לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 87

התייר הנעלם

רינה רוזנברג קנדל
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

ענף התיירות הנכנסת, שתרם ב־2019 לכלכלת ישראל כ־23 מיליארד שקל, מושבת זה כשנה וחצי. תיירות עסקית, תיירות צליינית, נופש ואפילו תיירות מרפא – הכל נעצר ואין צפי להתאוששות. בעוד ב־2019 נרשמו 4.55 מיליון כניסות תיירים לישראל, וכולם חיכו ל־2020 כדי לחגוג את התייר ה־5 מיליון, כעת ברור שאין טעם לתכנן את החגיגות האלה לשנה הבאה.

ב־15 במארס 2020 יצא מגבולות ישראל התייר האחרון ומאז – למעט כמה מאות מבקרים מורשי כניסה במסגרת פיילוט של משרד התיירות – התיירים הזרים לא חזרו. עד היום אסורה כניסת תיירים לישראל ללא אישור מיוחד, כך שלמעשה, בעוד כלל המשק חזר לשגרה, ענף התיירות המקומי הוא היחיד שעדיין שקוע במשבר כלכלי עמוק.

ענף התיירות בישראל מורכב משלוש חברות תעופה (אל על, ישראייר וארקיע), מאות בתי מלון ואכסניות, אלפי סוכני נסיעות ומורי דרך ועסקים רבים אחרים: חנויות המזכרות בעיר העתיקה בירושלים ובנצרת, מסעדות הדגים על שפת הכינרת, דוכני הפלאפל בדליית אל כרמל וכמובן, חברות השכרות הרכב ונהגי ההסעות, ומרכזי הכנסים הבינלאומיים. במשך עשרות שנים הפרנסה שלהם הסתמכה על המטיילים מחו"ל שמגיעים לבקר בישראל – בין אם הם תיירים בודדים, קבוצות, משלחות או אנשי עסקים – ומשאירים כאן מטבע זר. כמובן שהיו שנים טובות יותר ופחות, שכן משברים אינם זרים לענף, אבל עדיין תמיד הגיעו במספרים כאלה או אחרים תיירים לישראל. מלחמות, מבצעי לחימה ארוכים והאינתיפאדה השפיעו על התיירות הנכנסת בעבר, אבל המצב לא היה גרוע כמו היום, כששורה ארוכה של עסקים מושבתים מעבודה, ובעליהם יושבים בבית ומכלים את חסכונותיהם.

ישראל היתה בין המדינות הראשונות שמרבית אזרחיהן התחסנו, וההערכה היתה שהודות לכך, ייפתחו השערים לתיירים מחוסנים, אך הדבר לא קרה. בעוד במדינות רבות בעולם כבר חזרו לאפשר כניסות תיירים, מחוסנים ושאינם מחוסנים, בישראל רק מדברים על המתווה לכניסת התיירים, ויישומו אינו צפוי בעתיד הקרוב.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם