לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 88

היבת אללה אחונדזאדה

מנהיג הטליבאן באפגניסטאן
צבי בראל
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

שמו של מנהיג הטליבאן, היבת אללה אחונדזאדה ("מתנת אללה") בן ה־60, כבר מתגלגל באופן טבעי בפיהם של פרשנים, שדרנים ומדינאים. זה המנהיג שיקבע מעתה את גורלה של אפגניסטאן, יכתיב את כללי התנהגות של אזרחיה ויהיה אחראי לניסוחה של חוקה חדשה ולאופי קשריה עם מדינות העולם. לא ברור עדיין אם יחליט להתמנות גם לנשיא המדינה או יעדיף לבסס את מעמדו כמנהיג רוחני עליון, שמכוון ומנחה את הנשיא ואת הממשלה ומעצב את המדינה כאמירות אסלאמית.

בשנים האחרונות טיפח אחונדזאדה את יחסי הטליבאן עם רוסיה ואיראן, ואלה יהיו ככל הנראה שתי המדינות המרכזיות שיסייעו לכלכלתה של אפגניסטאן. במקביל התיר אחונדזאדה את המו"מ המדיני בין הטליבאן לבין ארצות הברית בשאלת עתידה של המדינה, אישר את ההסכם שנחתם בין הטליבאן לבין הממשל האמריקאי, ועד כה לא שלל שיתוף פעולה כלכלי בין הצדדים. האתגר הקשה והחשוב שעומד בפניו הוא להפוך את הטליבאן מארגון מפוצל ומפולג, גדוש ביריבויות אידיאולוגיות ואישיות, לממשל מאוחד שיוכל לקבל החלטות מעשיות על ניהול המדינה בלי להיגרר לעוד מלחמת אזרחים.

אחונדזאדה יורש מדינה שהיא בין העניות בעולם, שכלכלתה הרשמית והמושחתת נשענה עד כה בעיקר על סיוע מהמדינות התורמות, והכנסותיה הלא רשמיות הגיעו מסחר בסמים שמיוצרים במדינה. אבל אפגניסטאן היא מדינה עשירה מאוד במחצבים שלא נוצלו עד כה, ומוערכים ביותר משלושה טריליון דולר. כדי להפיקם תזדקק המדינה להשקעות זרות בסדרי גודל של עשרות מיליארדים, אותם היא כנראה תוכל לגייס בכפוף לדימויה ולהתנערותה מן האופי הרצחני שבו נודע הטליבאן במשך עשרות שנים. אם לשפוט על פי הצהרותיו, אחוזנדזאדה אינו פוסל שיתוף פעולה עם מדינות המערב, כולל עם ארצות הברית. הוא כבר יצא בקריאה למדינות העולם לסייע בשיקומה של אפגניסטאן, והצהיר כי פני הטליבאן אינם לנקמה ולחיסול חשבונות.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם