לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 81

ולדימיר פוטין

נשיא רוסיה
אבי בר־אלי
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

שנה לא קלה עברה על ולדימיר פוטין. הקורונה הכתה, ועדיין מכה, באומה הרוסית. אי האמון הציבורי במשטר השליך על נכונות האוכלוסייה להתחסן, וזה כחודשיים שברוסיה נדבקים בקורונה יותר מ־20 אלף בני אדם בממוצע יומי. מצבה הכלכלי של רוסיה גם הוא בכי רע. הסנקציות הבינלאומיות עדיין מכבידות, והמדינה מלקקת את פצעי המכה שהנחיתה עליה סעודיה ב־2020 – אז ריסקו הסעודים במכוון את מחיר הנפט ו"הענישו" את הרוסים על יומרתם להשפיע על מחיר הנפט העולמי.

בנוסף, פוטין איבד את "בן בריתו" דונלד טראמפ, כשרק היום מתברר עד כמה שליטתו בו היתה עמוקה. במקומו הוא קיבל את ג'ו ביידן, יריב פוליטי ותיק ועוין שלא חשש לכנותו "רוצח". זאת, כשהבית הלבן מפחית מחשיבות האיום הרוסי, ומסמן כיעד אסטרטגי מרכזי את הסינים. אמנם, ביידן הפשיר עבור הרוסים את הקמת צינור יצוא הגז לגרמניה, פרויקט הדפסת המזומנים שהרוסים משוועים לו זה שנים, ושעשוי לפתוח עבורם את השוק האירופי של הגז הטבעי, אלא שלא ברור מה הבטיח פוטין לביידן בתמורה. לא מן הנמנע כי הדבר יתבטא בריכוך תמיכתה של רוסיה בסין, ומכאן בוויתור מסוים על כוחה הפוליטי של רוסיה ועל מעמדה כמעצמה.

בהיעדר יכולת כלכלית להתמודד עם ארצות הברית וסין, חיפשו בשנים האחרונות הרוסים אפיקים אחרים להשפעה גלובלית ומנופי לחץ על המערב. שניים מהאפיקים שטיפח פוטין הפכו אותו למשפיע מאוד גם בישראל. הראשון הוא דריסת הרגל שמתחזקים הרוסים בסוריה, ובמזרח התיכון ככלל – תוך שהם מפעילים כך לחץ על האמריקאים, ומגבילים מאוד את פעילותה הצבאית של ישראל; האפיק השני הוא ההשקעה הרוסית ב־Soft Power – מערך לאומי של סייבר התקפי ושל כלי השפעה דיגיטליים. זאת כתחליף לנושאות מטוסים וצוללות שאין ביכולתם לממן – ומתוך כוונה להשפיע על זירות רחוקות ולצבור עוצמה מדינית.

החיפוש אחר מנופים במזרח התיכון, לצד כניסתה האסטרטגית לעולם הקיברנטי – הופכים את רוסיה לחיה פצועה מסוכנת, ואת שליטה, פוטין, למנהיג שיש לכבד ולחשוד בו כאחד.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם