לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 96

ערן יעקובוביץ' וארבל זינגר

מנהלי הקהילה "צרות בהייטק"
קורין דגני ועמרי זרחוביץ'
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

יש צרות בהייטק, מתברר. או לפחות טרדות. "יש דברים שמטרידים אותנו ההייטקיסטים שזר לא יבין", נכתב בתיאור קבוצת הפייסבוק "צרות בהייטק". למשל, "רוצים לשאול על תנאים בחברה מסוימת? איפה הכי טוב לאכול בהרצליה פיתוח? המלצה לסדרה שאפשר לראות בטיסה לוואלי?". אם הדברים נכתבו בזמנו בנימה הומוריסטית ואם לאו, "צרות בהייטק" היא קבוצה שוקקת שצברה במהלך ארבע וחצי שנות פעילותה יותר מ־100 אלף חברים. הקבוצה נוסדה ומנוהלת על ידי שני הייטקיסטים, ערן יעקובוביץ' וארבל זינגר, חברי ילדות מצפת, שעובדים ביחד בחברת לייטריקס, חד קרן ירושלמי שמתעסק בפיתוח אפליקציות לעריכה ועיצוב תמונות וסרטונים בסלולר.

נראה כי החברים בקבוצה מרגישים בנוח להעלות לדיון שלל נושאים, שאלות והרבה מאוד דאחקות, רובן יובנו על ידי אנשי התעשייה בלבד. למרות זאת, ובאופן מפתיע למדי, הקבוצה הצליחה לחרוג במידת מה מחוץ לגבולות הגזרה הטבעיים שלה ולמשוך אנשים מחוץ לתעשייה, או כאלה הקשורים אליה בעקיפין, שמציצים בה כדי לראות מה הלך הרוח בהייטק, ואם יש נושאי דיון מעניינים על הפרק. בחודשים האחרונים הלך רוח שונה נושב מדי פעם בקבוצה, כזה שמשקף תסכול ואפילו בוז כלפי העיתונות, ובפרט העיתונות הכלכלית. הרקע לדברים הוא כתבות ביקורתיות או כאלה שנתפשות כביקורתיות על התעשייה. העיסוק הנרחב של העיתונות הכלכלית בהון הגדול שזורם לחברות וגם למנהלים ועובדים, כמו גם בצורך לשלב עוד אוכלוסיות בענף ההייטק, וההתייחסות לתעשייה כאל "מועדון סגור", מעוררים אמוציות שלא אפיינו בעבר את מערכת היחסים בינה לבין העיתונות. "צרות בהייטק" הובילה שיח שמטיל ספק בכנות הכוונות של העיתונאים ("הם מקנאים"), אבל לא פחות מכך, נראה כי השיח הרווח שם משקף תפישה שכופרת בכך ששוויון ההזדמנויות בישראל הוא תוצאה של המעמד הכלכלי והמקום שבו גדלת, ומייצר קול ברור נגד מיסוי נוסף של שכרם. באופן כללי, ניכר כי יש חוסר הסכמה לגבי הצורך לעסוק גם בהשפעות השליליות של ההייטק על המצב הכלכלי־חברתי בישראל, ולא רק בתרומה שלו.

תעשיית ההייטק, שחווה תקופת שגשוג חסרת תקדים, לא מצטיינת בקבלת ביקורת, בלשון המעטה. העיתונות, מצדה, עם נטייה מולדת לפרובוקציה, לא מבינה מדוע ביקורת נתפשת כמתקפה. כרגע, בטווח הנראה לעין, מסתמן כי אף אחד מהצדדים לא הולך לשנות עמדה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם