לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 92

דרור בין

מנכ"ל רשות החדשנות
עמרי זרחוביץ'
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

ענף ההייטק הוא הצומח והחדשני בישראל. עובדי הייטק משלמים 25% מכלל מס ההכנסה בישראל, וחברות ההייטק מפרנסות מעגלים נוספים של עסקים וספקים. אין עוררין על חשיבותו של ההייטק לכלכלה, ומשבר הקורונה הוא עדות לכך. אך הדבר עלול להיות גם בעוכריה של ישראל, שכן ההתמקדות בו מצד קובעי המדיניות מגיע לא פעם על חשבון שאר המשק. רק לאחרונה הביעו גורמים בבנק ישראל ביקורת על חוק ההסדרים, לא בגלל סעיפים ספציפיים שנגעו להייטק, אלא בשל הדגש שקיבל הענף על חשבון נושאים אחרים.

רשות החדשנות נחשבת בשנים האחרונות לגוף שמייצג את תעשיית ההייטק, ומי שעומד בראשה מאז מאי הוא דרור בין, שהיה במשך כעשור נשיא ומנכ"ל חברת RAD. בין הוא המנכ"ל השני של הרשות מאז ששינתה את פניה, לפני כחמש שנים, ונהפכה מלשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה לגוף סטטוטורי. בשנים אלה הרחיבה רשות החדשנות את פעילותה בתחומים שאינם מענקים לסטארטאפים, בהתאם לתפישה שכל מה שקשור למחקר ופיתוח רלוונטי לרשות, ולכן הורחב העיסוק לשילוב אוכלוסיות שסובלות מתת־ייצוג, טיפול במחסור בעובדים לא טכנולוגיים ואף יבוא עובדים מחו"ל, אולם כל זה רק בענף ההייטק עצמו – בחברות הייטק ומרכזי פיתוח זרים. תמיכה בתעשייה המסורתית קיימת אף היא, אך בהיקף נמוך.

בין נכנס לתפקיד בתקופה שבה תעשיית ההייטק קופצת קדימה והחברות הישראליות גדולות ובשלות מבעבר, מה שמייצר להן אתגרים חדשים – בתחומים הרגולטוריים והניהוליים, ובהיבטים של כוח אדם. מובן כי הממשלה צריכה לספק לחברות אלה את הסביבה העסקית והרגולטורית המתאימה, ולא להתעלם מהצרכים שלהן, אך בין והרשות יידרשו להפנים כי תפקידם הוא לדאוג לחדשנות בכל המשק. החדשנות והפריון גבוהים יותר בתעשיית ההייטק, אבל רשות החדשנות לא צריכה לחזק רק את החזקים, אלא לוודא כי גם לשאר השחקנים יש את הכלים והיכולות להיות חדשניים יותר.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם