לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 98

אוריאל רייכמן

מייסד המרכז הבינתחומי הרצליה
ליאור דטל
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

פרופ' אוריאל רייכמן הוא האיש שעשה יותר מכולם עבור ההשכלה הגבוהה הפרטית בישראל. הוא הצליח לקחת את האג'נדה הזאת לקצה – עד להקמת האוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל, ועוד כזאת שנושאת את שמו – אחרי מאבק בן יותר מ־30 שנה, שהחל כשפרש מאוניברסיטת תל אביב והקים מכללה פרטית קטנה. רק מעטים תיארו אז לעצמם שרייכמן יהיה זה שיכניס את ישראל, שמערכת ההשכלה הגבוהה שלה היא בעיקר ציבורית, לעידן של אוניברסיטאות פרטיות. הוא עשה זאת בעודו מקניט ונאבק באוניברסיטאות הוותיקות. אלה הערימו קשיים, אך נאלצו להתמודד עם זליגה של מרצים איכותיים למרכז הבינתחומי, ועם הפיכתו למוקד משיכה גם לסטודנטים.

רייכמן לא עסק רק בגיוס תרומות מטייקונים ואנשי עסקים, אלא גם הצליח להשיג תמיכה מרחבי כל הקשת הפוליטית. כשנפתלי בנט, אימץ בתקופת כהונתו כשר החינוך את הז'רגון של רייכמן, והחל להתייחס לאוניברסיטאות המחקר כאל "קרטל", ולהאשים אותן בטרפוד תחרות ממניעים פסולים, היה ברור שרייכמן כבר ניצח; כששרת החינוך הנוכחית, יפעת שאשא־ביטון, שמנסה לקדם אוניברסיטה בגליל ולצמצם את הפערים באקדמיה, השתתפה בטקס חניכת האוניברסיטה הפרטית ששכר הלימוד בה מתחיל ב־40 אלף שקל, המהלך הושלם. בדיון המכריע הסכימה עם השקפת עולמו של רייכמן אפילו פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג – ועדה שבמשך שנים התנגדה להקמת אוניברסיטאות חדשות בישראל – ואמרה שאין לוועדה סמכות להכריע בנושא, למורת רוחם של חברי הוועדה שהתנגדו למהלך.

חומותיה של אוניברסיטת רייכמן מכוסות בצמחי קיסוס וגפנית, בדומה לאלה של אוניברסיטאות העילית בארצות הברית. ניתן לראות בכך מעין הצהרת כוונות. האם בעתיד ייהפך המרכז לאוניברסיטה מובילה בישראל? נראה שהוא בדרך לשם, לפחות עבור מי שיכולים להרשות לעצמם את שכר הלימוד.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם