בימי הקורונה, מאחר שהמניות שלהם רשמו שיאים חדשים על רקע ציפיות לעלייה בביקוש למוצריהם הדיגיטליים. רואים זאת בהונם של עשירי העולם, שרבים מהם מתחום הטכנולוגיה, ואצל כמה עשירים ישראלים. לעומת זאת, עשירים שעסקיהם בתחומי הנפט וגז, התיירות, התעופה והתחבורה, נסוגו או עמדו במקום, ו־2020 עשויה להיות שנה רעה עבורם. בעלי חברות ביטוח נפגעו, ובעלים של חברות ניהול כספים נפגעו פחות.

Infinity Bannerעשירים שעוסקים בנדל"ן פתחו את השנה עם ירידות חדשות בשווי נכסיהם, ורבים צופים שהירידה תחריף ככל שההתאוששות מהמשבר תהיה אטית – כפי שחוזים עתה רוב הפרשנים והכלכלנים. טייקון הגז יצחק תשובה, למשל, הוא כיום טייקון לשעבר וכבר לא נכלל ברשימת עשירי ישראל. אגרות החוב של הנכס העיקרי שלו, קבוצת דלק, נסחרות גם לאחר הסדר החוב שחתם עם המשקיעים המוסדיים בתשואות לפדיון של עשרות ומאות אחוזים – נתון המבהיר שהשוק מצפה לפשיטת רגל של החברה, ולהסדר חוב נוסף. גם חישוב של נכסי תשובה האישיים, בניכוי החובות שלו לבנקים, הוא כנראה שלילי. לו היה זה אחרת, תשובה לא היה נזקק להסדר חוב ולגלגול חובות מול בנק הפועלים.

התפלגות ההון של עשירי ישראל 2003-2020 (במיליארדי דולרים) 

רבים מהעשירים נהנים מירידה בתחרות העסקית

במשבר כלכלי כשחברות קורסות או נקלעות לקשיים, הן לעתים קרובות נמכרות למתחרים גדולים מהן או מתמזגות עמם. התוצאה תורמת לעושר של בעלי החברות הגדולות: נתח השוק שלהם עולה, התחרות בענף יורדת, וכוח השוק שלהם – היכולת להכתיב את המחירים ואת רמת השירות – גובר. במוקדם או במאוחר, הדבר מוביל לעליית ערך של החברות הגדולות, ויש ענפים שבהם שערי המניות בבורסה כבר משקפים את הציפייה הזו. בארצות הברית פנו כמה חברי קונגרס בקריאה לממשלה להקפיא מיזוגים ורכישות עד לסוף השנה, כדי למנוע זינוק בריכוזיות, אבל אין קריאה כזו בישראל, וממילא רשות התחרות כאן חלשה ואנמית. התסריט הצפוי הוא עלייה בכוחן של החברות הגדולות ב־2020, ועלייה בערך הנכסים של בעלי המניות שלהן.

Infinity Bannerעשירים ירוויחו מהאבטלה

כיום כבר ברור: שוק העבודה, הן בישראל והן בעולם, נהפך בן־לילה משוק של עובדים לשוק של מעסיקים. כששיעור האבטלה נע בין 10% ל־20%, ורבים מוכנים לעשות הכל כדי לשים אוכל על שולחן ילדיהם, שכר העובדים יירד בממוצע, ואילו רווחי החברות יעלו. מי ייהנה? כמובן: בעלי החברות, והעשירים שמשקיעים במניות שלהן.

מיליארדרים לא מתחלפים

אף שראש הממשלה בנימין נתניהו יושב בבית שברחוב בלפור כבר הרבה שנים, הפוליטיקאים שמקיפים אותו מתחלפים. הם באים והולכים, גם אם לעתים מי שהלך לפתע חוזר. מיליארדרים ומולטי־מיליונרים, לעומת זאת, כמעט תמיד נותרים ברשימות שלהם, ללא קשר למה שקורה מסביבם. אם מיליונר נקלע למשבר, הוא עשוי למצוא את עצמו מחוץ למועדון ה־500, אבל למעט מקרים חריגים כמו זה של תשובה, זה כמעט לא קורה למיליארדרים.

לניתוח שלטון המיליארדרים בישראל>>

ברשימת העשירים שלנו יש תחלופה: אנשים מצטרפים אליה בעקבות אקזיט, זינוק במניות שלהם, באמצעות עלייה לישראל, ולפעמים כי המידע עליהם נחשף. יש גם מי שיוצא מהרשימה בגלל הימורים עסקיים שנכשלו, ניהול רשלני, פירוק שותפויות וגם, לעתים, מוות. אבל באופן כללי עשירים נותרים עשירים, והשמות דומים וחוזרים על עצמם במשך שנים רבות, לעתים תוך מעבר מאב לבן. זו לא תופעה ישראלית דווקא: לפני כמה שנים בדקו חוקרים באיטליה את רשימות בעלי הנכסים בעיר פירנצה, והשוו אותה לבעלי הנכסים 600 שנה קודם לכן, בזכות רישום היסטורי שנעשה אז – ומה שהם מצאו היה ששמות העשירים אז וכיום דומים מאוד. גם בישראל, אם הגעת לרשימת המיליארדרים, כל הסיכויים הם שאתה וצאצאיך תישארו בה במשך שנים. 

מעריכי שווי: דניאל איסלר, עמיר תדמור, יעל בלקין, איתמר כהן וירדן בן גל הירשהורן

דירוג 500 האנשים העשירים בישראל 2020 (כולל בני משפחה)

כך הערכנו את 500 עשירי ישראל 2020

ברשימת 500 האנשים העשירים בישראל של מגזין TheMarker לשנת 2020 מופיעים הישראלים בעלי השווי הנכסי הנקי הגבוה ביותר, ככל הידוע למערכת. השווי מחושב על פי סך הנכסים של אדם, משפחה או קבוצת אנשים, על פי מיטב המידע ושיקול הדעת העיתונאי. הנכסים שנבדקו כוללים אחזקות בחברות (ציבוריות ופרטיות) ובעסקים שונים, בניירות ערך, בנדל"ן ובמזומנים. במקרה של פעילות עסקית משמעותית בחו"ל, נעזרנו בהערכות שווי כפי שפורסמו באמצעי התקשורת הכלכליים המובילים בעולם. בקרב מתעשרי ההייטק, אם חלפו חמש שנים ממימוש האקזיט ולא ידועה חלוקת הכסף בין המייסדים, פיצלנו את הונם שווה בשווה.

Infinity Bannerבדרך כלל מתפרסם דירוג העשירים של המגזין ביוני. בשל משבר הקורונה דחינו השנה את הפרסום כדי לנרמל ככל האפשר את התנודות בשוק. השווי הנכסי הנקי המתפרסם השנה מיוחס לתאריך 1 במאי 2020, ומחושב על פי שער דולר של 3.5 שקלים.

לצורך הרכבת הרשימה הסתייענו במקורות המידע הבאים: מידע ציבורי גלוי, אתר TheMarker Finance, ארכיונים, אתר הבורסה, מערכת בלומברג, אתר BDi־Coface , רשם החברות, משרדי יח"צ ושיחות עם מקורות ומקורבים למדורגים. אנשים שמתגוררים גם בחו"ל וגם בישראל הוכנסו לרשימה אם הם בעלי אזרחות ישראלית ואם יש להם פעילות משמעותית בארץ. כשלא היה בידינו מידע מהימן די הצורך להערכת העושר של אדם מסוים, ויתרנו על הכללתו ברשימתנו.

+

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם