לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 85

חגית נעלי-יוסף, יהונתן כהן ליטאנט

מנהלת המחלקה לתכנון אסטרטגי בעיריית תל אביב; מתכנן מחוז צפון
גילי מלניצקי
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

אחת המשוואות המושרשות ביותר בענף הנדל"ן בישראל קובעת שבערי הפריפריה אין כדאיות כלכלית לביצוע פרויקטים להתחדשות עירונית. וכך, בעוד תושבי מרכז הארץ המבוססים זוכים לחידוש דירותיהם, דווקא בערים הזקוקות לכך יותר מכל – בית שאן, טבריה, קריית שמונה או דימונה – נותרים תושבים רבים במבנים ישנים ומתפוררים ללא אופק לחידוש, וחמור מכך, ללא מיגון אפקטיבי מפני רעידות אדמה.

מתכנן מחוז צפון במינהל התכנון, אדריכל יהונתן כהן־ליטאנט, מוביל בשלוש השנים האחרונות עבודה פורצת דרך שלראשונה הצליחה לשבור את המשוואה המוכרת  הזו, ולייצר תפישה חדשה, שהביאה להגשת עשרות תוכניות להתחדשות עירונית בהיקף של אלפי יחידות דיור חדשות בערי הצפון.

כהן־ליטאנט, שהמחוז שעליו הוא מופקד מונה 421 יישובים ובהם כ־1.6 מיליון תושבים, מתמודד עם כמה אתגרים מורכבים ביותר. על פי נתוני מינהל התכנון, במחוז צפון נמצאים כ־30% מכלל מתחמי העוני בישראל (שיעור שיא) ותשע מתוך עשר הערים החשופות ביותר לרעידות אדמה ממוקמות בו. בשנים האחרונות מתמודד אזור זה עם ריבוי תוכניות לתשתיות לאומיות בתחום האנרגיה ועם האתגר של שמירה על הצביון הכפרי, מול הצורך לצופף את אוכלוסיית המדינה בעשורים הקרובים.

השינוי המהפכני במשוואת ההתחדשות של הפריפריה הצפונית מתאפשר באמצעות מערכת חדשה המכונה "MRI עירוני", שפותחה בלשכת התכנון במחוז. מערכת זו מאפשרת לאתר מתחמים בעלי פוטנציאל לחידוש בערים השונות בצפון, באמצעות סריקת שכבות המידע העירוני בהן. כך, יכולים המתכננים לראשונה לאתר אזורים שונים שבהם ישנם כדאיות כלכלית ותנאים לחידוש מרכזי הערים הוותיקים – ובדרך להימנע גם מתכנון על שטחים פתוחים וירוקים.

תל אביב יפו, העיר הכי ליברלית, פלורליסטית ואורבנית בישראל תצטרך להוכיח שתהליכי ההתחדשות העירונית, המגדליזציה והג'נטרפיקציה שמתחוללים בה, לצד המתעשרים החדשים שיכולים להרשות לעצמם דירת 3 חדרים במחיר התחלתי של 4 מיליון שקל – לא מרוקנים אותה מהמגוון האנושי והגילאי של תושביה. הרי הם אלה שהופכים אותה למה שהיא.

מתכננת הערים חגית נעלי יוסף, מנהלת היחידה לתכנון אסטרטגי בעיריית תל־אביב יפו מ־2019, יודעת שעל העיר להציע מגוון של פתרונות דיור, הן ברמות המחירים ובגודל הנכסים, והן בשירותים העירוניים. רק כך תוכל להמשיך להיות אבן שואבת לסטודנטים ואמנים צעירים, אנשי חיי הלילה והמסעדנות, פנסיונרים חובבי ים, תרבות ומוזיאונים, קהילות עולים חדשים ועובדים זרים, משפחות חד־מיניות וחד־הוריות צעירות וערבים. לשם כך נדרשים תכנון אסטרטגי ארוך טווח ואג'נדה חברתית.

בשלוש השנים האחרונות הוכיחו נעלי־יוסף מהיחידה לתכנון אסטרטגי, לצד אלה ובר, ויחד עם אורלי אראל מנהלת אגף תכנון בעירייה – שכשעיריית תל־אביב רוצה, היא יודעת לחשוב על אוכלוסיות מגוונות ולקדם מהלכים אמיצים. יחידת התכנון האסטרטגי בעיר לומדת מהערים הגדולות בעולם, ומציגה בשנים האחרונות פתרונות: החל מתוכנית עירונית להתמודדות עם משבר האקלים שישפיע על הבינוי והתכנון בעיר, דרך יישום תוכנית אסטרטגית עבור הגיל השלישי שנוגעת לאלטרנטיבות דיור, תכנון שבילים ומרחב עירוני מונגש ושירותים; וכלה בחשיבה על דיור שיתופי והגדלת ההיצע של דיור בר השגה. היחידה לתכנון אסטרטגי מתעסקת גם בגיבוש מדיניות צמצום חנייה שתעודד הליכה ותחבורה ציבורית בעוד כמה שנים מהיום, וחשיבה על יחידות דיור קטנות (מיקרו). האתגר כמובן, הוא להבטיח שהתוכניות לא נשארות על השולחן, אלא קורמות עור וגידים, מקבלות תקציבים, ויוצאות לביצוע בהיקפים משמעותיים.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם