לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 94

יוני אסיא, תומר בר זאב

מנכ"ל ומייסד חברת eToro; מנכ"ל איירון סורס
עמרי זרחוביץ'
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

לפני שנה היה קשה לצפות איך מודל שנוי במחלוקת שקיים כבר משנות ה־90 ישפיע על שוק ההנפקות ותעשיית ההייטק כולה. המודל, מבית היוצר של וול סטריט, הוא זה של חברות הספאק (SPAC), חברות שמגייסות הון בהנפקה בבורסה, אף שהן חסרות פעילות, במטרה להשתמש בכסף שגויס כדי להתמזג עם חברה פרטית וכך להפוך אותה לציבורית. מודל שנחשב עד 2020 לכזה שמיועד לחברות חלום, שלא יכולות להיכנס לבורסה בדרך אחרת, נהפך לאלטרנטיבה מקובלת גם עבור חברות בשלות וטובות.

יותר מעשר חברות ישראליות התמזגו עם חברות ספאק או מחכות לאישור המיזוג. שתיים מהן – איירון סורס, שכבר החלה להיסחר; ו־eToro, שעדיין מחכה לאישור – קיבלו שווי של יותר מ־10 מיליארד דולר, מספר שלפני שנה היה רק ניתן לחלום עליו. גם חברות ותיקות כמו פייוניר או טאבולה, וחברות ללא הכנסות כמו REE ואינוביז, התמזגו עם חברות ספאק.

בשוק יש כבר אינדיקציות לכך ששוק הספאקים מתקרר. למשל, שיעור גבוה של משקיעים שמחליטים לסגת מההשקעה לאחר שאושרה. ועדיין, הספאקים עוד ישפיעו על השוק, לפחות בשנה־שנתיים הקרובות. חברות שמגייסות הון נדרשות להתמזג עם חברות פרטיות תוך שנתיים. בעבר היו מעט מאוד חברות ספאק, ולכן ההשפעה שלהן היתה מצומצמת. אולם אם ב־2019 הונפקו 59 חברות בלבד שגייסו 13.6 מיליארד דולר, בשנה שעברה הונפקו 248 חברות שגייסו 83 מיליארד דולר, והשנה כבר הספיקו להנפיק יותר מ־400 חברות שגייסו יותר מ־120 מיליארד דולר. חלק מהחברות כבר התמזגו, אבל מאות חברות ספאק מחפשות השקעות חדשות. עד כה זה הוביל לניפוח שוויים, בגלל התחרות העזה על חברות אטרקטיביות, וסביר להניח שזה ישפיע על הדינמיקה בשוק גם בעתיד.

לצמיחה בחברות הספאק יש חלק בכך שיותר חברות ישראליות נכנסות לוול סטריט, דבר שמגדיל את הסיכוי שהן יצמחו כחברות עצמאיות. חלק מהחברות היו מתקשות להיכנס בדרך אחרת, חלק מהחברות פשוט קיבלו שווי גבוה יותר. כך או כך, מודל הספאק עוד ייבחן רבות בשנים הקרובות כדי להבין אם הוא יכול להפוך למודל אלטרנטיבי להנפקות המסורתיות גם בטווח הארוך, אם הוא מגן מספיק על המשקיעים, ואם ניתן להכניס דרכו חברות לא ראויות לבורסה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם