לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 95

רון תומר, דובי אמיתי

נשיא התאחדות התעשיינים; יו"ר התאחדות האיכרים
נתי טוקר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

תחרות היא דבר טוב, והתחרות בין ארגוני המעסיקים שהתפתחה ב־2020 היתה אפילו מצוינת – דווקא לממשלה. ב־2020, אחרי שנים שבהן נשיאות המגזר העסקי ייצגה את רוב ארגוני המעסיקים, התרחש מיני-מפץ לקראת הבחירות שבהן היה צפוי להיבחר דובי אמיתי ליו"ר נשיאות המגזר העסקי. רגע לפני הבחירות, התאחדות התעשיינים בראשות רון תומר, הגוף החזק ביותר שלרוב שלט גם בנשיאות המגזר העסקי, החליטה לפרוש. כך נוצר מצב שבו המעסיקים מדברים בשני ראשים, והפעילות המועדפת עליהם היא התנגחות זה בזה.

נציגי הממשלה ניצלו היטב את התחרות הקשה והייצרית שהתפתחה בין שני מוקדי הכוח. אחד מהארגונים מוביל עתירה לבג"צ נגד ימי הבידוד? סוגרים דיל עם הגוף השני; גוף אחד מוביל פרויקט להכשרות מקצועיות עם שירות התעסוקה? הגוף השני ממהר להוביל פרויקט עם מינהלת ההכשרות.

אבל זו תמונה מטעה מעט. תומר ואמיתי אינם תמימים. הם שועלי קרבות ותיקים, שמכירים היטב את שיטות הלחימה המתקדמות ביותר ולא מהססים לנקוט בהן. אמיתי, שהוא גם נשיא התאחדות האיכרים, הוא למשל זה שהוביל את הקרב למען העצמאים והפחתת הרגולציה, וכיום מוביל את המאבק נגד הרפורמה בחקלאות. תומר מנסה להפחית רגולציה ולהקל על עסקים, והוא זה שהוביל את המאבק נגד הירידה בשער הדולר למען היצואנים – מאבק שבסופו של דבר גרם לבנק ישראל לנקוט במדיניות האגרסיבית ביותר אי פעם בשוק המט"ח.

המשק הישראלי נמצא בתקופת התאוששות, וקיים צורך דוחק בשיתופי פעולה של הממשלה עם המגזר העסקי. במשרד האוצר מבינים זאת ומנהלים מגעים מקבילים יחד עם שניהם מול ההסתדרות, בין השאר כדי להוביל לעסקת חבילה במשק. החשש הגדול הוא שהעוינות החריפה בין הארגונים, והצורך של כל צד לרשום הישג, יהפכו את הסיכוי להוביל מדיניות מוסכמת בשיתוף המעסיקים לקלוש במיוחד.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם