לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 89

שלומי הייזלר

יו"ר המטה לתכנון לאומי, משרד הפנים
עדי כהן
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

מציאות של עליות מחירים מתמשכות במחירי הדיור, משבר תחבורתי מחמיר והולך ותחזיות להכפלת האוכלוסייה בתוך פחות מעשור, עו"ד שלומי הייזלר, בתפקידו החדש כיו"ר מטה התכנון הלאומי, הוא אחת הדמויות החשובות ביותר בענף הנדל"ן. בתפקיד שבו הציבה אותו לאחרונה שרת הפנים, איילת שקד, הייזלר מנצח על הבולדוזרים המרכזיים של מערכת התכנון בעולמות הבנייה והתשתיות: המועצה הארצית לתכנון ובנייה, הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (וותמ"ל) והוועדה לתשתיות לאומיות (וות"ל). כך, הייזלר נמצא בעמדה מכרעת בכל הקשור לקביעת המדיניות התכנונית שתעצב את פני המדינה בשנים הקרובות – בקידומן של תוכניות בינוי נרחבות שיוסיפו להיצע הדירות החסר; ביישום פרויקטי תשתית משמעותיים כמו הרכבת הקלה והמטרו; ובהסרת חסמים בתחומי הרישוי והתכנון בענף הבנייה, שמהווים כיום את אחת מנקודות התורפה של השוק, שמתקשה לעמוד ביעדיו.

הייזלר, תושב בית שמש ואב לחמישה, הגיע לתפקיד זה לאחר שהיה ראש רישום מקרקעין במשרד המשפטים, או בהגדרה המוכרת יותר: רשם הטאבו – תפקיד משמעותי ביותר, אם כי פחות חשוף לעין הציבורית מתפקידו הנוכחי. בתקופתו בתפקיד, החל ב־2015, הוביל הייזלר מהפכה בתחום רישום המקרקעין, בעיקר בכל הקשור להפחתת רגולציה וביורוקרטיה, הכנסת דיגיטציה וייעול הליכים. הטמעתם של מהלכים אלה גם במערכת התכנון והרישוי, כאמור, היא אחת ממשימותיו העיקריות של הייזלר בתפקיד החדש.

מוקדם עדיין לבשר על הצעדים בהם ינקוט הייזלר, אולם כבר עתה עם כניסתו לתפקיד הוא מאותת על כוונותיו להביא לצמצום הוראות רגולטוריות שונות בתחומי התכנון והרישוי, ובעיקר להפחית את מספר התחנות שיידרשו היזמים לעבור בדרך להוצאת היתרי בנייה – הליך שנמשך כיום כשלוש שנים בממוצע. מעבר לכאב הראש של הסחבת המקומית עבור היזמים, לביורוקרטיה הסבוכה של ענף הבנייה ישנן גם השלכות כלכליות משמעותיות שמגולגלות בסופו של דבר למחירי הדירות ולצרכני הקצה, בהיקפים שמגיעים גם לעשרות אלפי שקלים ליחידת דיור.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם